Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konvansiyonel ve poligonal namlu?
#1
Saygılar merak ettiğim hususa bir türlü cvp bulamıyorum yiv set namlu ile poligonal namlu arasında yivsetli namlunun yivlerden barut gazı kaçırma dezavantajı dışında bu iki namlu türü artı ve eksileri nelerdir poligonal namlu üretiminde karakteristik çizilmelerden bahsedilmişti bi yazıda detaylandıra bilmemiz mümkün müdür acaba teşekkürler.
 
Alıntı

#2
.....
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Dmrahmet
#3
Merhabalar Değerli Forum Üyeleri,

Konu başlığı evvelce açıldığı için, gereksiz kirlilik yapmamak adına konuya buradan devam etmek istiyorum. Başlamadan hemen önce altını çizmek istediğim bir konu var; Poligonal namlu, zannedilenin aksine, poligon kullanımı için tasarlanmış namlu değildir, asıl kelime manası poligonal namluların yiv-set geçişlerinin matematiksel tabirle "Poligonal" (yani çok kenarlı) olduğundan, bu şekilde isimlendirilmiş olmalarıdır. Dolayısıyla, bizim kara tavuğun Poligonal namlusu, Cougar'ın standart namlusuna Poligon atışlarında ekstra bir üstünlük sağlamamaktadır Smile (Poligonal namlunun, konvansiyonel namluya olan üstünlüklerini, yazının sonlarına doğru aşağıda izah edeceğim)

Öncelikle namlu nasıl üretilir? Aşağıdaki videonun ilk bölümünde browning tipi kilitleme özelliğine haiz bir tabanca namlusu; ikinci bölümünde ise daha uzun bir tüfek namlusunun Çok eksenli bir "Kombine CNC Torna ve İşleme Merkezi"nde talaşlı imalat tekniğiyle nasıl işlendiğini görebilirsiniz:

Ayrıca, konu başlığına geri dönersek, Poligonal Namlulu silahlarla Standart tip (konvansiyonel) namluya sahip silahlar arasındaki farkları anlatan özet ama güzel bir makale Armi E Tiro dergisinde mevcut, sizlerle paylaşmayı uygun buldum:

"Poligonal v.s. Konvansiyonel Namlu"

(Yukarıdaki mavi renkli yazıya tıkladığınızda ilgili makalenin linki açılacaktır.) Benim asıl dikkat çekmek istediğim konu, her iki tipte namlunun da dış konturu işlendikten sonra, namlu içerisine öncelikle freze çakısı salınarak iç tarafın kaba talaşı kaldırılır. En son olarak, açılan bu deliğin kenarlarına ince paso ile "yiv-set"ler açılır. Videoda izlediğiniz türde bir işleme merkezi olmadan zaten ne standart, ne de poligonik bir namluyu 5 dakika gibi bir sürede işlemek mümkün değildir. Dolayısıyla, bu teknolojiye sahip makine pakı olan her namlu üreticisi her iki türde namluyu da üretebilmektedir. Aradaki tek fark: son pasoda kullanılan takım, standart namlularda standart formda keskin kenarlı (sharp edge) elmaslarken; poligonik namlu imalatında ise son pasoda özel bileme formlu (special sharpened - smooth edge) elmas kullanmaktır. Bu tip özel formda bilenmiş elmasların temel özelliği, geometrik olarak namlu içerisine açılacak poligonik 1 tam yiv-set çiftinin ayna görüntüsü formunda olmasıdır. İmalat maliyetleri ve süreleri açısından aradaki fark, devede pire, pirede bakteri bile değildir...

Dolayısıyla, markasına önem veren ve saygı duyulmasını isteyen silah üreticileri - namluyu kendileri imal etsin veya etmeyip dış tedarik yoluna gitsin- ürettiği silahlarda poligonik namlu tercih etmelidir.

Bu iki namlu tipi arasında Poligonik namlu lehindeki temel farklar:
- Daha az gaz basıncı kaçağı, daha uzak mesafede daha istikrarlı atışlar
- Yiv-setler arası yumuşak geçişlerden ötürü daha az kurşun ve barut artığı sıvanması (dolayısıyla namlu temizliğinin çok daha kolay ve kısa süreli oluşu) (Beni en çok ilgilendiren fark bu Smile)
- Geometrik olarak setlerin çıkıntı yaptığı kenarlarına daha istikrarlı kuvvet dağılımından dolayı, metalurjik olarak bu bölgelerde daha az aşınma ve namluda daha az çizilme, dolayısıyla çok daha uzun atım ömrü.

Son söz: Tüm bu farklara rağmen, bizim vahşi kedinin pabucu dama mı atıldı? Hayır, zira "kafa kırdırmayan" tetiği ile hala poligonda Glock'a göre daha istikrarlı grupmanlar yapmamı sağladığından Stoeger de Glock kadar sevdiğim, saydığım ve öpüp kokladığım bir silah Smile

Saygılarımla
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
emre76, daredevil, Dmrahmet
#4
Sn. Demirci57 Çok bilgilendirici bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Alıntı

#5
(26-12-2015, 11:18 AM)demirci57 demiş ki: ...her iki tipte namlunun da dış konturu işlendikten sonra, namlu içerisine öncelikle freze çakısı salınarak iç tarafın kaba talaşı kaldırılır. En son olarak, açılan bu deliğin kenarlarına ince paso ile "yiv-set"ler açılır.

Büyük namlu üreticileri ve kendi namlularını kendileri seri olarak üreten ateşli silah üreticileri namlularını bu şekilde üretmezler. Kütük namlu çeliği önce işlenebilir boyutlarda kesilir. Mütekiben delinir ve honlanır. Bundan sonra soğuk dövme tekniği veya button / broach cut tekniği veya son zamanlarda giderek yaygınlaşan EDM erozyon tekniği ile yiv setleri açılır. Yiv setleri açılmış, dışları işlenmemiş namlu kütükleri kontrolden geçirildikten sonra, dışları ve namlu fişek yatakları işlenmek üzere kesilir ve işlenir. Bu arada Glock sevginizi biraz daha arttıracağını düşündüğüm küçük bir dip not; Glock namlu fişek yataklarını da kısmen açar, sonra ayrıca döver. Wink


(26-12-2015, 11:18 AM)demirci57 demiş ki: Aradaki tek fark: son pasoda kullanılan takım, standart namlularda standart formda keskin kenarlı (sharp edge) elmaslarken; poligonik namlu imalatında ise son pasoda özel bileme formlu (special sharpened - smooth edge) elmas kullanmaktır.

Poligonal profilli namluların hiçbirisi kesme teknikleri ile değil, tamamı soğuk dövme tekniği üretilir.

(26-12-2015, 11:18 AM)demirci57 demiş ki: Dolayısıyla, markasına önem veren ve saygı duyulmasını isteyen silah üreticileri - namluyu kendileri imal etsin veya etmeyip dış tedarik yoluna gitsin- ürettiği silahlarda poligonik namlu tercih etmelidir.

Bu cümleden Shilen, Lothar Walther, Pedersoli namlu üretmeyi bilmiyorlar, Keppeler, McMicllan firmalar da işlerini ciddiye almıyorlar anlamı çıkar ki, tamamen yanlıştır. Tercih amaca ve işleve göre yapılır.

(26-12-2015, 11:18 AM)demirci57 demiş ki: Bu iki namlu tipi arasında Poligonik namlu lehindeki temel farklar:
- Daha az gaz basıncı kaçağı, daha uzak mesafede daha istikrarlı atışlar

Çıkış hızı, evet. Ama daha iyi jiroskopik stabilite ve hassasiyet söz konusu olsaydı, yukarıda ismini saydığım ve işi hassasiyetin zirvesi olan üreticilerin hiç birisi klasik yiv setli namlu tercih etmezlerdi.

(26-12-2015, 11:18 AM)demirci57 demiş ki: - Yiv-setler arası yumuşak geçişlerden ötürü daha az kurşun ve barut artığı sıvanması (dolayısıyla namlu temizliğinin çok daha kolay ve kısa süreli oluşu) (Beni en çok ilgilendiren fark bu Smile)

- Geometrik olarak setlerin çıkıntı yaptığı kenarlarına daha istikrarlı kuvvet dağılımından dolayı, metalurjik olarak bu bölgelerde daha az aşınma ve namluda daha az çizilme, dolayısıyla çok daha uzun atım ömrü.

Poligonal namluların asıl avantajları bunlardır...

Daha az kirlenme, daha az sıvaşma, daha kolay temizlik.

Daha az yıpranma, daha uzun hizmet ömrü.

Aslında bu hamur daha çok su götürür de, Smile , yoğuracak zaman ve yer lazım.

Saygılar.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
emre76, Dmrahmet
#6
Yedik mi köteği? Smile
 
Alıntı

#7
Sayın lupus poligonal namlularını beğenmeyip yerine yivsetli namlu takan gafiller de var mıdır?

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 
Alıntı

#8
Cavurlarda pek bi çok... Smile Özellikle gömleksiz çekirdek atanlar ve hassasiyete önem verenler, klasik yivli setli namlu tercih ediyorlar. Diğer yandan, poligonal yiv set profiline daha fazla kurşun sıvaştığı ise şehir efsanesidirü. Ancak bir poligonal namluya sıvaşan kurşun miktarının, klasik yiv setli bir namluya göre görece daha yüksek basınç değerlerine yol açacağı doğrudur. Ancak barut hakları normal sınırlarda olduğu müddetçe bu da sorun değildir.

Arifin anladığı bu... Umarım tarif de yerini bulmuştur. Smile
 
Alıntı

#9
(26-12-2015, 04:09 PM)demirci57 demiş ki: Yedik mi köteği? Smile

Köteğin böylesi için sıraya girilir.. Smile
 
Alıntı

#10
Sayın lupus,

Görünen o ki, Shilen, Lothar Walther ve Pedersoli doğru yolu bulmuş, Smile tamamının Poligonal namlu imalatı mevcut. Hatta Ed Shilen işi bir adım ileri götürüp işin know-how'ını İspanyol Bask bölgesinden Bergara firmasına transfer bile etmiş:

Videoda 6:20'den sonra Yivli tüfek namlusuna Poligonal Yiv-set açımı mevcut. Ayrıca videonun ilk bölümlerinden de görüleceği üzere, Poligonal namlu imalatı için soğuk dövme çelik malzeme olmazsa olmaz değil, sıcak çekme hammaddeden de Poligonal namlu imalatı mevcut. Yivli tüfek namlularında, namlu boyu uzun olduğundan, ve bu uzunlukta takım Cnc tornaya bağlanamayacağından Yiv-set açımı ayrı bir proses olarak bu videodaki gibi spiral çekme yöntemiyle yapılıyor. Tabanca namlusu için böyle bir zaruret yok, ilk verdiğim videodaki gibi tandem aynalı bir canavar ister Poligonal ister standart namluların Yiv setlerini uygun formlu takımla benzer teknikle açabilir.

Jiroskopik stabilite konusunda hem fikiriz, yeterki konvansiyonel namludan çıkan çekirdek üzerindeki deformasyon Drag Force üzerinde non-lineer (kaotik) yanal kuvvetlere sebep olmasın! (15-20 mesafede genellikle ihmal edilebilir bir faktördür)

Saygılar
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi