Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Doğada çaresiz kaldığınız o an
Sn. Orhancengizk,

Bende tanışmayı isterim. Daha ne olaylar var....

Alıntı

Arkadaslar,
Forumda yazi yazan avci arkadaslar Turkiye de yaptiklari avlari bahsetmiyor diye dusunuyorum, yada anladigim kimsenin yasalari taktigi yok.
Gece avi ulkemizde yasaktir.
Diger yandan avci centilmendir ve bir baska canliya aci cektirme luksune sahip degildir.
Avciligin birinci kurali: Avci, avini net olarak gormeden ates etmez. Avinin olabildigince cabuk olecek hayati organlarina ates etmeye calisir. Gelisi guzel atmaz.
Avci avinin arkasinda ne olup olmadigini da bilerek ates eder.
Daha bunun gibi bir cok madde var, ama anladigim bunlari kimse uygulamiyor. Bizdeki avcilik hayvani vurup bir sekilde olmesini saglamaktan oteye gidemiyor.
Kurallari uygulayan cok iyi avcilar da var ama ne yazik ki bir elin parmaklarindan fazla degil anladigim.
Belki tecrubeli arkadaslarimiz baska bir baslik altinda avcilarin nasil av yapmasi gerektigini yazarsa cok faydali olabilir. Yoksa hayvan oldurmekten oteye gidemiyecegimiz belli. Bizde her eline tufek alan avci oldugunu saniyor ve her domuz vuran da kendini tecrubeli avci zannediyor.
Saygilarimla,

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
Gece bekini Bulgaristan'da yapıyoruz.

Kısaca cevap vermek istiyorum;

Sn . Terces, sizinle polimiğe girmek isemiyor sadece şunu belirtmek istiyorum.
Görmeden ateş ettiğimi düşünmeniz, acı çektirdiğimi düşünmeniz , avın arkasında ne olduğunu bilmediğim konusunda ki düşünceniz, bu düşüncelere nereden kanaat getirdiğinizi anlayamadım ,anladığım av konusunda hiç bir bilginizin olmadığı.

Alıntı

Manavın ekmek bıçağıyla domuz avı.
Yorumsuz.
Saygılar. . .
http://haberand.com/videogaleri/yaban-do...li-v-32018

Alıntı

(20-05-2014, 01:07 PM)Xlll demiş ki: Gece bekini Bulgaristan'da yapıyoruz.

Kısaca cevap vermek istiyorum;

Sn . Terces, sizinle polimiğe girmek isemiyor sadece şunu belirtmek istiyorum.
Görmeden ateş ettiğimi düşünmeniz, acı çektirdiğimi düşünmeniz , avın arkasında ne olduğunu bilmediğim konusunda ki düşünceniz, bu düşüncelere nereden kanaat getirdiğinizi anlayamadım ,anladığım av konusunda hiç bir bilginizin olmadığı.

Ağustos ayı , hava sabahın ilk ışıkları olmasına rağmen çok sıcak ve bir okadar nemliydi. Gece vurduğum domuz yerinde kalmadığı için aklım sabaha kadar ondaydı, gün ağarır ağarmaz takibe başladım .
bir adım attım ve domuzun o muhteşem böğürtüsünü duydum , o an herşey filim şeridi gibi gözümün önünden geçti. Arkam sık çalılık , elim de tüfeğim yok , kaçacak hiç bir yok , Allah'tan domuz bir yere bende kendimi çalılığın üzerine atıp farklı yerlere doğru hareket ettik te ben büyük bir azılıyla baş başa kalmaktan şans eseri yırttım.

Sn. Sarp kılıç, İzmir ve civarında kurt veya ayı bulunmuyor , büyük bir azılı başlı başına bir tehlike zaten , yanımda büyük bir bıçağım vardı , o an tek düşündüğüm ,domuzun ani manevra kabiliyetinin olmadığından başka bir yöne kendimi atmak oldu . Tek kurşunun zor durdurduğu hayvana bıçak çekmek inanın yapmak isteyeceğim en son şey olacaktır .

Büyük bir çalının gövdesini kesip bir yer yaptım, dolun ay olduğu için karanlık bölgede kalmam gerekiyordu.
Yerimi yaptım , rüzgar karşıdan estiği için rahattım , azılının da karşıdan geleceği için dahada rahatlamıştım.
Hava karardı, çatırtılar gelmeye başlamıştı . Bir kaç dişi yayılıyor , birbirinle dalaşıyordu ,biraz seyrettim , armudun altını karıştırdılar ve gittiler. Saat iki gibiydi , öyle bir çatırtı koptu ki ,sanki çalılığı yara yara geliyordu.
Açığa çıkmadan önce klasik koku alma merasimi , puffff puffff.
Nefesim kesildi sanki , tek ses azılının sesi ve kalbimin yerinden çıkmak üzere olduğu sesti.
Armut ağacına doğru gelen bir grilik sezdim, tüfeği omuzladım , yan vermesini bekliyorum.
Ay olduğu için çok temkinli, ağır ağır havayı koklaya koklaya geliyor . Yan verdi ve tetiğe dokundum , dehşet bir böğürme ve doğru üzerime , tetiğe bir daha dokundum.

Gümeye girmek üzereyken kaldı.

Bende dona kaldım. O anı asla unutmam.

Sn.XIII,
Ben kesinlikle kisileri direkt hedef alacak yazilar yazmak istemem ama uzgunum ki yukardaki yazilar sizin yazilariniz.
Belki ben yazdiklarinizi yanlis anlamis olabilirim ama yazilanlardan benim cikardiklarim. Gece avi Turkiye sinirlarinda Izmir bolgesinde gerceklesiyor. Hedefin olumcum bolgesi olan kalbinden ziyade, hayvan hedef buyuttugu an gelisi guzel atis yapildigi.
Bu arada ben avci degilim. Lisansim olmasina ragmen avci olabilecek duzeyde tecrubem ve bilgim oldugunu soyleyebilecegimi hic zannetmiyorum.
Saygilarimla,

Alıntı

(20-05-2014, 01:50 PM)kaan han demiş ki: Manavın ekmek bıçağıyla domuz avı.
Yorumsuz.
Saygılar. . .
http://haberand.com/videogaleri/yaban-do...li-v-32018

04:06
Muhabir sorar :
- Yabancı bir domuz mu?

Sanırsın domuz Romanya'dan pasaportla, valiziyle filan geliyor. Bu kadar cahil muhabirleri özenle mi seçiyorlar?

Alıntı

Sn .Terces ,

Bugüne kadar neyazdığımı biliyorum ,

siz ;Türkiye'de değildir herhalde, değince ......

Gece bekinin yasak olduğu hepimizin malumu .
Ürünlerini bekleyen köylülerin de başaçıkamadıkları zaman bizlerden ricalarıda....
Bu inanın kaçınılmaz bir gerçek.

Ölümcül noktaya tek kurşun.

Daha öncede yazmıştım . Benden tecrübeli büyüklerim de hak verecektir.
Sürek avında yapılan atış çok zor bir atıştır. Çok hızlı ve atik olan yaban domuzuna koşarken kalp atışı dediğiniz atışı yapma ihtimaliniz çok düşük bir ihtimaldir.

Gece bekinde ise ; sakin bir bekleme yaparak hayvanın yan vermesini bekler ve en ölümcül yerine nişan alıp atış yaparsınız , bu atış gece olsada alacakaranık dediğimiz bir görüntü sağlar ve koşan bir domuzdan ise duran bir domuzu vurma ihtimali daha yüksektir.

Bu sağlıklı vuruş pozisyonuna rağmen büyük bir azılı ciğerinden vurulsa bile belli bir mesafe gider . Sebebini araştırınca şu sonuç ortaya çıktı.

Yerli kurşunların hammaddesi Avrupa kurşunlara göre daha sert olduğu , sert kurşun vücuda girerken hayvanın tüyünü yakmayıp tampon görevi görmesini sağlıyor olması , bu olay sonucu da o azılı olduğu yerde kalmadan devam edip belli bir mesafe katettikten sonra ölmesi. Bunun olmasını hiç istemedim...

İthal kurşun ise ; vücuda giriş esnasında tüyü yakarak girdiği , yumuşak olduğundan içeri giriş esnasında yayılark iç organlarda fazla basınç uygulayıp tahribatı arttırması ve nihayi sonuç.

Alıntı

Sn.Terces, tabii ki kurallara uymalıyız.O açıdan sizlere katılıyorum.

Bizim köyde mısır tarlaları ve fındıklıklar vardır.Yıl boyunca uğraşırsınız ve bir gece domuz sürüsü gelip her şeyi kırar geçer.Domuzlar özel olarak tam da gece yarısı gelir...

Dedem rahmetli, bir keresinde fındıklığa girip, fındık yiyen bir adamı yanlışlıkla vurmaktan son anda kurtulmuş.Bizim oralarda domuzlar, tarlada ürünler olgunlaşınca, gece yarısı bizi ziyarete gelir ve herkes teneke çalarak kovalamaz...

Saygılar.

Alıntı

Vay be Wink Biz aylarca domuzu hangi fişek durdurur,hangi bıçak daha avantajlı diye düşünelim....Bıçaklara yüzlerce lira para verelim pazarcı abimiz 20 liralık ekmek bıçağı ile domuzu öldürsün....

Hep söylerim yine söylüyorum mesele maharetli eller sanırım
Saygıyla

Alıntı

(20-05-2014, 04:02 PM)sarp kılıç demiş ki: Sn.Terces, tabii ki kurallara uymalıyız.O açıdan sizlere katılıyorum.

Bizim köyde mısır tarlaları ve fındıklıklar vardır.Yıl boyunca uğraşırsınız ve bir gece domuz sürüsü gelip her şeyi kırar geçer.Domuzlar özel olarak tam da gece yarısı gelir...

Dedem rahmetli, bir keresinde fındıklığa girip, fındık yiyen bir adamı yanlışlıkla vurmaktan son anda kurtulmuş.Bizim oralarda domuzlar, tarlada ürünler olgunlaşınca, gece yarısı bizi ziyarete gelir ve herkes teneke çalarak kovalamaz...

Saygılar.
Sn.sarp kilic,
Dediginize katiliyorum ama dedikleriniz avci degiller. Tarla, bag, bahce korumasi yapan ciftci arkadaslarimiz. Yaptiklari yontem yanlis veya dogru bunu da yasalar belirler. Tufekle hayvani vurarak tarlayi korumak nekadar dogru bilemiyorum. Bunu da tartismak istemiyorum. Yasalarda bu konu da eminim ki aciktir.
Saygilar,

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi