Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ayilara karsi efektif korunma
Kimse yazmamıs ben bari yazayım.
"Ölu taklidi yapın": Blush

Alıntı

Biz gariban Anadolu ayısından bahsediyoruz, sayın Musketeer'in derdi kodiak ayısı (herhalde bu grizlly dedikleri mahlukat olsa gerek).

Bizimkiler yaralı değilse, yanında yavrusu yoksa zaten sizden korkar(mış) (hiç teşrif olmadık kendileriyle).

Ancak cinsine kodiak denilen bu memeli şahıslar cüsse olarak bizimkilerden oldukça farklı.

Avcılık yapmıyorum ama fil, gergedan, su aygırı gibi doğuştan zırhlı hayvanlar haricinde 12 gauge nin (şayet isabet kaydedilebilirse) durduramayacağı canlı olmadığını düşünüyorum. Tabi yanlış da düşünüyor olabilirim.

İşin bir de hammalık tarafı var, ayıyla karşılaşırsam diye boynunuzda yivsiz tüfekle dağbayır gezmek ne kadar keyifli olur, bu kısmını kendinize sormanız gerek.
Felsefe: "Koça boynuz yük olmaz." şeklinde ise o zaman ben Benelli M4 ümün şarjör tüpüne yedi adet , bir adet fişek yatağına bir adet de kaşığa (carrier load-ghost load) dokuz adet iyi kalite tek kurşun koyup yürüyüşüme de çıkarım, kampımı da yaparım.
O zaman iki ayaklı, dört ayaklı fark etmez, yeterki zamanında reaksiyon gösterebilsin insan evladı.

Ha, kampı filler basar, eh çölde kutup ayısıyla müşerref olanların hikayelerini bilirsiniz.

Sprey konusunun videosu varsa bağlantı verilebilirse sevinirim.
Zira üzerime yarım tonluk birşey gelirken gaz sadece elimdeki tüpten çıkmayacaktır.

Bir de bu arkadaşların zekasını ve anlayışını kesinlikle küçümsememek gerekiyor. Allah az biraz daha beyin koysaymış kafataslarını içerisine bize rakip çıkmaları işten bile olmazdı, diye düşünüyorum.

Alıntı

Güzel bir set oluşturmuşsunuz.

Yarış atından daha hızlı , 300 kg civarında bir hayvan ile karşı karşıya geldiğinizde , ya hedefini bulan iyi bir atış ( o panik halinde zor bir ihtimal ) yada , ayı için imal edilmiş biber gazının menzili 15m diye biliyorum , bu ürünün temini. Doğa kanunu derki; ya avcı ol , yada av. ( bunu ben uydurdum, ama yaşadığım kadarıyla bu böyle) Yaşadığınız bölgede çöpleri uzak bir yere atarsanız , hayvanların kızışma veya yavru dönemini bilip o bölgede olmazsanız , yaban hayatını bilip onagöre yaşarsanız , bu saydıklarımızın hiçbirine sahip olmadan da doğada yaşarsınız .

Bizlerin beklentisi ne ise yabanın beklentisi de o ,

SAYGI.

Saygılar.

Alıntı

Sayın XIII,

homo sapiens ile olan ilişkilerimizde bile yanlış anlaşılmalardan dolayı bir çok sıkıntı yaşayabilirsiniz, hatta yaşamışsınızdır.

Bu ayı fantazisi de böyle bir şey, olurda biz onu veya o bizi yanlış anlarsa diye.

Anadolu'daki ayı hadi neyse de, şu kodiak ciddi bir tehlike teşkil edebilir.

Bir ara bir Alman forumunda Kanada'ya kamp tatiline gidecek birisi orada nasıl tüfek alabileceğini soruyor, forumdakilerin bir kısmı kendisine tüfeği ne yapacağını falan sorup işi makraya vururken, hayatının bir kısmını Kanada'nın ormanlarında geçiren (hayat tercihi) bir Alman'ın yüklediği bir ses kaydıyla bütün protestolar, şakalar, dalga geçmeler son bulmuş.

Bu ses kaydında bir grizzly tarafından, çadırlarının içerisinde saldırıya uğrayıp öldürülen bir turist çiftin çığlıkları vardı. Ben dinleyemedim.

Saygı iyidir ama tedbir daha iyidir.

AR-15 in .308 kalibreye haiz olanını yanınıza alabiliyorsanız, her zaman sırtınızı dayayabileceğiniz bir duvarınız var demektir.

Not: Avcı değilim, av yapmak gibi bir merakım yok.

Alıntı

Sn. evrenay,

Belki kodyak cinsi ayı ile alakası yok ama bir yaban domuzunun pususu ile karşıkarşıya kalmış biri olarak anlatmak isterim.

Domuz yaralı , sabahı kan takibi ile belli bir noktaya geldim, sık çalılığın içine daha önce yaşadığım tecrübelerden dolayı girmek istemediğim için etrafını dolaşmak istedim. Çalılığın yanındaki açıklıkta kan görünce hayvanı o istikamette ilerlediğini düşündüm , bir iki adım attım ve arkadan aldığım darbe ile ayaklarım yerden kesildi . Yaralı domuz çalının içindeymiş , benim geldiğimi anlayınca ileri hamle yapıp kan bırakmış ve çalı kümesinin içerisine geri çekilip pusuya yatmış . Amaç benim kanı görüp ileriye hamle yapmam , aynen de onu yaptım , arkamda pusuya yatan hayvan da bana daldı . Elimde ki silahımla sırt üstü yere düştüm , oda ileride çöktü , o halde iki isabetli atış ile olaya son noktayı koydum.

Hiç birimiz , hiç birimize birşey olsun istemez .

Hayatta her konuda tedbirli olmak herzaman gereklilik arzeder.

Şahsi düşüncem; karşınızda ayı gibi bir canlı varsa , ya çok soğukkanlı olacaksınız , yada orada olmayacaksınız.

Ortası ölümdür.

Alıntı

(14-07-2014, 01:08 PM)JoTuN demiş ki: Sn. Muskeeter standart bir tek kurşun yerine savunma amaçlı üretilmiş , çoklu hasar veren winchester pdx1 12 daha güvenli olmaz mı ?

Sn. JoTun fiseklikte sol tarafta gordugunuz siyah fisekler iste tam onlar Smile Ama pompalinin icine onlardan koymadim zira bazi forumlarda, bu fisegin kisisel savunma icin (insanlara karsi) uygun oldugu ve tek merminin yanindaki her biri 9mm buyuklugundeki 3 sacmanin ayiya hic zarar veremeyecegini okudum, bu yuzden yedekte tutmakla beraber pompaliya yuklemedim.

(14-07-2014, 10:32 PM)victorinox demiş ki: Efendim ayı için spreyi kaça ve nereden aldınız acaba?

Sn. victorinox, ayi spreyini Big 5 isimli bir doga sporlari magazasindan aldim. Fiyati 49.99 arti vergi 56-57 dolara geliyor.

Sn evrenay cok haklisiniz. Bizim ormanlarda 2 tur ayi var. Biri, grizzly dediginiz bozayi. Bunlar gorece daha az sayidalar ve agirliklari yetiskin erkeklerde 400-500 kiloyu bulabilen gercek anlamiyla devasa varliklar. National Geographic'de Grizzly'leri Kutup ayilariyla kiyasalayan bir belgesel izlemistim. Hani dogal ortamda karsilasmasi mumkun olmayan canlilari kiyasladiklari belgesellerden. Cesitli kriterlerden sonra, boyle bir kavgadan Grizzly'nin galip cikacagi sonucuna variyorlar. Ama dedigim gibi bunlarin sayisi daha az. Dolayisiyla karsilasma riskiniz biraz daha dusuk.

Bir de ikinci tur ve cok daha yaygin olan bir ayi var. O da Amerikan Kara Ayisi denilen black bear. Bizim buralara ozgu bir ayi turu. Bunlar gorece daha kucuk ayilar ve ortalama agirliklari 150-200 kilo civarlarinda. Bunlari her an her yerde gorebilirsiniz. Zaten av icin acik olan ayi turu de bu.

Sn evrenay .308 kalibre ar-15 var miydi? Acikcasi varsa da ben bilmiyorum. Benim bildigim .308 (aslinda biz bunlara daha cok 7.62 diyoruz) olan ar-10 vardi. 7.62mm lik bir tufek alma planlarim aslinda var ama bu heralde combat rifle'dan ziyade daha uzun mesafelere atis yapabilecegim bir tufek olacak. Mossberg ATR 100 benzeri.

Bir de sunu belirtmek istiyorum. Isin asil zorlugu surada. Av mevsimi disinda oldugumuz icin ve ayilara yonelik satilan tag lerden de almadigim icin, bu ayilar tehdit olusturaacgi kabul edilen bir mesafeye gelmeden vurabilmem mumkun degil. Yoksa ceza odemem olasi. Isin zaten zorlugu burada basliyor. Ayinin 10 metreden yakin olmasi, kurkunun ustunde barut kalintisi bulunmasi vs gibi seyler gerekiyor sanirim.

Saygilar.

Alıntı

Parası neyse veririz sayın Musketeer. Smile

Alıntı

Somon balıklarının oldukça azaldığı , ayıların yoğun olarak besin sıkıntısı çektiği bir dönemde ; ayılarla yaşayacağım derseniz sonunuz o ses kaydındaki gibi olmaması büyük şans olurdu...

Ayının saldırdığı anda adamın eşi teflon tava ile ayıya karşılık verdiği ses kayıtlarından gayet net anlaşılıyordu.
O çift tatil yada başka amaçlı bir kamp peşinde değillerdi , ayı gibi yaşamanın peşindeler ve ayıların içinde kamp yapıyorlardı.
Üreme dönemlerinde boğuşan ayıları çok yakın mesafelerden görüntülediler.
Doğadaki yabani ayılarla konuşup onları videoya alıyorlardı. Kendilerini gerçekten ayı olarak görüyorlardı. Ayı ailelerinin bir üyesiydiler.(kendilerine göre)
Son çektikleri görüntülerde ise ayıların açlıktan yarı sıkkın bakışları ve video çekimi yapılırken ayının adama yarı ciddi ısırık denemeleri yaptığını izlemiştim. O görüntülerin çekilmesinden sonra gece aç bir ayının saldırısına uğradılar.
Çifti oraya bırakıp , sonrasında kontrole gelen uçak pilotu ; bir şeylerin ters gittiğini fark edip , kamptan biraz uzak bir yerde ayının bir şeyler yediğini fark etmiş.
Pilot ayının üzerine saltolar yaparak ayıyı kaçırmaya çalıştıkça ayı aceleyle yediklerini bitirmeye çalışıyormuş.
Pilot sonunda yardım çağırmak için geri dönüp üç silahlı adamla geri dönüp ayıyı vurmuşlar. Ayının durdurulmasından sonra ayının içi kesilerek açılmış ve belgeselci çiftten geri kalan her şeyi ailelerine teslim etmişler.
Özetle bu kadar anlatabildim .
Hayatını kaybeden doğa aşığı çifti yürekten saygıyla anıyorum...

Bu acı olayı olduğu gibi paylaşmam , umarım forum adına bir sorun teşkil etmez .
Gerekirse mesajım silinebilir.

Asya Kara Ayısının tek pençe vuruşuyla 6 ay komada kalıp , yüzünün neredeyse tamamını yitiren , yukarıdaki örneğe göre daha şanslı bir insan da vardı. Ayı şakaya gelmez.

Ani karşılaşmalardan sakınmak için doğada gürültü çıkararak yol almak en iyi önlem. Karşılaşmalarda ise ani hareket ve koşarak kaçma hatasına düşmeyelim.
Ayının önünden koşarak uzaklaşmak ayının avlanma dürtülerini ateşleyeceği unutulmamalı. (Bana ve bir çok kişiye göre böyle.)
Birileri konunun teorik uzmanı ödülünü vermeye kalkılmasın (yine) lütfen.

Saygılarımla. . .

Alıntı

Saygılar.

Alıntı

(15-07-2014, 02:29 AM)kaan han demiş ki: Birileri konunun teorik uzmanı ödülünü vermeye kalkılmasın (yine) lütfen.

Saygılarımla. . .

Ne zaman bu konu açılsa uzman sayısı bir anda patlama yapar. Bu tip konulara o kadar çok yazdım ki artık sıkıldım. Açıp okusun insanlar. Arama adında bir bölüm var.

Hatırlarsanız, ayı kafatasına 9*19 merminin girmeyeceğini, alın kemiğinden sekeceğini iddia etmiştiniz. Sizin iddianız üzerine aşağıdaki çalışmayı yapmıştım.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=10923

Bu başlık altında ise ülkemizde ayıların neslinin tükenmek riski altında olduğu çağrışımı yapan yazı bile yazıldı, ben yine bir şey demedim. Kaldı ki bu yıl Doğu Karadeniz bölge 6 adet ayıyı yabancı kotası olarak sattı. Bir tanesi 2.40 boyunda. Batı Karadeniz çok meşakkatli bir süreç diye ayı kotası vermiyor. Ayı nüfusu ülkemizde patlama yaptı. İnanmayan Bartın'a gelsin, göstereyim. Meyveler olgunlaşıyor. Akşam hava kararırken yollar ayı otobanına dönüyor. Sabah her yer ayı dışkısı. Karabük-Safranbolu Sarıçiçek-Sirali hattındaki yaylalarda ve Bartın-Kumluca Ardıç düzü-Turna hattındaki yaylalarda hayvancılar yanlarında 5-10 çoban köpeği olmasına rağmen sabaha kadar uyku uyuyamıyor. Ayılar işi gücü bıraktı kendilerine engel olmaya çalışan köpekleri taşlıyor.

Sn. kaan han,

Kimseyle sorunum yok, teorik veya pratik uzman olmak sizin elinizde. Size naçizane önerim, yaban hayatı konusunda çok kesin yargılarda bulunmamanız. Biraz boşluk bırakmanızı tavsiye ederim.

Selamlar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi