Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
6136 sk 13. madde İncelemesi(Ruhsatsız silah ve mermi satın alma-taşıma-bulundurma)
III-SUÇUN MANEVİ UNSURU;

-13. madde de düzenlenen şekli suç olmakla birlikte, suçun manevi unsur bakımından failde bulundurma, taşıma, ve satın alma kastı aranır. Biçimselliğin yanında taşıma ve bulundurma eylemlerinin makul bir süre temadi etmesi de gerekir. Kısa bir süre için silahın taşınması ve bulundurulması ile suç kastı gerçekleşmez. Bulundurma ruhsatlı tabancanın, ruhsatında belirlenen (mesken, iş yeri) yerin güvenlik alanı içerisinde taşınmasında da ruhsatsız tabanca taşıma kastından söz edilemez.

Sn.Merak,

Burada kastedilen güvenlik alanı tabiri evin tipine göre değişiklik arz etmekte midir? Mesela bahçeli bir evin güvenlik alanına bahçe de dahil mi? Apartman dairesi ise, apartmanın içi veya site sınırları dahil mi? Yoksa evin tipi ne olursa olsun, sadece dış kapı ile sınırlı mı?

Saygılarımla.

Alıntı

Çok geniş yorumlayamayız Sn alone61. Yargıtay bir kararında evin balkonunda taşımayı tartışma ve suç değil demiş. Gerisini siz düşünün artık.

Alıntı

(09-03-2015, 05:40 PM)Mirgun demiş ki: Bu havalı tabanca düzenlemeleri ilginç. Havalı tabancayı niye taşır birisi? Bu tabancanın hiçbir şekilde güvenlik getirisi yok, ya insanları tedirgin etmeyi seviyordur ya da çevreye gösteriş. Belirli bir silah bilgisi olmayan insanların bu silahları gerçeğinden ayırt etmesi zor. Dolayısıyla tedirgin eder.

Yaptırımı Kabahatler Kanunu 43. maddeye göre idari para cezası

(09-03-2015, 05:40 PM)Mirgun demiş ki: Taşıma ruhsatlı silahı insanları tedirgin edecek şekilde taşırsanız, idari para cezası alıyorsunuz,

Ben öyle bir ceza bilmiyorum. Fakat tehdit kastı varsa ayrı suç oluşabilir.

(09-03-2015, 05:40 PM)Mirgun demiş ki: havalı tabancayı insanları tedirgin etmek dışında mantıklı bir amacı olmadan taşırsanız, hiç bir ceza olmuyor.
Suç zaten olmuyor da göstermeden taşınırsa kabahat de olmaz. Belki adam atış yapmaya gidiyordu

(09-03-2015, 05:40 PM)Mirgun demiş ki: Polis de iyilik olsun diye, şahıstan şüphelendiğini unutarak, "görünür" şekilde taşınmadığına ilişkin tutanakla, bu ne amaç taşıdığı belirsiz kişiyi kovuşturmadan kurtarmış.

İyilik olsun diye değil, ne gördüyse onu yazmış.

(09-03-2015, 05:40 PM)Mirgun demiş ki: Havalı tabancaların sahte veya gerçek olup olmadığını ben açıkçası anlayamıyorum, yargı bize yardım etse de anlasak,

Bilirkişiden rapor alınıyor.

(09-03-2015, 05:40 PM)Mirgun demiş ki: yoksa benim bildiğim kadarıyla çok sayıda böyle insanları taciz ve korkutma vakası var.

Farklı suçlar oluşabilir. TCK 6 da silah kavramı geniş tutuluyor. Benim değerlendirmem 6136 sk kapsamında olup farklı suçların işlenmesi halinde insan vücudu dışında kullanılan herşey silahtır.

Alıntı

Sn Merak, görüşlerimi kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin karar üzerinden yazdım.

Bu kararda en başında bir ilginç durum var, savcı "2821 sayılı yasa" ile önce görüşünü belirtmeye başlamış. Sanıyorum bu yasa sendikalarla ilgili.

Ben, havalı tabancalara ilişkin görüşümü kararı okuyarak yaptım ayrıca bir araştırmam olmadı.

Ayrıca, havalı tabancaların her ne kadar yanlış yazılsa da sonra düzgün olarak yazılan 2521 sayılı yasa kapsamında ele alındığı anlaşılıyor. Benim görebildiğim kadarıyla o yasada bu tür tabancalar için belki nişan amaçlı olarak ele alınıyor. Veya yukarıdaki kararda bu değerlendirmeye sokulmuş. Bizim genel olarak gördüğümüz havalı tabancalar, belirli bir saçma vs atmadığı için nişan amaçlı bir işe hizmet etmediği gibi, ses ve görüntü dışında kullanılmıyor. Tamamen gürültü ve gösteriş amaçlı.

Ben görsel olarak gerçek tabancadan ayırt edilmelerinin zor olduğunu söyledim. Gerçek ile sahtesini kolluk veya bilirkişi ayırt edebilir ancak benim sürekli bir bilirkişi yanımda bulundurmam mümkün değil. Neticede pratikte ne ifade ettiklerine ve nasıl etki yarattıklarına bakmak gerekli.

Silah taşımaya ilişkin idari ceza da aklımda yeni tasarıdaki, "(3) Bu Kanun hükümlerine göre taşınmasına izin verilen ruhsatlı silahı, park, meydan, cadde ve sokak gibi herkesin girebilme imkânının olduğu yerlerde başkaları tarafından kolayca görülebilecek şekilde taşıyan kişiye ikiyüz Türk Lirası idarî para cezası verilir." maddesinden kalmış.

Alıntı

(10-03-2015, 05:57 PM)Mirgun demiş ki: Ben, havalı tabancalara ilişkin görüşümü kararı okuyarak yaptım ayrıca bir araştırmam olmadı.

Ayrıca, havalı tabancaların her ne kadar yanlış yazılsa da sonra düzgün olarak yazılan 2521 sayılı yasa kapsamında ele alındığı anlaşılıyor. Benim görebildiğim kadarıyla o yasada bu tür tabancalar için belki nişan amaçlı olarak ele alınıyor. Veya yukarıdaki kararda bu değerlendirmeye sokulmuş. Bizim genel olarak gördüğümüz havalı tabancalar, belirli bir saçma vs atmadığı için nişan amaçlı bir işe hizmet etmediği gibi, ses ve görüntü dışında kullanılmıyor. Tamamen gürültü ve gösteriş amaçlı.

Sn. Mirgun havalı tabancalar atış yapabiliyor ve sportif olarak dünyada kullanılıyor. Çok profesyonel olanları da var. Ayrıca ses yapmazlar.

Siz kuru sıkı tabancalarla karıştırdınız zannedersem. Zaten bütün av tüfekleri de pompalı değil miydi?

Alıntı

Evet.

Alıntı

Merhabalar.

Öncelikle emeğinize teşekkür ederim.

Bu konuda şöyle bir sorum olacak ve yardımcı olursanız sevinirim;

Kurusıkı tabir edilen tabancanın yapılan kriminal uzmanlık raporunda '' 6136 sayılı yasaya ait.....tabanca tanımına uyum sağladığı anlaşılmıştır '', '' kullanılan ses fişeği/özel şekil ve nitelikli fişek/ses-gaz fişeği '' şeklinde verilen bir rapor var. 2006 üretimi olan tabancayı 16 yaşındaki çocuk kullanıyor, burada kusurlu olan ya da suçlu olan 16 yaşındaki çocuk mudur, yoksa vasisi midir?

Yorum yapan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Alıntı

Kullanan kişi, yani çocuk şüphelidir.

Alıntı

Merhabalar sayın forum üyeleri.

Yaklaşık 2.5 senedir forumu sürekli takip ediyorum.Bu süre zarfında forumdan edindiğim bilgiler kılavuzluğunda,2 adet yivsiz av tüfeği ve bir adet bulundurma ruhsatlı tabanca edindim.Forumda her konuda yeterince bilgi olduğunu düşündüğüm için,soru sormayıp devamlı yazılanları okuyarak öğrenmeye çalışıyorum.Fakat geçen hafta başımdan geçen bir olay kafamı karıştırdı,cevabı bulamadım yada forumda var ben fark edemedim.Eğer cevabı var ise şimdiden kusura bakmayınız.

Ben Bursa ilinde ikamet etmekteyim.Geçen hafta bir arkadaşımızın yakın bir köydeki cemiyetine katıldım.Dönüşte cemiyet sahibi arkadaş,bir akrabasını beraberimde geri götürmemi isteyince haliyle olur diyerek kabul ettim.Yanlız götüreceğim kişi bir yere uğrayıp bir şey alacağını söyledi.Uğradığımız yerden 1 adet kabze dipçikli pompalı aldı ve namlu boyuda oldukça kısaydı.Vatandaşa sorduğumda ruhsatlı olduğunu söyledi,açıkçası arkadaşa ayıp olmasın diye fazlada üstüne düşmedim.Ama kabze dipçiğin yasak olduğunu kesin biliyorum ve o namlu boyu hiç yasal gibi durmuyordu.Bursa'ya ulaştık ama kafamda bin tane düşünce ve tedirginlik ile..

Olacak en kötü senaryoya göre,farz edelim yolda polis uygulaması vardı ve yine farz edelim adam tüfeğin kendisinin olduğunu inkar etti ve tüfek ruhsatsızdı..Bu durumda benim halim ne olur?Sonuçta araç benim aracım.6136 sayılı kanun mu geçerli olur,2521 sayılı kanun mu ? ve suçu ne olur? Sayın Merak,yivsizlerde 2521 geçerli demiş fakat sahip olduğum ruhsatlara ve tabanca-tüfeklere bir yaptırım olur mu? Çünkü daha 5 ay önce,15 gün süren emniyet-hastane koşturmacasıyla tabanca ruhsatını aldım ve 2 senedir yivsiz ruhsatım var.Özellikle bunları kaybetmek kesinlikle istemem.

Kıymetli vaktini harcayarak cevap verecek üyelere şimdiden çok teşekkür ederim.Eğer konu daha önce forumlarda var ise özürlerimi şimdiden kabul ediniz.
SAYGILAR

Alıntı

1 Kabza dipçik yasak değildir.
2 Yivsiz bir tüfeğin 6136 Sayılı Yasa kapsamında olabilmesi için namlu uzunluğunun fişek yatağı hariç 30 cm'den ve tüm uzunluğunun 50 cm'den fazla olmaması gerekir. Yani 55 cm olan bir yivsiz kabza dipçik dahi olsa Yivsiz tüfektir. 2521 sayılı yasaya tabi olur.
3 Ruhsatsız yivsiz tüfek taşımak idari yaptırıma tabidir, kabahattir ama suç değildir.
4 Diyelim arkadaşınız inkar etti, kabahatle karşılaşma ihtimaliniz var. Silah diyelim ki 50 cm'den küçük ve tabanca kabul edilirse de yardım eden ve dolayısıyla şüpheli sıfatıyla başınızın ağrıyacağı kesin. Öyle adamları arabaya almayacaksınız, ya da silahı taşımam bırak emmoğlu diyeceksiniz. Silah yine iyisi ya bir koli uyuşturucu alıp yakalansanız, ben otostop çektim mal benim değil dese ne olurdu? Kim bilir güneşi ne zaman görürdünüz. Bu yazdıklarım afaki hayali şeyler değil hepsi gerçek.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi