Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
_Merak edilen cevaplanması faydalı Sorular_
Teşekkür ediyorum. Smile

Alıntı

Rica ederim sn. Alparslan16, ülkemizde zaten güç bela elde edilen (yasal yoldan) silahlanma hakkını riske edecek davranışlardan uzak durmak ve çevremizdeki silah severleri de uzak tutmak lazım diye düşünüyorum.

Alıntı

Aklıma gelen ufak bir bilgiyide ben paylaşayım. Özellikle nemli bölgelerde ateş yakmak için yanınızda çay mumu taşımak çok kolaylık sağlıyor. Çay mumu bir kaç saat yanabildiği için nemli dal parçalarını dahi kolaylıkla yakabiliyor. Zor durumlarda motor yağına bulayacağınız küçük bir parça bez de kolay tutuşmayı sağlar.

Alıntı

Araçların torpido gözünde av bıçağı taşıma ile ilgili yaşadığınız tecrube yada mahkeme krarı var mıdir?

Alıntı

(02-04-2014, 11:15 AM)Tolgaseku demiş ki: Araçların torpido gözünde av bıçağı taşıma ile ilgili yaşadığınız tecrube yada mahkeme krarı var mıdir?

Sn. Tolgaseku; av bıçağından kastınız nedir? Mesela bıçak boyu kaç cm dir, mekanizması otomatik midir?

Benim başıma gelen olay araziye giderken jandarma çevirdi, bagajı açtırdı. Bagajda "Gerber Gator Machete" adlı bir pala vardı ve jandarma "bune la bu resmen kılıç, ne işin var senin bunla" diyerek suçlu muamelesi çekti. Ben de palanın arazide kullanımının yasalara aykırı olmadığı; zaten ürünün arkasının testere önünün bıçak olduğundan bir av aleti olduğunun kesin olduğunu izah ettim.

Katlanır küreğimi gördükten sonra diğer jandarma espirili bi şekilde "kimi gömdün la bunla" dedi. Ben de "kaynanamı gömdüm dönüş yolundaydım" diye espiri yaptım. Bir işlem yapılmadan yoluma devam ettim.

Alıntı

[/quote]

Katlanır küreğimi gördükten sonra diğer jandarma espirili bi şekilde "kimi gömdün la bunla" dedi. Ben de "kaynanamı gömdüm dönüş yolundaydım" diye espiri yaptım. Bir işlem yapılmadan yoluma devam ettim.
[/quote]

Sayın Ruhsuz, umarım kaynananız foruma üye değildir.

Smile

Alıntı

Av bayii sahiplerinin silah taşıma ruhsatı alma haklarının olup olmadığını merak ediyorum. '' Silah Ruhsat İşlemleri ''
Adlı konuya baktım ama, benim soruma en yakın olan; '' (e) Patlayıcı Maddeleri Satın Alma Ve Satış Ruhsatı, Patlayıcı Madde Deposu, Yivsiz Av Tüfeği İmalathanesi, Ruhsatlı Silah Tamirhanesi Sahipleri, Güvenlik Belgesi Sahipleri. '' Yazısını gördüm, ama yine de emin olamadım.
Özet olarak, av bayii sahipleri taşıma ruhsatı alabiliyor mu?

Saygılar.

Alıntı

(03-04-2014, 01:59 PM)Ruhsuz demiş ki:
(02-04-2014, 11:15 AM)Tolgaseku demiş ki: Araçların torpido gözünde av bıçağı taşıma ile ilgili yaşadığınız tecrube yada mahkeme krarı var mıdir?
Ben de palanın arazide kullanımının yasalara aykırı olmadığı; zaten ürünün arkasının testere önünün bıçak olduğundan bir av aleti olduğunun kesin olduğunu izah ettim.

- Bu yönetmelik; 6136 sayılı Kanunun 2249 sayılı Kanunla değişik 4 üncü maddesinin birinci fıkrası ile yurdumuzda da yapımı yasaklanan kama, hançer, saldırma, şişli baston, sustalı çakı, pala, kasatura, süngü, sivri uçlu ve oluklu bıçaklar, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli veya zinciri, muşta ile salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel nitelikteki aletler ile benzerlerinden bir sanat veya mesleğin icrası için kullanılması zorunlu bulunanların yapım, kullanım ve nakillerine ilişkin hususları kapsar.

Sn. Ruhsuz,

Pala,6136 sayılı kanuna göre taşınması yasak olan aletlerden.Ülkemizde faturalı bir şekilde satılıp taşınamaması ayrı bir komedi. Bıçak ve baltanın yasal olup da palanın olmaması çok mantıksız geliyor.

Selamlar,Saygılar

Alıntı

(23-03-2014, 09:14 PM)victorinox demiş ki: Değerli üstadlarım;

2-)Hayati idame durumunda bence en önemli kriter ateş hususu insanı hem rahatlatan hemde hayat kurtaran bir kriter arabamda; bagajda çantada ya da torpidoda çakmak bulundurmak yanıcı patlayıcı özellik açısından sıkıntı olur mu? Onun yerine kibrit bulundurmak aynı etkiyi gösterir mi?

Bu konuda mesleki bilgilerimden kalan birkaç şey var onları anlatayım. Çakmaklarda kullanılan gaz (propan, bütan yada karışım her ne olur ise olsun) basınç altında sıvı halde tutulur. Bunu çakmaklarda göz ile de görmeniz mümkündür. Gazların kendi iç dinamiklerinde kritik sıcaklık denilen bir nokta vardır. Bir gaz bu sıcaklığa ulaştığı zaman ne kadar basınç altında olur ise olsun molekülleri birbirini kuvvetle iter ve gaz formuna geçmek ister bu da basınçın aniden aşırı şekilde yükselmesine neden olur. Basınçlı kaplarda bulunan gazlar böyle bir durum ile karşılaştığında sonuç patlama şeklinde ortaya çıkar. Çakmaklar için de aynı durum söz konusudur. Ancak güneş ışığı ile çakmakların ne kadar ısınabileceği ve kritik gaz sıcaklığına ulaşıp patlayıp patlamayacağı gözlemlenmesi gereken bir durumdur. Akıllıca olanı tedbirli olup sıkıştırılmış gaz ile çalışan çakmakların aşırı ısıya maruz bırakılmamasıdır.
Tabi tüm bunları anlatırken çakmakların nasıl bir mekanik yapısının olduğu yükselen basıncı içeride tutabilecek bir valf sisteminin olup olmadığı yada valfin mi cakmak haznesinin mi daha önce pes edeceği hakkında hiçbir fikrim yok.

Saygılar...

Alıntı

Ucuz çayna çakmaklar gerçekten arabada güneş altında kalırsa sızdırıyor, ama patlamıyor, pısst diye koyveriyor genelde.

Ama bic tokai gibi ucuz markalı üretimlerde bile böyle birşey yaşamadım, dışarıda +51 derece sıcakta camları kapalı arabada kalmasına da şahit olmama rağmen, ki arkadaşımın oğlunun oyuncak arabası erimişti...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi