Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
_Merak edilen cevaplanması faydalı Sorular_
Değerli üstadlarım;

Sizlere bir kaç tane sorum olacak şimdiden teşekkür ederim;

1-)Malumunuz savunma amaçlı taşınabilen bir diğer ekipman biber gazı hergün duyduğumuz kapkaç,yaralama,öldürme olayları açısından az da olsa güven verebilecek olan biber gazı yaz ayları da dahil arabada torpido gözü ya da bagajda taşınması durumunda patlama yanma durumu söz konusu olabilir mi?

2-)Hayati idame durumunda bence en önemli kriter ateş hususu insanı hem rahatlatan hemde hayat kurtaran bir kriter arabamda; bagajda çantada ya da torpidoda çakmak bulundurmak yanıcı patlayıcı özellik açısından sıkıntı olur mu? Onun yerine kibrit bulundurmak aynı etkiyi gösterir mi?

3-)Duct tape;çok amaçlı gri bant yabancı filmlerde sıkça kullanılan yapıştırıcı bant sizce anlatıldığı kadar kuvvetli midir/Ayrıca ülkemizdeki gri bantlardan hangisi duct tape alışveriş yapabileceğim siteler ve ya marka verirseniz sevinirim?
Saygıyla

Alıntı

(23-03-2014, 09:14 PM)victorinox demiş ki: 1-)Malumunuz savunma amaçlı taşınabilen bir diğer ekipman biber gazı hergün duyduğumuz kapkaç,yaralama,öldürme olayları açısından az da olsa güven verebilecek olan biber gazı yaz ayları da dahil arabada torpido gözü ya da bagajda taşınması durumunda patlama yanma durumu söz konusu olabilir mi?

Biber gazı yanıcı, parlayıcı veya patlayıcı değildir. Bildiğiniz kırmız acı biberin en acılarından bir çeşidinden yapılır. Konsantre hale getirilir ve sıvı ya da jel taşıyıcıyla kullanılır. Organik mi bilemem ama bırakın zehirli olmayı, besleyici bile olabilir. Smile İtici gaz olarak kullanılan gazlar da tepkimeye girmeyen (inert) gazlardır. Bu haliyle deodorantınızdan bile güvenlidir.

(23-03-2014, 09:14 PM)victorinox demiş ki: 2-)Hayati idame durumunda bence en önemli kriter ateş hususu insanı hem rahatlatan hemde hayat kurtaran bir kriter arabamda; bagajda çantada ya da torpidoda çakmak bulundurmak yanıcı patlayıcı özellik açısından sıkıntı olur mu? Onun yerine kibrit bulundurmak aynı etkiyi gösterir mi?

Çakmakların aşırı sıcak nedeniyle alev alması pek karşılaşılan bir durum değildir. En sıcak yaz günündeki ortam sıcaklıkları bile çakmak gazının kendiliğinden alev almasını sağlayacak (self-ignition) enerjiyi vermez. Ancak gazın kaçak yapması ve bir ateş/kıvılcıma ulaşması durumunda yanma olabilir. Kibritlerin problemi ise nemlenme ve ıslanmadır. En ihtiyacınız olduğu anda ıslanmış kibrit hiçbir işe yaramaz. Su ve nem geçirmez bir kabın ya da torbanın içinde durmalıdır. Hatta kabın içinde nem alıcı bir silica poşeti olursa daha iyi.

(23-03-2014, 09:14 PM)victorinox demiş ki: 3-)Duct tape;çok amaçlı gri bant yabancı filmlerde sıkça kullanılan yapıştırıcı bant sizce anlatıldığı kadar kuvvetli midir/Ayrıca ülkemizdeki gri bantlardan hangisi duct tape alışveriş yapabileceğim siteler ve ya marka verirseniz sevinirim?

Duck tape gerçekten güçlüdür. Radyatör hortumunuz patladığında iki kat sardığınızda kalıcı tamirat sağlar; tamirciye kadar idare eder demiyorum. "Duck" markası zaten. Benzer ürün olarak "Bison" marka da iyi. Çakmaları da var ama gerçek performans için marka alın. Bauhause, Praktiker, Koçtaş, Tekzen veya büyük yapı marketlerde mutlaka ikisinden birini bulursunuz.

Alıntı

Islanmaya karşı da güçlü. Sızdıran su borumuzu tamirci gelene kadar idare etmişti.

Alıntı

Kibritlerinizin uçlarını erimiş muma batırmak suretiyle kendi su geçirmez kibritlerinizi elde edebilirsiniz. Wink

Alıntı

Sayın Harun

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum lakin biber gazının arkasında yüksek ısıya maruz kalmaması yönünde uyarılar var...50 derece yazıyor hatta..Deodorantlarda da benzer uyarılar var..Doğrudan güneş ışığına maruz kalınan sıcak bir yaz öğleninde araba içindeki ısı neredeyse bu derecelere çıkabiliyor..

Bunun yanında çakmak açısından tanık olduğum bir olayda plajda güneş altında unutulan bir çakmak bomba gibi patlamıştı...

Bu olayların araç içerisinde haraket halende ya da değil yaşanması çok sıkıntı bu sebeple fikirlerinizi almak istedim..Herkese sonsuz teşekkürler
Saygıyla

Alıntı

Her ikisinin de nedeni "alev alma" değildir diye düşünüyorum. Sıvıların yüksek sıcaklık altında gaza geçisine bağlı olarak hacim atışına tüpün mukavemetinin dayanmaması olarak değerlendirebiliriz. Mesela plajda Zippo çakmak kullanılsaydı bu patlama olmazdı. Wink (Ben kafayı biraz ateşe takmışım demek ki.)

Alıntı

Ben yerli malı biber gazına güvenmiyorum markada vericem jenix adlı gaz bir süre kullanılmadığı durduğu zaman özelliğini yitiriyor itici gazı uçuyor sanırım. Normalde deodorant gibi püsküren sprey bir süre araba torpidosunda bekleyip kullanılmadımı kırmızı bir su halinde çok basınçsız biçimde damlalar halinde çıkıyor spreyden, çok güvensiz 2 tane aynı marka biber gazında olay başıma geldi bir üçüncüsünü almadım.
Jenix yüzünden kafama levyeyi yiyiyordum bir keresinde az kalsın Big Grin

Alıntı

Bu arada ocakta bir miktar vazelini eriterek pamuk parçalarına bularsanız 3-5 dakikalık kesintisiz yanan bir kav elde etmiş olursunuz. Özellikle kışın ve yağmurlu havalarda ateş yakmanıza yardımcı olur Smile

Alıntı

Konu açmaya değmeyeceğini düşündüğüm bir soru da benden. Smile

Seçimlerin yapılacağı bu pazar günü arkadaşlarımla yeni aldığım tüfeğimi denemek amaçlı araziye çıkmayı düşünüyorum.
Normalde yerleşim dışından kilometrelerce dışarıda ve kimseler olmadığı için gayet güvenli sayılabilir lakin seçim gününe özel bir uygulama olabilme ihtimali var mıdır?
Kazaran jandarma veya orman görevlileri ile karşılaşırsam seçim günü sebebiyle ekstra bir problem yaşar mıyım bilen abilerimden öğrenmek istedim. Smile

Saygılarımla.

Alıntı

(15-03-2014, 01:52 PM)hakan30 demiş ki: Yüksek seçim kurulu kararı

Seçim günü

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 6. maddesinin birinci fıkrasının (f) bendinin (1), (2), (3) ve (5) numaralı alt bentlerinde gösterilen silahları köy, kasaba ve şehirlerde taşıyamayacak.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi