Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Squibb Load, namluda kurşun kalması nedir, nasıl fark edilir, ne yapılması gerekir.
Sayın Forumdaşlarım,

Olay şu şekilde gerçekleşti; Öğle saatleri civarı Armsan standı önünde, bayi ve Armsan standında görevli arkadaşlar ile çay içiyorduk. Bu arada benim Phenoma'nın şarjör borusu üzerindeki kaplamanın neden aşındığı ile ilgili tartışırken, anormal şiddette bir patlama sesi duyduk. Öyle ki, yerler sallandı desem abartmış olmam. Ben bir tuhaflık olduğunu anladım. Yanımdakilere '' Bir tuhaflık var, bu patlama sesi normal değil...'' dedim. Yanımdaki arkadaşlar da '' Magnum fişek atıyorlardır ya da el dolusudur...'' diye pek aldırış etmediler.

Kalkıp olayın olduğu yere gittik ve sonucu gözlerimizle gördük. Kullanılan fişekler YAF markaydı ve Speedy modeli fişeklerdi. Kutular siyah kovanlıydı. Hangi sene üretimi bilmiyorum, muhtemelen yeni fişeklerdir.

Namluda kalan tek kurşunu çıkardıktan sonra plastik tapanın arkasındaki siyahlıktan fişekte barut olmadığını anladım.

Bereket ki kimse zarar görmedi. Ancak dediğim gibi bundan sonra yerli tek kurşun kullanmamaya özen göstereceğim. Varsın Avrupa fişek 2 lira pahalı olsun. Biz doğru düzgün üretim yapmayı öğrenmedikçe, hem paramızı, hem malımızı, hem de sağlığımızı kaybederiz.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
drmehmet
Biz de YAF ve Sterling marka fişeklerde namluda kurşun kaldığını gözledik...

Ancak atıcı arkadaşlar tecrübeli kişiler olduğu için herhangi bir kaza kırım hasidesi yaşamadık...

Alıntı

Bu arada Sn.Tolgaseku, umarım yanlış anlıyorumdur, ama bende sanki ısrarla atıcı ve kullanıcıların da üzerine düşen dikkat ve sorumluluğu görmezden geliyormuşsunuz hissi uyandı...Avrupa veya ithal herhangi bir marka fişekle de benzer sorunlar yaşamayacağınıza dair bir garanti yok...Yurt dışında başına benzer hadiseler gelen silah kullanıcılarının başına benzer hadiseler YAF, Sterling veya bizim ülkemizde üretilmiş fişeklerle gelmiyor, kendi ülkelerinde üretilen fişeklerle veya kendi doldurdukları fişeklerle geliyor...Revolverimde Remington marka fişeklerle benim de başıma hem Squibb hadisesi, hem de küçük çaplı bir Ka Boom hadisesi geldi...Kıssadan hisse, Squibb Load, namluda çekirdek / kurşun kalması nedir, emmareleri nelerdir, nasıl fark edilir, ne yapılması gerekir...Bunları çok iyi öğrenmeli ve çevremizdekilere de çok iyi öğretmeliyiz...Çünkü bu hadiseler, bu işin doğasında var...Ateşli silahların güvenliği ve güvenle kullanılması için sadece üreticilerin değil, kullanıcıların da üzerlerine düşen sorumlulukların bilincinde olması ve başta eğitim olmak üzere bu sorumlulukların gereklerini yerine getirmeleri gerekir...

Amerikalıların güzel bir deyişi var;

Silah sahibi olabilmek bir haktır, ancak sahip olduğun silaha mukayyet olmak bir sorumluluktur ve görevdir...

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
GullyFoyle, eraonk, Antiterör
Sayın Lupus,

Öncelikle uyarınız için teşekkür ederim. Aslında bu olaya iki farklı şekilde bakmaya çalışıyorum. Dediğiniz gibi yabancı fişeklerde de aynı durumu yaşamamız olası. Bunu engellemek için de dikkatli ve bilinçli olmalıyız. Burada da hem fikiriz. Ancak bir Remington fişekte bu hadise milyonda bir olurken, yerli fişekte 1000 atışda 4 kere oldu. Tolerans ve kalibrasyonla çalışan bir işletmede hata olacaktır ancak bu hatanın da kabul edilebilir seviyelerde olması lazım. Bir örnek vereyim. Her yıl binlerce çocuğu sakat kalmaktan koruyan çocuk felci aşısı, bazı çocuklarda çocuk felcine neden olabiliyormuş. Ama bu oran çok çok düşük. Bu sebepten dolayı bu aşı kullanılmaya devam ediyor. Aşı olduğu halde çocuk felcine yakalanan yada aşının sebep olduğu hastalık bir bedel olarak görülüyor ve bu bedel diğer yüz binlerde çocuğun sağlığı için ödeniyor.

Çocuk felci aşısını bizim yerli fişek üreticileri yapsaydı, herkes sakat kalırdı.

Aynı durumun avda başınıza geldiğini düşünün. Birinci fişeği attınız avınız yaralandı. İkinci fişeği atacaksınız ancak pilop sesini duydunuz ve etrafınızda uygun ağaç aramaya başladınız. Çünkü domuz yaralı ve sinirli.

Dediğinizde haklısınız. Bu durum her ateşli silah kullanıcısının başına gelebilir ve uyanık olmak gerekli. Ancak ülkemizde bu durum çok sık oluyor. Ayrıca bizim gibi ateşli silah kullanıcısının az olduğu ve her türlü yasakla donatıldığımız bu durumda dahi başımıza gelenler ortada. Birde Amerika gibi fişek ve silah serbest olsaydı acaba neler olurdu?

Alıntı

Sn Tolgaseku,

Actiginiz konu sayesinda, Sn Lupus gene cok faydali ve kaza onleyici bilgiler vermis. Musadenizle, internette bu konuda arastirma yapanlarin da kolay bulabilmesi ve faydalanabilmesi adina, konu basligini degistirip konuyu sabitliyorum. Paylasim icin tesekkurler.

Saygilar,

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
GullyFoyle, Antiterör
(24-04-2014, 03:03 PM)ilksurfer demiş ki: Sn Tolgaseku,

Actiginiz konu sayesinda, Sn Lupus gene cok faydali ve kaza onleyici bilgiler vermis. Musadenizle, internette bu konuda arastirma yapanlarin da kolay bulabilmesi ve faydalanabilmesi adina, konu basligini degistirip konuyu sabitliyorum. Paylasim icin tesekkurler.

Saygilar,

Sayın İlksurfer,

Bu konuyu açmamdaki en önemli etken, silah severlerimizi bilgilendirmek ve olası kazalardan korumaya çalışmaktı . Bu sebeple konunun sabitlenmesi beni çok sevindirdi. Bir kişinin bile malını, canını koruyabilmek gerçekten inanılmaz güzellikte bir haz. Başta Sayın Lupus olmak üzere paylaşımda bulunan diğer forumdaşlarımıza da, desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.
Saygılar

Alıntı

Squib load ile ilgili Miculek dayının paylaştığı foto...

Kendileri sormuşlar; Namluda kalan çekirdeğe müdahale için en güzel yöntemin bir fişek daha ateşlemek olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer birşeylerin yanlış gittiğinden şüpheleniyorsanız ekipmanınızı kontrol ettiğinizden emin olun. Eliniz size müteşekkir olacaktır Smile

Namudaki üst üste 8 çekirdek... Sanırım sorun farkedilmeden revolver yeniden doldurulmuş ve ateş etmeye devam edilmiş. Silahın kalibresi bana sıkışan çekirdeğin .38 olduğunu düşündürdü...

Saygılar.

https://www.facebook.com/267788486618080...=1&theater

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
karaca
(24-04-2014, 01:50 PM)Tolgaseku demiş ki: Sayın Forumdaşlarım,

Olay şu şekilde gerçekleşti; Öğle saatleri civarı Armsan standı önünde, bayi ve Armsan standında görevli arkadaşlar ile çay içiyorduk. Bu arada benim Phenoma'nın şarjör borusu üzerindeki kaplamanın neden aşındığı ile ilgili tartışırken, anormal şiddette bir patlama sesi duyduk. Öyle ki, yerler sallandı desem abartmış olmam. Ben bir tuhaflık olduğunu anladım. Yanımdakilere '' Bir tuhaflık var, bu patlama sesi normal değil...'' dedim. Yanımdaki arkadaşlar da '' Magnum fişek atıyorlardır ya da el dolusudur...'' diye pek aldırış etmediler.

Kalkıp olayın olduğu yere gittik ve sonucu gözlerimizle gördük. Kullanılan fişekler YAF markaydı ve Speedy modeli fişeklerdi. Kutular siyah kovanlıydı. Hangi sene üretimi bilmiyorum, muhtemelen yeni fişeklerdir.

Namluda kalan tek kurşunu çıkardıktan sonra plastik tapanın arkasındaki siyahlıktan fişekte barut olmadığını anladım.

Bereket ki kimse zarar görmedi. Ancak dediğim gibi bundan sonra yerli tek kurşun kullanmamaya özen göstereceğim. Varsın Avrupa fişek 2 lira pahalı olsun. Biz doğru düzgün üretim yapmayı öğrenmedikçe, hem paramızı, hem malımızı, hem de sağlığımızı kaybederiz.

Sayın Tolgaseku,
Lütfen biraz daha açıklar mısınız? Önce çok büyük bir patlama duyduğunuzu belirtmişsiniz, sonra namludan kurşunun çıkarıldığını ve fişekte barut olmadığını gördüğünüzü söylüyorsunuz. O zaman büyük patlama nerden geldi? Squibb sesi plop şeklinde zayıf bir ses, kafam karıştı açıklarsanız sevinirim.

Konuyu okuyunca, birkaç ay önce arkadaşımın 'Kayyum gelmiş, artık gelmez, bulursan Speedy Slug al, çok iyi fişek' gazına gelip aldığım, 1 koli YAF Spedy slug aklıma düştü. Düşününce bir gösterge olur diyerek şunları tartayım dedim.

[Resim: 17618930_10155130141908659_1628786657_n.jpg]

187 fişeği tarttıktan sonra sonuçlar:

[Resim: toplam.jpg]

39.1'den 40.8'e kadar değerleri karşılaştırıp, en hafif ve en ağır fişek arasında 0.8 gm fark görünce sinirlerim gerilmeye başladı. 

[Resim: 39_1.jpg]

[Resim: 40_7.jpg]

Normalde ağırlığı değişebilecek tek madde Barut olacağı için, Barut hakkı arasında 0.8 gm fark olduğu düşüncesiyle tedirgin oldum. Kesin bilgi için fişeği kesmem gerektiğini anlayınca, bir sigara içip çakmağı, paketi, tablayı mutfağa götürdüm, barutu muhafaza edecek uygun kavanozlar bulup masaya oturdum.

[Resim: 1_5.jpg]

[Resim: 1_6.jpg]

Adamların boşyere günahını almışım, Barut aşağı yukarı aynı, 1,5 ve 1,6 gm. Eee nasıl oluyor peki?

[Resim: 7_2.jpg]

[Resim: 7_4.jpg]

Slug'lar 29 gm olması gerekiyor, tapayla beraber tarttım, 30.3 ve 31.7, 1.4 gm fark var, neredeyse Barut miktarı kadar.

[Resim: 30_3.jpg]

[Resim: 31_7.jpg]

Demek oluyor ki:

39.1 = 1.5 + 7.2 + 30.3  = 39.0 (Terazinin toleransından kaybolan 0.1 gm)

40.7 = 1.6 + 7.4 + 31.7  = 40.7

Kurşun ağırlığındaki farklılık neredeyse Barut kadar 1.4 gm,  bu yüzden Barut miktarını öngörmemizi engelliyor, yani yine de herhangi bir fişekte Barut hiç olmayabilir. 

Kullanılan Barut:

[Resim: 17580009_10155130439278659_1864248302_n.jpg]

Sanki buna benziyor:

[Resim: Polveri_psb2_foto_2.jpg]

Veya daha çok AS24 'e:

[Resim: Graphic1.jpg]

Barutu inceleyince, tartıya başladığımdan beri  (Fişek kesmeden önce) masanın üstünde dikkatimi çeken şeylerin Barut olduğunu anladım. Yani Fişekler kapalı olsa da kutuların içinde Barut zerrecikleri var. Barut fişeğin dışına da bulaşmış.

Bu da Kutu:
[Resim: 17579865_10155130458918659_856124942_n.jpg]

Bu çalışmayı özellikle olası bir Squibb load'u önlemek için yaptığımdan, Konuyu fişek incelemesi olarak değerlendirmek yerine burada paylaşmayı uygun buldum.

Benim öğrendiğim ders:

Fişekleri tartarak Barut miktarını kestirmek mümkün değil.
Her fişek bir Squibb load olabilir, her atış dikkatle takip edilip farkına varılmalı.
Y.Otomatikle arka arkaya 2'li 3'lü atışlar risk oluşturur. Güvenilmez fişekle mecbur kalınmadıkça denemeye gerek yok.
Fişek doldurmayı, doğru muhafaza etmeyi, periyodik olarak stokları yenilemeyi öğrenip uygulamak gerek.

Saygılar

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
husrev, foottwo, Sabri, heisenberg, mehmetstar, PersonalDefence, Gazanfer, Antiterör, ErDiNi78, ismicey
Sayın Ahmet Özalp,

Öncelikle barut aquila. Cheddite'in barutu. Maxam ile ilgisi yok.

1,5 ile 1,6 arası fark kabul edilebilir olandan fazla. Aynı parti içinde bu kadar fark olmamalı. Ayrıca genel olarak kurşun dolularında yavaş yanışlı barutların kullanıldığını ve Aquila barutun renginin yanma hızı yavaşladıkça koyulaştığını göz önüne alırsak barut yavaş yanışlı barut(muhtemelen Aquila L) ve bu fişeklere de bu duruma göre az barut konmuş.

Kurşun gualandi tipi yerli ama kaliteli değil. Markasını tahmin ediyorum ama belirtmeyeceğim. İki kurşun arasında bile görüntü olarak en azından fark var. Gualandi kurşunda kurşunu slug namludan tersinden namluya sokabilirsiniz. Yani kurşunun alt tarafı daha dardır. Yerli iyi üretimde de bu böyledir. Resimdeki eğer tahmin ettiğim markaysa alt kısmı geniştir ki bu zaten orijinal dizayna da uygun değildir.

Gualandi çekirdekler yapısı itibariyle döküm üretilir. O yüzden gramajı kullanılan alaşıma göre tam tutmayabilir. Ağırlık farkı da bu yüzden.

Fişekte barut var mı tartarak anlamak görüldüğü gibi zor. İçinde barut var olduğu kesin bir tane bulunup, diğer bozulmamış fişeklerin kurşunlarını içeri iterek çökme var mı yok mu bakmak ve bu örnek fişekle kıyaslamak bir çözüm. Ama imalatçıların bu anlamda şeffaf kovan kullanmaları, kovan metalini de 16 mm'den uzun tutmamaları en iyi çözüm.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, lupus, ismicey, tirendaz
Alıntı: Y.Otomatikle arka arkaya 2'li 3'lü atışlar risk oluşturur. Güvenilmez fişekle mecbur kalınmadıkça denemeye gerek yok. 

Atışların bilinçli yapılması halinde ardı ardına 2'li ya da 3'lu atışların risk oluşturacağını düşünmüyorum. 

Çünkü zayıf patlama ile ortaya çıkan squib load sonucu zaten kovan tahliyesi gerçekleşemeyeceği için tutukluk ortaya çıkacak ve atıcı istese de namluda kalan merminin üzerine ikinci atışı yapamayacaktır. Eğer geri tepme ve ses faktöründeki anormal düşüklük hiç umursanmayıp körlemesine tutukluk giderme manevrasına gidilirse ancak atıcı namluda kalan çekirdeğin üzerine ikinci patlatmayı yapabilecektir. Dolayısıyla bilinçli şekilde yapılan seri atışta herhangi bir güvensizlik yaratılacağını düşünmüyorum. 

Yarı otomatik mi yoksa pompalı mı squib load konusunda atıcının hata yapmasına daha yatkındır diye düşünecek olursak, bu konuda bence eğitimli bir atıcının eiinde ikisinde de sıkıntı yaşanmayacak olsa da; seri ve heyecanla yapılan atışları göz önünde bulundurduğumuzda yarı otomatik daha avantajlı, pompalı dezavantajlıdır diye düşünüyorum. Çünkü pompalıda seri atışlarda kas hafızası ve beyni sadece pompa mekanizmasını seri ve sıhhatlı çalıştırmaya yönelmiş atıcının ses ve tepme etkisini çok daha iyi gözlemlemesi, dahası ses ve tepmenin düşüklüğünü farkettiği saniyede atışını durdurması gerekmektedir çünkü silah boş kovanı tahliye edeceği için tutukluk gözlemlenmeyecektir. Seri atışlarda kas hafızası ve omuriliğin yönettiği bir hareketin üzerinde böyle bir kontrole sahip olmak çok daha zor olacaktır. Yarı otomatikte ses ve geri tepme faktöründen öte tutukluk da ortaya çıktığı için farketmemek çok daha zor olacaktır diye düşünüyorum.

Selamlar, saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi