Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterling Pyrotechnic 3 Renk Fişek
Geçmiş olsun Sayın yyildiz.

Sterling'in ürettiği hiç bir fişeği kullanmama yönünde bir kararım olmasına rağmen alternatif bir ürün piyasada bulunmadığı için ben de bir kutu edinmiştim. Kamp tüfeği olarak kullanmayı umduğum Öncü marka tek kırmada acil durumlarda işaret fişeği olarak kullanmayı planlıyordum ancak tüfeği kullanılmamak üzere kenara ayırdım ve bu fişekleri diğer tüfeklerimde kullanmayı düşünmem.

Tek kırma ya da çifte (O/U veya S/S) sahibi arkadaşlar namlu içi kirlenmeyi göze alıp işaret fişeği olarak kullanmayı düşünebilirler, ancak yarı otomatik ya da pompalı tüfeklerde kesinlikle önerilebilecek bir fişek değil.

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
yyildiz, Sabri
Sn. Marlinspike neden pompalı tüfekle kullanılacak bir fişek değil?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
marlinspike
(06-10-2019, 01:04 PM)yyildiz demiş ki: Atış sonrası ile tam bir facia idi. Sadece iki fişek attığım tüfeğin namlusu o kadar fazla kirlendi ki anlatamam. En acı tarafı ise Mossberg in tetik mekanizmasını kilitlemeyi başardı. Fişekteki barutların yarısı yanmamış ve doldurt boşalt sırasında tüme mekanizma yanmamış barut ile dolmuş. Bu sayede tüfeğimi ilk kez komple sökmeyi öğrendim. Yaklaşık 1 saat temizlemek zorunda kaldım. Tüfeğin içinden neredeyse bir çay kaşığı kadar yanmamış barut ve bir iki plastik tapa parçası çıktı. Bir başka arkadaşıma da denemesi için iki adet vermiştim. O da Armsan pompalı ile denedi. Onda mekanizma kilitlenmemiş ama iki fişekten sonra yarım saat namlu temizledim dedi.

Sayın kaan han, yukarıda Sayın yyildiz'dan alıntılamış olduğum mesajdakine benzer bir hadiseyi 2 yıl önce ben de denemek için bir kutu almış bulunduğum Sterling Pyrotechnic fişekle Winchester SXP pompalı tüfeğimde yaşadım; boş kovanın tahliyesi sırasında bir şekilde kovan içinde kalan artıklar mekanizmayı temizlemesi çok zor olacak şekilde kirletti, ben bir kilitlenme yaşamasam da mekanizmanın akıcılığı bir hayli azalmıştı. Namlu içi de alışılmadık şekilde kirliydi. Bunun üzerine tekrar kullanmadım.

Bu yıl kamp tüfeği olur diye aldığım tek kırmada acil durumlarda yerimizi bildirmek maksadıyla kullanırız diye, namlu içi kirlenmeyi de göze alarak (benzer başka bir ürün de piyasada bulunmadığı için) tekrar bir kutu edindim, ancak tüfek kenara ayrılınca fişekler de birlikte kullanım dışı oldular.

(06-10-2019, 03:58 PM)marlinspike demiş ki: Tek kırma ya da çifte (O/U veya S/S) sahibi arkadaşlar namlu içi kirlenmeyi göze alıp işaret fişeği olarak kullanmayı düşünebilirler, ancak yarı otomatik ya da pompalı tüfeklerde kesinlikle önerilebilecek bir fişek değil.

Sizin sorunuzu okuyunca yukarıdaki ifademde "bence" kelimesinin eksik olduğunu fark ettim, silahseverlere bu kadar kesin ifadelerle bir tavsiyede bulunmak pek doğru olmasa gerek. Ancak bu fişekle ilgili tecrubelerimin bana düşündürdüğü budur.

Saygılarımla.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Sabri, yyildiz, tirendaz, harun, 1905sss

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi