Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol
Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
'' Red Dot '' a hayatınızı teslim etmeyin...
Üstadım , şu işin fizyolojisini tam oturtamıyorum kafamda: daha önce de konuşmuştuk, bu kadar önde konumlanmasının ne sakıncası olabilir?
Bir de yazdığınız son paragraf aklımı karıştırdı: tam da yazdığınız sebeplerle bu nişangahı kullanıyorum, kendimi eğitince de bir kenara kaldıracağım ama, başka ne için kullanılır ki bunlar?
Saygılarımla
 
Alıntı

(Dün, 11:02 AM)tirendaz demiş ki: Üstadım , şu işin fizyolojisini tam oturtamıyorum kafamda: daha önce de konuşmuştuk, bu kadar önde konumlanmasının ne sakıncası olabilir?
Bir de yazdığınız son paragraf aklımı karıştırdı: tam da yazdığınız sebeplerle bu nişangahı kullanıyorum, kendimi eğitince de bir kenara kaldıracağım ama, başka ne için kullanılır ki bunlar?
Saygılarımla

Sayın tirendaz,

Üstadlarım ukalalık kabul etmezse, İzninizle bir tıp mensubu olarak fizyolojisini açıklayayım:

Normalde her iki gözümüz açıkken yaklaşık 190 derecelik bir alanı (çevresel görme) seçeriz. Aşağıdaki kabaca işaretlemeye çalıştığım şekillerde, Reddot gözünüze yakınken gövdesiyle kapatacağı alan çok, uzaklaştıkça azdır. Her ne kadar kırmızı noktayı hedef üzerinde görseniz bile görme alanınızda bazı şeyleri haliyle bulanıklaştıracaktır. Reddot gözünüzden uzaklaştıkça gövdesiyle görme alanınızdaki engellediği alan azalacaktır:


[Resim: Periferal.png]

 Bu nedenle bazı kullanıcılar reddot'u tahmininizden öte bir konumda rahat kullanırlar:


[Resim: REDDOT_FAR.png]

Her nekadar sürgü mandalı hizası gibi kaba bir tanım olsa da, çoklukla  tanımlanan genelde rayınızın izin verdiği kadar uzağa konumlandırmaktır. Bazı silahların yapısı buna izin vermez, bazılarında (VEPR örneği) kapak takımına oturması tahliye hatasına neden olabilir, bazılarında ağırlık merkezini değiştirip çalışma hataları ve nişan hatalarına neden olabilir.

Bence rahat kullanabildiğiniz ve silahınız çalışmasında sorun yaratmayacak en uzak mesafeyi sizin tayin etmeniz uygunu. 

Saygılarımla
 
Alıntı
8 üye teşekkür etti:
DaRkNeSs-, tirendaz, lupus, kuzeybuzulu, hunter 12, Xlll, heisenberg, lenduha
Soru;

Büyütme özelliği olmayan açık mekanik nişangahlarla, yani gez ve arpacık ile hızlı refleks atış yapmak için önerilen teknik nedir?

ARPACIK! ARPACIK! ARPACIK!

Arpacığa odaklanarak, kabaca hizalanmış gez-arpacık-hedef hattı ile mümkün olan en hızlı, en keskin atış yapılmaya çalışılır.

Kırmızı noktalı elektro-optik nişangah arpacık-gez hattını tek bir nokta haline getirerek kendisi hizalar. Bu şekilde atıcı flu olarak görmek zorunda kaldığı gez ve hedef arasındaki net arpacığa odaklanarak kaba bir hizalama ile atış yapmak zahmetinden kurtularak, hız için keskinlikten taviz vermeden, net olarak gördüğü hedefe odaklanarak, çok daha hızlı, bir o kadar da daha keskin atış yapar.

Hedefe odaklanarak atış yapan bir atıcının elektro-optik nişangahı hedefe ne kadar yakınsa, kırmızı noktayı daha az arayarak, hedefle daha hızlı buluşturur.  Nişangah ve nokta göze yaklaştıkça kırmızı noktayı arama ve hedefle buluşturma süresi uzar.

Aşağıdaki montaj çözümü her ne kadar şartlar zorladığı için ( gövde ile yekpare sökülemeyen sabit taşıma kolu, gez-arpacık nişan hattı ile aynı eksende montaj ihtiyacı ) tercih edilmiş olsa da, refleks nişangah montaj mantığını gösteren güzel bir örnek;[Resim: idf_kiss_carbine_jericho_mepro_m21.jpg]Bu da yukarıda bahsi geçen mecburiyetler olmadığı halde tercih edilmiş montaj yerine bir örnek;[Resim: ACE_22_5_56mm_7_62mm_assault_rifle_IWI_I...gy_001.jpg]Ve NV nişangah olsun olmasın bence en ideal montaj yeri, :Big Grin[Resim: beae23eaafac319ca9f2e2f14bcd0ed4.jpg]
 
Alıntı
7 üye teşekkür etti:
heisenberg, SSSalih, Xlll, hunter 12, Rangeman, Yasin06, lenduha
(9 saat önce)lupus demiş ki: Hedefe odaklanarak atış yapan bir atıcının elektro-optik nişangahı hedefe ne kadar yakınsa, kırmızı noktayı çok daha az arayarak hedefle o kadar hızlı buluşturur.  Nişangah ve nokta göze yaklaştıkça kırmızı noktayı arama ve hedefle buluşturma süresi uzar.

Sn.lupus

Gözünüzün sadece bir kaç santim önünde bulunan bir nesneye çift göz ile odaklanmanız çok zordur. Söz konusu nesne gözünüzden uzaklaşmaya başladıkça çift göz ile nesneye odaklanmanız git gide kolaylaşır, git gide daha az çaba gerektirir. Geniş kasalı bir optiğin, gözlerin çok az çaba ile hatta kazara odaklanabileceği, dolayısı ile her iki gözü açık vaziyette hedefe odaklanan veya odaklanma saiki ile tüfeği omuzlayan bir atıcının hedef yerine sehven optiğin kasasına  odaklanabileceği kadar uzak bir mesafede bulunması risk doğurmaz mı? Diğer bir deyiş ile hedefe ne kadar yakınsa o kadar iyi derken bunun bir üst sınırı olmalı mıdır? 

Özellikle raylı AK veya türevi olan tüfeklerde optiğin öne, uzağa takıldığını görüyorum. Bu, henüz bir kaç gün önce, AK veya AK türevi olan tüfeklerde optik montajı pek estetik durmadığı gerekçesi ile side mount-yan bağlantı yerine rayı savunan silah sever bir dostum ile olan tartışmamda benim öne sürdüğüm bir argüman olduğundan, kıymetli bilgilerinizden faydalanmak isterim.

Saygılarımla
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 3 Ziyaretçi