Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
_Merak edilen cevaplanması faydalı Sorular_
Bilgiler icin cok tesekkurler herkese yararli olacagina inaniyorum Smile
 
Alıntı

Değerli büyüklerim az önce bir haber okudum ve yorumlarınızı çok merak ediyorum.Kurşun geçirmez kumaşın,bu materyali kullanan kişiyi yaralanma veya ölümden korumasının imkanı var mı? Deri ile yelek arasına sert bir plaket veya benzeri materyal olması gerekmez mi ? Benim mantığıma göre,düz kumaş kıyafet şeklinde olur ise kurşunu durduramayacak, ağır şekilde kas ve deri yırtılmalarına kırıklara çürüklere neden olacaktır diye düşünmekteyim. Yanlış mı biliyorum acaba. Beni bilgilendirebilirmisiniz rica etsem. Şimdiden teşekkür ederim.

saygılarımla. 
Alıntı

(07-05-2016, 12:56 AM)topraxxx demiş ki: Değerli büyüklerim az önce bir haber okudum ve yorumlarınızı çok merak ediyorum.Kurşun geçirmez kumaşın,bu materyali kullanan kişiyi yaralanma veya ölümden korumasının imkanı var mı? Deri ile yelek arasına sert bir plaket veya benzeri materyal olması gerekmez mi ? Benim mantığıma göre,düz kumaş kıyafet şeklinde olur ise kurşunu durduramayacak, ağır şekilde kas ve deri yırtılmalarına kırıklara çürüklere neden olacaktır diye düşünmekteyim. Yanlış mı biliyorum acaba. Beni bilgilendirebilirmisiniz rica etsem. Şimdiden teşekkür ederim.

saygılarımla.


2014 haberi hocam. verdiğim linki okursanız kendilerinin de çelik plaka kullandığını görürsünüz. Ama yine de 9 milimetreyi o mesafeden plaka olmadan, vücüda basınç oluşturmadan tutabiliyorsa helal olsun.

http://www.trmilitary.com/viewtopic.php?t=4503
 
Alıntı

Sayın dei,

verdiğim video linki evet eski tarihli lakin dünkü tüm haberlerde bu kumaş hakkında haberler vardı.Bu haber belkide içeriğinden kaynaklı olarak benim bu şekilde düşünmeme yol açtı bilemiyorum.
Örneğin;

http://www.ensonhaber.com/kursun-gecirme...05-06.html

http://www.milliyet.com.tr/kursun-gecirm...efault.htm

Saygılarımla.

Not: Bu videolarda sanki çekirdeğin kinetik enerjisi sönümlenip kişiye çokda yansıtmıyor gibi.Miguel Caballero isimli bir şahıs.

 
Alıntı

Bugün artık plaka olmadan tabanca fişeği çekirdeklerini durduran balistik yelekler mevcut.
 
Alıntı

Sayın forum üyeleri konu açma hakkım var mı yok mu bilmiyorum, bahsedeceğim konu hakkında teknik bilgim askerdeki 3-5 tatbikattan öte ve bolca okumak izlemek dışında yok tabi ki. Bu çerçevede haddim olmayabilir diye düşündüğümden denemedim bile.

Malum bir kaç başlıkta çeşitli afet ve savaş senaryolarına göre fikirler paylaşılmış. Ha keza İlkokulda dahi afet ve savaş durumu için çok basit görece işe yarar bilgiler veriliyordu. Ancak hepimizin üzülerek de gördüğü gibi bu tip büyük senaryoların dışında daha sık karşı karşıya kalınacak terör saldırıları asıl problem haline geldi. Son olayda polis, asker tanıdığı olanlar onlara bir çok soru yöneltiyor. Ne yapmam ya da ne yapmamam gerekir gibi. Şu 1-2 gündür ateşi ılınsa da bayramda yola çıkanlardaki tedirginliği hepimiz görüyoruzdur illa ki.
Her ne kadar eğitimli kolluk kuvvetleri bile ani saldırılar karşısında kimi zaman etkisiz kalsa da hali hazırda artan terör saldırıları ve patlamalarla alakalı ne yapılabilir hususunda fikir alışverişi nasıl olur? Mesela Adana'da bir meczup, bomba tehdidi ile olay çıkartmış ancak halk tarafından dövülmüş. Tabi bu esnada kaçışanlar nedeniyle ezilerek yaralananlar olmuş. Komik gibi gelse de yetkin forumdaşların daha iyi bileceği gibi bu tip don kişotluklar hayırlı olmuyor genelde. Bu çerçevede,

Siyasi mecraya dalmadan -Neticede öyle ya da böyle birden daha fazla örgütün ciddi ve ülke sathına yayılmış tehdidi ile karşı karşıyayız, istihbarat ya da kolluk kuvvetleri öyleydi böyleydi demenin pratikte faydası olmayacak bizlere-

Saldırgan ya da saldırganlara müdahale etmek gibi ekstrem aksiyonların dışında olmak üzere. (Burada kolluk kuvvetlerinde olan ya da profesyonel asker olan forum üyeleri var elbette ama sade vatandaş ne yapmalı?)

1-Velev ki paranoyadan öte dikkatli gözlem yapan biri bir takım şeylerden şüphelendi. İvedilik ile ne yapabilir?
a-Makul mesafeden takip ederken kolluk kuvvetlerini mi aramak?
b-Eşkâli alıp bulunduğumuz mevkideki (Örn. Havaalanı,metro vb) ilgili amire ivedilikle ulaşmaya mı çalışmak?
c--Mümkün olduğunca hızla oradan uzaklaşırken, kolluk kuvvetlerine haber mi vermek?
2-Sakinliğimizi korumak elbette imkansıza yakın olsa da, olay gerçekleştiği anda,
a-Bulabildiğin açık noktalardan kaçmaya çalış.
b-Kendini koruyabileceğin bir nokta bul, yardım gelmesini bekle
c-Kendini koruyabileceğin nokta bul, yaralı değilsen yaralılara ve çocuklara yardım et (İnsani ve vicdani olarak yapılması gereken bu olsa da o hengame ve korkuda beklenebilen bir durum olmayabiliyor tabi)
3-Olay sonrası,
a-Mevkiden hızla uzaklaş. (Kimin terörist/canlı bomba olduğu yine o hengamede zor anlaşılacağından yaralı vatandaş zannedip mudahale etmek baska bir patlamaya neden olabilir mesela. O yüzden bunu yazdım.)
b-Yaralı değilsen, yaralılara yardım et/onların güvenli bölgeye geçişini sağla vb.

Bunlar ilk elden aklıma gelenler. Yinelemekte fayda var, genel itibariyla insanlar cidden panikte. Havaalanına gittim dün. O tedirginliği hissediyorsunuz. Hatta dile de getiriyor insanlar. Kapalı alanda insanlar birbirinden uzakta durmaya ve kapılara yakın noktalarda beklemeye calısıyor. Yetkin ve bilgili arkadaşlar daha iyi yönlendirme yapacaktır. Tabi şunu da belirtmek lazım. Bu tip şeyleri konuşmak ve öğüt vermek daha çok sıkıntıya yol açar, zaten özel timler görevlendirilmeye başlandı havaalanlarında, vatandaş sakinliğini korumaya çalışsın kafi denirse mesajım silinebilir.

Saygılarımla
 
Alıntı

Merhaba arkadaşlar.
Yeni başlık açamadığım için sorumu burdan sormak istedim.Camelback kullanan arkadaşımız var mı? Forum üzerinde araştırdım ama bununla alakalı bir yazı bulamadım. Almak istememin sebebi ise kap çık çantamda bulundurmak istemem. 2.5 , 3 lt olması, tek başına kullanılabilir olması ve molle sistemine sahip olması tercihimdir. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Saygılar. İyi forumlar.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi