Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lock back, liner lock ve frame lock kilit sistemlerinin mukâyesesi.
Alıntı: Bicaksanati 'dan alıntıdır.

Lock back, liner lock ve frame lock kilit sistemleriniñ mukâyesesi

Test sonuçları çok ilginç. Çakı ve bıçak taşıyan arkadaşların izlemelerini tavsiye ederim.

Alıntı

Ne varsa lockback'te var.Ranger iyi dayanmış.Bu kadar dayanmasını beklemezdim.
Paylaşım için teşekkürler.Keşke her bıçak için test yapsalar.

Saygılarımla.

Alıntı

Ne varsa üreticide var, benim anladığım bu. Yani kilit sistemi tabii önemli, ama üreticinin kalitesi ile diğerlerinin koyverdiği yerde, daha zayıf olan kilit bile dayanmaya devam ediyor.

Bence asıl ders, video sonunda o dayanan çakıların bile kullanılmaz hale gelmiş olmaları. Bir tek sırttan kilitli dizaynlar ağırlık testinden sonra normal fonksiyonlarına devam edebiliyor...

Alıntı

(21-07-2014, 05:18 PM)baris demiş ki: Ne varsa üreticide var, benim anladığım bu. Yani kilit sistemi tabii önemli, ama üreticinin kalitesi ile diğerlerinin koyverdiği yerde, daha zayıf olan kilit bile dayanmaya devam ediyor.

Bence asıl ders, video sonunda o dayanan çakıların bile kullanılmaz hale gelmiş olmaları. Bir tek sırttan kilitli dizaynlar ağırlık testinden sonra normal fonksiyonlarına devam edebiliyor...

+1

Ağır kullanımda çakılar patates oldu. Lock back hariç diğer sistemlerin ele kapanma riskide çok yüksek.

Alıntı

Gator da göbekten gitti.Ben gator serisini kanlı canlı hiç tecrübe etmedim ama görünüşü hamur izlenimi veriyordu.
Nitekim öyleymiş.
Gerçi günlük kullanımda çakıları bu kadar zorlamak imkansızdır herhalde.

Alıntı

300 lbs. üzerinde uygulanan devamlı kuvvet ki yaklaşık 150 kilo'dan fazlası eder.

Elin üstüne kapanma mevzusunda backlock sistemin avantajını kilit yerleşim yeri ergonomisi olarak görüyorum. Diğer kilit sistemlerinde, sıkıca kavranmış bir elde kilit açma manivelalarına avuç içinin nispeten az yada çok teması ve ani kuvvet uygulaması sırasında farkında olmadan kilidi açacak temas bıçağın elin üstüne istemsiz kapanması riskini arttırdığını düşünüyorum.

Sadece maddi hasarla sonuçlanan tecrübelerim sonucu çakılarla, taşıma kolaylığı sebebiyle gerektiği anlarda küçük kesme işleri haricinde kanırtma, ucuyla vida sökme gibi işleri yapmamak gerekiyor.Ufaktan acıtan Smile tecrübeler sonucu, keskin kısmını parmağın, elin üstüne kapatabilecek saplama,kazma gibi hareketler hayati bir durum söz konusu olmadıkça yapmamak, sabit namlulu bir bıçağın yapabileceği işleri yüklemeye çalışmamak gerekiyor.

Çakı tercih ederken; şahsi görüşüm pahalı çelikler yerine amaca göre pas direnci,keskinlik koruyabilme yeteneği optimum. Keza fiyatı da taşırken kaybedildiğinde, bir yerlerde unutulduğunda canı acıtmayacak düzeyde olmalı.

Survival veya savunma amaçlı çakı taşımak bana da biraz ters geliyor geri kalan kısımları ne kadar sağlam olursa olsun en zayıf halkası olan bıçağın gövdeye sabitlendiği yer kadar sağlamlık arz eden bir alet sonuçta.

Yine de türlü modelleriyle vazgeçemediğim,boyut ve formu sebebiyle her zaman taşınabildiğinden tüm küçük kesme işleri için yaşasın çakılar... Smile

Alıntı

Bendeniz günlük kullanımda salt 1 im ile çok soda açtım hçibir zararıda olmadı yine bir gün toprak kazdım yine bir sıkıntı yok...

Alıntı

Sayın victorinox.

Keskin olmayan kenar ile soda şişesini açmak, hele ki şampanya patlatır gibi gür bir ses çıkartarak Smile benim favorilerimdendir. O kadar ufak zorlama değil kastım. D
Yanlara doğru daha sağlam zorlamalar, gereksiz yere pahalı çakım var deyip sıkışık vida açmalar çakı uçlarının kırılması demek. Bu sefer olmaması bir sonrakinde olmayacağı anlamına gelmiyor benim için.

Çakınız hayırlı olsun,alalı pek zaman olmadı sanırım. Çakınıza güvenmeniz sizi mutlu ediyor anlıyorum. Uzun yıllar tecrübe etseniz bile tedbiri elden bırakmayınız. Kazma işi yaptığınızı bir şey olmadıgını belirtmişsiniz ne derece kuru toprağa ne sertlikte vurdunuz bilemiyorum, yoklukta belki ama çakılar asla toprak kazmak için üretilmiş aletler değil bence.

Zamanında bir başlıkta tuzlu su testi, odun paralama vs. bahsettiğimde keskilere nasıl davranılması gerektiğini hatırlatanların haklılığını zamanla anladım.

Saygılar.

Alıntı

Arkadaşlar mecbur kalırsınız, zorda kalırsınız eyvallah. Ama Spyderco çakınızı şişe açacağı olarak niye her gün kullanıyorsunuz ben çok anlayamadım açıkçası Smile

Tabii ki çakı sizin ne isterseniz yaparsınız. Ama sanmıyorum ki günlük kullanım mantığının içine şişe açmak dahil olsun. Smile

Alıntı

Sayın 1905sss

Haklısınız ancak yazın malum çok şişe içecek içiliyor..Bir arkadaş ortamında alınan sodaların kapağını açmak için gözler size çevrilince yapacak birşey yok Smile

E insanlarda haklı bugüne kadar beliden pense çıkarmış vic.testeresini çıkarmış bir insan olunca bu tür sorunlarda doğrudan uğrak yeri oluyorsunuz..Halletmemekte olmaz,)
Yazın edc anlamında sadece spydercom yanımda olduğundan victorinox umu yanıma alamıyorum o sebeple çaresiz ona başvuruyoruz

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi