Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Silah seçmeye çalışıyorum..Önerileriniz?...
1) Satın alma belgem çıktığı günden itibaren , silah almak için kaç günüm var ? Yani satınalma belgesinin geçerlilik süresi nedir ?

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...4%B1n+alma

2) Solak bir atıcıyım , sağ için üretilen bir silah alırsam , çok sorun yaşar mıyım ?

Şarjör çıkartma mandalı çift tarafa ayarlanabilen, çift taraflı emniyet mandalına sahip yada tetik üzerinden emniyetli, sürgü salma mandalı çift taraflı modellerden tercihinizi yapabilirsiniz. Bir diğer çözüm yoğun eğitimle el melekelerinizi geliştirmek.

3) Tarımla uğraşıyorum , 1.80 cm boyum ve 104 kg olarak vücut yapısına sahibim , ellerim orta derecede büyüklüğe sahip , size göre bu kriterler de birisinin taşıması en rahat ve MKEK'in sattığı silah hangisidir ?

Ne kadar hafif, az girinti çıkıntılı, kazbza yüksekliği az olur ise vücudunuz o kadar rahat eder. Genelde çift sıra şarjörlü 45 likler kalın kabza yapısına sahip tabancalar, tetik erişiminizi dolayısı ile tutuşunuzu bozabilir.O yüzden iyice denemeden almamak lazım.

4) Silah almak için azami bütçem 12.000 tl . Daha hesaplı ve bana uygun olduğunu düşündüğünüz bir silah var ise onu da alabilirim. Zira 12.000 tl azami bütçemdir.

Bütçeniz yeterli, size düşen önce ergonomik sonra estetik uygunluğu en fazla olanı acele etmeden ince eleyip sık dokuyarak bulmak.

Saygılar.

Alıntı

Sn.Tubbs , ilginiz için çok teşekkür ederim efendim .
Öncelikle CZ düşünmüyorum , sebebi de komik gelebilir , marka algısı olarak tercih etmeyi düşünmüyorum .SIG Sauer konusunda da , yeni üretim Almanlar'ın bile çok kaliteli olmadığını forumda okumuştum , açıkçası bu durum beni endişeye düşürdü .
12.000 tl sadece silaha ayırdığım bütçe , zira ruhsat parası yaşadığım il de başvuru esnasında ödeniyor.
Naylon silaha karşı bir antipatim yada sempatim yok . Sadece glock 19 kalın olduğu için bele rahat girip çıkmaz dolayısıyla rahat taşınmaz . Diye bir şey duydum , fiziksel olarak düşününce , pek mantıksızda gelmedi. Bele en iyi oturan silah inceliğinden dolayı ve şuan MKEK ' de bulunan BHP MK3 diye bir şey daha duydum . Ancak BHP ' nin boş ağırlığı 980 gr , mermi ile beraber 1150 gr olur en az. Bu ağırlıktaki bir silah beni kambur yapar mı ?
Öte yandan silahın kalibresine karar verirken , hangi kriterleri dikkate almak gerekir ?
Yine MKEK ' de bulunan S&W CS 45 yada CS 9 modelleri hakkında ne düşünüyorsunuz ? 45 lik tabanca tercih edilirken neleri dikkate almak gerekir ?
Ruhsat benim hayırlısıyla 1 ay da çıksa , daha 1 ay kadar bir sürem var o sürede MKEK'in stokları yenilenir mi?
Saygılar . Cevaplar için teşekkürler .

Alıntı

(15-07-2015, 03:30 AM)alpago demiş ki: 1) Satın alma belgem çıktığı günden itibaren , silah almak için kaç günüm var ? Yani satınalma belgesinin geçerlilik süresi nedir ?

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...4%B1n+alma

2) Solak bir atıcıyım , sağ için üretilen bir silah alırsam , çok sorun yaşar mıyım ?

Şarjör çıkartma mandalı çift tarafa ayarlanabilen, çift taraflı emniyet mandalına sahip yada tetik üzerinden emniyetli, sürgü salma mandalı çift taraflı modellerden tercihinizi yapabilirsiniz. Bir diğer çözüm yoğun eğitimle el melekelerinizi geliştirmek.

3) Tarımla uğraşıyorum , 1.80 cm boyum ve 104 kg olarak vücut yapısına sahibim , ellerim orta derecede büyüklüğe sahip , size göre bu kriterler de birisinin taşıması en rahat ve MKEK'in sattığı silah hangisidir ?

Ne kadar hafif, az girinti çıkıntılı, kazbza yüksekliği az olur ise vücudunuz o kadar rahat eder. Genelde çift sıra şarjörlü 45 likler kalın kabza yapısına sahip tabancalar, tetik erişiminizi dolayısı ile tutuşunuzu bozabilir.O yüzden iyice denemeden almamak lazım.

4) Silah almak için azami bütçem 12.000 tl . Daha hesaplı ve bana uygun olduğunu düşündüğünüz bir silah var ise onu da alabilirim. Zira 12.000 tl azami bütçemdir.

Bütçeniz yeterli, size düşen önce ergonomik sonra estetik uygunluğu en fazla olanı acele etmeden ince eleyip sık dokuyarak bulmak.

Saygılar.

Cevap için çok teşekkür ederim efendim . Peki silah deneyebileceğimiz bir kurum yada kuruluş var mı ? Karar vermeden önce .

Alıntı

Bulunduğunuz ilde poligon var ise oradakilerden, yok ise bir yolculuk yaparak en yakınınızdaki envanteri uygun poligonlarda deneme yapabilirsiniz. Ama her halükarda formdaki yeni silah alım süreci ve sonrasında yaşanan tecrübeleri içeren ilgili konuları iyice araştırıp denemeden seçim yapmamak lazım.

Saygılar.

Alıntı

(15-07-2015, 03:33 AM)aydincondur demiş ki: SIG Sauer konusunda da , yeni üretim Almanlar'ın bile çok kaliteli olmadığını forumda okumuştum , açıkçası bu durum beni endişeye düşürdü .

Alman yapımı bir P229 sahibiyim, silahım 2006 yapımı, yeniden kastınız 2014-15 ler ise bilemiyorum lakin ben silahımdan son derece memnunum.

(15-07-2015, 03:33 AM)aydincondur demiş ki: Naylon silaha karşı bir antipatim yada sempatim yok . Sadece glock 19 kalın olduğu için bele rahat girip çıkmaz dolayısıyla rahat taşınmaz . Diye bir şey duydum , fiziksel olarak düşününce , pek mantıksızda gelmedi.

Glock uzak ara en rahat taşınan silah bence, bu konuyu biraz daha araştırmanızı öneririm.

(15-07-2015, 03:33 AM)aydincondur demiş ki: Öte yandan silahın kalibresine karar verirken , hangi kriterleri dikkate almak gerekir ?

Mermi hakkınızın size yeteceğini düşünüyorsanız, çok fazla atış yapmıyorsanız eğer 45 kalibre keyiflidir ancak mermi yetmeyecekse ilave tedarikte zorlanırsınız.
SW lerin 2000 yılından sonraki üretimleri bence ismine yakışır kalitede değil.

Saygılar.

Alıntı

(15-07-2015, 03:30 AM)SertanY. demiş ki: Beretta ,Berettadır.FS 92 inox öneririm .

Şu an inox bulunmuyor MKE de

Saygılar.

Alıntı

Bhp MK3 e ne dersiniz ?

Alıntı

(15-07-2015, 01:20 PM)alpertunga demiş ki: Bhp MK3 e ne dersiniz ?

Şöyle demiş;

(15-07-2015, 03:33 AM)aydincondur demiş ki: Bele en iyi oturan silah inceliğinden dolayı ve şuan MKEK ' de bulunan BHP MK3 diye bir şey daha duydum . Ancak BHP ' nin boş ağırlığı 980 gr , mermi ile beraber 1150 gr olur en az. Bu ağırlıktaki bir silah beni kambur yapar mı ?

Alıntı

(15-07-2015, 03:33 AM)aydincondur demiş ki: Öncelikle CZ düşünmüyorum , sebebi de komik gelebilir , marka algısı olarak tercih etmeyi düşünmüyorum .

Komik değil, bilgi ve tecrübe eksiği olan birisi için çok normal. Tecrübeli arkadaşların hepsinin vakti zamanında aynı yollardan geçtiğinden emin olabilirsiniz.

(15-07-2015, 03:33 AM)aydincondur demiş ki: SIG Sauer konusunda da , yeni üretim Almanlar'ın bile çok kaliteli olmadığını forumda okumuştum , açıkçası bu durum beni endişeye düşürdü .

Herşeye rağmen SIG Sauerler hala SIG Sauer gibi çalışıyor, çekirdekleri gitmeleri gereken yerde SIG Sauer gibi topluyor. Forumda okuduğunuz şeyler daha çok hastalık düzeyinde SIG Sauer fanatiği olan tecrübeli kişileri ilgilendiren ayrıntılar.

(15-07-2015, 03:33 AM)aydincondur demiş ki: Naylon silaha karşı bir antipatim ya da sempatim yok . Sadece Glock 19 kalın olduğu için bele rahat girip çıkmaz dolayısıyla rahat taşınmaz . Diye bir şey duydum , fiziksel olarak düşününce , pek mantıksızda gelmedi.

Kimden duyduysanız yanlış söylemiş. Geçenlerde bir arkadaşımız çok güzel bir tanım yapmıştı; Glock 19 taşıma ruhsatlı tabancada altın orandır. Tabii bu kabza ile ergonomi sorununuz yoksa geçerli bir durum. Ayrıca bilgi ve tecrübe olmadan mantık yürütmek yarışma programlarında bile işe yaramıyor, bilginize.

(15-07-2015, 03:33 AM)aydincondur demiş ki: Bele en iyi oturan silah inceliğinden dolayı ve şuan MKEK ' de bulunan BHP MK3 diye bir şey daha duydum . Ancak BHP ' nin boş ağırlığı 980 gr , mermi ile beraber 1150 gr olur en az. Bu ağırlıktaki bir silah beni kambur yapar mı ?

Bunu doğru duymuşsunuz, ancak kambur olma korkunuz biraz yersiz, bu korkunun hakikat payı olsaydı Karadeniz' deki erkek nüfusun neredeyse tamamının kambur olması gerekirdi. Ancak bu silahı ve taşımayı gerçekten sevmekle ilgili bir durum, aksi takdirde ilk hevesiniz geçtikten sonra fazladan her gram ağırlık size kendinizi hamal gibi hissettirmeye başlayacaktır.

(15-07-2015, 03:33 AM)aydincondur demiş ki: Öte yandan silahın kalibresine karar verirken , hangi kriterleri dikkate almak gerekir ?

Kafasında yukarıdaki soru ve tereddütler olan birisinin kalibre tercihi yapma lüksü yoktur. Atıcılığa merak sarıp kendisini geliştirmek isterse ülkemiz şartlarında tercih etmesi gereken kalibre 9x19 mm dir. Silahı alıp bir süre sonra başka güzellere gönlünü kaptırıp onların peşinden koşacaksa ülkemiz şartlarında ikinci el piyasasında en çok aranan kalibre 9x19 mm dir. Silahı alıp bir süre sonra sıkılıp kasaya atacaksa, büyük ihtimalle ruhsat süresi sonunda da ruhsatını yenilemeyecekse, yine tercih etmesi gereken kalibre ikinci elde en güçlü kalibre olan 9x19 mm dir. Hasılı sizin almanız gereken tabanca kesinlikle 9x19 mm kalibrede bir tabancadır.

(15-07-2015, 03:33 AM)aydincondur demiş ki: Ruhsat benim hayırlısıyla 1 ay da çıksa , daha 1 ay kadar bir sürem var o sürede MKEK'in stokları yenilenir mi?

Yılbaşından önce vitrinde Glock ve CZ modelleri dışında bir değişiklik beklemeyin...

İyi günler.

Alıntı

(15-07-2015, 03:20 PM)lupus demiş ki:
(15-07-2015, 03:33 AM)aydincondur demiş ki: Naylon silaha karşı bir antipatim ya da sempatim yok . Sadece Glock 19 kalın olduğu için bele rahat girip çıkmaz dolayısıyla rahat taşınmaz . Diye bir şey duydum , fiziksel olarak düşününce , pek mantıksızda gelmedi.

Kimden duyduysanız yanlış söylemiş. Geçenlerde bir arkadaşımız çok güzel bir tanım yapmıştı; Glock 19 taşıma ruhsatlı tabancada altın orandır. Tabii bu kabza ile ergonomi sorununuz yoksa geçerli bir durum. Ayrıca bilgi ve tecrübe olmadan mantık yürütmek yarışma programlarında bile işe yaramıyor, bilginize.

+1
Glock ağırlık yapmaz, sadece yokluğunda garip bir hafiflik hissedersiniz. Glock kalınlık yapmaz, sadece yokluğunda bir eksiklik hissedersiniz. Şahsen üzerimde silah olduğunu unutup koltuğa uzanarak uyuyakaldığım çok olmuştur.
Boyutlarıyla ilgili bir karşılaştırmayı aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...246&page=5

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi