Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mermi Yolu ve Menzil Kestirmesi
Merhaba açılı atış ile ilgili yaşadığım bi durumu paylaşmak istiyorum bilenler yardımcı olursa sevinirim .
Hesaplama için strelok + ,mesafe ölçümü için leica 2000b kullanıyorum.Mesafe ölçerim mühimmatımın yaklaşık düşüş değerlerini cihaza girdiğimde açılı atışlarda kendisi ''equivalent horizontal range''adı altında düzeltilmiş bir mesafe verme özelliğine sahip.Ben programımda açı girişi yapmadan bu düzeltilmiş mesafeyi girdiğimde 750 metreye kadar.(okadar mesafeye denedim) sorun yaşamadan isabet kaydediyorum.Ancak cihazın bu özelliğini kullanmadan ayrı ayrı gerçek mesafe ve açı değerlerini programa girersem mermilerim üst gidiyor.Şöyle örnek vereyim.
Gerçek mesafe(line of sight) 617 metre 9 derece açı ile programın verdiği düşüş 251 cm
Leica mesafe ölçerin 617 metredeki aynı hedef için equivalent horizontal range hesabı 572 metre bunu 0 açı ile programa girdiğimde düşüş 214 cm. Bu farklı sonuçların sebebi ne olabilir.Benim için sorun yok ancak farklı mesafe ölçer kullanan arkadaşlara programı öneriyorum ,merminin altın değerinde olduğu bu günlerde sorun yaşasınlar istemem.
Tüfek mauser m03 300win.mag,mermi Geco 170 grain,dürbün swarovski 2.3-18x56,namlu cıkış hızı ölçülüp programa girildi bu arada Tüfek atış yaptığım yerde 5 derece açı ile 190 metreye sıfırlandı.

Alıntı

Sayın cemyl23 çok özür dilerim ama 170 geco ile 750 metre mesafede kaç cm içine toplayabiliyorsunuz aynı mühimmatdan bende kullanıyorum 500 den sonra sapıtıyor dediğiniz mesafelere berger 210 ile anca 15 cm kadar bir dağılım yakalayabiliyorum.

Alıntı

Sorunuzun cevabı ise birden farklı kayıt yapmaktan geçiyor. Örneğin namlu çıkış hızı değiştirerek sıfırlama metresini değiştirerek şöyle 200 400 arası 400 600 arası kayıt yapılan yani programlar buna duplicate diyor. Ben böyle yapıyorum.

Alıntı

sn.tahoye 40cmx40cm lik bir hedefim var buna isabet kaydediyorum.Fakat acıklamanızı anlayamadım.Ben strelok + daha diogru sonuc verir diye düşünüyordum sonuçta daha çok veri giriyorum mermimle ilgili,ancak yukarida belirttiğim gibi programa aci ve gercek mesafe girildiginde yanlis sonuç alıyorum.Aynı programa mesafe ölcerin hesap ettiği mesafeyi 0 açı ile girince dogru sonuç alıyorum çok farklı mesafelerde teğit ettim.

Alıntı

Sn cemyl söylediğiniz mühimmatdan bende kullanıyorum. Sizin tüfeğinizle bu mühimmat iyi uyum sağlamış. Ben namlu çıkış hızını 3130 fps diye giriyorum tüfeğim 100 yarda bu mühimmatla sıfırlı mesafe ölçerim açıyıda ölçüyor onuda giriyorum. Rakım ve sıcaklıkta önemli iki tane faktör. Ben miliradian sistem kullanıyorum. 450 yard 3.1 mil diyelim 25 derece açı girersem 2.9 mil verir. Acaba sizin mesafe ölçer açıyı kendimi hesap edip atmanız gereken mesafeyi söyler sizde bunu programa yazıp üstüne birde açı yazarsanız o zaman sıkıntı yaşarsanız. Umarım sizi doğru anlamışımdır. Tabi bc değeri bullet weight falan giriyorum. Bryan litz abimizin programı olan shooters apP isimli programı kullanıyorum. Android için çok iyi bir program. Bu arada 190 metredeki grupman dağılımınız nedir. Yani 4 cm içine toplayabiliyormusunuz.

Alıntı

sn.tahoye sehpa ile 5cm grupman yapabiliyorum,bu arada ben söylediğiniz hız değerlerini hiç almadım belki sizin tüfeğin namlusu daha uzundur.Hız ölçümlerim aşağıda ;

X Geco 170 gr 1:3008 fps , 2: 3013 fps 918 m/s (300 win.mag Mauser m03)
17.06.2017 Sıcaklık : 20 derece , Rakım 1955 m , Basınç 800 hpa

X Geco 170 gr 1:2976 fps , 2:2917 fps , 3:2930 fps 899 m/s (300 win.mag Mauser m03)
05.01.2018 Sıcaklık : 5 derece , Rakım 1740 m , Basınç 821 hpa

Fakat ben derdimi hala anlatamadım ilk mesajımdaki örneğe bakarsanız 2. kez açı girmiyorum.
Yokmu bi bilen Allah aşkına .

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi