Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Colt Army Revolver Colt Toplu tabanca 38
Arkadaşlar aşağıda fotoğraflarını göreceğiniz Colt marka toplu tabancanın fotoğraflarını, İstanbul'dan bir kişi, bir arkadaşıma göndermiş.
Silahın fotoğraflarını gönderen kiş; bu silahtan Türkiye'de üç adet bulunduğunu, normalde değerinin seksenbin ile doksanbin Türk Lirası civarında olduğunu ancak kendisinin yirmibin türk Lirasına vereceğini söylemiş.

Daha tabancanın fotoğrafları bana ulaşmadan, arkadaşıma karşı tarafın kendisini "soyulacak hıyar" olarak görüp görmediğini sordum. Arkadaşım fotoğrafları gönderen kişinin bir kaç kez işini yaptığını o yüzden böyle bir duruma pek ihtimal vermediğini söyleyince, acaba "bilgisizlikten bu fiyatları söylemiş olabilir mi?" diye kendi kendime düşündürm.

Her halükarda bu tabancalar piyasaya girmeye başladığına göre, Türkiye'deki silahseverler için forumumuzda bir başlık açayım dedim.

Bunlar İstanbul'dan arkadaşıma gönderilen fotoğraflar:

[Resim: Colt_Toplu_Tabanca-6.jpg]
[Resim: Colt_Toplu_Tabanca-4.jpg]
[Resim: Colt_Toplu_Tabanca-1.jpg]
[Resim: Colt_Toplu_Tabanca-3.jpg]
[Resim: Colt_Toplu_Tabanca-5.jpg]
[Resim: Colt_Toplu_Tabanca-2.jpg]

Fotoğrafları ABD'de yaşayan Colt marka silahların meraklısı bir tanıdığıma gönderdim. Kendisinden gelen cevap şu şekilde:

Hi E.......
It is a Colt Army Special Model Revolver produced from 1908 to 1927, with approximately 275000 made. Calibers varied from 32-20, 38 long and short, 41.

Meali: Bu 1908 yılından 1927 yılına kadar yaklaşık ikiyüzyetmişbeşbin adet üretilen bir Colt Army Special toplu tabancası. Kalibreler 32-20, 38 Uzun ve kısa, .41 arasında değişiyor.

Ayrıca Colt'lar la ilgili bir kitaptan alınan şu sayfalar, silahın seri numarasını bilenler için faydalı olabilir.
[Resim: ColtArmyRevolver-4.jpg]
[Resim: ColtArmyRevolver-1.jpg]
[Resim: ColtArmyRevolver-3.jpg]
[Resim: ColtArmyRevolver-2.jpg]

Alıntı

Akabinde ABD'deki tanıdığım bana Gunbroker'de bulmuş olduğu iyi durumdaki bir Colt Army Revolver'in bağlantısını göndermiş.

Bakınız: http://www.gunbroker.com/Auction/ViewIte...=419482378

Sizlerin de görebileceğiniz gibi işbu tabanca için istenilen başlangıç fiyatı 795 USD. Ben zaman içerisinde Gunbroker'daki sayfanın silinme ihtimalina karşı satış ilanını ve bu ilana bağlı fotoğrafları bu başlığın altına kopyalayacağım.

GUNBROKER ilanı:

Current Bid $0.00 No Reserve! Started at $795.00
Quantity 1 # of bids 0 Bid History
Time left 7 Hours, 1 Minutes +
15 minute rule Location Patrick, SC 29584-0135
Start 5/30/2014 12:04:11 PM ET (This is a 7 day auction)
Ends On or After 6/6/2014 12:04:11 PM ET (GunBroker.com Official Time)

Characteristics for Item # 419482378

Manufacturer: Colt
Model: Army Special
Caliber: .32-20 Win.
Barrel Length: 6 inch
Capacity: 6

Description for Item # 419482378

You are bidding on a Colt Army Special 32-20 WCF. Good condition. Locks up tight, works and shoots great. The bore is excellent. Has general scratches and the bluing is light in a few areas.

İşbu ilana ait fotoğraflar:
[Resim: GunBroker-ColtArmyRevolver-3.jpg]
[Resim: GunBroker-ColtArmyRevolver-14.jpg]
[Resim: GunBroker-ColtArmyRevolver-5.jpg]
[Resim: GunBroker-ColtArmyRevolver-13.jpg]
[Resim: GunBroker-ColtArmyRevolver-10.jpg]
[Resim: GunBroker-ColtArmyRevolver-11.jpg]
[Resim: GunBroker-ColtArmyRevolver-12.jpg]
[Resim: GunBroker-ColtArmyRevolver-9.jpg]
[Resim: GunBroker-ColtArmyRevolver-6.jpg]

Artık Türkiye'de karşınıza bu tabanca çıkarsa aşağı yukarı ne kadar edeceğini tahmin edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Tabancanın kalibresinin MKEK'de bulunup bulunmadığı bu noktada büyük ehemmiyet taşıyor.

Elbette .41 Long Colt kalibreye sahip bir revolverle Türkiye'de neler yapabileceğinizi benim tahayyül etmem mümkün değil!

Alıntı

Kalan fotoğrafları da burada görebilirsiniz.

[Resim: GunBroker-ColtArmyRevolver-4.jpg]

[Resim: GunBroker-ColtArmyRevolver-2.jpg]
[Resim: GunBroker-ColtArmyRevolver-8.jpg]

Alıntı

Sayın Evrenay,

Bunun çok benzeri fakat sanırım .38 kalibrede olanı bir tanıdığımda mevcut. Yanlış hatırlamıyorsam kendisine ruhsat süresinin dolması hasebiyle bila bedel hibe edilmişti. Ordan hesap edilmesi dileğiyle,

Saygılar

Alıntı

Mint condition 3,500$
İyi durumda olanı 1,500$
80,000-90,000 TL iyiymiş.
Yurdum insanının hayal dünyası geniş...

Alıntı

Görünüyor ki ilk teşhisiniz doğruymuş sayın evrenay, arkadaşınıza tam da buyurduğunuz gibi yaklaşmışlar Angry
Konuyu kaptırmatörler başlığıyla birleştirelim bence.
Saygılarımla

Alıntı

38 short atan bu Colt Army Revolver 38, Türk hava kuvvetlerinde çoğunlukla astsbaylara verilen ve 9.65 normal atan Smith&Wesson CTG 38 in muadili olduğunu değerlendiriyorum. Fiyat konusunda da muadil olduğu düşünülecek olursa 1000TL. ile 1500 TL. arası fena fiyat sayılmaz aslında.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi