Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şu an, şunu okuyorum;
[Resim: FA06099-F-686-C-46-DA-A911-5-B4-A6-EA7-B03-C.jpg]
 
Alıntı
11 üye teşekkür etti:
harun, mimaslan, efe1753, XXAHMETXX, ErhanG, alpago, demirci57, ugurucar57, lenduha, alpercuhaci, sauerist
[Resim: bhp.jpg]
 
Alıntı
12 üye teşekkür etti:
Karagoz, tirendaz, lenduha, mimaslan, harun, alpago, XXAHMETXX, red, wubıh, Kıraç Ata, xeorx, demirci57
Ünlü çevrim içi medya paylaşım platformu Netflix üzerinde yayınlanmaya başlayan Witcher dizisinin kitaplarını epeydir okuyorum.Sonuncusu az evvel bitti.Kitabı yabancı dillerde okumadığımız için mecburen çeviri okuyoruz.

İngiliz tarihçi yazar Martin Middlebrook   Schweinfurt-Regensburg Mission: Raids on 17 1943 kitabını okuyorum.Sanırım ilk baskılardan birisi bende ki kitap.İki yaşına yaklaşan yeğenim tarafından kitap kapağı hasara uğradı. Luftwaffe'den beter kendisi ama dayısının bilmediği meziyetleri var.Seloteyple  B-17 tamir etmek gibi. Big Grin Madagascar filmindeki tükürük ve yapıştırıcı ile uçak tamiri sahnesi aklıma geliyor.


Yarıladığım ama bitiremediğim bir başka kitap Kendine iyi davran güzel insan :Beyhan Budak
 
Alıntı
4 üye teşekkür etti:
lenduha, alone61, harun, demirci57
[Resim: 0000000652478-1.jpg]

Kitap özetle günümüzün sanayileşmiş güçlü devletlerinin (İngiltere, ABD, Almanya, Fransa, Kore, Japonya vs.) geçmişte sanayileşmek için yabancı firmalara nasıl kotalar koyduklarını, nasıl fikir hırsızlığı yaptıklarını, kendi firma ve piyasalarını korumak için yabancı firmalara hangi yasakları, kısıtları getirirken kendi üreticilerini nasıl koruyup, kolladıklarını anlatıyor. 

Yine aynı firmaların, kendi firmaları, kendi markaları birer dev olduktan sonra, gelişmekte olan ülkelerin gelişmekte olan firmalarını, globalleşme (küreselleşme), serbest piyasa, rekabet, IMF, Dünya Ticaret Örgütü ve Dünya Bankası, patent hakları vs. ile nasıl engellemeye çalıştıklarını anlatıyor. Kitabın kapağında da görüldüğü üzere, sübvansiyon, teşvik, hammadde ihracı kısıtlaması gibi kısıtlarla, bir nevi merdivenle çıkan yukarı çıkan ülkelerin, yukarı çıkmaya çalışan ülkelere merdiven uzatmaması, merdiven kullanmalarının engellenmesi anlatılmakta.  

Kitap dolaylı yolan bizim silah hobimizi de ilgilendirmekte. Mesela ithal silahlara uygulanıp yerli silahlara uygulanmayan SSM fonu aslında bizim üreticilerimizi koruyan güzel bir uygulama ama burada da şöyle bir sakınca mevcut, bu tarz yerli imalatçıyı koruyan destekler, sübvansiyonlar uzun süre uygulandığında da yerli firmaları tembelliğe götürebilmekte, uzun vadede bile gelişemeyen firmaları devletin bütçesinden beslemeye yaramakta. Açıkçası belli bir sürede başarılı olamayanın da devletin bütçesinden böyle faydalanmaması gerekmekte.   

Kitabın yazarı Ha-Joon Chang'a da, kitabı çevirisini yaparak bize ulaştıran Prof.Dr. Emin Akçaoğlu'na teşekkürler. Gerçekten ufuk açıcı bir kitap.
 
Alıntı
15 üye teşekkür etti:
XXAHMETXX, madenci08, sem, LAMRETOEJ, tirendaz, yyildiz, harun, blacksea, ErhanG, rainman, sparus, alpercuhaci, sauerist, byfortius, al-me
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi