Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
6136 sk 13. madde İncelemesi(Ruhsatsız silah ve mermi satın alma-taşıma-bulundurma)
Sayın Merak.
Öncelikle vakit ayırıp verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Yanlış bildiğim bir konuyu düzelttiğiniz içinde ilaveten teşekkür ederim,zira ben aşağıdaki linkteki dipçiklerin kullanılmasının yasak olduğunu sanıyordum.

http://www.baskentavshop.com/image/urun/...506376.jpg

İnsan bazen arkadaşları hatırına bazı şeylere ses çıkarmayabiliyor,aslında en doğrusu dediğiniz gibi bu tip olaylara hiç girmemek,baştan hayır diyebilmek.Kim bilir ne insanlar vardır iyi niyet veya arkadaş kurbanı olan yada yanlış zamanda yanlış yerde bulunan.

Bu olayda en çok çok korktuğum ise saçma bir olay yüzünden zorla edindiğim ruhsatlarımın gitmesi ve bir daha asla ruhsat sahibi olamamamdı.Çünkü ben her şeyini yasalar çerçevesinde yapmaya çalışan bir insanım,suç değil kabahat bile olsa işlememeye çalışıyorum.Ben hakkım olduğu halde bile ava gitme dışında asla kendi av tüfeğimi arabamda taşımıyorum,kolluk kuvvetlerinin tutumu belli olmaz diye.

Verdiğiniz bilgiler ve uyarılar için tekrar teşekkürler.
SAYGILAR...

Alıntı

Öncelikle konuyu hazırlayanların eline sağlık.

Okuduklarımda, ruhsatsız taşıma ve bulundurma ruhsatlı silahlar ile yaşanmış adli süreçleri örneklendirilmiş.

Acaba taşıma ruhsatlılar da "d)-Taşıma veya Bulundurma Eyleminin Yasanın Ek 1. maddesinde Sayılan Yerlerde İşlenmesi; " kapsamı dışında, mermi taşımada adet sınırı var mı? Örneğin aracımda istikakımdan biriktirdiğim 300 mermi bulundursam veya silah dışında 2 adet dolu (15*2) yedek şarjör taşısam suç teşkil eder mi? Yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla,

Alıntı

Menşeini ispatlayabiliyorsanız sorun yok Sn Fatihaltun.

Alıntı

(26-05-2015, 09:28 PM)serdar75 demiş ki: Sayın Merak.
Öncelikle vakit ayırıp verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Yanlış bildiğim bir konuyu düzelttiğiniz içinde ilaveten teşekkür ederim,
zira ben aşağıdaki linkteki dipçiklerin kullanılmasının yasak olduğunu sanıyordum.

http://www.baskentavshop.com/image/urun/...506376.jpg

Sn Serdar 75'in verdiği linkteki kabzalı yivsiz yasal mı Sn.Merak?

Alıntı

[Resim: post_detay_1701_zpsywgppzuy.jpeg]

Evet yasal Sn Endulus. Bu fotoğrafta görünen tüm tipler yasal.

Alıntı

Sn. Merak,
Diğer arkadaşlar gibi ben de tabanca tipli veya katlanır dipçik yasak diye biliyorum. Bununla ilgili yeni bir yasal düzenleme mi yapıldı, yoksa gözümüzden kaçan bir durum mu var? Bu konuda bizi aydınlatabilirseniz sevinirim.

Saygılarımla

Alıntı

Ah şu Konya beyşehir, ah şu Konya üzümlü...
Bazı kişiler Sn. Merak'ın son mesajında paylaştığı yasa dışı, yaklaşık 30,35 cm namlu boyu tüfekleri, facebook üzerinden rahatlıkla satıyor! ve alanlar da yine rahatlıkla alıyor, ama bana kalırsa en büyük suç kargo şirketlerinde, insan hiç mi kontrol etmez gönderilen ürünleri?! adamlar bakkaldan ekmek alır gibi bu tip tüfekleri alıyor ve satıyor, alanların çoğu ise kendini yaralıyor... hem suç işlemiş oluyorlar, hem el ve parmaklarından oluyorlar, olan yine ceplerine oluyor...

Saygılar.

Alıntı

Sn.Pit Bull,

Mevzuata aykırı herhangi bir iş yapan kişiyi tespit etmek ve adli mercilere teslim etmek kolluğun işidir. Dünyanın hiçbir yerinde devletin hiçbir kurumu, kendi yetki ve sorumluluklarını bir başkasına devretmez, yıkmaz, çünkü bu durum karmaşa ve huzursuzluk çıkarmaktan başka bir işe yaramaz. Bu mantıkla iş otel, banka, havayolu şirketleri vb ne adli sicil soruşturması yaptırmaya kadar gider. Sizin bizim bildiğimizi devlet bilmiyor ve sorumlular hakkında birşey yapmıyor, hatta görmezden geliyorsa, sorun kargo şirketlerinde değil bir başkasındadır.

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
06Fn1922
(28-05-2015, 01:35 AM)Pit Bull demiş ki: Sn. Merak'ın son mesajında paylaştığı yasa dışı, yaklaşık 30,35 cm namlu boyu tüfekleri,

Alıntı: Yivsiz bir tüfeğin 6136 Sayılı Yasa kapsamında olabilmesi için namlu uzunluğunun fişek yatağı hariç 30 cm'den ve tüm uzunluğunun 50 cm'den kısa olması gerekir.

Fotoğraftaki tüm silahlar 2521 sayılı yasa kapsamından yivsiz tüfektir. 6136 sayılı yasaya tabi değildi.

Alıntı

(27-05-2015, 11:08 PM)Rangeman demiş ki: Sn. Merak,
Diğer arkadaşlar gibi ben de tabanca tipli veya katlanır dipçik yasak diye biliyorum. Bununla ilgili yeni bir yasal düzenleme mi yapıldı, yoksa gözümüzden kaçan bir durum mu var? Bu konuda bizi aydınlatabilirseniz sevinirim.

Saygılarımla

Dikkatinizden kaçan bir durum var. Konu başlığımız 6136 sk 13. madde İncelemesi, yani benim değerlendirmem 6136 sayılı yasa yönündendir. Adliyeyi ilgilendiren kısmı burasıdır.

Tüfeklerin üretimle ilgili standartlarını TSE belirler. TS870 standardına göre üretilmesi gerekir. Üretilmemişse veya tadilatla standart dışına çıkarılmışsa belirttiğim namlu sınırının altına düşmemek kaydıyla 6136 sayılı yasaya muhalefet suçu oluşmaz. 2521 sayılı yasanın değerlendirmesini kaymakamlıklar yapar. Dipçik şöyleymiş böyleymiş, ruhsat verilir mi verilmez mi, verilen ruhsatlar iptal mi edilir idarenin meselesidir. Adliyeyi ilgilendirmez.

Saygılar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi