Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Belçika Piper ve Kaptırmatör Maceram
#1
Sn. forum üyeleri,

Belki aranızda benim gibi horozlu "coach gun" çiftelere hasta olanınız vardır. Size horozlu çifte alırken başımdan geçen olayları ve durumu kısmi olarak nasıl kurtardığımı anlatmak istiyorum.

Ben Huğlu' nun horozlu modelini açıkcası sevmedim, sebebi ise gerçek horozlu olmamasından dolayı. Mekanizma içten horozlar tarafından kuruluyor ve bu benim hoşuma gitmiyordu.

Ben de internetten Belçika horozlu çiftelere bakmaya başladım. Bir adamla 1000 TL' ye bir horozluya anlaştım (meğer 1000 TL ve üstü kapırmatör fiyatıymış, normal ederi 300-500 TL arasıymış) ve tüfeği bana gönderdi. Tüfek pas içinde namlu karıncadan gözükmüyor, dipçik kırık, horozlar bozuk, mekanizma dağılmış şekilde geldi tüfek. Bundan sonra da yediğim kazığın acısıyla telefona sarıldım ama ne çare, telefonunu sürekli kapalı. Burdan çıkaracağımız ders bir daha silahı görmeden parayı vermemek olacaktır.

Neyse belki adam edilir diye Beyşehir' de bir ustaya gönderdim. Ustadan istediklerim sırasıyla;

1. Tüfeğin tamiri
2. Yeni bir dipçik
3. 47 cm 20 ga namlu (orjinal namlusu 16 ga)

Tüfek bugün elime ulaştı, namlu biraz etli olmuş ama benim hoşuma gitti, dipçik çok güzel ve mekanizma sorunu hallolmuş. Bana maliyeti;

1. Tüfek tamiri 300 TL
2. Yeni dipçik 250 TL
3. 47 cm 20 ga slug namlu 400 TL
4. Toplam kargo parası ve havale parası 45 TL

Buradan işini bu şekilde düzgün yapan bütün Konyalı ustalara ve Mehmet Onarır'a teşekkür ediyorum.Tüfeğin eski dipçik ve namlusu;[Resim: lu8e.jpg]

[Resim: cqw8.jpg]

[Resim: l40r.jpg]

[Resim: nbay.jpg]Yeni hali;[Resim: 9ve6.jpg]

[Resim: lrl7.jpg]

[Resim: 27rg.jpg]

[Resim: dlyt.jpg]

[Resim: tigy.jpg]

[Resim: zevt.jpg]


 
Alıntı

#2
Efendim teşekkürlerinizi bir BEYŞEHİR li olarak can-ı gönülden kabul ederim. Ne yazık ki bizim oralarda adamı üten ustada var işini güden de. Ama şükür işini güdenler sayıca fazla...

Ayrıca silahınız oldukça güzel olmuş. Bence bu noktadan sonra hiç bir şey düşünmeyin, silahınızın keyfini çıkarın...
 
Alıntı

#3
Bir musibet bin nasihatten iyidir. Geçmiş olsun. Güle güle kullanın.
 
Alıntı

#4
Biraz sizi uğraştırsa da çok güzel bir klasik çifte sahibi olmuşsunuz, hayırlı olsun..
 
Alıntı

#5
Sayın ruhsuz. Bende de bir zamanlar mızraklı piper vardı. Üstünde mızraklı bir süvari resminden dolayı bu isimle anılıyormuş.İğne yataklarını yenilemiştim. Sonra namlusuna güvenemediğim için elden çıkardım. Siz namluyu değiştirerek restorasyondan ziyade rekonstrüksiyon yapmışsınız. Hayırlı olsun.

Saygılar.
 
Alıntı

#6
Hepinize çok teşekkür ederim. Saygılar.
 
Alıntı

#7
Bende de horozlu at-mızrak bir piper marka 12 cal tüfek var. Silah sıfır ayarında dedemden kalan yaklaşık 90 yıllık bir silah. Şu an piyasada bulunan çoğu çifteyi bozar. Bu tür bir tüfeğe forum dahilinde sahip olan bir üye olurda satmayı düşünür ise temas kurması rica olunur. Pieper, Herstal , Exigez la marque Bayard- ACIER BAYARD)
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi