Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İLERİ DÜZEY TABANCA ÇEKME AŞAMALARI
Cool 
Beyler,
Mutlaka herkesin kendisine göre geliştirdiği bir silah çekme stili mutlaka vardır.
Ancak belli bir süre sonunda ileri düzey atıcılar için geliştirilmiş stile geçiş yapmak gerekir.

İleri düzey silah çekme stili 6 aşamadan meydana gelir.

1- Bu aşama hazır aşamasıdır. Tabiiki her zaman böyle beklemek de gerekmez.
Ani durumlarda doğrudan 2.ci aşamadan başlayabilirsiniz.

[Resim: image001jt1.jpg]

2- Bu aşamada silah kabzası kavranır.
Kabza kavrarken varsa kılıf kilidi açılır.
Tetik çeken parmak sürgü üzerinde olmalı.
Silah çekerken yapılan kazaların %98 i,
parmağı tetik korkuluğuna sokmaktan kaynaklanmaktadır.
(Silahını dolu taşıyanlar için DİKKAT!)

[Resim: image002nw7.png]

3- Bu aşamada silah kılıftan çekilir.

[Resim: image003xn4.jpg]

4-Bu aşamada kılıftan çekilen silahın namlusu kalça hizasında hemen hedefe döndürülür.
Bu aşamaya kadar yardımcı el göbek hizasında hazırda bekliyor.
Bu aşamada kalçadan atış yapabilirsiniz.Yakın temaslarda silahı ileri uzatarak zaman kaybetmenize gerek kalmaz.
Ayrıca karşınızda iki hedef varsa size en yakın olana kalçadan gövdeye iki atış,
diğer aşamalardaki hareket tarzı ile uzak hedefin gövdesine iki atış.
Tamamlayıcı atışları yapıp yapmamak size kalmış.

[Resim: image006sv3.jpg]

5- Bu aşamada boşta kalan yardımcı el,
göbek hizasında ileri doğru hareketlenen silah tutan ele destek vermek amacı ile birleşiyor.

[Resim: image008cv4.jpg]

6- Artık son aşama ve hareketler bitmiştir.
Tabanca atış için ileri doğru uzanmıştır.

[Resim: image009wy6.jpg]

Hatırlatma: Bütün aşamalarda tetik parmağı tetik korkuluğunun dışında.
Sadece tetik çekmeye karar verdiğiniz anda tetikle parmak teması sağlayınız.

SİLAHA HAKİM OLAMAYACAK KADAR ACEMİ OLSANIZDA,
DENEYİMLİ OLSANIZDA LÜTFEN ÇALIŞMALARINIZI
HAREKETLER REFLEKS OLANA KADAR,
SİLAHINIZ BOŞ VE ŞARJÖRÜ DIŞARDA KONUMUNDA ÇALIŞINIZ.

Bu yazı Tabancatufek.com için hazırlanmıştır.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
fightclub
ben yinede herkesin kendi tarzını oluşturmasını ve bunu geliştirmesinden yanayım...

tabi dikkat gerektiren güvenlik konuları hariç...

Alıntı

Sn xlcod3r,

Çok güzel paylaşım teşekkürler....Smile

Not: Kılıf ta blackhawk galiba..Big Grin

Alıntı

Ikı adet ekleme yapmak isterim.
Bu stilde namlu da mermi durumu soz konusu ama namlu da mermi yoksa.
Silah bel seviyesınden ılerı dogru uzatılırken aynı anda ust kapak kurulmalı.( Sol el sabıt olarak bekleyecek sag el hedefe yonelmıs sekılde ılerlerken sol elle kapak tutulacak ve sag el ılerlemeye devam edecek)
Eklemek ıstedıgım ıkıncı madde eger hedeflerın ıkısı de yakındaysa sılah ılerı uzatılmamalı bu durumda da namluda mermı yoksa sılah bel sevıyesınde yakalanarak sankı sol elı sag kol altına ıtıyormus gıbı ıterek kapak kurulmalı.

Alıntı

glock19c demiş ki:Ikı adet ekleme yapmak isterim.
Silah bel seviyesınden ılerı dogru uzatılırken aynı anda ust kapak kurulmalı.( Sol el sabıt olarak bekleyecek sag el hedefe yonelmıs sekılde ılerlerken sol elle kapak tutulacak ve sag el ılerlemeye devam edecek)
Eklemek ıstedıgım ıkıncı madde eger hedeflerın ıkısı de yakındaysa sılah ılerı uzatılmamalı bu durumda da namluda mermı yoksa sılah bel sevıyesınde yakalanarak sankı sol elı sag kol altına ıtıyormus gıbı ıterek kapak kurulmalı.

Hareketi göstermekti amaç ama silah doldurma konusuna gelince ilk şık doğru. 2.ci şıkkı tavsiye etmem. Vücut dengenizi bozar. Silahınız boş yakalandı iseniz tek yapmanız gereken kalça hizasında silahın sürgüsünü yakalayıp kol ileri giderken sürgüyü kurmak. Kol zaten ileri doğru hareketini yaparken silah kurulmuş olur ve tek elinizle atış yaparsınız. Akabinde destek eliniz esas yerine geçer.

Alıntı

ekeke demiş ki:Sn xlcod3r,

Çok güzel paylaşım teşekkürler....Smile

Not: Kılıf ta blackhawk galiba..Big Grin

Sn. Ekeke,
İlginize ben teşekkür ederim. Kılıf konusuna gelince resimdeki ben değilim. Kalite kılıf ama markasını bilmiyorum.

Alıntı

glock19c demiş ki:Eklemek ıstedıgım ıkıncı madde eger hedeflerın ıkısı de yakındaysa sılah ılerı uzatılmamalı bu durumda da namluda mermı yoksa sılah bel sevıyesınde yakalanarak sankı sol elı sag kol altına ıtıyormus gıbı ıterek kapak kurulmalı.

ben bu durumda silahı memati gibiBig Grin kurma taraftarıyım, yani kemere pantolona vs takarak tek elle kurma...

en azından yapılacak müdahaleye sol elle müdahale edip zaman ve mesafe kazanma imkanı olur...

Alıntı

xlcod3r demiş ki:
glock19c demiş ki:Ikı adet ekleme yapmak isterim.

Hareketi göstermekti amaç ama silah doldurma konusuna gelince ilk şık doğru. 2.ci şıkkı tavsiye etmem. Vücut dengenizi bozar. Silahınız boş yakalandı iseniz tek yapmanız gereken kalça hizasında silahın sürgüsünü yakalayıp kol ileri giderken sürgüyü kurmak. Kol zaten ileri doğru hareketini yaparken silah kurulmuş olur ve tek elinizle atış yaparsınız. Akabinde destek eliniz esas yerine geçer.
Benım anlatmak ıstedıgım su sılahınız bos ıken ıkı ayrı durum olabılır.
Kalabalık ve dar bır ortam da sılahınızı cekmek durumunda kalmanız yada daha rahat bır ortam da dusmanınızı karsınıza alarak ondan uzak bır mesafe de sılah cekmek.
Eger kalabalık da ısenız ve dar bır ortamdaysanız kolunuzu ılerı uzatma sansıznız olmaz boyle bır durumda kolunuzu uzatırsanız bırısı kolayca elınıze atılarak sılahın hedef hattından cıkmasını saglayabılır.

Ben ıkıncı sıkkı kolunuzu uzatmak ıcın uygun ortam olmayan durumlar ıcın yazmısdım.

Alıntı

melihaga demiş ki:
glock19c demiş ki:Eklemek ıstedıgım ıkıncı madde eger hedeflerın ıkısı de yakındaysa sılah ılerı uzatılmamalı bu durumda da namluda mermı yoksa sılah bel sevıyesınde yakalanarak sankı sol elı sag kol altına ıtıyormus gıbı ıterek kapak kurulmalı.

ben bu durumda silahı memati gibiBig Grin kurma taraftarıyım, yani kemere pantolona vs takarak tek elle kurma...

en azından yapılacak müdahaleye sol elle müdahale edip zaman ve mesafe kazanma imkanı olur...

O da mantıklı ama ben sılahlı olabılecek kısıye dogru sılahı cevırerek kurmayı yada en yakınımdakıne dogru kurmayı tercıh ederım sartlar ve ortama gore degısır tabıSmile))

Alıntı

Sn. Glock19c,
İlginize teşekkürler ancak, kalabalık ortamlarda kolunuzu ileriye doğru tam uzatmazsınız. Sürgüyü baş ve işaret parmağınızla (Sürgü avuç içinizde kalacak şekilde) tutar, silahı 10 cm kadar ileri itersiniz. Eğer şahıs bu mesafeye kadar size yakınsa bıçaklanma olayını da asla unutmamak gerekir.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi