Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Shark Yol Hikayesi, 7500 Atım ve Devamı
Arkadaşlar, daha önce 7.500 atımda değerlendirmesini yaptığımız bir Canik 55 Shark modelini, 10.000 atım sonra tekrar değerlendirdik. Şimdiye kadar yapılan tüm atışlarda herhangi bir mekanik tutukluk veya parça kırımı gözlenmedi.

Gövde içerisinde icra yayı çalışma alanındaki icra yayı temasından dolayı meydana gelen boya sıyrılmasında artma olduğunu gözledik, ancak boya haricinde malzemede herhangi bir aşınma gözlemedik. Sürgü ve gövdedeki kızakların, gerek boyasında gerekse de malzemesinde, kayda değer bir aşınma yok. Sadece yük binen yerlerde yer yer boyada küçük atmalar var.

[Resim: resim013ep5.jpg]

[Resim: resim015oz0.jpg]

Tespit ettiğimiz en önemli aşınma ise yine alüminyum alaşım gövdeli Canik modellerinin klasik yerinde; icra yayı kılavuz milinin tabanının oturduğu yatakta. 7.500 atım civarında burada sadece boyada atma vardı ve daha önceki gövdelerde en fazla 1000 atımda, ezilerek sıyrılmaya başlayan yerin dayanımından memnun olmuştuk. Ancak o zaman ki değerlendirmemizde ne olursa olsun buraya çelik blok türü veya benzeri bir çözüm üretilmesi gerektiğini eklemiştik. Geçen zaman ve yapılan bir 2500 atım, bu düşüncemizi haklı çıkardı. Bu bölge yavaş yavaş geriye doğru traşlanmaya başlamış durumda. Bunu gerek temasla, gerekse görsel olarak tespit edebiliyorsunuz.

[Resim: sharkgvde1fi3.jpg]

[Resim: sharkgvde2no6.jpg]

Alıntı

Üstadım , üstatlık bilgi vermeyle olurmuş, bundan bir de Fatih 13 için isterükBig Grin!!

650 Türk Liralık bu tabancanın 3 hatta bazen 4 katına satılan yerlilerimiz, bu nisbette fazla kalite vaadediyorlar mı bilmek gerekir değil miBig GrinBig Grin?

Alıntı

En kısa zamanda artık atım adedini unuttuğumuz bir Fatih 13'ün yol hikayesini yazacağım Paşa'm.

Alıntı

Teşekkür ederim şimdiden sn üstadım..Unutursanız hatırlatırım, ona göreBig Grin!!

Tabi Shark çalışması için de..

Alıntı

Elinize sağlık Sn.Lupus.
bu tabanca bu alaşım gövdeyle 15 bini rahatlıkla devirir gibime geliyor,şayet 20 binide görürse hakkaten malzemede problem kalmamış demektir,tabancanın mke mermisiyle tutukluk yapmadığıda göz önüne alındığında,adam gibi bir tetik çekim karakteriyle ülke şartlarında taşıma için makul bir alternatif gibi görünüyor.

Alıntı

Vallahi Sn.Sorter ben de nereye kadar gideceğini merakla bekliyorum.
Tetik atışla bayağı bir yumuşamış durumda, ama kesinlikle özel bir işlem gerekiyor.
Kademe grubu ve emniyet mandalı deliklerinde henzü herhangi bir gevşeme yok.
Ancak şu icra yayı milinin gövdedeki taban desteğine acil bir çözüm şart. Yurt dışındaki forumlarda veya dergi makalelerinde, CZ nin PCR veya P01 modellerinde şimdiye kadar böyle bir ezilme hadisesine denk gelmedim. Tabi böyle bir ezilme olmadığı gibi, dikkatten de kaçmış olabileceğini göz ardı etmemek lazım. Uzun süredir PCR ve P01 modellerinde benzer bir ezilmenin olup olmadığını araştırıyorum, ama bir türlü kayda değer bir şeye rastlayamadım. Milli sanayi için kötü reklam olacağı için CZforuma, klon veya PCR, P01 kısmına da yazarak da sormak istemiyorum. Bakalım rastgele bir geri bildirime rastlayabilirsem, ne ala.

Alıntı

Sn. Lupus cz üretimi alaşımlarda böyle bi ezilme olacağını pek zannetmiyorum,zira p-01 e uygulanan testleri biliyorsunuz,bu kadar ağır darbelere maruz kalmasına rağmen kırım ve çatlama yapmayan bir alaşımın canikteki gibi ezilme ihtimali çok düşük olabilir,tabi canik eziliyor dediysem kötüleme amaçlı değil,bence şu aşamada yerli bir tabancaya göre hatrı sayılır tatminatı sunuyor,hele hele şu atım adedine kadar hiçbir parça değişimi olmamasıda mekanik kararlılık bakımından yeterli gibi,zira alaşım modeller bu kadar dayanıma ulaştı ise çelik modelleri sanıyorum şuan en güvenilir yerli poligon silahı,zira piyasada arıza yapan cz 75 lere canik 55 standart parçaları takıldığına göre standart modele hakiki cz tetik/horoz/yay tertibatı takılarak makul fiyata iyi bir atış silahı yapılabilir gibime geliyor.

Alıntı

Lupus hocam incelemeyi yapmanızın üstünden baya bir zaman geçmiş,tabancanın şuanki durumu ve bu gövdeyle ulaşmış olduğu atım rakamı hakkında bilginiz varmı?saygılar.

Alıntı

Bu gövde halihazırda 20.000 atımın üzerine çıkmış durumda.
İlk fırsatta resimleyerek ne durumda olduğunu ayrıntıları ile paylaşırım.

Saygılar.

Alıntı

Merakla bekliyorum sn lupus. Özellikle tetiğin durumunu ve ezilmeyi. 20.000 atışı çıkardıysa, yolun üçte biri tamamlanmış demektir. Tetik karakteri düzelirse kalan üçte bir, totalde kusursuzluğa yaklaşırsa da tümü... O andan itibaren eli yüzü düzgün bir yerli pistol üretmiş olacağız.

Saygılar ve sevgiler...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi