Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İLERİ DÜZEY TABANCA ÇEKME AŞAMALARI
ömer demiş ki:sn glock19c yazdıklarınıza katılıyorum aslen sakin kalmaya çalışmak sonrasında duyacağınız pişmanlıkları önleyecektir.Karşımdaki eğer silahını benden önce çekmiş ise öncelikle gizlenip sonrasında müdafaya geçmeyi tercih ederim.Her silah çeken illa ateş edecektir diye bir kural yok korkutma amacı ilede çekebilir ancak şartlar ne olursa olsun önce kendi emniyetimi sağlamam lazım diye düşünüyorum.Aksi durumda yaralı veya ölü bir ömer ne kendini ne yanındakileri koruyabilir.

Sn.Omer,
Sıze katılıyorum ama sunu sakın unutmayın sılah ceken bırısının karsısında anı hareketler o kısıyı daha fazla tedırgın edıp bır onlem almasına sebep olabılır. Bu sızın hareketınızle o adamı tetıklemek olur.

Ben ınanıyorum kı karsınızdakıne rencıde edecek assaglayacak yada kufurlu sozler soylemedıgınız surece sılah ceken kısı sızı kolay kolay vuramaz.(Bu anlattıgım her hangı bır kavga da sılahını ceken kısı ıcın. Sunu da soylemeden edemıyecegım ben kavga etmeyı sevmem cunku bana gore kavga etmek en kolay yoldur. Karsınızdakıne neden gozunun ustunda kasın var demekle bıle kolayca kavga edebılırsınız. Onemlı olan kavga etmeden olayı savusturmakdır.

Alıntı

Sn.glock19c ,
Sizi tanımak isterim,sizinle bu konuyu yüzyüze konuşmak fikir teatisinde bulunmak isterim.Bende sizinle hemen hemen aynı fikirdeyim ancak karşımdakinin niyetini bilmediğim için o anda kendimi emniyete almaya gayret ederim.Son noktaya kadar belimdekini unuturum.Zira sonrasında duyacağım pişmanlık çok daha fazla olacaktır,şeytana uymamak lazım

Alıntı

Bir baska konu eger adam gercekden sizi vurmak gibi bir niyetle silahına davranmıssa sizin de saklanmak yere atlamak kacmak gibi bir hareketle zaman kaybetmek yerine direkt hedefe yonelmeniz en dogrusudur.

Bu niyeti nasıl anlayacagız dıye soranlara cevabım ıse ortamdakı sartlar sılahın cekılme sebeplerı dıyecegım.

Alıntı

Sn Arkadaşlar,

Eğer adam çok yakınımda değilse, (1-3 metreden uzakta ise) ve ayaktaysam, aniden (birdenbire) namlunun gösterdiği yönün çaprazına doğru koşmaya başlardım. Saldırganın hareketine göre, bu koşuyu yaparken bir yandan ateşe karşılık vermeye çalışmam da gerekebilirdi. Buna gerek kalmadıysa, saldırganın beni takip etmediğine eminsem, tehlikeden uzaklaşana kadar(yeni bir yüzleşme ihtimali olasılığına karşı) da durmazdım. Takip ısrarla devam ederse, ilk avantajlı duruma geçtiğim anda silahımı kesin bir sonuç yaratacak şekilde kullanırdım.
Eğer 1-3 metre içindeyse, ne olacağını kimse bilemez. Duruma göre, saldırganın silahını tutuş şekline göre bile değişebilir.
Bunları yapıp yapamayacağımı bilmiyorum. Ancak deneyeceğim şey noktasında, nacizane fikrim budur...Smile

Sevgiler

Alıntı

Silah çeken, ateş etme amacı ile çekmiştir. Hukuk da böyle kabul eder. Bunun başka türlü algısı hayati hatadır.

Silah taşıyorsanız ve böyle bir durumla karşılaşırsanız, silahla mukabele edip etmeyeceğinizin kararı önceden verilmiş olmalıdır.

Reaksiyonunuzun nasıl olması (ne olması değil) gerektiğini o andaki çevresel şartlar belirleyecektir. Aranızdaki uzaklık, saklanmaya uygun sutrelerin varlığı, çevredeki diğer insanlar, hava şartları, ışık/güneş durumu gibi birçok faktörlere göre değişiklik gösterecektir.

Benim kararım, silahlıysam silah çekene (mümkün olduğu taktirde) ateşle karşılık vermektir. Bunun getireceği yasal ızdıraba katlanıp katlananmamak ayrı bir konudur. Ben buna katlanmak istemediğime de karar verdiğimden dolayı 1996 yılından beri silah taşımıyorum.

Alıntı

Sakın unutmayın cogu kısı ruhsatsız sılahını arabada bır yerlerde saklar.
Sılah ceken kısı arabaya yonelmesı karsı tarafın aklında bu sılahına gıdıyor ımajı yaratabılır.
Elbettekı sılahın cekıldıgı ortam yakınlık olaylar her zaman bır sonrakı hamleyı belırler.

Benım ozellıkle demek ıstedıgim yenı sılah alıp tasıyan arkadaslar ıcın cogunlukla;
Sıze bırı sılah cekdı dıye sakın sılahınıza davranmayın bu sızın vurulmanıza sebep olabılecek bır olay.
Mumkunse sakınce gerı cekılmek en dogru harekettır.

Alıntı

Sn.ekeke ;
Eğer kişi yakınımdaysa (5 mt. civarı) sanırım ani bir hareketle namlunun yönünü değiştirip olayı engelleyebilirsiniz.Mesafe daha uzak ise (8-10mt veya daha fazla) Szin yaptığnız gibi yapar ters bir istikamate yönelirim.Ani atışta 5 mt. duran hedefi vuramayan çok kişi gördüm,öyle bir ortamda hele mesafe 10 mt. civarıysa kurtulma şansınız var.Bu metrelerdeki stres atışlarını ben poligonda sürekli çalışıyorum pek o kadar kolay olmuyor.

Alıntı

harun demiş ki:Silah çeken, ateş etme amacı ile çekmiştir. Hukuk da böyle kabul eder. Bunun başka türlü algısı hayati hatadır.

Silah taşıyorsanız ve böyle bir durumla karşılaşırsanız, silahla mukabele edip etmeyeceğinizin kararı önceden verilmiş olmalıdır.

Reaksiyonunuzun nasıl olması (ne olması değil) gerektiğini o andaki çevresel şartlar belirleyecektir. Aranızdaki uzaklık, saklanmaya uygun sutrelerin varlığı, çevredeki diğer insanlar, hava şartları, ışık/güneş durumu gibi birçok faktörlere göre değişiklik gösterecektir.

Benim kararım, silahlıysam silah çekene (mümkün olduğu taktirde) ateşle karşılık vermektir. Bunun getireceği yasal ızdıraba katlanıp katlananmamak ayrı bir konudur. Ben buna katlanmak istemediğime de karar verdiğimden dolayı 1996 yılından beri silah taşımıyorum.

Sn,Harun,
%100 haklısınız ancak bizim ulkemizde silahını korkutmak amaclı ceken kısı sayısı vurma amaclı ceken kısı sayısından fazladır.
Sılahını ceken kısıye sılahla karsılık vermek kesın bır kısının olumuyle sonuclanma ıhtımalı cok yuksekdır.
Bu genelde sılahını ıkıncı ceken ıcın gecerlıdır.(Genelde)
Egıtımlı bırı ıcın bu farklı olabılır. Ancak bır ınsan canı almak konusuldugu yada dusunuldugu kadar kolay olmasa gerek. Emınımkı bizim forum da zorda kalınca sılahını cekecek cok arkadas vardır ama karsı taraf cekıldıgınde vurmdan belıne de koyacakdır. Aynı kısıler karsı taraf sılahına davranırsa sılahını ateslemekdende cekınmeyecegıne de emınım.

Her zaman dedıgım gıbı ortamın sartları zaten olacakları gosterecekdır.

Alıntı

Sn Arkadaşlar,

Öncelikle şunu söyleyeyim.. Kanımca şu meşhur "silah çekildi mi ateşlenmeli" meselesi çok büyük bir saçmalık ve çok cahilce bir sözdür. Ben olsam bu söze değer biçen hiç kimseye silah vermezdim.
İkinci olarak bir can almak, bir canlıyı sakat bırakmak..bunlar kolay yutulur şeyler değildir. Ve bunu rahatlıkla hiçbir vicdan azabı çekmeden yapabilecek insan asla silah taşımamalı, taşıyamamalıdır zaten.
Bir saldırı yapmak ise ancak ve ancak saldırının, tek, en mantıklı "savunma olduğu" durumlarda geçerlidir benim açımdan.

Sevgiler

Alıntı

ekeke demiş ki:Sn Arkadaşlar,

Öncelikle şunu söyleyeyim.. Kanımca şu meşhur "silah çekildi mi ateşlenmeli" meselesi çok büyük bir saçmalık ve çok cahilce bir sözdür. Ben olsam bu söze değer biçen hiç kimseye silah vermezdim.
İkinci olarak bir can almak, bir canlıyı sakat bırakmak..bunlar kolay yutulur şeyler değildir. Ve bunu rahatlıkla hiçbir vicdan azabı çekmeden yapabilecek insan asla silah taşımamalı, taşıyamamalıdır zaten.
Bir saldırı yapmak ise ancak ve ancak saldırının, tek, en mantıklı "savunma olduğu" durumlarda geçerlidir benim açımdan.

Sevgiler

+1 kısa ve oz olarak anlatmak ıstedıklerımı dıle getırmıssınız.
Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi