Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Martini 1874
Ankara'da bir kurumumuzun deposunda yıllarca bekledikten sonra gün ışığına kavuştu. Emniyetten antika olarak tescillendi. Kurum verecek yer arıyor ( bana verirlerse zaten çok memnun olacağım Big Grin )
Mekanizması çalışıyor fakat temizlik ve bakıma ihtiyacı çok fazla. Şimdilik dokunmuyorum, sadece fotoğrafladım. Henüz ne yapılacaklarına karar verilmedi.

[Resim: Martini03_zps084b4b1f.jpg]

[Resim: Martini01_zps38706395.jpg]

[Resim: Martini04_zpsde21e7b5.jpg]

[Resim: Martini10_zps016fde4b.jpg]

[Resim: Martini09_zps7df8789f.jpg]

[Resim: Martini08_zps89dc7b2f.jpg]

[Resim: Martini02_zpsf4d9c98d.jpg]

[Resim: Martini06_zpsb28ebd6a.jpg]

[Resim: Martini07_zps5ab910f5.jpg]

Alıntı

[Resim: Martini14_zpsbef77138.jpg]

[Resim: Martini13_zps18187d70.jpg]

[Resim: Martini12_zps548b5143.jpg]

[Resim: Martini15_zps73c93008.jpg]

[Resim: Martini11_zps4378300d.jpg]

[Resim: yebede_zps97cefb76.jpg]

Alıntı

Bir kaç da video, ama youtube dan.

Shooting an 1874 Enfield Martini Henry MkII

Martini-Henry Cavalry Carbine Mk I

Saygılarımla.

Alıntı

Peabody favorim, zamanının en basit dizaynı...

Alıntı

Sn. Erdini78; bir müzeye felan bağışlasalar daha iyi olmaz mı?

Alıntı

25 Haziran 1876 tarihinde Little Bighorn Savaşında ABD ordularına karşı savaşan son Kızılderili kabile şef Oturan Boğa tarafından , General Custer bozguna uğratıldı ve öldürüldü.
Amerkan süfarileri elinde Martini 1874 (tek hazneli)
Kızılderililerin elinde Winchester Model 1876 (15 adet kapasiteli)

O zamanda bürokrasi varmış. Bilgiler national geographic'ten öğrendiğim kadarıyla. Savaş alanında kazı çalışmaları yapıyorlar bu tüfeklere ait kovanlar çıkıyor.

Alıntı

M1874 Type A Turkish Peabody-Martini, Prov.R.I yazısı (Rhode Island) kısaltması. Üzerindeki seri numalarına bakılacak olursa, lisanı iyi bilen birisi tam olarak okuyabilir sanıyorum, ikinci parti alım silahlardan birisi bu. Bu silahların alımı, yabancı bankerler, Galata'lı gayrimüslim tüccarlar, aracı, rüşvetci paşalarla birlikte 1880 lerdeki Osmanlı'nın halini yansıtır. (İnternetten alıntı bilgiler). dipçikteki yeni dönem rakamlı plakaya bakılacak olursa, bu silah sanki uzun zaman kulanılmış gibi. Sanki başka yazılar da var..

Alıntı

[Resim: ArabicTurkish-Western_zpsd6b96755.jpg]

464279 olarak okudum

[Resim: Martini10_zps016fde4b.jpg]

A conversion table for Arabic-Turkish and Western numerals. First contract Peabody-Martini rifles range from 1 -- 200,000; second contract rifles range from 200,001 -- 500,000; and third contract rifles range from 500,001 to 600,000. Serial numbers over 600.000 appear on rifles which were manufactured to replace those that had been lost in a shipping accident.
Bu kaynaktan:
http://www.militaryrifles.com/turkey/Pea...yStory.htm

Alıntı

Emeğinize sağlık sayın Erdini78. Rodop Türk Muvakkat Hükümeti tarafından oluşturulan gayrı nizami harp birliklerinin hemen hemen tamamında bu silahlar kullanıldı yanılmıyorsam.Rus ve Bulgarlara karşı başlatılan direniş Çirmen'de başlayarak ,Lofça, Plevne, Tırnova ve Batı Trakya'da hızlıca yayıldı Ruslar ve Bulgarlar bu silahlarla bozguna uğratıldı.Daha sonra Kırcaali ve Mestanlıda 11 Rus atlı taburu ve 8 Bulgar taburu bozguna uğratıldı. Osmanlı düzenli ordu birliklerinin başaramadığını bölgede ki Rumeli Türkleri başardı.Rumeli Türküsü Drama köprüsünde de "At martini Debreli Hasan dağlar inlesin." sözleri de bu tüfekten esinlenme. Smile Saygı ve sevgilerimle.

Alıntı

Uzun zaman önce Afganistan'da bu yaşlı kızla tanışmak şerefine ermiştim. Ağırlığı, boyu hayli vardı. 3-4 tane fişek de attım. Kırıkkale nin tepişinden biraz ağırca gelmişti o zaman. İsabet olayı da haylı iyiydi. Bundan daha temiz, kız gibi bir tüfek olduğunu hatırlıyorum. Kraliçenin ordusu filan gibi ibareler vardı yanlış hatırlamıyorsam. İngilizlerin Afganistan maceralarından kalma olduğunu söylemişti sahip olan kişi.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi