Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 4.67 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz av tüfeği nasıl satın alınır?
Uzun zamandır bir tüfek almak aklımda idi. Ama iş, güç, ev, çocuk vs. derken evrak işlemleri gözümde büyüyordu. En sonunda yıllık iznimde hadi aradan çıkarayım dedim. Çok uzun sürecek belki ama en güncel hali ile ayrıntılı şekilde yazmak istiyorum. Neler değişti, neler aynı, nasıl ilerliyor, ne kadar sürüyor diye öğrenmek isteyen dostların işine yarabilir diye düşünüyorum.

BÖLÜM 1
YİVSİZ AV TÜFEĞİ SATIN ALMA BELGESİ İÇİN EVRAKLARI HAZIRLAMAK

İnternetten gerekli evrakları not aldım. Ama tereddüt etmedim dersem yalan olur. Gerekli evraklar kısmında gerek emniyet müdürlükleri, gerek spor, av vs. forumlarında ciddi farklılıklar gözlemledim. Kimisi sadece 4 evrak yazmış, kimisi 6 evrak, kimisi 8 evrak yazmış. Çok basit bir şey ama çoğu farklı yazmış ilginç?

Ben tedbirli olmayı sevdiğimden hepsini yazdım.

Ve başvuru yapacağım emniyet müdürlüğünü arayıp teyit aldım. En nefret ettiğim şey. Bir yere gittiğimde evraklarımın eksik kalması ve planlarımın aksamasıdır.

Nerelere gittim, ne kadar harcama yaptım, ne kadar sürdü vs. bilgiler aşağıdadır.

1 - Gittim 8 adet poloroid resim çektirdim. 4 tane gerekiyormuş ama garanti olsun dedim.
15 dakika sürüyor. 15 TL masraf yapıyorsunuz. (Resim kesinlikle gerekiyor )

2 - Muhtara gittim ikametgah aldım.
Birkaç dakika sürüyor. 6 TL masraf yaptım ( İkametgah gerekli olmadı benim işlemlerimde, ama bir iki yerde yazıyor diye şansa bırakmadım yanıma aldım )

3 - Vergi dairesine geçtim. 25 TL yivsiz av tüfeği harcı yatırıp makbuzumu aldım. Ayrıca şahıs olarak vergi vs. borcu yoktu yazısı aldım. İki işlem farklı katlardan/birimlerden yapılıyor. Yivsiz av tüfeği harcı yatırmak için hazır olan bir formu dolduruyorsunuz sadece. Borcu yoktu yazısı için kısa bir dilekçe gerekiyor.
Yarım saat sürüyor en fazla. Borcu yoktu yazısı ücretsiz veriliyor. Toplam masraf 25 TL

4 - İnternetten ( e-devlet) adli sicil kaydımı çıktı aldım. İş yerinizde veya evinizde yazıcı varsa hemen alabilirsiniz, yazıcı yoksa 1-2 TL ye internet cafe vs. halledebilirsiniz.

Eğer e - devlet şifreniz yoksa/kullanamıyorsanız adliyeden almanız gerekecektir. Ama emniyetteki işlemler kısmında yazacağım; gerek olmadığı söylendi!!

Ben bir dakika içinde çıktı aldım ve bir ücreti yok.

5 - Kırtasiyeye gittim, bir tane karton yarım kapak dosya , bir tane içine takacağım şeffaf dosya aldım. Nüfus cüzdanımın önlü arkalı fotokopisini çektirdim.

İki üç dakika sürüyor ve 2 TL masraf yaptım.

En sona sağlık raporunu bıraktım. Sağlık raporu biraz kafamı karıştırıyordu.

Aile hekimlerinin bu raporu verdiğini/verebildiğini biliyordum. Ama aynı zamanda sorun çıkartıp vermediklerini de biliyordum. Çok fazla örneğini okumuşumdur ama uzağa gitmeme gerek yoktu. Çok yakın zamanda kayınbiraderim ve bir arkadaşım gittikleri farklı sağlık ocaklarından geri çevrilmişti. Biz bu raporu veremiyoruz hastaneden almanız gerekiyor demişler.

Kayınbiraderim bir devlet hastanesine gitti 200 TL falan ücret verdi, bir hafta sonra mı ne raporunu aldı. İş oraya kalır diye endişelerim vardı.

Ertesi gün aile hekimliğine gittim. Bağlı olduğum hekim yıllık izinde olduğundan başka bir hekime yönlendirdiler. Hiç hoşuma gitmedi bu. Emanet doktor hiç ilgilenmez dedim. İçeri girdim, tanıştım doktor ile.

Dedim tüfek alacağım rapor rica ediyorum. Ne iş yaptığımı falan sordu, iki dakika sohbet ettik. Vallahi hiç vermedim bilmem ki nasıl bir şey, bir bakayım dedi. Ekrana baktı 1-2 dakika. Tam benim umutlarım azalırken yivsiz av tüfeği için sağlık raporumu tam olarak istediğiniz dedi.

Evet dedim. O da tamam dedi. Anında rapor metnini çıktı aldı. Zaten hazır bir rapor, kendisi o anda bir şey yazmıyor yani. Resim yapıştırmaya gerek var mı dedi. Tabii yapıştıralım dedim ne olur olmaz. Tedbir iyidir... Lütfen sekretere resminizi yapıştırmasını söyler misiniz dedi. Yapıştırdık resmi. Kaşe vurdu, imzaladı verdi raporumu. Teşekkür ettim ayrıldım. Ayrılmadan tekrar baktım en altta yivsiz av tüfeği almasında bedenen ve psikolojik olarak bir engel yoktur vs. yazıyordu. Tamam dedim her şey doğru.

Yani aile hekimleri istedikleri takdirde çok rahat bu raporu verebiliyorlar.

6 - Masraf yapmadım. Bu raporu almak aile hekimliğinde ücretsiz. Yani en azından benden ücret almadılar. 10 dakika falan sürdü.

Rapor örneği;

[Resim: yvszavtfesalikraporurne_zpsec0e3d21.png]

Ve gerekebilecek her şeyi hazırladım. Sıra hazırladığım dosyayı teslim etmeye geldi.

Ama önce bir özet geçeyim neleri toparladım diye;

8 adet vesikalık resim
İkametgah
Nüfus cüzdanı aslı ve önlü arkalı fotokopisi.
Vergi dairesinden 25 TL ödediğim harç makbuzu ve borcu yoktur yazısı.
Aile hekimliğinden aldığım sağlık raporu ( yivsiz tüfek için )
E - devlet dökümü olarak adli sicil kaydı
Kırtasiyeden yarım kapak karton dosya, şeffaf dosya

BÖLÜM 2
DOSYAYI TESLİM ETMEK, BAŞVURU YAPMAK.

Tüm dosyayı hazırladıktan sonra bağlı olduğum ilçe emniyet müdürlüğüne gittim. Silah ruhsat kısmına geçtim ve dosyayı ilgili memura teslim ettim. İlk olarak gerindi, arkasına yaslandı ve
" Ne o yaa savaşa mı gidiyoruz " Nedir bu tüfek merakı dedi.

Biraz şaşırdım böyle abuk bir yorum beklemiyordum. Sükunetimi korudum ve savaşa girmiyoruz bir tane av tüfeği alıyorum sadece dedim.

Memur aldı inceledi dosyayı. Parmak izim olup olmadığını sordu. Yakın zamanda pasaport veya ehliyet aldıysanız vardır dedi. Bende yok dedim. Parmak izi için üst kattaki ilgili birime gittim. Parmak izi alınması makinanın, programın açılması ile beraber 15 dakika falan sürüyor. O bölümde yanınızda resim olması gerekiyor. Resmi tarayıp size geri veriyorlar.

Aldığım parmak izi dökümü ile tekrar silah ruhsata gittim. Onu da dosyaya koydu ilgili memur. Bir tane Yivsiz tüfek almak istediğimi belirten hazır formatta dilekçe çıkardı. Onu kişisel bilgiler kısmını doldurdum, imzaladım.

Şöyle bir taradı evrakları adli sicil kaydımı çıkardı geri verdi. Biz ekrandan görüyoruz artık gerekmiyor dedi.
Vergi dairesine yatırdığım 25 TL yivsiz tüfek harcının makbuzunu da geri verdi ve her şey tamam dedi. Emniyette kaldığım süre en fazla 40 dakikadır.

Ne kadar sürecek memur bey dedim. Vallahi normalde bir hafta on gün sürüyor dedi ve yine geriye yaslandı. Hah dedim içimden, normalde ile başlayıp yaslandıysa geliyor bir şey daha. Ben yıllık izne gideceğim o yüzden uzun sürer, seçimlerden sonra gelin dedi. O gün ve seçim sonrası süre bir ay!

Sanki köşedeki köfteci dükkanı. Kapatıyor memlekete gidiyor da gelince yapacak işleri.
Orası devletin kurumu. Ben izne gidiyorum bir ay sonra gel ne demek ? Gerçi bunları ona söylemedim. Hatta içimden sen tatile bir an önce git arkadaş dedim. Nasılsa başka biri bakacak o birime. Zaten düşündüğüm gibi oldu.

Neyse dosyayı teslim ettim. 10 gün sonra aradım ve sordum. Şu anda imzada iki gün sonra lütfen arayın dediler. İki gün sonra aradığımda belgeniz hazır buyurun gelin alın dediler. Ve gittim teslim aldım. Belgeyi almak 1-2 dakika sürüyor. En zahmetsiz kısım o zaten.

Ben tüfek satın alma belgesi aldım. Bu ruhsat vs. değil. Bu belge ile tüfek satın alabiliyorum sadece.
Tüfek satın almam için 6 ay zamanım var. Tüfeği satın aldıktan sonra faturası ile emniyete silah ruhsat
birimine gitmek içinde ayrıca 1 ay sürem olacak. Bu belge ile sadece bir (1) tüfek alabiliyorum.

Bilal beyden alıntı, satın alma belgesi içi bir örnek resim;

[Resim: 15-av-tufegi-satin-alma-belgesi-ornegi-r...309e54.jpg]

Umarım ilk defa tüfek alacak arkadaşların bir işine yarar. Her şehir, her sağlık ocağı, her vergi dairesinde, her Emniyet Müdürlüğünde bu şekilde olacak "maalesef" diyemiyorum. Öyle olması gerekirdi biliyorum ama...

Ben bu şekilde yaptım ve sonuçlandırdım. Yanlış yazdığım, unuttuğum bir şey varsa daha tecrübeli arkadaşlar tamamlar zaten. Biliyorum çok uzun oldu ama bazen ayrıntılar insanın işine yarıyor diye her şeyi yazdım.

Maksat bilgiyi paylaşmak yani...

Bu konunun devamı tüfek seçimi olacak ama o da başka zamana artık.

İyi forumlar,

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
unal, Karacula, zarif_
Uzun zaman sonra foruma girip bir arkadaşımızın daha tüfeğine kavuşma aşamasına geldiğini görmek sevindirdi beni.
Şimdiden hayırlı olsun güzel günlerde bol isabetli, karavanasız sadece keyif atışları olsun dilerim.
Saygılarımla.

Alıntı

Hayırlısı olsun Sayın 1905sss;
Şimdi belge hazır, almayı düşündüğünüz tüfek bellimi? Yoksa marka model araştırmasınamı girişeceksiniz?
Ben 2 tüfek daha almak için tüfek satın alma belgesini 28 mayıs günü aldım.
O gün bu gündür hala alabilecek bir tüfek bulamadım Smile
Sevgili Komando av firması yeni parti Benelli M4'ler gelince ararız dediler , beklemedeyiz şimdilik.
Birde aklıma geldi,
Ben emniyetten önce vergi dairesine gittiğimde harç yatırmak için bir kağıttan bahsettiler.
Dedim öyle bir belge yok elimde.
Emniyete dosyayı teslim ettiğimde küçücük bir kağıt parçası verdiler elime,
Bende o kağıtla vergi dairesine harcı yatırıp tekrar emniyete geri dönmüştüm. Daha önce bulundurma ruhsatı çıkarırken aldıkları parmak izini tüfek için izin belgesi alırken tekrar aldılar, orası başka bir hikaye... Smile
Saygılar

Alıntı

Hayırlı olsun sayın 1905sss, güzel bir tüfek sahibi olmanız dileğiyle...
1 ay önce bende almıştım. Yukarıda yazılanlar gibi aynı işlemleri sırasıyla ve harfiyen tekrarladım.
İşim çabuk olsun diye aynı gün, görevli bir memuru arabamla kaymakamlığa götürüp getirdim.
Belgem 2 günde çıktı.

Alıntı

Ben de polis bölgesinde ikamet edenler için kendi bildiklerimi yazayım.
Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi için istenen belgeler:
1. Kaymakamlığa/Valiliğe hitaben yazılmış Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi talebini belirten dilekçe.
2. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi.
3. Aile Sağlık Merkezinden/aile Hekiminden alınmış sağlık raporu.
4. Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi harcının ödendiğine dair makbuz. (2014 yılı için 25.00 TL)
5. Vergi Dairesinden alınmış kesinleşmiş vergi borcu olmadığına dair yazı.
6. Son altı ay içinde çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf. (Satın alma belgesi de düzenlenecek ise 6 adet)
7. Yarım kapak karton dosya.

Daha önceden parmak izi alındığı belgelenebilir ise yeniden istenmez. Adli sicil kaydı ve adres kaydı sistem üzerinden alınmaktadır. Dilekçede beyan edildiği taktirde kanıtlayıcı belge istenmez.Ruhsat düzenlenmesinde sistemde kayıtlı 1. adres esas alınır.

Alıntı

Öncelikle hayırlı olsun sn 1905sss, umarım gönlünüzdeki gibi bir tüfeğe kavuşursunuz. Acaba o size verilen evrakla ikinci el bir tüfek devir almak isterseniz prosedür nasıl işliyor bilginiz var mıdır acaba?

Alıntı

Tüm dostlara teşekkür ederim. Umarım istediğim gibi bir tüfek seçerim. Biraz farklı bir şey aradığımdan henüz bulamadım.

Her gün firmalarla görüşüyorum, sorular soruyorum. Nazım geçen, bilgisine güvendiğim forum dostlarımdan değerli fikirlerini aldım. Araştırmaya devam Smile

İkinci el tüfek konusunda yanlış bilgi vermek istemem. Ama geçen ay tüfek sahibi ve talipsi iki tanıdığım emniyete gidip hallettiler. Öncesi veya sonrasında ne işlem vardı bilmiyorum.

Alıntı

(08-08-2014, 11:05 AM)eraonk demiş ki: ikinci el bir tüfek devir almak isterseniz prosedür nasıl işliyor ?

Alıntı: 13. Yivsiz Tüfeklerin Devri
2521 sayılı Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanunun uygulamasına dair Yönetmeliğin Av Tüfeklerinin Devri başlıklı 12 nci maddesinde; bu yönetmelik hükümlerine göre av tezkeresi veya av tüfeği sahipliği belgesi alan kişilerin belgelerinde kayıtlı yivsiz av tüfeklerini ancak av tezkeresi veya yivsiz tüfek sahipliği belgesi olan kişilere satabileceği veya hibe yoluyla devredebilecekleri, devreden ve devralan kişilerin en geç bir ay içinde av tezkeresi veya belge aldıkları makamlara başvurarak devrettikleri tüfeği belgelerinden sildirmek ve devraldıkları tüfeği belgelerine işletmek zorunda oldukları, kişiler arasında bu şekilde yapılan devir işlemlerinde başkaca belge aranmayacağı belirtilmektedir.

Farklı illerde veya aynı il içerisindeki farklı ilçelerde ikamet eden şahısların ruhsatlarında kayıtlı yivsiz tüfeklerinin başka bir şahsa devir veya hibe etmek için müracaat etmeleri halinde;
1. Yivsiz tüfeği devir alacak şahsın yaptırılacak tahkikat neticesinde durumunun uygun olması,
2. Ruhsat veren birim tarafından düzenlenerek devir alacak şahsa verilen noter istek belgesi ile satış işleminin yapılması,
3. Noter istek belgesi ile satış işlemi yapılmadan devir ve hibe işleminin yapılmaması,
4. Noter istek belgesi ile satış işleminin gerçekleşmesinden sonra, söz konusu yivsiz tüfeğin ruhsata kaydettirilmek üzere ruhsat birimine götürülmesi esnasında 2521 sayılı Kanunun 13 üncü maddesinin uygulanmaması,
5. Ruhsatlı yivsiz tüfeğini devir edecek şahıs ile devir alanın birlikte ruhsat birimine müracaat etmesi halinde ise, bu belgeye gerek olmadan Yönetmeliğin 12 nci maddesinde belirtilen usullerde devir veya hibe işleminin yapılması, gerekmektedir.

Alıntı

Bu gün itibariyle yivsiz av tüfeği almak için evraklarımı tamamlayıp ruhsat büro amirliğine teslim ettim. Görevli memurun dediğine göre Salı günü öğleden sonra belgem hazır olurmuş. Bundan sonrası için kafamdaki tüfek Akdaş AK 212 SS siz değerli forum üyelerimizden de bilgi ve görüşlerini aktarmalarını rica ederim.
Saygılarımla

Alıntı

(12-09-2014, 02:56 PM)oflu_61 demiş ki: Bu gün itibariyle yivsiz av tüfeği almak için evraklarımı tamamlayıp ruhsat büro amirliğine teslim ettim. Görevli memurun dediğine göre Salı günü öğleden sonra belgem hazır olurmuş. Bundan sonrası için kafamdaki tüfek Akdaş AK 212 SS siz değerli forum üyelerimizden de bilgi ve görüşlerini aktarmalarını rica ederim.
Saygılarımla

Sn. oflu_61,

Biraz bakınsaydınız keşke foruma. Sorduğunuz silahın sayfalar dolusu, mesajlar dolusu özel inceleme yazısı mevcut.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=11848

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi