Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Walther CCP
#1
Sevgili forumdaşlarım,

IWA 2014 de lansmanı yapılan 9 Para kalibre Walther CCP modeli şahsi kanaatimce önümüzdeki yakın gelecekte çok ilgi görecek. Ben de buradan ufak çaplı bir tanıtım yapmak istedim.

CCP, Concealed Carry Pistol kelimelerinin baş harflerinden ismini almış, Türkçe meali gizli taşıma silahı. Silah, tam manasıyla adına yakışır özellikleri taşımakta. Her ne kadar 30 mm kalınlık denmişse de, bu kalınlık ölçümüne, gövde üzerindeki emniyet mandalının da dahil oluğunu hesap edilirse ve sürgü kalınlığının aslında 24 mm olduğu göz önünde bulundurulur ise birebir muadili diyebileceğimiz Glock 19 dan çok daha ince yapıda bir tabanca. Hatta, fuarda yanyana duran PPS ile CCP, çeşitli pozisyonlarda tutulmak suretiyle kıyaslandığında, aralarında marjinal farklar olduğu teşhis edilmiştir. Malesef destekleyecek foto çekimlerini heyecanımıza yenik düşmemiz nedeniyle yapamadık. Burada özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum. Web de yaptığım incelemelerde, bu aslınds çok da doğru olmayan kalınlık miktarına bağlı olarak, misal Glock 19, aynı kalınlıkta çift sıra şarjör özelliğini veriyor yorumları yapıldığını gözlemledim. Bu yorumlar sanırım CCP yi gerçekten eline alıp incelememiş şahıslar tarafından yapıldığını düşünyorum çünkü CCP ile G19 arasında gerçekten CCP lehine epey bir kalınlık farkı mevcut.

CCP'nin çok ergonomik bir kabza konturu var. Bunun en önemli sebebi kanımca 8 fişek kapasiteli tek sıra şarjörlü olmasının neden olduğu kısa kabza çevresi. Bu sayede, elinize uygun kabza sırt parçalarını kullanması olanağı daha kolay sağlanmış oluyor. Silah benim irice el yapıma gayet rahat bir uyum sağladı. Serçe parmağımın dışarıda kalması gibi olumsuz bir durum söz konusu değil. Bununla beraber ben kabza açısını da çok beğendim. Doğal atış hattıma çok uygun olduğunu ve taktik atışlarda özellikle dikkat etmemi gerektirmeyecek tutuşa olanak tanıyacağı izlenimini oluşturdu.

Poligonal namlunun aksı gayet düşük tutulmuş ve bu da silahın elimizin üstünde kalan kısmının çok azalmasına olanak tanımış. Eminim, şahlanma oldukça az olacaktır. Hazır bu noktaya değinmişken, gelelim silahın beni en çok heyacanlandıran teknik detayına: CCP, Gas Delayed Blowback yani, yanan barut gazının sürgüye bağlı bir piston vasıtası ile sürgü hareketinin yavaşlatılmadı prensibiyle çalışan bir model. Yani Walther'in P7'si. Bu sayede namlu sabit olarak dizayn edilebilmiş ve irca yayı sertliği düşük seviyelerde tutulabilmiş. Sabit namlunun getirdiği avantajlardan burada bahsetmeyi gerekli bulmuyorum ama düşük irca yayı sertliğinin sağladığı sürgü manüplasyonu kolaylığı, şahsımı çok etkilemesinden dolayı kısaca değinmek isterim. Gerçekten de, sürgü o kadar rahat hareket edebiliyor ki, neredeyse 8, 9 yaşında bir çocuk bile çok rahat manüplasyon gerçekleştirebilecek seviyede.

Silahın bir diğer ilginç özelliği de, sürgü arka kısım tırtıklarının hemen altı hizasına gelen gövde üzerine yerleşmiş emniyet mandalı silahı kurulu kilitli taşımaya olanak sağlıyor. Ateşleme sistemi sanırım Glockvari bir sao dao karışımı yani sürgü hareketi ile iğne yarı kurulu pozisyona gelip, tetik çekilmesi ile iğne tam olarak kurulup bırakılarak fişeği patlatıyor. Yine de HS lerde ki gibi sürgü manüplasyonunu iğneyi tam kurulu pozisyona getirmediğinden emin değilim. Her iki sistemin de dezavantajı, yine Glocklarda olduğu gibi patlamayan bir fişek akabinde ikincil tetik çekme olanağının olmaması.

Nişangah olarak PPQ ve P99 modelleri ile aynı dizayna sahip ve bu modellerin nişangahlarını kullanabiliyor.

Emniyet tertibatı olarak daha evvel bahsettiğim manuel emniyet dışında iğne emniyeti mevcut. Manuel emniyet tetik tulumbasının irtibatını keserek mekanizma elemanlarını boşa düşmelerini sağlıyor.

Bilgilerin bir kısmını web den almama sebep veren ve benim en hoşuma gitmeyen özelliği ise, sahra sökümü için, sürgü arkasındaki bir tür pim'in, özel bir aparat vasıtasıyla itilmesi gerekliliği. Bu aparat kaybolursa vay halinize.

Son olarak CCP nin krom kaplama sürgü modelinin kaplamasını çok ucuz göründüğünü belirtmeliyim. Sanki soba borusu boyasıyla boyanmış gibi duruyor.

Uzun lafın kısası, MKEK' mize gelse, siyahını hiç düşünmeden alırım dediğim, şu ana kadar gördüğüm tüm silahlar içinde taşıma silahı olarak ergonomisiyle, ebatıyla, çalışma prensibiyle ve kalitesiyle 1. Sıraya yerleşmiş en beğendiğim model oldu.

Tüm değelendirmeler subjektiftir,

Bazı veriler:
Sistem Semi-Automatic
Kalibre 9 mm x 19
Kapasite 8 fişek magazin
Emniyet iğne emniyeti, manüel başparmak emniyeti
Kabza çevresi 117 mm
Tetik önceden kurulmuş iğne
Tetik ağırlığı (g) 2500
Tetik yolu (mm) 7
Tetik ile kabza sırtı arası mesafe (mm) 65,5
Nişangah uzunluğu (mm) 138
Namlu Poligonal profil
Namlu uzunluğu (mm) 90
Şarjör düğmesi çift yönlü
Ebat (L/H/W mm) 163/130/30
Ağırlık (g) 633
Sürgü kaplaması Siyah CERAKOTE
Paketleme Plastik kutu

Saygılar

http://www.mrcolionnoir.com/wp-content/u...0.01_1.jpg

http://www.mrcolionnoir.com/wp-content/u...0.00_1.jpg

http://www.ammoland.com/2014/03/walther-...ct-pistol/

http://www.guns.com/2014/03/07/walther-d...led-carry/
 
Alıntı

#2
Elinize sağlık, umarım kısa zamanda kavuşursunuz.
Saygılar.
 
Alıntı

#3
Bir Walther sever olarak ben de biraz araştırdım.
H&K' un başarı ile tatbik ettiği, ama terk ettiği gaz sistemi temiz yanan barutlara sahip mermilerle sorun yaratmaz ama bizim MKEK' nun bir kısmı tam yanmadan namludan çıkan barutu ile temizlenmeden kaç atım çalışır denemeden bilinemez.
Genelde özellikle kurulma, geri tepme ve şahlanmadaki artı puanlarıyla,, S. Bekçihurşit' in vurguladığı sahra sökümü sorunu dışında hakikaten güzel bir CCP' a benziyor.
Saygılar.
Osman
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi