Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EV SAVUNMASI
Ev savunmasında kullanilabilacek silahlar ve mühimmatlar ile ilgili paylaşımları illgiyle takip ediyorum.
Pompalı mı, yarı otomatik mi, slug mu yoksa şevortin mi gibi.
Bu tarz yorumları yapanların hemen hemen hepsi kötü niyetli bir kişiye silah doğrultmamış kişiler.
Bu işin teknik, yasal ve vicdani boyutları vardır.
Öncelikle gerekli ve yeterli eğitimi olmayan kişiler panik durumunda ateşli silah kullanımında masum kişilere zarar verebilir.
Yasalarımız her nekadar fertlere kendilerini ve ailelerini savunma hakkı veriyorsa da bu hak belirli şartlar oluşunca veriliyor.
Pratikte ise yurdumuzda yasalar uyarınca nefsi müdafaa yaptığınızı ispat edene kadar aylarca, bazen yıllarca içeride kalabilirsiniz. Bunun yaratacağı psikolojik, sosyal ve ekonomik sorunları göz ardı etmemek gerek.
Diğer taraftan kötü niyetli kişilerin de sonuçta yaşam haklarının olduğunu, savunmanın boyutlarının iyi tespit edilmesi gereğini bilmek gerek.
Ciddi bir tehdit olmasa da panik halinde gereksiz yere bir cana kıymış olmanın getireceği dini ve vicdani vebal de cabası.
Peki ev savunması nasıl olmalı.
Öncelikle pasif savunmaya önem verilmeli, yani alarm, cam ve kapılarda sağlam kilit, kamera vs gibi caydırıcı önlemler alınmalı. Hareketle devreye giren harici aydınlatmalar yapılmalı.
Sonra özellikle daire kapısının civarında kolay ulaşılabilir ve tüm ev halkının kullanmayı bildiği bir tüp biber gazı olmalı.
Bilinmeyen ve tanınmayan kişilere kapı açılmamalı.
Bir düdük edinip gereğinde kolayca erişilebilmeli.
Her şeye rağmen ev savunmasında eğitim ve pratiğe sahibim ve ateşli silah kullanabilirim diyorsanız, o zaman ölümcül olmayan (les lethal) muhimmat ve yasaların izin verdiği en kısa namlulu bir çifteyi kullanabilmek üzere çocukların ulaşamayacağı ama sizin kolaylıkla erişebileceğiniz bir yerde saklamanızı öneririm.
Unutmayın ki iyi ev savunması önceden alımış caydırıcı önlemlerdir.
Saygılarımla.
Osman

1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Konuyu sabitletecek kadar güzel, yerinde tespit, uyarı ve öneriler...

Elinize sağlık.

Saygılar.

1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Sn Ortaç konu başlığını görünce '' Sen de mi Üstat?...'' dedim bir anda.
Konuyu okuyunca haklı tespitlerinize ve uyarılarınıza katılmamak elde değil.
Teşekkürler.

Geçmiş yıllarda Yalova'da bir polis, eşini hırsız sanarak vurmuştu. İfadesinden bir bölüm ;"Gece mutfaktan gelen bir ses duydum. Başucuma koyduğum tabancamı alarak mutfağa gittim. Karanlıkta gölge gördüm. Hırsız sanıp ateş ettim. Işığı açınca eşimi öldürdüğümü anladım" dedi.

Sn Ortac,

Sahsen bahsettiginiz onlemlere katilmakla beraber, bizlerle ayni vicdana sahip olmayan hirsizlara karsi da hazirlikli olmak gerektigine inaniyorum.

1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Bu tarz savunmalarda kullanılabilecek mühimmatlar dan birisi,

Kauçuk tek turşun,

Yalnız bu ürünler için de insan için 10 metreden öldürücüdür deniyor ve barut miktarının az olması( videodaki fişek için ) yarı otomatik tüfeklerde mekanizmayı kuramıyabilir. Bu durumda ya sayın Ortaç'ın bağsettigi gibi kısa namlulu bir çifte ve ya bir pompalı tüfekle kullanmak dağa doğru olur.

Saygılar.

1 üye teşekkür etti:
Antiterör
(17-02-2014, 07:02 PM)ilksurfer demiş ki: Sn Ortac,

Sahsen bahsettiginiz onlemlere katilmakla beraber, bizlerle ayni vicdana sahip olmayan hirsizlara karsi da hazirlikli olmak gerektigine inaniyorum.

Sayın İlksurfer,
Ben de Miami'de yaşasaydım aynen sizin gibi düşünürdüm. Smile

Kamera ve diger onlemlerin pek ise yaramadigi duruma, gunun haberlerinden bir ornek.
Amerika olmasi sart degil, ayni olay maalesef dunyanin her yerinde hergun oluyor.

http://www.wxyz.com/news/mom-opens-fire-...d-children

(19-02-2014, 07:35 PM)ilksurfer demiş ki: Kamera ve diger onlemlerin pek ise yaramadigi duruma, gunun haberlerinden bir ornek.
Amerika olmasi sart degil, ayni olay maalesef dunyanin her yerinde hergun oluyor.

Ayni olay Turkiye de olsa kadin simdi icerdeydi en iyi ihtimal silahindan olmus olurdu. Bir daha da silah ruhsati alamazdi. Ama cocuklarini korumus olmanin mutlulugunu yasiyor olurdu. Bir sonraki saldirida da silahi olmiyacagi icin silahsiz hazirlanmasi gerekirdi.

1 üye teşekkür etti:
Antiterör
(19-02-2014, 07:35 PM)ilksurfer demiş ki: Kamera ve diger onlemlerin pek ise yaramadigi duruma, gunun haberlerinden bir ornek.

Amerikada;
Detroit Police Chief reacts, says, "She did the right thing."

Türkiyede;
Sayın seyirciler silahlı katil anne dehşet saçtı.

Nasrettin Hoca'nın dediği gibi; "Hırsızın hiç mi suçu yok?"

1 üye teşekkür etti:
Antiterör

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi