Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Doğada çaresiz kaldığınız o an
#41
(02-10-2017, 06:50 AM)Ahmet Özalp demiş ki:
(21-05-2014, 07:25 AM)Terces demiş ki: Sn.absc42,
Cok haklisiniz. Bu domuzlar ciftcinin alin terini parasini cebinden aliyor ve yasalarin ne dedigi onemli degil....
Ayni sekilde bazi iki ayakli domuzlar da aynisini yapiyor hatta bazen can aliyorlar.Her Turk vatandasi kolaycada tasima ruhsatli silah alamiyor bildiginiz gibi. Bu sebeple ruhsatsiz silah tasimakta ayni sebeplerden dolayi hakli bir istek... Yasalarin ne dedigi pek de onemli degil.
Saygilar,

Sayın Terces,
İroni yaptığınızı, aslında tam tersini söylemek istediğinizi sanıyorum. Yanlışsam doğrulayın lütfen.

Bence, gece elde tüfek domuz beklemenin, Yasaya aykırı olması bir yana,  kabul edilebilir hiç bir yanı yok. Domuz zannıyla başka bir avcıyı hatta arkadaşını vuranların haberleri medyadan eksik olmuyor. Böyle bir şeye neden gerek duyarlar ki? Domuzdan korunma amaçlı bahçe çitleri 15-20 senedir ülkemizde mevcut.
Bildiğim, Antalya'da Çanakkale'de ve herhalde daha bir çok yerde kullananlar var.

Diğer zararlılar için de, yüksek teknoloji ve/veya doğa dostu çözümler bulunuyor ve Türkiye'de pazarlayan/uygulayan var. Örneğin, sivrisinek larvalarını yiyen mikroorganizmalar, tahılları, bitkileri yiyen zararlılara karşı predator böcekler satın alınabiliyor.


Tekrar konuya dönersek, domuz bostanı yiyecek diye gece domuz avı yapan varsa, her halikarda yasal olmadığından, gece görüşlü, 7+1 doldurulmuş bir otomatikle, hiç olmazsa diğer risklerin en aza indirilmesini tavsiye ederim. Eğer yakalanırsanız, büyük ihtimal takoz veya optik konusuna zaten sıra gelmeyecektir.

Saygılar

Bir arkadaşımızdan gelen telefondan anladığım, son paragrafımın yanlış anlaşıldığı, daha doğrusu ciddiye alındığı. Tavsiye olarak yaptığım hiciv açıktı sanıyorum. Zaten Sn Karakula'nın paylaştığı MAK kararlarında, domuz beklemede kullanılan tüfeklerin İl Md.lügünden belgelenmesi gereği belirtiliyor. Belge yoksa, her halikarda yasaya aykırı durum var. Zaten 6136'ya muhalefetten, tüfeği, ruhsat kaybetmeyi, bir daha alamamayı, göze almışsın. Bari bir de tüy dik, hiç olmazsa elin adamını vurma riski (gece avında herzaman var) sıfırlanmaz ama azalır demişim.

Buradaki alay gayet bariz sanıyordum.
Asıl önerim tabi ki yukarda belirttiğim gibi, yasaya aykırı işten uzak durulması, 'MAK kararları yanlış, Yasaların ne dediği önemli değil, Çifçi ürününü koruyacak tabi' gibi söylemlerle yapılan yasaya aykırı işin rasyonalize edilmemesi,  akılcı bir yaklaşımla bahsettiğim sistemlerin araştırılması, ve kötü bir tüfek ederinden daha ucuz olduğunun farkına varılarak, çağdaş uygulamaların yaygın olarak kullanılmasıdır. Sene 2017 olmuş, gece domuz nöbeti artık biraz çağdışı kaldı.  Ama Çoban'lık yapıyorsan sözüm yok. O iş başka.

[Resim: it2.jpg]

Saygılar
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
sparus
  


Bu Konudaki Mesajlar
RE: Doğada çaresiz kaldığınız o an - Ahmet Özalp - 02-10-2017, 10:30 PM

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi