Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ayilara karsi efektif korunma
Merhaba Sayin Uyeler;

Ben av islerinden pek anlamam ama forumda avcilikla ilgilenen cok sayida uyemiz oldugunu biliyorum. Ben ise daha cok vakit buldukca doga sporlari ve balik avciligi yapmaya calisiyorum. Yasadigim yer itibariyla da, bu aktiviteleri yapmaya gittigimiz yerler ciddi ciddi orman. Su ana kadar hic basima gelmediyse de, buralarda ayi, kurt, cakal hatta nadir de olsa dag aslani (cougar) gibi hayvanlarla karsilasma riskiniz var. Ama bunlar icinde ayilarin cussesi itibariyla insanlar icin daha buyuk risk olusturacagini dusunuyorum. Dolayisiyla bunlara karsi korunmak hakkinda bilgi edinmek istiyorum. Sanirim insanlar icin yapilmis 9mm ve .45 kalibre gibi muhimmatin bu ayilari daha fazla kizdirmak haricinde bize bir faydasi dokunamayacaktir. Eger tehlikeli sayilabilecek bir karsilasma basima gelirse, bu ayilara karsi nasil bir savunma taktigi gelistirmeliyim?

Sunu da belirteyim ki, av sezonu disinda (ki su anda sezon kapali) ve izin olmadan bu ayilari belli kurallar disinda vuramiyorsunuz. Size 10 metreden daha fazla yakin olmalari gerekiyor ki bu da sanirim ayinin 1-2 ziplamada kat edebilecegi bir mesafe. Ayi boyle bir durumda yara alsa bile kosmasini surdurup zarar verme potansiyeline sahip olabilir. Acaba kucuk revolverimle kullanacagim .357 Magnum ya da 12 Gauge Mossberg'imle kullanacagim 00 veya tek mermi fisekler ayilara karsi bu mesfe dahilinde yeterli durdurma gucu saglayacak midir? Ya da bu gibi karsilasmalarda ne gibi farkli onerileriniz olabilir? Bu arada bahsettigimiz ayilar boz ayi ve Amerikan siyah ayisi. Bu ayilarin agirligi 250-300 kiloyu bulabiliyor.

Saygilar.

Alıntı

Ateşli silah yerine biber gazı alın derim.

10m mesafeye gelmesini de kimse beklemez (yüreği buna müsaade etmez) , buna eminolun.

Alıntı

Alttaki konuya bir bakın isterseniz. Aynı konudan alıntı yaptığım mesaja da göz atmanızda fayda var.
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...light=koku
(31-10-2013, 03:59 PM)baris demiş ki: Hayatımda vahşi ortamda ayı anca bir iki kere görmüşümdür, ama hiç görmeyene göre tecrübeli sayılırım sanırım...

Ben olsam, ayıya karşı tabanca, ki her hangi kalibre olursa olsun, kullanmak istemem.

Hatta ayıya atış yapmak ta istemem.

Ayı spreylerinin öyle 20-30 metre etkili olmasının sebebi, ayıya pis kokması, yoksa bizdeki göstericilerin gözüne sıkıldığı gibi etki etmiyor ormanda. Kokarca ile karşılaşan herkes bu etkiyi bilir.

Kamp alanında ayı çekebilecek yiyecek-çöp gibi konulara dikkat etmek, çöpleri yemekleri uzak ağaç dallarına asmak, ateş avantajını kullanmak, çoğu zaman ayının sadece sabah kalktığınızda gördüğünüz izlerden ibaret olmasını sağlayabilir.
Fakat; sağlayamayabilir de, ayı bu.

Ülkemizde insanın üzerine gelen ayı pek duymadım, hiç kendim görmedim, dediğim gibi de görmek istemem.
Ama bahsedilen kıtada doğada kamp yaparken ayıyla yakınlaşan çok hikaye var, çoğunda zaten olay spreye tabancaya kalmadan çözülüyor, ama ayı açsa, merak ettiyse, önce havaya atış, sonrasında kampı toplama en mantıklı iş sanırım...

Sn. atrake, National park içinde kamp yapıyorsanız, rangerlara sormanız en yerinde tavsiyeyi getirecektir, onlar hangi türün hangi sezon agresifleştiğinden, bireylere kadar biliyor olabilirler...

Alıntı

[Resim: 45e3cad52bf86420c28e575495dbd98e.jpg]

Yurt dışında adamlar neler düşünüyor özenmemek elde değil . S&W 500 bear survival kit.

Bence bi hayvana zarar vermeden ufak ufak ordan bi şekilde uzaklaşmaya çalışmak en iyisi.

Sn. Musketeer sizin sahip olabileceğiniz bir kit
Saygılar.

Alıntı

Bkz yukarıdaki mesaj...

Ateşli slah illa gerekecek ise, büyük tip ayı spreyi, artı kısa bir .44 mag, ve de 12 gauge slug tavsiye ediliyor genelde.

Ama ilk olarak yanınıza almanız gereken, "commonsense" ve "knowledge" denilen ekipman.

Gittiğiniz yerde park ranger'lere sorun, onlar neler yapıp neler yapmamanız gerektiğini, ve efektif korunma-uzak kalma yöntemlerini anlatacaklardır.

Saygılarımla.

Alıntı

Biber gazı kullanmak en iyisi, yurt dışındada birçok yerde birçok avcı, yürüyüşçü, bisikletçi biber gazı kullanıyor, denenmiş ve kesin çözüm belgesellerde defalarca izledim, kiyafetlerin dış yüzeyine en az 2 tane olmak üzere ince tel halkalarla tutturulmuş gereğinde hemen kullanabilecekleri biber spreyleri var.

Ayı gibi ülkemizde nesli tükenmeye yüz tutmuş hayvanları vurmak kesinlikle yapılmaması gerekli bir durum. Bunlardan öncelikle sakınmak ve biber gazı gibi zarar vermeyecek önlemler almak lazım bu işin bahaneside olmaz elin adami 500 kiloluk saldırgan boz ayıyı gazla durdurabiliyorsa bizimde genelde kendi halinde olan 200 kiloluk asya ayısını durdurabilmemiz lazım, yok güvenemem diyorsanız o bölgelerden uzak duracaksınız bizim yapacağımız hiç bir av, yada aktivite doğadaki bir ayıdan daha önemli değildir.[/b]

Alıntı

Saygideger Uyeler;

Hepinize faydali yorumlariniz icin tesekkur ederim. Tabii ki boyle guzel bir hayvani durup dururken oldurmek istemem, oncelikli olarak hedefim isi "tatliya baglamak". Ama malum bazen coluk cocuk, ailemle gittigim oluyor. Yapilmasi gerekenleri bilmekte fayda var diye dusundum.

Sayin XIII okudugum mesajlardan sonra ayi spreyi ya da biber gazi (benzer seyler oldugunu dusunuyorum) artik benim icin ciddi bir opsiyon.

Sayin septia, cok faydali bir konu basligi, hemen bitirecegim.

Sayin JoTun, gercekten cok cok guzel bir kit. Hayran oldum, fiyatini arastirdim. Ama cok nadir bulunan bir parca ve gunbroker'da 3000 dolar civarina satiliyor. Acikcasi burasi icin bile cok yuksek bir fiyat.

Sayin baris, ben de .44 Magnum'un 500 Magnum'a gore daha acil durumlarda manageable oldugunu dusunuyorum. Ozellikle ilk atisi yaptiktan sonra olusan tepmeden sonra (gerek kalirsa) 500 Magnum'da ikinci atisi yapmaya firsat olmayabilir. Simdilik biber gazi 12 ga tek mermi ve bireysel korumada da kullanabiecegim .357 Magnum la idare edecegim.

Sayin Kara45 hayvanlar konusundaki hassasiyetinizi anliyor ve katiliyorum. Ama "nesli tehlikede olma" durumu, yasadigim Kuzey Pasifik bolgesi icin gecerli degil. Burada haddinden fazla ayi var. Ve kimi donemlerde diger turlerin de dengesini korumak amaciyla av sezonu aciliyor. Malum ayi populasyonunun haddinden fazla artmasi diger turlere zarar verebiliyor.

Saygilar.

Alıntı

Sayın musketeer, yazımdaki eksiklik sebebi ile yanlış anlaşılmak istemem, biber gazı tavsiyesi harici sizin şahsınıza istinaden birşey söylemedim, zaten tarzınızdan doğa sever olduğunuz belli, sözüm yurt içinde ikamet edip sayıları zaten bir elin parmaklarını geçmeyecek ve çok ücra köşelere gitmediğiniz sürece görülmeyecek hayvancıkları vurmak isteyenlereydi.

Vakti zamanında karadenizde, biz doktoruz ilaç yapıcaz deyip köylüleri kandırarak yivli tüfeklerle yarım düzine ayının kökünü kurutan insan müsvetteleri zihniyetleri ile aynı bunlar.

Alıntı

Sn.musketeer, eğer ayı av sezonu açılıyorsa ve buna doğa dengesini korumaya çalışan uzmanlar karar veriyorsa, iyi bir yivli edinir bu av fırsatını kaçırmazdım sizin yerinizde olsam.Tabii abartmadan. Big Grin

Hem yivli ile ayıya çok yaklaşmanıza gerek yok.Sanıyorum yavrulama döneminde avlandırmazlar...Bir de av için en yaşlısını seçmek en doğrusu olur kanaatindeyim.Yanılıyor muyum?

Saygılar.

Alıntı

45 Acp'nin domuzun üzerindeki etkileri...
Bu videodan yola çıkılarak bir yerlere varılır umarım.
Saygılar.

Uyarı; 18 yaş altı için uygun değildir.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi