Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 4.67 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz av tüfeği nasıl satın alınır?
(14-09-2014, 01:31 PM)1905sss demiş ki:
(12-09-2014, 02:56 PM)oflu_61 demiş ki: Bu gün itibariyle yivsiz av tüfeği almak için evraklarımı tamamlayıp ruhsat büro amirliğine teslim ettim. Görevli memurun dediğine göre Salı günü öğleden sonra belgem hazır olurmuş. Bundan sonrası için kafamdaki tüfek Akdaş AK 212 SS siz değerli forum üyelerimizden de bilgi ve görüşlerini aktarmalarını rica ederim.
Saygılarımla

Sn. oflu_61,

Biraz bakınsaydınız keşke foruma. Sorduğunuz silahın sayfalar dolusu, mesajlar dolusu özel inceleme yazısı mevcut.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=11848

Alıntı

İstanbul Mecidiyeköy Emniyet Müdürlüğünün verdiği satın alma belgesinin geçerlilik süresi 1 yıldır. İkametgahına göre bu emniyet müdürlüğünden satın alma belgesi alacaklara duyurulur.

Ancak müdürlük inanılmaz bir şekilde yoğun. En hızlıandırılmış şekilde bile evrağınızın çıkması , en az 15 gün sürüyor.

Alıntı

Yeni bir konu açmak yerine ruhsatla ilgili bir konuda sorumu sormak istiyorum .Bugün yeni aldığım tüfeğimi ruhsata işletmeye emniyete gittim.Bu tüfek beşinci tüfeğim idi.Yetkili arkadaş karıştırarak bir anlık dalgınlıkla ikinci tüfeğin üstüne yazdırdı yeni kaydı.ve yazılar birbirine girdi.ikinci tüfeğin üstünü tipeksle silip bilgileri elle yazdı ve üstüne mühür bastı.ve kendi parafını attı.Mühür tipeksin üstünde yani memurun yaptığı bariz ortada.Sonradan benim üstünde oynama yapmış olmadığım belli oluyor.Bir sorun olmaz dedi polis kontrollerinde.Benim aklıma takıldı.Sizce bu benim için bir sorun teşkil eder mi?Siz değerli forum üyelerine sromakta fayda vardır dedim.İlginiz için teşekkürler.

Alıntı

Bilgisayar kayıtlarında görüneceği için sorun olmaz.

Alıntı

Rutin asayiş çevirmelerindeki memur arkadaşlar ruhsattaki bir satırda tipeks üstüne elle yazılmış bilgileri görüp zorluk çıkarabilir mi?Üstündeki mühür ve parafa rağmen.Asıl öğrenmek istediğim bu aslında.Bildiğim kadarıyla sadece ruhsata bakıp geçiyolar.Herhangi bir sistemde inceleme yapmıyorlar.Yani şimdiye kadar denk geldiklerim böyle idi.

Alıntı

Sevgili arkadaşlar,

Bir sorum olacak size.

Sıfırdan tüfek satın alma belgesini bu konuda ayrıtıntılı olarak açıkladık. Peki bu belgeyi alıp, tüfeğimizi alıp, ruhsatımızıda aldıktan sonra ikinci bir tüfek almak istediğimizde ne gerekiyor? Yani yivsiz tüfek ruhsatı olan biri tekrar yeni tüfek alacağında ne yapmalı?

Sağlık raporunun ve tüm evrakların tekrar alınacağını söyleyende oldu sadece iki resim ve dilekçe yeterli diyen de oldu. Borcu yoktur yazısı var ayrıca?

Şimdiden cevaplar için teşekkürler,

Alıntı

Ben 2013 ekiminde ilk tüfeğimi alıp ruhsata işlettikten sonra Mayıs 2014'te tekrar tüfek alım belgesi istediğimde borcu yoktur yazısı ve 2 resimle dilekçe vermeniz yeterli dediler.
Sağlık raporu istenilmedi.
Kartal ilçe emniyette en son durum buydu.
Saygılar.

Alıntı

Sn. 1905ss,

2. ve 3. tüfeklerim için satın alma belgesi alırken, Fatih İlçe Emniyet, 2 adet fotoğraftan başka bir şey istemedi benden.

Hatta yazmam gereken dilekçeyi dahi kendileri bilgisayardan çıkti alıp, bana imzalattırdılar.

Alıntı

Sayın 1905ss,
Üsküdar emniyet de kolaylık sağladı: Fotoğraf ve dilekçe yeterli oldu.
Saygılarımla

Alıntı

Fatih İlçe Emniyetten il defa ruhsat için başvurmayı düşünenler için, evraklar şu şekilde;

1. 25 Tl'lik harç makbuzu(üzerinde Yivsiz Av Tüfeği Ruhsatı 2014 yılı harcı gibi bir ibare olması şart)
2. Vergi borcu yoktur veya vergi yükümlüsü değildir yazısı(İkisi de İstanbul Vatan Caddesi üzerinde yer alan Vergi Dairesi Başkanlığından alınabiliyor.)
3. 4 adet vesikalık fotoğraf
4. Parmak izi kaydı(İlçe Emniyet Binası içerisindeki Pasaport Şube'den işlemi yapılmakta. İlk defa parmak izi verecekseniz fotoğraf istiyorlar. Daha önce verdiyseniz, tek bir parmağınızın izini sistemden karşılaştırıp, parmak izinizin olduğuna dair bir kağıt veriyorlar)
5. Sağlık raporu;

Bu konuyu biraz açmakta yarar var;
Sağlık bakanlığının;
" Bunla ilgili olarak 5258 sayılı aile hekimliği uygulaması hakkında kanunun hizmetin esasları başlıklı 5nci maddesi 3ncü fıkrasında ilgili mevzuatta birinci basamak sağlık kuruluşları ve resmi tabiblerce düzenlenmesi gereken her türlü rapor sevk evrakı reçete ve sair belgeler, aile hekimliği uygulamasına geçilen yerlerde aile hekimleri tarafından düzenlenir. Yivsiz av tüfeği için gereken tek hekim raporunun aile hekimi tarafından verilebileceği, aile hekimlerinin kaşelerinin ve ıslak imzalarının bu raporların tanzimi için yeterli olacağı temel sağlık hizmetleri genel müdürlüğünce uygun mütala edilmiştir.

T.C. Sağlık Bakanlığı
Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Dr. Seracettin ÇOM
Genel Müdür V."

yazısına istinaden, tüm aile hekimler vermek zorundadır. Yalnız, aile hekiminizin sizi, Psikiyatri gibi, uzmanlık gerektiren ana dallardan bazılarına sevkedebilir. İlk defa ruhsat alırken benden, ruhsal ve zihinsel olarak yivsiz ruhsatı almamda bir sakınca olmadığına dair bir kağıt istemişti. Bunun için de, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin, Psikiyatri Polikliniğindeki bir doktora göründüm. Doktor bey, bir kaç ufak soru sorduktan sonra bir reçeteye TC Kimlik Numaram ve Adım-Soyadım ile beraber istenilen ibareyi yazdı. Aile Hekimim de bu kağıda istinaden Sağlık Raporunu çıkardı.

Aynı zamanda ruhsat çıkardığımız bir arkadaşımın aile hekimi ise bu raporu kendisinin veremeyeceğine dair ısrarını sürdürmüştü. Doktor beyle bir süre mücadelemiz sonucunda, bir sonuç alamayacağımıza kanaat getirdik. Bunun üzerine, ikametinde bulunan toplum sağlığı merkezine müracaat ederek, hakkında, görevini yapmadığına dair bir dilekçe yazarak, yukarıdaki Sağlık Bakanlığı yazısını da ekine koyduk. Böylece hem aile hekimi değişti, hem de eski aile hekimine görevden uzaklaştırma cezası verildi. Yeni aile hekimi ise, işlemi, hiç bir polikliniğe sevketmeden yaptı.

Asıl konuya dönecek olursak, Fatih İlçe Emniyet'te yukarıdaki 5 madde dışında hiçbir evrak istenmemekte. Geri kalan dilekçe vs. mevzuları memur arkadaşlar bilgisayardan çıkartarak vermekte. Size sadece imzalamak kalıyor. Evraklar ise yaklaşık bir hafta içerisinde teslim ediliyor.

Saygılarımla

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi