Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kamp ve Acil Durumlar için Elektrik İhtiyacı Çözümleri
#11
Specification:

1.Solar Panel:14W

2.Output:18V*780mA /5.5V*2545mA

3.High efficiency: > 17%

4.Double output interface: USB & DC5521

5.Extended Size: 820*230*3mm

6.Foldable Size: 235*170*40mm

7.Weight: 0.6kg

8.Color:Black

9.Material: PET laminated, PVC waterproof fabric

Fit for:

1.18V laptops,such as Lenovo, HP, Dell, Samsung, Haier, Asus, SONY,Apple, Acer, IBM, Toshiba.

2.Mobile phone,such as APPLE iPhone, Samsung, Motorola, Toshiba, NOKIA, Blackberry.

3.5V USB devices, such as Iphone/Ipad, Mini Fan, PDA, MP3, MP4, digital camera, video camera, PSP video games,DVD, iPhone,Blackberry, bluetooth headset, IPOD etc.

4.12V devices

Özelliklerindeki ve linki http://www.aliexpress.com/item/ALLPOWERS...55493.html olan panele, aksi bir öneri yoksa karar vermek üzereyim. Çin işini deneyip verim alamazsam daha sonra pahalı modellere yöneleceğim Smile

Geriye depolama ünitesini seçmek kaldı. Çantada taşınabilecek boyutlarda, en azından bir tabanca ağırlığından fazla olmayacak ve kendini bu panelden doldurup yukarıda saydığım cihazları da doldurabilecek cihaz önerilerini marka, model ve link olarak bekliyorum.

Şu linkteki aletin http://www.goalzero.com/p/151/sherpa-50-power-pack daha ekonomik çözümlü bir benzeri gibi.

Saygılar.
 
Alıntı

#12
PV-T Hibrid Panelleri basit bir şekilde açıklayayım.

Nedir ?

Öncelikle standart bir PV panelin, çatılarımızda bulunan sıcak su temininde kullandığımız güneş enerjisi panelle birleştirilmiş halidir.

Neden PV+ Solar Termal Paneller birleştirilmiştir?

PV panellerin en büyük kusuru panel sıcaklığının, 60C ve üzerine çıktığı durumlarda, panel verimliği ciddi oranlarda düşmektedir. PV panelin soğutması için solar termal panellerle birleştirilmesi sayesinde, PV hücrelerin sıcaklıkların işletme koşullarında PV hücrelerinin sıcaklıklarının yükselmesi engellenmekte ve PV panellerin işletme ömürleri ve verimli noktada çalışabilme sürelerini uzatılabilmektedir.

Geçmişte, yurtdışı kaynaklı üreticilerin yüksek verimlilik rakamlarına sahip PV panellerinin, ülkemiz güneşlenme oranları ve iklim koşulları göz önüne alınarak yapılan hesaplamalarda, mucizevi üretim kapasiteleri teoride ortaya konmuştur. Fakat uygulamaya geçildiğinde, uzun güneşlenme periyotları ve panellerde oluşan yüksek sıcaklık, PV panellerin verimlerinin düşmesine, hesaplamalarla, gerçekleşen üretimler arasında ciddi değer sapmaları olduğu görülmüştür. Sınırlı sayıda yapılan yüksek maliyetli yatırımlar hüsranla sonuçlanmıştır.

Sistem optimizasyonu?

Geçmişte yapılan en büyük yanlışlıklardan bir tanesi, sistemlerin tam yük öngörüsüne göre tasarlanması (elektrik üretimi ve/veya ısıtma) olmuştur. Öncelikle yenilenebilir enerji kaynaklarının PV ve Termal sistemler tamamen dış hava koşullarına bağımlı olarak üretim yapmaktadırlar. İstikrarlı üretim sistemleri değildir ve sistemler kesinlikle yedekleme üniteleri ile tamamlanmalıdır.

Tam yük tasarımında, dış hava koşullarının olumsuzluğu da göz alınarak tasarımı yapılan PV, termal panel yüzey alanları, ısı aküleri, elektriksel akü sistemlerinin boyutların büyümesinden kaynaklı olarak, yüksek yatırım maliyetlerine yol açmaktadır.

PV-T Sistem tasarımları?

PV-T sistemler ise, PV grupları ile enerji üretebilmeyi, T-(Termal) grupları ile PV sistemi soğuturken, elde edilen ısı enerji ile sıhhi sıcak su temin edebilmeyi, konut ısıtmasını belli oranda desteklenmesi mümkün olabilmiştir.

Bu sistemlerin kurulumu öncesi, temel ihtiyaçları doğru belirlenmesi gerekmektedir. Bu sistemlerle %100 elektrik ya da ısınma ihtiyacı sağlanması öngörülmemelidir.

1. Isıtma Sistemi : Isıtma ihtiyacı değerlendirilmesi ve ısıtma periyotu tayini. Örneğin İzmir koşullarında 5 aylık dönemi (Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart) aylarını kapsamaktadır.
2. Sıhhi Sıcak Su Temini Kapasitesi Tayini: Kullanıcı sayısının ve kullanım yoğunluğunun öngörülmesi.
3. Isı aküsü kapasitesinin belirlenmesi: Yenilenebilir kaynağın olmadığı veya yetersiz olduğu süre boyunca ısıtma sisteminin destek ünitesini devreye almadan kendini idame ettireceği sürenin tayini.
4. Isıtma yedekleme sistemi tasarımı ve sistemle entegrasyonu.
5. Sistem otomasyonu ve çalışma senaryoları.
6. PV-T panellerin, güneşlenme ve verimli çalışma sürelerinin değerlendirilmesi. Panel yerleşim planı ve açılarının tespiti.
7. PV panellerin ürettiği enerjinin, kullanım noktasında değerlendirilmesi ve/veya fazla üretimin ulusal elektrik enerjisi ağı sisteme aktarılması.
İçermektedir.

Nasıl bir sistem optimizasyonu?

Bu sistemin çalışması için, kullanım noktasında konfor şartlarının tanımlanması gereklidir. Her türlü dış hava koşulunda konut yaşam mahalli sıcaklığı 24 saat süreyle sabit rejim 22C, sıhhi kullanım suyu sıcaklığı kullanım noktasında 24 saat boyunca 45C de sabit rejim. (Tecrübem, ne yazık ki insanımız kış koşullarında 28C ortam sıcaklığını yaşamayı istemekte, kullanım suyu sıcaklığının da 60C nin duşta yetersiz olduğunu belirtmekteler :-) )

Konut ısıtma sistemi, düşük sıcaklık tasarımlı yerden ısıtma sistemi Tgiriş=27C ? Tdönüş=22C.

Bu sistem tasarımı değerleri, PV-T kolektörlerin güneşlenme periyotlarında düşük sıcaklıkta tutulabilmesini sağlayarak standart PV?lere göre daha uzun süre yüksek verimlikte çalışabilmesini sağlayabilmektedir.

Öncelikle sistemin kurulacağı bölgenin son 10 yıllık 365 günlük ortalama sıcaklık ve güneşlenme durumu bilgisinin değerlendirilmesi mutlaka yapılmalıdır. Kullanım noktasında 365 günlük sıhhi şebeke suyunun sıcaklık değerlerinin bilgisine ulaşılması gereklidir.

Sistemde yaz ve kış koşulları ayrı ayrı olarak değerlendirilmelidir.

Yaz dönemi (7 Aylık Süreç), sistemde sadece sıcak su tüketimi olacağı ve güneşlenme sürelerinin uzaması nedeniyle PV panellerin en yoğun elektrik üretimi yapacağı, bu oranda da soğutma ihtiyacının arttığı göz önüne alınarak değerlendirilmesi gereklidir.

Kış dönemi (5 Aylık Süreç, PV-T panellerin en yoğun termal yük sağlaması gerekli olduğu dönem), sistem ısıtma desteğinin karşılanması ve sıhhi sıcak su temini hesaplamalarının yapılması ve sisteminin çalışabileceği gün sayısının öngörülmesi gereklidir. Kaç gün pik yükte bulunacağının tespiti yapılarak destek sisteminin kapasitesi tayin edilmelidir.

Örneğin 150 günlük kış periyotunda (bu değerler sadece fikir vermesi için belirtilmiştir);

80 gün +8 / +12 derece dış hava ortalaması sıcaklığı (24 Saatlik periyotta ısıtma sistemi PV-T panel ve ısı aküsü desteği çalışması)
35 gün +6 / +8 derece dış hava ortalaması sıcaklığı (12 Saatlik periyotta ısıtma destek sistemi, 12 Saatlik periyotta ısıtma sistemi PV-T panel ve ısı aküsü desteği ile çalışma)
25 gün +4 /+6 derece dış hava ortalaması sıcaklığı ( 18 Saatlik periyotta ısıtma destek sistemi, 6 Saatlik periyotta ısıtma sisteminin PV-T panel ve ısı aküsü desteği ile çalışma)
10 gün 0 / +4 derece dış hava ortalaması sıcaklığı (24 Saatlik periyotta ısıtma destek sistemi ile çalışma)

Basit bir anlatımla, 150 günlük kış periyodunda yaklaşık 70 gün ısıtma destek sistemi çalışacaktır. Isıtma sezonu boyunca enerji maliyeti açısından değerlendirilmesi ise %70 varan ısıtma enerjisi tüketimi faturası yenilenebilir enerji ile karşılanmaktadır. Isıtma faturanızın %70?i güneş tarafından karşılanacaktır ve sistemin PV hücrelerinin ürettiği elektrik, ekstra bir yan ürün haline gelecektir.

PV-T panellerin PV panellere göre en büyük üstünlüğü burada başlamaktadır.

Isıtma Destek Sistemi :
Bu sistemlerde öncelikli seçim kriteri, destek ısıtma sistemi otomasyona, otomatik kontrolün mümkün olması, kısa sürede rejime girme yeteneğine sahip, yüksek verimlilikli ve dış hava koşullarından bağımsız çalışabilmeleri özelliklerine sahip olması ön görülür. Bu nedeniyle toprak kaynaklı ısı pompaları (jeotermal ısı pompaları) avantajlı durumdadır. Bu sistemler aynı zamanda, yaz döneminde yerden ısıtma sistemlerini ters işletilmesi mantığı ile Tgiriş=20C Tdönüş=22C olarak soğutma amaçlı kullanılma imkan vermektedir. (Not: Soğutma kullanımında yoğuşma noktası dizaynı ve kontrolü mutlaka yapılmalı ve asla 18C altı sıcaklıklarla sistem çalıştırılmamalıdır) ayrıca bu sistem yaz döneminde PV kolektörlerinin soğutmasına destek olabilmektedir.

02/10/2013 yılında Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine Ait Yönetmelik ile EPDK iznine tabi olmadan 0,5MWh kapasiteye kadar serbest üretici tanımlaması yapılmış ve serbest üreticilerin dağıtım şirketlerine ürettikleri enerjiyi direkt olarak satabilme imkanı oluşmuştur. Eski yönetmelikte EPDK izin süreçleri ciddi emek ve sıkıntılı prosedürler di. Üretilen enerji sadece, üretim noktasındaki tüketici tarafından kullanılabilirdi.

Küçük kapasiteli üreticiler 2 adet sayaca sahip olacaktır. 1 adet sayaç üretilen ve sisteme aktarılan enerjiyi, 1 adet sayaçta sistemden kullanıcının ihtiyaç duyduğu aldığı enerjiyi ölçümleyecektir. Aradaki farkta tüketicinin faturasını oluşturacaktır.

Bunun faydası sistemi kurulumunda, akü grupları ve akü şarj kontrol ünitesi yatırımı maliyetinin olmamasıdır.

Maliyetler açısından değerlendirilirse.

Şuan konutlar için düşük enerji tüketimli olduğu duyuruları ile, doğalgazdan bile daha ekonomik ısıtma yaptıklarını vadeden hava kaynaklı ısı pompaları sistemleri ve sadece kullanım sıcak suyunu ısıtan güneş enerjisi kolektörlü bir sistemlerin ilk yatırım maliyetinin 20.000-25.000TL bandında olduğunu göz önüne alındığında. Isıtma desteği için sürekli olarak enerji tüketimi olan, dış hava koşullarına göre verimliliği değişen bu sistemlere göre. Anlattığım bu sistem çok daha üstün bir yapıya sahiptir, hava şartları müsaade ettiği ve sistem faaliyette bulunduğu sürece elektrik faturanızı minimize eder.

Doğalgaz imkanın olduğu noktalarda ise, son tüketiciler bu kadar büyük yatırım maliyetine girmeden bir basit doğalgaz kombisi ile ısınma ve sıcak su temini seçilebilmektedirler. Sürekli doğal gaz faturalarına mahkum olmaktadırlar

PV-T sistemlerin dezavantajlarını vurgulamak gereklidir.

1. Sistemler oldukça hassas ilk kurulum öncesinde, mühendislik hesaplamalarının ve otomasyon senaryolarının doğru tasarımı büyük önem arz etmekte.
2. Sistem montaj işçiliklerinin kontrollü ve dikkatli yapılmalı ve sistemler mutlaka devreye alınmadan, üst kaplamaları yapılmadan önce tüm kontrolleri yapılmalı. (Hidrolik testler ve debi kontrol testleri-amacımız ülkemiz ustalarının yaparız abi durumundaki hataları tolere etmek değil, sistemin sürekli olarak üst verimlilik noktasında işletmeyi amaçlamaktadır.)
3. PV-T paneller verimliliklerini korumak için düzenli olarak yüzey temizliği yapılmalıdır.
4. PV hücre teknolojileri çok dinamik olduğu için, bu gün şartlarında yüksek verimli olarak nitelendirilen paneller 5 yıl sonra düşük verimli panel haline gelebilir.
5. Mutlaka bağımsız denetleme kuruluşları tarafından verimliği ve kapasitesi sertifikalanmış sahip ürünler tercih edilmeli.
6. Yüksek maliyetli ilk yatırımları.
7. Ve diğer bir yönü şuan devletin yenilenebilir enerji kaynakları ile yatırımlara uyguladığı teşvik kapsamında alım garantisinin olmasına karşın bu sistemlerin kurulumunu desteklemekte. Bu kapsamda kullandırılan kalkınma ajanlarının hibe kredileri, bireysel kullanıcıların bu yatırımlarına destek vermemekte. Bu konuda, uzun vadeli, düşük faizli çevre kredileri ne yazık ki bulunmamaktadır.


Sizlerden ricam, güneş zengini ülkemizde bu kapsamda yatırım yapamasanız bile, çok basit ve gerçekten ucuz olan basınçlı güneş kolektörleri ile sıhhi sıcak su teminini, LPG, elektrik veya doğal gaz kullanmadan gerçekleştirmenizdir. Kendi görüşüm, ülkesini seven her bireyin, ülkesi için yapılabileceği en büyük iyiliklerinden birisidir. Konfor olarak basınçlı tip güneş kolektörüne alışan bir kullanıcı, hiçbir harici su ısıtıcısının konforundan memnun kalamayacaktır.

Saygılarımla?

LAMRETOEJ 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Mr.Wayne
#13
Konu kamp ve acil durumlar olunca taşınabilirlik ön plana çıkar diye düşünüyorum.Yani bence buradaki amaç bataryaların,haberleşme ve navigasyon cihazlarının desteklenebilmesi olmalı.Akü ve benzeri çözümler arazide çok ciddi ağırlık demek.
Solar paneller ve solar jenaratörler bu sorunun çözümünde etkili sayılabilecek cihazlar.Fakat dediğim gibi ihtiyaçlar büyüyünce yanında ağırlık getiriyorlar.Bu sistemlerde bir smart phone, tablet, telsiz, gps, aydınlatma araçları için yeterli çözümler gayet taşınabilirken.İşin içine büyük cihazlar girince ağırlık çok fazla artiyor.Ayrıca, güçlü güneş ışığı ihtiyacı ve uzun şarj süreleri gibi eksileri var. Goal zero firması bu anlamda geçekten iyi.Kaliteli ve her duruma uygun ürünleri var.

Hand cank diye tabir edilen el dinamoları bir başka çözüm.Avantajları güneş , yakıt vesaire bir kaynağa ihtiyaç duymadan enerji üretebilmeleri.Taşınabilir ve hafif olmaları.Ama bu ürünlerde de kendi fiziki gücünüzü kullanmanız ve elektrik üretimi anlamında çok verimli olmamaları gibi dezavantajlar söz konusu.Aşağıda bir kaç örnek var.

Goal zeronunda hem aydınlatmada kullanılan hemde küçük cihazları şarj edebilen bir modeli vardı ama adını hatırlayamadım şimdi.


Bir diğer çözüm ise termoelektrik sistemi ile çalışan cihazlar.Bunların en iyi örneği ise biolite diye bir marka.Ayrıca projenin çıkış noktasıda 3. dünya ülkelerine yardımcı olmak gibi iyi niyetli bir durumda olunca ben bu ürüne çok sıcak bakıyorum.Bu ürünün kamp için kullanılabilecek boyutta olanı ve evler için olan daha büyük bir modeli var.Üstelik hem ocak olarak kullanılabilmesi hemde enerji üretebilmesi çok yönlü kullanımı avantajları.Bunun yanında taşınabilir olması,arazide çok rahat bulunabilecek yakıtlarla çalışması çok güzel.Diğer sistemlerden biri ile yedeklenirse bence arazide enerji problemini çok rahat çözecektir.Gerçi back up ın back up ını yapmaya başlayınca işin suyu çıkıyor o ayrı.
Çoğu deneysel ürünler olsada aşağıda da taşınabilir rüzgar jenaratörleri var.

http://www.coroflot.com/mmadia/wind-power

Tüm foruma saygılar. 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Mr.Wayne
#14
Küçük boyutlardaki, çoğunluğu Çin malı olan güneş enerjisi ile çalışan cihazların fazla etkili olmadığını hem forum hem de etrafımdaki arkadaşların deneyimlerinden öğrendikten sonra doğru düzgün bir şey aramaya başlayıp Anker 21 w alıp bu arayışımı sonlandırdım.

Alalı fazla olmadı, iki kez deneme fırsatım oldu. Birinde 5000 mah pili olan bir tableti, % 90 oranda açık bir havada (yani gözle görünen bir bulut vs olmayıp gökte bir sis tabakası gibi bir durumdan bahsediyorum) 5,5 saate yakın bir zamanda sıfırdan % 100 doluluğa kadar şarj etti. Tamamen açık bir havada bu sürenin daha da kısalacağını tahmin ediyorum.

Farklı bir günde ise 3000 mah pili olan bir cep telefonunu, parçalı bulutlu bir havada 7 saate yakın bir sürede yine sıfırdan % 100 doluluğa kadar şarj etti.

Yani açık bir havada 1000 mah/saat gibi bir şarj süresinden bahsedebiliriz. Bu ayarda başka bir cihaz denemedim ancak bu haliyle epey tatmin edici bir sonuç verdi gibi görünüyor.
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
sem, usame, buzgibi01
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi