Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EV SAVUNMASI
Ev savunması ; forum olarak iki konudan bahsediliyor aslında.

Birinci Seçenek ;

Evinize giren hırsıza karşı uygulanacak savunma tipi . Karışıımızsaki seri katil veya profesyonel bir asker de değil . Sıradan bir hırsız , bu mantık ile konuya yaklaşırsak ; elinizdeki yivsiz her ne ise , tüfeğin içindeki mühimmat 1 No saçma olsa bile , karşınızda ki o insana ateş ettiğinizde , tüfekten çıkan ses ve bir kaç tane saçma isabet etmiş olsa da , o insan evladı kaçacaktır . Evinizde Kaşıkçı elması olasa da can tatlıdır.

İkinci seçenek;

En kötü senaryo . Ortalık karışmış , bölgemiz de genel bir çatışma hali. Biz bu Çatışma ortamın da , evimizi ve mahallemizi koruyoruz . Imkanlarımız dahilinde , otomatik , pompalı ,çifte veya süper poze var . Bu ortamda hangi yivsizi seçersiniz ? Asıl konu bu sanırım .

Şahsi tercihim; hırsız için ev savunmasın da kısa namlu bir çifte olurdu . Tek tetik , manuel emniyet ve sellektör lü olmasını isterdim.

Ikinci senaryo için de ,
Kendi yaptığım testler den sonra güvenimi kazanan yarı otomatik bir tüfek olurdu .

Seçtiğiniz tüfek hangi model olursa olsun , Dünya'nın en Güvenilir tüfeği olsa da önemli olan sizin yapınıza uygun olup olmadığıdır .

Buyrun,
Yine başa döndük.
Konunun ilk mesajının tekrar okunması tavsiyesiyle.

Sn. Ortaç ,

Konunun başında yazmış olduğunuz mesajı okudum ve anladım. Yazdıklarınız başından sonuna kadar doğru , bununla ilgili bir sıkıntı yok.

'Yine başa döndük' ,yukarıda yazmaya çalıştığım ,konu başlığı olarak sizin açmış olduğunuz konu başlığı uygun olduğu içindi.

Akdaş inceleme de geçen diyalog üzerine düşündüğüm , bu konu o başlık aştın da uygun olmayacağı için de buraya yazmak zorunda kaldım.

Baskı altında ateş etmek nedir, ( profesyonel kişiler kadar olmasa da )kendimi ve ailemi savunacak kadar bilirim .

Yazmış olduğunuz önlemleri almak , ev savunması için en önemli unsurlar . Sizde takdir edersiniz ki , bu önlemlere rağmen o eve hırsız girmeyecek . Hiç kimse de eve giren Hırsızın beynini patlatayım modunda da değildir . Tek amaç , Hırsızı evden bir şekilde uzaklaşmasını sağlamak.

Saygılar.

Sn XIII,

Aslında keşke bu başlığa değil de akdaş başlığına yazsaydınız zira şu an konunun gidişatına tam olarak uyacaktı. Hatta mümkünse alıntı yaparak veya aynısını yazarak akdaş konusuna da bunları koyarsınız sevinirim.

Zira hakikaten başlık bakımından buraya uysa da en uygun olduğu yer diğer konu.

Saygılarımla

Eldeki tüfek , telefondaki polisten iyidir. Diye bi Amerikan atasözü vardı.

1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Benim belkide foruma üye olma sebebim olan konu hakkında açılmış bu başlığı geç farkettim ama olsun. bir süredir ev savunması konusunda ne yapabilirim sorusu aklımı kurcalarken daha önceki mesajlarda video linki verilen kauçuk fişek ve makul fiyatlı (çok göreceli bi durum bu ama olsun Big Grin ) bir yivsiz arayışına girince bu forumu buldum iyiki de bulmuşum. Şahsi görüşüm ev savunması için yapılacak en mantıklı şey insanı yarıyolda bırakmayacak bir pompalı tüfek ve kauçuk tek çekirdek yada şevrotin fişek, ama tüm şarjörü bu mühimmat ile doldurmak yerine son iki fişeği gerçek tek kurşun yada şevrotin ile doldurmak bana mantıklı geliyor, malum eve salsıran kişiyi kauçuk fişekle caydırmaz, üzerine karşı saldırıya geçmesi ihtimali eklersek son iki fişeği sağlama almak bana mantıklı geliyor. söz konusu aile ise tehtid unsuru olan şahsı önce kaçırma en son çare olarak gerçek mühimmat ile etkisiz hale getirmeye çalışmanın doğru olacağı şahsi görüşüm.

Sn. serhathilmi,

Karşınızdaki kişi pompalıyı doğrulttuğunuzda tabancasını çekerse ne yapacaksınız? Son iki fişeğe gelene kadar ailenizi etkin bir biçimde savunabilecek misiniz?

Sn Kanuni
Daha önce aklıma nasıl gelmedi bu durum inanın şu an kendime hayret ettim Smile cevabınızı okuyunca dumur oldum resmen.
Ama malumunuz aklımızda ilk önce etkisiz hale getirme fikri var olduğu için kendimce böyle bir fikir yürütmüştüm onuda siz çürüttünüz, bu ayrıntı ile beni uyardığınız çok teşekkür ederim.
Şimdi gelelim sorunuza; biraz düşününce canlı bir varlığı öldürme çabası ile ateş edebilecek özgüvenim var mı onu gerçekten bilmiyorum. İlk amacım daima etkisiz hale getirme çabası olurdu heralde, bahsi geçen kauçuk mühimmatın yakın mesafe etkisini de tam olarak bilmiyorum işin açığı. Çünki insana karşı kullanımında 10 metre mesafeden kullanılması gerektiği söyleniyordu videoda evin içinde büyle bir durum cereyan ettiğinde 3-4 metreden bu mühimmatı kullanırsak epeyce etkili olacağını düşünüyorum (denemedim etkisinide görmedim fikir yürütüyorum sadece)
Sonuç itibarı ile ev savuması konusunda buradan elde edeceğim bilgiler doğrulrusunda ve sizlerinde görüşleri ile karar verebilmeyi umuyorum, evlenip çocuk sahibi olmadan önce aklımın ucundan geçmeyen şeyler şimdi sürekli aklımı kurcalıyor,
Bu aradan Sn Kanuni sizce bu bahsettiğim türdeki mühimmatın kullanılması çok mu gereksiz olur? işe yaramaz bir icat ise kendimiz emanet etmenin bi anlamı yok.

Gecenin bir vakti yatağımda yatarken evime kötü niyetle giren bir hırsıza karşı nekadar vicdanlı olabilirimki. Kafamızda nekadar senaryolar kursakta pratikte olaylar daha spontane gelişir, Örneğin mutfağa gittiniz uykudan kalkıp su içmeye ve hırsızla karşı karşıya kaldınız, uyku sersemisiniz ve karşınızda elinde bıçakla bekleyen bir suçlu var ; aman ölmesin plastik fişekle ateş edeyim mi diyceksiniz? tüfek elinizdemi ki ? Muhtelif çok senaryo var nekadar hazırlıklı olursak olalım , asıl mesele olay anında panik yapmadan en az zararla nasıl müdehale edip kurtulabiliriz, sonuçta karşımızda bir suçlu var ve bir elin parmaklarından fazla yasaya karşı gelerek evinize girmiş ya malınıza ya canınıza kast edecek... Önce can sonra canan. Benim canım hırsızınkinden daha değerli kimse kusura bakmasın.

1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Sayın Serhathilmi,

Forumda benimle aynı görüşe sahip olmayacak birçok kişi olacaktır.Ev savunması dediğinizde birçok kriter ve sorun meydana geliyor.(Türkiye şartlarında) Benim 2002 yılında evim , 2003 yılında aracım , 2005 yılında ise bürom soyuldu.İşin ilginç tarafı tüm tedbirlere rağmen evde ve işyerinde olmadığım zamanlarda meydana geldi.Ve etrafımda ne yazıkki bu üzücü olayların başına gelenlerde aynı şekilde evde olmadığı zamanda meydana geldi.Bir diğer konu ise tabanca veya tüfeğinizi nerde muhafaza edeceğiniz veya dolu halde bırakabilecek misiniz sorusu geliyor.Kendi açımdan evde 2 adet tabancam , tüfeklerim var.Şu an 2 tane çocuğum var ve silahlarda tüfeklerde ortalık yerde değil ancak kilitli şekilde muhafaza ediyorum ve ne yazık ki her ihtimale karşı yinede boş buluduruyorum.Ani bir savunma gerektiğinde ulaşmam ve hazır hale getirmem kolay olmayacağı gibi hiç bir işe yaramayacak.İlk zamanlar her ne kadar bir heves ile yatak odasında komidinde veya yatağın altında saklasamda bu alanlar insanın aklında şüphe bıraktığı için belli bir süre sonra kasaya yada dolaba kilitlemeye mahkum oluyor.Ayrıca önceki tecrübelerim ile ortalıkta ulaşabileceğiniz yerde bırakmakta olası bir hırsızlıkta ( Evde kimsenin olmadığı zamanda) elden gideceği varsayımı ile kasaya kilitleniyor.Kıssadan hisse kendi açımdan düşününce bu şartlarda evde tabanca veya tüfek kullanmak çok zor.

Aklıma askeriliğim geldi.Askerlik şubesinde yaptım.4 bir yanımız 1 Km sınır içerisinde sahil güvenlik, emniyet , il jandarma ve orduevi olduğundan bizim şarjörler boştu.Dolu şarjörler dışında demir parmaklık içinde çelik kapı bulunan bir depoda yine kilitli sandık içindeki çelik mühimmat kutusunda bulunurdu.Ani bir saldırıda tek yapacağımız bildiğimiz tüm duaları okuyup saklanmaktı.

Alakasız olacak ama ne kadar hazırlıklı olursam olayım .Olduğu gün kesin bir sorun çıkıyor.Örneğin 1,5 yıldır arabamın bagajında tam takır çantam , ve tüfeğim bulunur.Geçenlerde aracın muayenesi için boşalttım .Olacakya o gün arkadaşla bir köye gitmemiz gerekti.Tam o sırada tüfeğe ve çantadaki bir malzemeye ihtiyaç duydum ama ne yazıkki yanımda yoktu.

1 üye teşekkür etti:
Antiterör

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi