Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Namluda cekirdek sıkışması
Sayın harun, sıkışan çekirdeğin üzerine atış yapılmadı için ka-boom oladı ve çekirdek tek parça çıktı.

Sayın Sarıyerli, sürgü geriye gelip kovanı tahliye etti.

Saygılarımla

Alıntı

Arkadaşlar ben bugüne kadar çıkardığım çekirdeklerin sayısını unuttum. Bütün teşkilat tabancasında ne olsa bana gelirdi. Tamamına yakınını 7,65 tabancalarda gördüm. Bu resimdeki yerde kaldıysa zaten tek vuruşta çıkar. Metal bir çubuğu beze sarın ve vurun. Hiç birinde bu izi görmedim. İkincisi sizin için bu gün bir ustayla konuyu tartıştım. Olmaz dedi kestirdi attı. Benim tecrübem bu. Ayrıca sadece sıkışmanın halkaviye neden olması fizik kanuniyetlerine pek uygun durmuyor ama ben mühendiste olsam sonuçta orman mühendisiyim. Hani meşhur geyik vardır "Atayizler bunu da açıklasın diye." Bulun bir fizik mühendisi, bu olayın bilimsel açıklamasını yapsın. Metalürji mühendisi de olur. Ben de sebebini öğrenmek istiyorum.

Alıntı

(13-02-2016, 12:43 PM)tirendaz demiş ki: Bu vakada namluda erime mümkün olabilir mi sayın Sarıyerli, merakımdan soruyorum.
Bildiğim kadarı ile olayın sebebi zaten tam ateşlenemeyen barutun çekirdeği itememesi.
Saygılarımla

Sn. tirendaz ;

Bu olayda kovan tahliye olduğuna göre pek mümkün görünmüyor.

Saygılar

Alıntı

Sayın cem321,

Bu olayın musebbibinin 9x17mm standart Mke mühimmatı olduğuna emin misiniz? Çelik çekirdek, mükerrer dolum veya bir başka standart dışı mühimmat olmasın? Selamlar.

Alıntı

Sayın demirci57,

Fişek standart Mke de, ben daha güçlü bir mermi ortaya çıkarabilmek düşüncesiyle çekirdeği çıkarıp başka bir fişeğin barutundan ilave etmiştim. Sonuç fiyasko oldu tabii. 40 sene kadar önce.

Alıntı

Sayın cem321, çok geçmiş olsun. Bir musibet bin nasihatten evladır diye boşuna dememişler. Allah beterinden korusun.

Sayın Pinus vallaha Atayiz değilim. Smile

Alıntı

(11-12-2008, 02:52 PM)gonzales demiş ki: ALINTIDIR ARKADAŞLAR BANA BIRAZ GARIP GELDI  

Namluda cekirdek SIKISMASI : cekirdek namludan ilerlerken gectigi kisimi sisirerek gecer.eger yetersiz itis gucu sebebiyle namludan cikamadan kalirsa,kaldigi kisim cogu zaman siskin kalir.

Bu tur hadise gecirmis silahlar makbul sayilmaz.

Cekirdek cikarmak icin cogu zaman kuvvet uygulama yolu secilir,namlu boyuna gore matkapla arka tarafindan delme,icindeki ham kursun kismi bosaltip,sonra zimbayla vurup cikarma gibi metodlar uygulanir.

En tehlikelisi de bunu farketmeyip arkadan ikinci bir mermi ateslemektir,bu sebeple atis yaparken en kucuk bir ses ve tepme farkinda durumu kontrol edin .

Ha Sig Sauer'de namluda kalan bir cekirdegi arkadan atilan ikinci bir mermi ile cikarmislardi,ama dogru bir yol degildir.

Sn. gonzales, konu hakkında tecrübem olacak kadar silah bilgim yok maalesef, ancak bir mühendis olarak naçizane fikrimi aktarmak istedim.
Etki-tepki prensibi gereği çekirdek namludan çıkarken sıkıştığı gibi namlu da hem çekirdeğin hem de basıncın etkisiyle bir miktar sıkışacak (yani iç çapı geçici olarak bir miktar artacak ve kalınlığı geçici olarak biraz azalacak) ve bir miktar genişleyecektir (yani dış çapı geçici olarak bir miktar artacaktır), ancak gözle fark edilmesi imkansızdır, ölçümünün de çok çok zor olacağını tahmin ediyorum.
Bu doğrultuda, namlunun şişkin kalacağı iddiasına ben de ikna olmadım açıkçası.
Yine de bu vesileyle her atış sırasında gerçekleşen bu olgunun yaratacağı metal yorgunluğunun namlu ömrüne etkisinin (en azından silah üreticileri tarafından) incelenmesinin daha uzun ömürlü namluların yapımında yardımcı olacağına inanıyorum.
Saygılar...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Dost
(11-02-2016, 04:53 PM)cem321 demiş ki: Barutun yavaş yanmasıyla namluda kalan çekirdeğin bıraktığı iz.

[Resim: NAMLU3.jpg]

[Resim: NAMLU2.jpg]

[Resim: NAMLU1.jpg]

Konunun üzerinden çok uzun zaman geçmiş ama önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu.
Sn.Lupus a katılıyorum burada ikinci bir mermi atılmış. Ancak bunun zamanlaması farklı anladığım. Yani daha önceden de böyle bir olay olmuş ama atıcının dikkatinden kaçmış ve 2. mermi ateşlemesiyle iki mermi çekirdeği de namluyu terk etmis. Terk etmeden önce de 2. ateşlenen mermi namluya zarar vermiş.
Daha sonra yine mermi çekirdeği namlu da kaldığında atıcı bu sefer fark etmiş ve 2. atışı yapmamış. benim görüşüm budur. Barut gazının ısısı veya tek seferde çekirdeğin içerde kalmasıyla oluşabilecek bir hasar değil malesef.

Bu arada namluda kalan çekirdeği çıkarmanın daha kolay yolları elbet var. Sonuçta arazide kalan emniyet güçlerinin bir atölye ye gidip namluda ki çekirdeği çıkartabilecek fırsatı olmuyor tabi.
Allah Rahmet Eylesin abimizin üstü kapalı söylediği yöntem ancak arazide imkanlarınızın kısıtlı olduğu durumlarda uygulanması gereken bir yöntemdir.
Aramızda bir çok yeni silah sahibi arkadaşımız var. Bu sebeple namluda mermi kalması olayına dikkat etmeleri gerekmektedir.
Saygılarımla,

Alıntı

Tavsiye etmeyeceğim bir şekilde çekirdeği çıkartılmış fişek veya manevra fişeği ile namluda sıkışan çekirdeği atanlar da var.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi