Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bora12 Paris Fuarında Çalındı
#1
TEKNOLOJİ HIRSIZLIĞI MI?

Paris'te 18-20 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen ve Türkiye'den 11 firmanın katıldığı fuarda, bin metreye nokta atış yapabilen Bora 12 özel ve güvenlikli bir standda sergileniyordu. Ancak hırsızlar alyen adı verilen özel bir anahtar kullanarak Bora 12'yi özel standından çalmayı başardı.
MKE yetkilileri bu duruma şaşırırken, çalan hırsız ya da hırsızların silahı kullanamayacağını çünkü tüfeğin ateşme piminin üzerinde olmayacağını söyledi. Yetkililer ise olayın ya teknoloji hırsızlığını olduğunu ya da adi hırsız olduğunu belirtiyor. Paris polisi ise hırsızlık olayını araştırıyor.

Alıntıdır.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2014/06/...da-calindi
 

#2
Gumruk de yada fabrika da unutulmustur. Hic fuara gitmemistir bile. Fuarda biri sorup da yerinde bulunamayinca calindi denmistir.
Cikar yakinda.
 

#3
Aklıma kedi fıkrası geldi :

ABD'li otomotiv üreticileri Dünya üzerindeki otomobil fabrikalarını dolaşıp yeni teknolojiler ve uygulama durumunu inceliyorlarmış. Japonya'da Mazda fabrikasının girişinde bir çok kafes ve içinde kedi olduğunu görüp ilgili mühendise sormuşlar. Japon mühendis şöyle açıklamış:

- Biz ürettiğimiz otomobillerdeki yalıtımı kontrol etmek için her 1000 otomobilden bir tanesinin içine bir kedi koyup kapılarını ve camlarını kapatıp akşam eve gideriz. Sabah geldiğimizde kedi havasızlıktan öldüyse yalıtımda bir problem yoktur, ama eğer kedi yaşıyorsa üretimde bir sorun olduğunu anlayıp tüm üretim kademelerini gözden geçiririz.

Deyince ABD'li mühendisler hayran kalmışlar. Daha sonra Türkiye'deki fabrikaları gezerlerken TOFAŞ'ın girişinde benzeri kafesleri ve içindeki kedileri görmüşler. Teknolojiyi hemen öğrenip uyguladığı için TOFAŞ'a hayran kalmışlar. Yine de Türk mühendisten açıklama istemişler. Bizim mühendis anlatmaya başlamış:
- Biz ürettiğimiz otomobillerdeki yalıtımı kontrol etmek için her 1000 otomobilden birisinin içine bir kedi koyup akşam eve gideriz. Sabah geldiğimizde kedi arabanın içinde ise bir sorun yoktur. Eğer kedi kaçtı ise üretimde bir sorun olabilir diye düşünürüz ama yine de üretime devam ederiz...

Saygılarımla.
 

#4
Sonunda reklam yapmayıda öğrendik
 

#5
Gerçekten çalınmış olabilir, çünkü daha önce başka fuarlarda bazı firmaların tabancaları çalınmıştı, ama bu Güney Afrika'da idi, yani Almanya'da mesela böyle bir problem asla olmuyor, Paris fuarında olmasını da beklemezdim, şaşırdım.
 

#6
Aylar evvel de, bir silah firması "asrın silahı" diye lanse ettikleri bir projenin, fabrikayı sel basınca kaybolduğunu açıklamıştı yanlış hatırlamıyorsam. Yoksa en iyi silahları, tüfekleri falan hep biz yapıyoruz aslında.
 

#7
MKEK yetkilileri 'gercekten' sasirmistir diye dusunuyorum Smile
 

#8
He, tecnoloci hırsızlığı he!

Tersine mühendislik yapacak adam zaten tüfeği satın alır.

Bir de Lee Enfield'den (muhtemelen Mk4 No.1 dir) geliştirilmiş bir tüfeğin hassasiyetine diğer anlı şanlı uzun mesafe keskin nişancı tüfeği üreticileri erişemiyorlarsa, o zaman söylenecek bir şey de yok demektir.
 

#9
Muhtemel nedenler:

1- Copyright ihlali iddiası üzerine el konulmuştur, sosyal tesisin yetkilileri böyle bir kılıf bulmuştur
2- Sosyal tesisin fuara giden yetkilileri, Moulin Rogue gibi mekanlarda şampanya patlatırken biten harcırahlar nedeniyle tüfeği arka sokaklarda bir Cezayirliye yutturmuştur.
 

#10
Tüfeğin şu anda adı B harfiyle başlayan bir ilimizde olduğu istihbaratını aldik.

https://www.dropbox.com/s/k0j26r21wm5vo9c/DSCN0005.JPG

Not: Kimse ciddiye almasın, şakadır.

Saygılar.
 

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi