Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ruger Revolver'da KB
Sn Arkadaşlar,

Bir yabancı forumdaki bu mesajı, sizlerle paylaşmak istedim.

Aşağıdaki resim, yine altındaki yorumla yollanmış. Yorumdan da anlaşıldığı üzere kullanıcı, ABD'deki Ruger'in SW'dan bariz bir şekilde daha dayanıklı olduğu yönündeki genel teammülünü paylaşıyor.

[Resim: 4441la8.jpg]

This is what happens when you put a 41 mag in a 44 mag and fire it.
Glad it was in my ruger instead of my smith.

Bir 44 magnuma 41 mermisi koyup ateşlenirse, olan budur.
Şükür ki mermi SW'umda değil Ruger'imdeydi.

Sevgiler

Alıntı

Güzel bir paylaşım.
[Resim: 44remingtonmagnum41magnai1.jpg]
.44 magnum ile .41 magnum arasında yaklaşık 0.6 mm çap farkı var. Barut gazı her yöne doğru eşit basınç uygular ve öncelikle en zayıf noktaya hücum eder. Aşağıdaki şekilde .41 mag mühimmatın .44 mag atım yatağındaki duruşu görülüyor.
[Resim: 41magnumin44remingtonmanf9.jpg]
Atım yatağında kovanın üst kısmında kalan boşluk barut gazının bastırmasıyla doldurulmaya çalışılıyor. Kovan yırtılıp atım yatağında kalan bu boşluk gazla dolunca atım yatağı içindeki basınç eşitleniyor ve süreç normal olarak devam ediyor. Yalnız sonrasında çekirdek çapı küçük olduğundan yivlerden faydalanamaz ve shotgundan atılan saçmadan daha performanssız yol alır. Arkadaş Smith&Wesson için boşuna endişelenmiş.

Bir başkası ise, arkadaşının tutukluk yapan .45 acp 1911 silahını denemek için dalgınlıkla kendi .40 s&w fişeğini kullanmış. Neyse ki birşey olmamış. Bu durumda ise silahı kurtaran .45 acpden 1.3 mm daha dar çekirdek olmuş.
[Resim: 40sw45acple8.jpg]
Çekirdeğin kenarlarından bir kısmı tahliye edilen 35000 psi basınç 1911i kurtarmış. Yalnız benim burada şüphe ettiğim şey kovanı yaklaşık 1,5 mm daha kısa olan .40 s&w fişeğini ateşlemeye iğnenin boyunun yetip yetmeyeceği. Fikirlerinizi yazın.

Alıntı

Alıntı: Yalnız benim burada şüphe ettiğim şey kovanı yaklaşık 1,5 mm daha kısa olan .40 s&w fişeğini ateşlemeye iğnenin boyunun yetip yetmeyeceği.

Alıntı: Fikirlerinizi yazın.

Sn.revolsever, emriniz üzerine aklımızın yettiği yere kadar fikir yürüterek, aşağıdaki açıklamayı görüşlerinize arz etmeyi uygun bulduk, Cool ;

[Resim: 40swbm3.jpg]

[Resim: 45acpwf4.jpg]

.40 SW mühimmatın kovan tablası 10.77 mm'dir.
.45 ACP mühimmatın tırnak yatağı kutru 10.16 mm'dir.
Tabanca tırnağının gerimi ve istirahat pozisyonu, kavrayacağı kovanın tırnak yatağı kutrundan da azdır. Bu nedenle 10.16 mm kutru olan kovan tırnak yatağına sıkıca oturmak üzere ayarlanmış bir tırnak ve sürgüdeki iğne çıkış deliğinin yerleştiği fişek tablası yatağı arasında sıkışmış bir kovan, fişek yatağına tam oturmasa da, iğne temasının kapsüle denk gelmesi ile ateşlenebilir. Tabii bu sadece bizim nacizane sığ faraziyemizdir.

Saygılarımla.

Alıntı

Öyle veya böyle ilgisiz fişekleri ateşleyebiliyorsa 1911 e saygım ve sevgim daha da arttı.

Alıntı

Aşağıda elde dolum yapan bir atıcının marifetini görüyorsunuz.

Alıntı: I've been reloading over 10 years and still made a stupid mistake!
ALWAYS, ALWAYS, ALWAYS weigh your charges after you think you have them set!
Don't let this happen to you
10 yıldır kendisi fişek doldurduğunu, ancak bunun salakça bir hata yapmasına engel olmadığını söylemiş.
Diğer atıcıları da tüm ayarları yaptıklarına emin olsalar dahi, kesinlikle ve kesinlikle barutun tartılması aşamasını ihmal etmemeleri konusunda uyarıyor.

[Resim: rugersp101kbcb2.jpg]

[Resim: rugersp101kb1zc6.jpg]

[Resim: rugersp101kbgm2.jpg]

[Resim: rugersp101kb1bh8.jpg]

Ancak işin diğer bir ilginç yanı, bu konuda gelen yorumlarda da, bu mühimmatın bir Ruger ile atılmış olmasının gerçekten bir sanş olduğu yönünde.

Alıntı: When a Ruger blows the topstrap usually holds. The pattern repeats here, and it's a good thing: pieces fly sideways versus backwards.
Alıntı: Another testament to Rugers designs.
Alıntı: Pretty impressive how that thing held together.
Alıntı: That is always number ONE. Thanks to Ruger for making an extremely safe revolver design.
Alıntı: I have never seen that happen to an SP before.
You must have spiked an enormous level of pressure.
Alıntı: Glad that was in a Ruger. Had that been an airweight S&W.....

Alıntı

Eh bir kere daha MKEK ve onun kurucularının Vatandaşımı nasıl koruduğunu görüp gözlerim yaşarıyor.

Vatandaş mühimmatı kendisi doldurursa böyle kazalar olabilir. Mazallah gözü çıkabilir... vs.vs..

Smile şakası bir tarafa

Ruger konusunda kalite göz dolduruyor resmen. Heleki aynı kırımın Airlite'daki halini görünce küçük bir elbombası hissine kapılmadım değil.

Sevgiler.

Alıntı

Alıntı: Doubtless, an SP101 is stronger than a J-Frame.

Absolutely correct: the SP101 isn't immortal. "Resistance to blowup" strength is probably somewhere a bit above most S&W K-Frames but below the L-Frame S&W or Ruger GP100, by a bit.

It isn't until you get past GP100 strength levels that a REALLY GOOD handloader can start to explore beyond-SAAMI monster loads, and then only with incredible care. The New Vaquero 357 has a beefier cylinder than the GP100, while the rare Redhawk 357s are much stronger than that.

N-frame 357s fall just above the GP100 in terms of "blowup resistance" although their action strength (in rapid fire with lighter loads) isn't as good as the GP100.

SW J gövdeli modelleri ile aynı sınıfta değerlendirilen SP101'in bariz olarak daha dayanıklı olduğu söyleniyor. SP 101'in dayanıklılık açısından kendi sınıfının bir üstü olan SW K gövdeli revolverlerinden bile daha dayanıklı olduğu, ancak bu kulvarda SW L gövdeli silahları ve Ruger GP 100'ün gerisinde kaldığı söyleniyor.

Ruger Vaquero ve Red Hawk'ın ise GP 100'den de daha dayanıklı platformlar olduğu belirtilip, SW'un ana gövde dayanıklılığında GP 100'ü aşabilecek tek platformunun N gövdeli modelleri olduğu ancak, mekanizma parçalarının da gene bir GP100 seviyesinde dahi olamayacağı söyleniyor.

Sn.İlksurfer, ilk Ruger'inizin kıymeti bilin bence.
Bu arada bu yazılar Sn.Killigil'in evladiyelik .357 magnum SW sınıfında N gövdeli model ısrarını bir kez daha haklı çıkarıyor. Big Grin

Alıntı

Amerika'da otursam merakımı yenemediğim için ilk iş gidip aynı sınıf birer ruger ve s&w alıp başlardım noter huzurunda barutun dozajını yavaş yavaş artırmaya; bakalım kim su koyverecek. Böylece söylentilere son verip tüm revolverseverlerin merakını giderirdim Smile

Alıntı

Sn Arkadaşlar,
Aşağıda yabancı bir foruma yazılmış, "emekli bir silah ustası" olan üstat derecesinde bir üyenin SW-COLT ve RUGER revolverleri üzerine olan yazısını yolluyorum.

Sevgiler

Retired Gunsmith
Emekli silah ustası

When S&W used to make revolvers with forged and machined parts, each revolver was hand fitted to precision with a finish that was absolutely beautiful. Those revolvers were as close as you could get to a custom gun for fit, function, and finish. Now, S&W has made many cost cutting engineering changes (dash numbers) and have gone to MIM internal parts. The more recent guns are assembled not fitted and in my opinion, aren't near the gun they used to be.

SW revolverlerini dövme-traşlama işlemiyle yaptığı zamanlarda, her revolver mükemmel bir işçilikle çıkıyordu. O revolverler işçilik, işlev vs ( her anlamda) özel yapım bir silaha olabileceği kadar yakındı. Şimdilerde SW kesim işleminde birçok maliyet düşürücü değişikliklere ve “MIM(Metal Injection Molding-the process involves combining fine metal powders with a plastic binders which allow the metal to be injected into a mold using standard plastic injection molding machines) iç parçalar" yapma yoluna gitti. Daha yeni silahlarda parçalar birleştiriliyor, birbirlerini tamamlamıyor; ve şahsi kanaatime gore eskiden oldukları silahlar değiller.

Colt revolvers were pretty much the same as older S&Ws, especially the top end revolvers like the Python, Anaconda, and Diamond Back. Again, these guns were just short of custom quality with superb fit and finish.

Colt un revolverleri hemen hemen eski SW lar gibiydi. Özellikle de Phyton, Anaconda ve Diamondback gibi üst sınıf revolverleri. Bunlarda işçilik anlamında neredeyse özel yapım bir silah kadar iyiydiler.

Ruger revolvers have always been the tough kid on the block. Fit and finish was crude but brute strength and a lower selling price made them attractive.

Rugerler her zaman mahallenin sert çocuğu oldu. Tamamlama ve işçilik kabaydı ama “kaba güç” ve "düşük maliyet" onları beğenilir kılıyordu.

When you get to be an old fart like me, your priorities change. I used to think trigger pull was the biggest factor for judging quality but learned that just isn't so. We all like nice triggers but the more important issues are how well the gun holds up, how well it functions, and of course accuracy. Ruger dominates when it comes to strength and longevity, yet maintain decent accuracy. S&Ws and Colts are probably more accurate, have a better finish, but need a lot more maintenance and cost way more.

Benim gibi yaşını başını almış biri olduğunuzda, öncelikleriniz değişiyor. Eskiden kaliteyi değerlendirmek için en önemli faktörün tetik manipülasyonu olduğunu düşünürdüm, ama olmadığını öğrendim. Hepimiz iyi tetikleri seviyoruz. Ama silahın davranışı, işlevi ve isabet kararlılığı çok daha önemli. Ruger güç ve uzun ömürlülük açsından bariz bir şekilde üstün ve üstüne belirli bir isabet kararlılığı barındırıyor. SW ve Colt lar muhtemelen atışta daha isabetli, "son işçilikleri" daha güzel ancak çok daha fazla bakım gerektiriyor ve çok daha pahalılar.

As for favorites ... out of the box, Colt Python first, S&W 686 2nd, and Ruger GP-100 dead last. After an action job, Ruger jumps up to #1 because of its durability and almost-as-good action plus having the ability to change front sights in a few seconds, a grip stud instead of a full grip frame (can be fitted with grips ranging from small to large), and inexpensive parts.

“Kutudan çıktığı haliyle” en iyisi hangisi derseniz, öncelikle Colt Phyton, ikinci SW 686 ve üçüncü Ruger GP-100 derim.

Ancak bir tetik işlemi sonunda Ruger, "uzun ömürlülüğü", "neredeyse aynı güzellikte ateşleme kabiliyeti", "bir kaç saniyede arpacığı değiştirebilme imkanı", "kabzayı tamamen kavrayan kabza ahşabı" ve "ucuz parça maliyeti" ile 1. sıraya yerleşiyor

Alıntı

Bir arkadaşımın babasının rugeri vardı toplu.. ilk duyduğumda "böğk" yapmıştım. Gördüğümde "eh biraz" oldum.. daha sonra silahların içine biraz irdeleme amaçlı girdim.. zaman geçti, devran döndü, yabancı dil öğrenip sitelerde gezmeye başladım...Şimdi şu hale bakın "Ruger" Topluda bir numaraya oturdu.

En iyi olmak değil, en iyi olarak kalabilmek önemli.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi