Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol




Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
6136 sk 13. madde İncelemesi(Ruhsatsız silah ve mermi satın alma-taşıma-bulundurma)
#31
Açıklamanız için teşekkür ederim Sn. Merak.
Zira sadece yukarıdaki "fotoğrafta görünen tüm tipler yasal" ifadesini okuyan bir vatandaş tüfeğini katlanır dipçikle taşırsa 2521'e uymadığı için yaptırımlarla karşılaşabilir.

Saygılarımla
 
Alıntı

#32
Karışık iş bir sivil için. Bir kanuna göre yivsiz , diğer kanuna göre yivsiz ama yok boyu şöyle yok dipçiği böyle.
Namlu boyu yivsiz için min. 30cm ise niye 46cm'den kısa namlu yapılmıyor?
Yivsiz toplam boyu min 50cm ise, kabza şeklinin ne önemi var. Sen boy' u kıstas almışsın.
 
Alıntı

#33
2521 SAYILI AVDA VE SPORDA KULLANILAN TÜFEKLER, NİŞAN TABANCALARI VE AV BIÇAKLARININ YAPIMI, ALIMI, SATIMI VE BULUNDURULMASINA DAİR KANUNUN UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Alım ve Satım İşleri

Satışta Aranacak Belgeler

Madde 9 - (Değişik birinci fıkra:RG-22/4/2009-27208) Fabrika ve İmalathanelerde yivsiz tüfeklerin satışında; satıcıdan (bayilerden) satıcılık belgesi, alıcıdan yivsiz tüfek satın alma belgesi aranır. Hava ve gaz basıncı ile çalışan ateşsiz tüfek ve tabanca satışlarında bu belge aranmaz.

Satıcılar (Bayiler) bir ay içinde, önceki ay sattıkları tüfek ve nişan tabancalarının cins, marka, çap ve seri numaraları ile alıcının açık adresini, yivsiz av tüfekleri alıcıları tarafından ibraz edilen (Değişik ibare:RG-22/4/2009-27208) yivsiz tüfek satın alma belgesinin tarih ve numarasını da gösteren (Örnek 2) deki listeleri, Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen şekilde mahallin en büyük mülki amirliğine vermek zorundadırlar.
 
Alıntı

#34
Değerli üyeler,

Yeni mesajlara göz atarken bu konuya rastlayınca paylaşmak istedim; babam 1995 yılında bulundurma ruhsatlı silahıyla şehir dışında yapılan bir uygulamada yakalanıyor ve doğal olarak 6136 sayılı kanuna muhalefetten hakkında adli işlem yapılıyor. Tabancasına el konuluyor ve hüküm cezanın para cezasına çevrilmesi şeklinde açıklanıyor. Sonrasında ise babam tekrar 1997'de silah ruhsatı için başvuruda bulunuyor ve bu sefer adına taşıma ruhsatı düzenleniyor. Beş sene geçtikten sonra taşıma ruhsatını iş yerinde bulundurmak üzere bulundurmaya çeviriyor ve akabinde bir üç dönem de yine aynı silahını bulundurma ruhsatlı olarak kullanıyor. (hakkında 13. maddeden hüküm bulunmasına rağmen)

An itibariyle bulundurma ruhsatının süresi dolması sebebiyle kolluk tarafından aranmış, ruhsat yenileme süreci başlatılmış. Fakat bu sefer kolluk kuvveti daha önceden bir hata yapıldığını, artık kendisine ruhsat yenileme imkanı verilmeyeceğini belirtiyor ve silahını bir başkasına devretmesi yönünde ısrar ediyor. Babam da yakın zamanda kendime de ruhsat düzenlettirdiğim için kendisine daha önce yıllarca tanınmış olan silah bulundurma hakkının neden bu defa elinden alınacağına dair adli bir araştırma yapmamı istedi. İlgili kanunları ve mevzuatları inceliyorum. İl Jandarma Kom. ile görüşmemde, sistemde aynı silaha ve aynı TC Kimlik No'ya iki farklı dosya oluşturulduğunu ve ne hikmetse buna daha önce dikkat edilmediğini öğrendim. Kanun, ateşli silahlara muhalif hareket edenlere kesinlikle tekrar ruhsat düzenlenmez diyor. Fakat bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten ve kapsamından tam olarak emin değilim.

Konu hakkında bilgi ve deneyimi olan üyelerin yardımları beni memnun eder ve şimdiden teşekkür ederim.

 
Alıntı

#35
Sayın yazarlar.

Bir sorum olacak. Biliyorsunuz şahıslar birbirine yivli silah fişeği satamaz . Soru şu. Diyelim ki ruhsatlı silahımızı sattık. Yanında 100 tanede fişek verdik.

Adam istihkakını almadan bu silah bu fişeklerle bir cinayete karıştı . Tamam silahta sorun yok . Yasal olarak devretmişiz. Ama adam diyor ki ben fişekleri de Musti den aldım. Bu durumda fişek temin etmekten bir suçlama yargılama doğar mı ?

Selamlar.
 
Alıntı

#36
Sorunuzun cevabını bilmiyorum ama şunu deneyimledik:
Silahın noterde devri sırasında "Silah xx adet fişekle birlikte devir edilmiştir" ibaresini ekletmek istedik, noter kabul etmedi.
 
Alıntı

#37
(02-04-2016, 09:01 AM)harun demiş ki: Sorunuzun cevabını bilmiyorum ama şunu deneyimledik:
Silahın noterde devri sırasında "Silah xx adet fişekle birlikte devir edilmiştir" ibaresini ekletmek istedik, noter kabul etmedi.

Sayın harun,

sanırım "x" lerin sayısı biraz az olmuş, sakın "xxxx" adet demiş olmayasınız?

Noter efendi de (artık kadın veya erkek, her neyse), tarafınıza; "savaşa mı gidiyong?" şeklinde candan bir yaklaşımda bulunmuştur diye düşünüyorum.
 
Alıntı

#38
Ulemaya sorarlar;

'' Elma suyu ile abdest alınır mı? ''

Cevap;

'' Evladım sıkılmış elmanın suyunu mu, yoksa yıkanmış elmadan müstamel olmuş suyu mu soruyorsun? ''

Başka bir konuda üzerimizde kaç şarjör taşıyabileceğimize dair bir soru sorulmuş, bu soruya aynen şu cevabı vermiştim;

'' Sizden önceki kavimler çok soru nedeni ile helak oldu! ''

Her soru ayrı bir yükümlülük ve hesap kapısı açar. Özellikle mevzuatta kesin sınırları çizilmemiş ve duruma göre lehimize sonuçlanabilecek durumlarla ilgili sorulan sorular sadece daha kesin ve dar sınırlar çizilmesine neden olur.

Halihazırda devrettiğiniz silahın fişeklerini devrettiğiniz kişiye silahla birlikte verip veremeyeceğinize dair kesin bir mevzuat hükmü yok. Kesin olan tek şey, devir teslim durumları haricinde ruhsatlı silahınızın fişeklerini bir başkasına veremeyeceğiniz veya satamayacağınızdır. Yarın öbür gün birisi çıkar devredilen silahın fişeklerinin devrini kısıtlayıcı kesin bir mevzuat hükmü icad eder, ondan sonra elinde aynı kalibreden bir başka silah olmayan kişiler ellerinde kalan fişeklerin turşunu kurar. Tabii mevzuatın çizdiği yasal sınırlar içerisinde kalmak isteniyorsa. Diğer yandan, suça aşikare bir yardım ve yataklık durumu olmadıkça, gerek kolluk, gerek adli merciler kolay kolay hiçbir eski ruhsat sahibine bir '' Pardon '' filmi senaryosu yazmayacaktır.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
06Fn1922
#39
(02-04-2016, 12:20 AM)musti267 demiş ki: Bu durumda fişek temin etmekten bir suçlama yargılama doğar mı ?

(02-04-2016, 06:42 PM)lupus demiş ki: .. suça aşikare bir yardım ve yataklık durumu olmadıkça, gerek kolluk, gerek adli merciler kolay kolay hiçbir eski ruhsat sahibine bir '' Pardon '' filmi senaryosu yazmayacaktır.

Boşa "Üstad" demiyoruz.Thumbs Up
 
Alıntı

#40
(02-04-2016, 09:01 AM)harun demiş ki: Sorunuzun cevabını bilmiyorum ama şunu deneyimledik:
Silahın noterde devri sırasında "Silah xx adet fişekle birlikte devir edilmiştir" ibaresini ekletmek istedik, noter kabul etmedi.

Arkadaşlar söz konusu fişekleri silahın yeni sahibine veremiyorsak, silahın eski sahibi olarak elimizde bu fişeklere uygun bir silah veya ruhsatta kalmadığına göre bu durumda fişeklerin yasal durumu ne oluyor ? Yasal olarak fişekleri kolluk kuvvetine mi teslim etmemiz gerekiyor ?
Bir de yivsiz av tüfeklerini ruhsata işletinceye kadar geçen 30 gün zarfında, taşıma veya poligonda kullanmanın kanuni olarak bir sakıncası var mı? Saygılar.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi