Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RUGER P85 Torture Test
Arkadaşlar , aşağıda sadece ülkemizde değil, ABD'de bile oldukça hor görülen, ama sanıldığının aksine bunu hak etmeyecek kadar dayanıklı olan Ruger P85'in dayanıklılık testleri ile ilgili bazı bilgiler bulacaksınız.

Teste başlamadan önce silahın orijinal kızağından malzeme traşlanarak, özellikle kızağın sağ yanının mukavemeti azaltılmıştır.
Müteakiben silahla 2000 ve 3000 adet M882 kodlu, 124 gr NATO fişeği atılmıştır.
Bu seanslar arasında ise silah temizlenmemiştir ve soğumasına fırsat verilmemiştir.
1000 atımda bir kızağın dışı kontrol edilmiştir. Silah 5000 atımlık bu testi sorunsuzca geçmiştir.

[Resim: hpim1879pc6.jpg]

Daha sonra da, namlu içine önden vidalanmış bir tıkaç monte edilip, test atışı yapılmıştır.
Bu tıkaçın mili çekirdeğin önünde kısa bir mesafe bırakacak şekilde yerleştirilmiştir.
Müteakiben silahla bir adet M882 kodlu mühimmat kullanılarak atış yapılmıştır.
Bu test, namlu ucunda çekirdek bırakılarak yapılan tıkama testlerinden çok daha zorlu bir testtir, çünkü birim yüzeye yüklenen basınç çok daha yüksektir.
Sonuç olarak sadece tırnak hasar görmüştür
.
Tırnak değişimini müteakiben de, 15 adetlik iki şarjör ile test atışı yapılarak silah test edilmiştir. Silah problemsiz çalışmıştır.

[Resim: hpim1880mg4.jpg]

Bir ara, TİSAŞ yöneticilerinden birisinin Ruger'leri inceleyip, hiç beğenmediğini duymuştum. Artık silaha ne gözle baktığını bilemiyorum, ama mutlaka bizlerin duyup görmediği bazı şeyleri biliyordur herhalde diye düşünmek istiyorum. Sanırım kendilerinin çok daha ince malzemelerden yapılmış silahları, bundan çok daha zorlu testleri rahatlıkla geçebildiğinden başkalarını beğenmeyip, kendilerinden bu kadar emin konuşabiliyorlar...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
PersonalDefence
Sn Lupus

Glocklar içinde namlu tıkama testi varmıdır?

Saygılar.

Alıntı

faust demiş ki:Glocklar içinde namlu tıkama testi var mıdır?
Şimdiye kadar hiç rastlamadım, ama hiç yapılmış mıdır, yapılmamış mıdır, kesin olarak bilmiyorum...

Alıntı

faust demiş ki:Sn Lupus

Glocklar içinde namlu tıkama testi varmıdır?

Saygılar.

Malesef Sn Faust, glock için bu testi yapmak cesaret ister, parmaksız kalmak istemez kimse...Big Grin

Alıntı

Mayıs 1990 da yapılmıs test anladıgım kadarıyla..Aradan gecen surede Ruger aynı mı kalmıs..?

Alıntı

Ruger Malesef artık 40sw ve 45 Acp modeller dışında alaşım gövdeli model üretmemekte.
Dolayısıyla p85 ve p89 gibi efsanevi 9mm modeller artık üretilmiyor.
Öte yandan Bill Ruger'in ölümünden sonra şirketin izlemiş olduğu politika ve kalite erozyonu içler acısı vaziyettedir.
Yükselen yeni trendle beraber pek çok firma artık yarı otomatik tabanca üretimine eskisi kadar titizlikle yaklaşmayıp,tüfek üretimine ağırlık vermektedir.
Ruger firmasının son durumuda sanırım bu şekilde.

Alıntı

P85'e karşı oldum olası bir düşkünlüğüm var. Çoğu kişinin aksine etli butlu kabza yapısını ve kaba duruşunu seviyorum. Temiz ve hor kullanılmamış bir tane bulsam sanırım şeytana uyarım. Lakin ikinci el silah alırken önceliğimi bulundurma ruhsatlı silahlara verirdim sanırım. Malum silahında genellikle polislerimizin hizmet silahı olmasından dolayı bu durum zor gibi. Gerçi çevremde kime söylesem boşver değmez yaklaşımlarıyla karşılaşıyorum. Uzun tetik yolu gibi ön plana çıkan olumsuzlukları olsada bence asil bir silah.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi