Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mermi Yolu ve Menzil Kestirmesi
#1
Mermi yolu ve menzil kestirmesi hakkında kısa bir derleme yaptım. Faydalanacağınızı umarım...
 
Alıntı

#2
Kötü bir atıcı olmanın dışında, vuruş kaçırmanın en önemli nedeni, hedefin menzilini doğru belirleyememektir. İyi vuruş için, merminin menzil boyunca hareketi atıcı tarafından çok iyi anlaşılmış olmalıdır. Hedef menzilini net olarak bildiğiniz yerlerde mermi yolu etkileri vuruş kaçırmanız için özürünüz olamaz, çünkü büyük ihtimalle ya hesaplama hatası yapmışsınızdır, ya da dürbünü hatalı tıklamışsınızdır. Fakat arazide iş değişir; kısa-orta menzillerdeki atışlarda, hatalı menzil kestirmesi hata oranınızı artırır ancak hala ava ölümcül vuruş yapmanızı sağlayabilir. Daha uzun menzillerde böyle bir hata avı kaçırmanıza neden olur.

Hepimiz mermi yolu düşmesinin ne olduğuna dair genel bilgiye sahibiz. Bir kısmımız bunu çabuk hesaplayacak kadar pratiğe ve bilgiye sahip. Ancak birçoğumuz, artan menzilde mermi düşünün ne kadar büyük olabileceğini tam olarak özümseybilmiş değiliz. Mühimmat, tüfek ve optik performansının arttığı, buna bağlı olarak daha uzun menzilli atışların yapıldığı günümüzde bu konunun önemi daha da artmaktadır.

Diyelim ki .308Win (7.62x51) tüfeğinizi, 100 metrede sıfırladınız. MKE hazretlerinin istihkak yılınızda en ucuza bulduğu marka .308'in üretici sayfasından balistik tablosunu incelediniz (ya da MKE 7.62x51 aldınız ve Allah Kerim! diyerek kendinize bir tablo çıkardınız). Baktınız ki çekirdeğin 100 metrede düşmesi 4 cm (sorun yok), 200 metrede 13 cm (bu da idare eder) ve 300 metrede 50 cm (hımmm!)... Sorun değil, mermi yolunu biliyorsunuz, dürbünde kaç tık bastıracağınızı veya hold-over metodu kullanıyorsanız artıkılın hangi çizgisine tüfeği kaldıracağınızı biliyorsunuz. Sırtladınız tüfeği ava çıktınız. Dağ keçisini buldunuz, yaklaşık 100 metrede olduğunu kestirdiniz. Ama keçi 150 metredeymiş. Çok sorun değil, çekirdek hesapladığınızdan yaklaşık olarak 4-5 cm aşağı vuracaktır; hala öldürücü bölgeye mermiyi yerleştirdiniz ve avı kaçırmadınız.

Diyelim keçinin 200 metrede olduğunu tahmin ettiniz ama 250 metredeymiş. Hikaye biraz değişti: Mermi yol aldığı ekstra 50 metrede, bu kez 15 cm kadar fazladan düşer. Tam kalbine yerleştirdiğiniz nişan noktanızın vuruşu göğüsün altına gelmiştir. Avı kaçırma riski ile yüzyüzesiniz.

Şimdi biraz daha uzaktaki ava atış yapalım. 250 metrede olduğunu tahmin ettiniz, ama av aslında 300 metrede. Bu ekstra 50 metrede merminiz neredeyse 25 cm fazladan düşecek. Büyük ihtimalle keçinin karın altındaki tüylerden ince bir traş alıp, koşarak uzaklaşmasını seyredeceksiniz.

Eğer memleketimizde ithali yasaklanmış olan laser menzil ölçeriniz yoksa, 50 metre kestirme hatasını çok kolaylıkla yapabiliriz. Bu masum 50 metrelik hata, 300 metrelerdeki hedeflerde yapıldığında avı kaçırmanıza neden olabilecek bir hatadır. Ne kadar alıştırma yaparsanız yapın, dürbün taksimatını menzil tespitinde ne kadar iyi kullanırsanız kullanın, bilinen büyüklükteki objelerle mukayese imkanınızın olmadığı menzil kestirmelerinde hep bu hata ihtimali olacaktır.

Şimdi biraz balistiğe bakalım:
Gerçek hayatta çekirdek namluyu terk eder etmez düşmeye başlar (lütfen önce yükselir, sonra düşer "geyiğine" inanmayın). Mermi düşmesinin ana faktörü yerçekimi, tali faktörü ise havanın yarattığı dinamik ve parazit sürükleme kuvvetleridir. Hızlı ve aerodinamik olarak verimli çekirdekler daha uzun menzile sahiptir ve menzil boyunca daha az düşerler. Bu nedenle balistik katsayısı (BC) yüksek çekirdeklerin mermi yolu, daha yavaş ve küt burunlu kardeşlerine göre daha az düşme gösterir.

Yukarıda yazdığım gibi, sıklıkla merminin önce yükseldiği, sonra düşmeye başladığı geyiğini duymuşsunuzdur. Aslında mermi namluyu terk ettikten sonra asla yükselmez, bu fiziğe aykırıdır. Gez-arpacık ya da optik nişangahlarla atış yaparken, mermi sıfırlama menziline kadar bir ara atıcının görüş hattının (line of sight) üzerine yükselir. Buna ise atış aksı neden olur. Biraz daha açıklarsak: Nişan aparatları ya da dürbün namlunun belirli bir miktar üzerine yerleşiktir. Sıfırlama menzili ise namlu merkez hattıyla nişan hattının kesiştiği noktadır. Yani bu durumda nişan mekanizması, namluya göre belirli bir açıyla hafif aşağı bakacak şekilde yerleştirilmiştir.

.308 Win mermiyi 100 metrede sıfırladığımız örneğini ele alırsak; mermi, uçuşuna görüş hattının altında başlar. Yaklaşık 50 metrelerde görüş hattını keser ve 75-80 metede en çok "yükseldiği" noktaya ulaşır; bu nokta kabaca görüş hattının 4 mm üzerindedir. Daha sonra 100 metrede tekrar görüş hattını keser. (Dikkat ederseniz, görüş hattından bahsediyorum, namlu merkez hattından değil.) Eğer aynı tüfeği 200 metreye sıfırlarsak, çekirdek 20-25 metrelerde görüş hattını üzerine çıkacak, 110 metrede görüş hattının 7 cm tepe noktasına ulaşacak ve 200 metrede görüş hattı ile mermi yolu kesişecektir. Bu durum, nişan tertibatının daha yükseğe yerleştirildiği tüfeklerde, yani atış aksı yüksek olanlarda daha belirgindir; fakat nihayetinde mermi hiçbir zaman namlu hattının üzerine çıkmaz, hep düşer? Aşağıda basit bir çizimle daha kolay anlaşılır hale getirmeye çalıştım:


[Resim: r86c.jpg]


Bir başka ilginç nokta ise; .308 Win tüfeğinizi 100 metreye sıfırlayıp 300 metreye atış yaptığınızda vereceğiniz artıkıl bastırması yaklaşık 50 cm iken, tüfeğinizi 200 metreye sıfırlayıp yine 300 metreye atış yaptığınızda vereceğiniz artıkıl bastırması 30 cm cıvarında olmasıdır. Her iki sıfırlamanın 250 ve 300 metre arasındaki farkı ise 3 cm; yani 100 metre sıfırlı olan tüfek 250-300m hatasında 22 cm ek düşme yaratırken, 200 metreye sıfırlı olan 19 cm fazladan düşüyor. Bu bizi nereye götürür? Eğer tüfeğinizi daha uzun menzilde sıfırlarsanız, uzun atışlarda yapacağınız menzil kestirme hatalarından daha az etkilenir, "point blank" menzilinizi daha uzağa taşımış olursunuz. (Point blank menzilin Türkçe karşılığını bulamadım; özetle nişan tertibatında düzenleme yapmadan hedefi kabul edilebilecek bir hatayla vurabileceğiniz menzil diyelim.) Tabii bu arada uzun sıfırlama menzilinin de yakın mesafelerdeki vuruş hassasiyetine küçük de olsa olumsuz etkisi olduğunu söylemek gerekir.

Sonuç olarak, özellike uzayan mesafelerde menzil kestirmesinde yapacağınız hatanın, vuruş noktasına etkisi çok büyüktür. En güzeli, mümkünse laser menzil ölçer edinin; olmazsa dürbün taksimatı ile ya da dürbünün paralks ayarı ile menzil tespiti üzerinde çalışın; ve (bence hayli ümitsiz bir çaba olmasına karşın) gözle menzil tahmini konusunda kendini geliştirmeye çalışın.

İyi atışlar dilerim,
 
Alıntı
11 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp, mfarukarikan, husrev, eraonk, Tonyukuk ÖTUKEN, ilksurfer, xlcod3r, karaca, Zamane Akıncısı, @nil7171, marlinspike
#3
Bu guzel yaziyi okuduktan sonra insan, "Pekiyi mesafeyi bir alet olmadan nasil hesap edebiliriz" diye dusunuyor. Ekte "Muharebe menzil tahmini" ile ilgili Amerika'da ogretilen bilgileri gonderiyorum. Zamani musait olanlar Turkce'ye tercume edebilirse Ingilizce bilmeyen arkadaslara da faydali olur.


1. ESTIMATING RANGE BY EYE

a. Unit of Measure. To determine the total distance to the
target using this method, the Marine must visualize a distance of 100 meters on the ground, and then estimate how many of these units can fit between himself and the target.

1)The greatest limitation of the unit of measure
method is that its accuracy is directly related to how much of the terrain is visible. This is particularly true at greater ranges. If a target appears at a range of 500 meters or more and only a portion of the ground between the Marine and the target can be seen, it becomes difficult to use the unit of measure method of range estimation with accuracy.

2)Proficiency in the unit of measure method requires
constant practice. Throughout training, comparisons should be continually made between the range estimated by the Marine and the actual range as determined by pacing or other, more accurate measurement.

b. Appearance of Objects Method. To use this method, the
Marine must be familiar with the sizes and details of personnel and equipment at known distances. Anything that limits the visibility (such as weather, smoke, or darkness) will also limit the effectiveness of this method. To use the appearance of objects method with accuracy, the Marine must be familiar with the characteristic details of objects as they appear at various ranges.

c. Rifle Front Sight Post Method. The area of the
target that is covered by the front sight post of the rifle can be used to estimate range to the target. By comparing the appearance of the rifle front sight post on a target at known distances, the Marine can establish a mental reference point for determining range at unknown distances. Because the apparent size of the target changes as the distance to the target changes, the amount of the target that is covered by the front sight post will vary depending upon its range. In addition, the Marine's eye relief and perception of the front sight post will also affect the amount of the target that is visible. To utilize this method, use the following general guidelines:

a)The service rifle front sight post will
cover the width of a man's chest or body at approximately 300 meters. If the target is less than the width of the front sight post, you should assume the target is in excess of 300 meters. Therefore, your BZO cannot be used effectively.

b)If the target is wider than the front sight
post, you can assume that the target is less than 300 meters and can be engaged point of aim/point of impact using your BZO.

d.Visible Detail Method. When observing a target,
The amount of detail seen at various ranges gives the Marine a good indication of the target's distance. He should study the appearance of a man when he is standing at a range of 100 meters. He fixes the man's appearance firmly in his mind, carefully noting details of size and the characteristics of uniform and equipment. Next, he should study the same man in a kneeling position and then in a prone position. By comparing the appearance of these positions at known ranges from 100 meters to 500 meters, the Marine can establish a series of mental images that will help determine range on unfamiliar terrain. He should also study the appearance of other familiar objects such as weapons and vehicles. The following general guidelines apply:

(1)At 100 yards/meters, the target can be
Clearly observed in detail, and facial features can be distinguished.

(2)At 200 yards/meters, the target can be
Clearly observed, although there is a loss of facial detail. The color of the skin and equipment is still identifiable.

(3) At 300 yards/meters, the target has a clear
Body outline, face color usually remains accurate, but remaining details are blurred.

(4) At 400 yards/meters, the body outline is
clear, but remaining detail is blurred.

(5) At 500 yards/meters, the body shape begins to
taper at the ends. The head becomes indistinct from the shoulders.

(6) At 600 yards/meters, the body appears wedge-
shaped with the appearance of no head.

e.Bracketing. This method of range estimation involves
estimating the shortest possible distance and the greatest possible distance to the target. For example, the Marine might estimate that a particular target is as close as 300 meters away but could be as far as 500 meters away from his position. The estimated distances are then averaged to determine the estimated range to the target. In this example, the average of 300 meters and 500 meters is 400 meters.

f.Halving. The halving method of range estimation can be
used to judge ranges out to 800 meters. Estimate the distance to the halfway point between your position and the target. Double that distance to get the total distance to the target. This method operates on the premise that it is easier to estimate 400 meters than 800 meters. The Marine must be careful when judging the distance to the halfway point. Any error made in judging the halfway distance will be doubled when estimating the total distance.

g.Combination of Methods. Most of the methods previously
discussed require optimal conditions with regard to the target, terrain, and visibility. Therefore, it is likely that a more accurate estimate of range can be obtained by utilizing a combination of methods to support your estimate. For instance, two Marines could estimate range using different methods and compare their findings. The average of the two responses should be close to the range to the target.

2. FACTORS AFFECTING RANGE ESTIMATION

a. Nature of Target

1)An object with a regular outline such as a steel
helmet, rifle, or vehicle on a clear day will appear to be closer than one with an irregular outline such as a camouflaged object.

2)A target that contrasts with its background will
appear to be closer than one that blends in with its background.

3)A partially exposed object will appear to be farther
away than it actually is.

4)A target will appear farther away if the target is
smaller than the objects surrounding it.

b. Nature of Terrain

1)Upward sloping terrain gives the illusion of shorter
distance.

2)Downward sloping terrain gives the illusion of
greater distance.

3)Terrain with dead space will tend to make the target
appear to be closer.

4)Smooth terrain such as sand, water, or snow will
give the illusion of greater distance.

c. Light Conditions

1)The more clearly a target can be seen, the closer it
appears to be. Smoke, fog, rain, or anything else that obscures vision will give the illusion of greater distance.

2)The position of the sun will also affect estimation
by eye. When the sun is behind the viewer, it lights the target better so the target will appear to be closer. When the sun is directly beyond the target, the glare will give the illusion of greater distance.

d. Position. Targets appear farther away if the
Observer is in a prone position.

3. POINT TARGETS AND HASTY SIGHT SETTING

a.Point Targets. Point targets are targets out to a range
of 550 meters, the maximum effective range of the M16A2 service rifle. Targets the size of a man can be engaged with accuracy out to 550 meters with the service rifle.

b.Hasty Sight Setting. While a BZO is considered to be a
true zero for 300 yards/meters, the Marine must be capable of engaging targets beyond this distance.

1)A hasty sight setting is a rear sight elevation
setting that is temporarily applied to engage a target that is inside or outside of the BZO capability of the rifle. A setting of 8/3-2 at 200 yards for the M16A2 and 6/3-4 with the M16A4 (e.g., for precision shooting such as a head shot) is also considered a hasty sight setting.

2)The M16A2 service rifle sighting system design
allows sight settings for distances out to 800 meters in 100 yard/meter increments. The M16A4 allows sight settings out to 600 meters/yards. This is accomplished by dialing in the appropriate range numeral on the rear sight elevation knob that corresponds to the range to the target.

3)For example, if the rear sight elevation knob is
Set at 8/3 on the A2 or 6/3 on the A4 and a target appears at 500 meters, rotate the knob to the 5 setting to engage it. This is referred to as applying a hasty sight setting.

4. POINT OF AIM TECHNIQUE FOR ENGAGING TARGETS AT UNKNOWN DISTANCES.

When the distance to a target is beyond the BZO capability of the rifle and there is no time to adjust the sights, offset aiming techniques can be used. In the point of aim technique, predetermined points of aim sector the target horizontally. The tip of the front sight post held at shoulder level is considered one point of aim; the tip of the front sight post held at the top of the targetâ??s head is considered two points of aim. To use the point of aim technique to engage a target beyond the rifle's BZO, the following guidelines apply:

a.When range to the target is estimated to be beyond 300 yards/meters out to 400 meters, hold one point of aim.

b. When the range to the target is estimated to be beyond 400 yards/meters out to 500 meters, hold two points of aim.5. PRACTICAL APPLICATION FOR RANGE ESTIMATION

a. Exercise Setup

1)Set up the training site by placing several targets
at various ranges out to 500 meters. Ensure targets are placed at accurate measurements so accurate student feedback can be provided.

2)Targets must be man-sized so that the instructional
points of the lesson can be emphasized.

3)Camouflage or partially camouflage targets and
equipment to provide realism. Place weapons with the targets to reinforce familiarity with what weapons and equipment look like at various distances.

4)Ensure Marines have their rifles so they can employ
the rifle front sight post method of range estimation.

b. Range Estimating Methods

1) Unit of measure.

2) Appearance of objects.

a) Rifle front sight post method.

b) Visual detail method.

3) Bracketing.

4) Halving.

5) Combination of methods.

c. Factors Affecting Range Estimation

1) Nature of target.

2) Nature of terrain.

3) Light conditions.

4) Position.

 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp, mfarukarikan
#4
Tek er muharebe eğitimi.Mesafe tayin usulleri , say.Big Grin

Sn Harun tekrar elinize sağlık.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
karaca
#5
Optiğin retıkılı mildot ise çok kolay mesafe tahmini. Biraz matematik bilgisi yeter. Balistik prolar bu durumda atıcıyı yarı yolda bırakır. Neden derseniz, mesafeyi yanlış girdiniz de ondan. Mesafe tahmini konusunda sn. ilksurfer'in verdiği döküman da altın değerinde tabii.
Sn. harun, bu çok değerli paylaşım için teşekkürler. Ancak hala çekirdek önce yükselir de sonradan da düşer tezini savunanlar çıkacaktır. Maalesef!
İyi günler.
 
Alıntı

#6
Üstadlar, şu yükselip alçalma konusu acaba uzak mesafe atışlarda bir çeşit aşırtma vuruş yapıldığı için mi gündemden düşemiyor? Yani mermi düşüşünü telafi etmek için daha yukarıya ateş edildiği için mi tüm bu karışıklık?
Efsanenin çıkış noktasını merak ettim de Smile
Saygılarımla
 
Alıntı

#7
Evet Sn Tirendaz. Kargasa, sifirlama gosteren balistik tablolarin yanlis yorumlanmasindan cikiyor. Durbun ve namlu arasinda yukseklik farki oldugundan, belli bir noktada sifirlanan durbun ile ates edildiginde mermi o noktaya gelene kadar yukseliyor, belli bir mesafe kat ettikten sonra da dususe geciyor. Yukarida Sn Harun grafik ile anlatmis. Ekte yardimci olmasi adina konu ile ilgili eski yorumlari da gonderiyorum.

Saygilar,

(19-05-2011, 02:49 AM)ilksurfer demiş ki:
(18-05-2011, 02:37 PM) demiş ki: ... namludan çıkan kurşun önce bir miktar yükselir sonra düşüşe geçer yani dümdüz gitmez. Şimdi bu durumu aşmak için benim düşündüğüm ve uyguladığım bir yol var. Sanıyorum yanlış değil ama hatalı bulan varsa fikrini belirtebilir, bizde doğruyu bulmuş oluruz...

...
Ilk once guzel paylasimlariniz icin tesekkur ederim. Affiniza siginarak yazinizdaki kucuk bir hatayi duzeltmek istiyorum.

Namludan cikan bir kursun asla bir miktar yukselmez, yada bazilarinin bildigi gibi bir sure duz gidip ondan sonra dususe gecmez.

Mermiye dikey olarak etki eden tek kuvvet yer cekimi kuvvetidir ve o da, mermi namlunun ucundan ayrilir ayrilmaz sabit bir sekilde mermiyi asagi cekmeye baslar. Bu kuvvet sizin de bildiginiz gibi g=9.81 m/s2 =32.2 ft/s2 olacak sekilde sabittir. Zira yeryuzune paralel duran bir namludan cikan kursun hangi hizda giderse gitsin, namlunun yaninda elinizden birakacaginiz ayni cins bir mermi ile farkli mesafeler kat etseler dahi, ayni zamanda yere duseceklerdir. Cogu zaman namlu ile nisangahlar paralel olmadigi icin mermi bu tarz yukari cikiyormus gibi gozukse de, namlu boyu dogrultusunda cizeceginiz bir hayali cizginin, hangi acidan atarsaniz atin, hep altina dogru dusus gosterecektir.

Sadece bazi kosullarda farkli bir durum olusabilir o da yandan gelen ruzgar gibi ama o da sadece yivli namludan cikan mermilere etki eder. Yivli namludan cikan bir mermi kendi etrafinda dondugu icin yandan gelen ruzgari 90 derece gec alir ve bu ufak kuvvet bazen mermiyi asagi yada yukari ceker ve dususu etkiler.

Bilginize,(19-05-2011, 10:31 AM) demiş ki: Aşağıda Federal'in 12 gauge 70 mm'lik standart tek kurşununa ait balistik tablo bulunmakta. Ben bu tabloya baktığımda namludan çıkan kurşunun önce yükseldiğini sonra düşüşe geçtiğini anlıyorum.

[Resim: federal12slug.jpg]

Yalnız aklıma takılan husus atış noktası neden 100 yardda ki sıfır noktasının altında, arpacığın üstü ile namlu atış aksı arasında ki yükseklik farkından mı acaba?
[Resim: federal12slug.jpg]

(19-05-2011, 12:43 PM)ilksurfer demiş ki: Bu tablodaki sifir cizgisini nisangahlarin gorus cizgisi olarak dusunurseniz, namlu onun cok az altinda kaldigi icin tabloda sifirin yarim inch, ~ 1 cm kadar altindan baslamis. Tabloda kursunun once yukari cikip sonra dusmesinin sebebi, namlunun hafif yukari dogru dikilmesinden dolayi. Nisangahlar gidis hattini duz gosterirken, namlu aslinda hafif yukari dogru egimli ve kursun gorus hattinizi bir namludan cikar cikmaz, bir de dususe basladiktan sonra olmak uzere iki defa kesiyor. Ok atarken istenilen hedefe ulasmak icin oku yukari dogru dikmek gibi.

Namlunu durusunu hayal edebilirseniz dedigimi daha iyi anlarsiniz. Bunun icin Parabolun baslangicindan 0-20 arasi bolgede bir teget cizgi cizin. Bu sizin namlunun durusunu gosterecektir. (yani bu atista namlu yere paralel degil).

(19-05-2011, 12:53 PM)ilksurfer demiş ki: Yere paralel duran namludan cikan merminin izledigi yol.
[Resim: bullet_trajectory1.jpg]

Yukari dikilmis namludan cikan merminin izledigi yol.
[Resim: bullet_trajectory2.jpg]

 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
mfarukarikan, Sabri, eraonk
#8
(26-01-2014, 05:25 PM)ilksurfer demiş ki: Bu guzel yaziyi okuduktan sonra insan, "Pekiyi mesafeyi bir alet olmadan nasil hesap edebiliriz" diye dusunuyor. Ekte "Muharebe menzil tahmini" ile ilgili Amerika'da ogretilen bilgileri gonderiyorum.  Zamani musait olanlar Turkce'ye tercume edebilirse Ingilizce bilmeyen arkadaslara da faydali olur.


1. ESTIMATING RANGE BY EYE
a. Unit of Measure. To determine the total distance to the
target using this method, the Marine must visualize a distance of 100 meters on the ground, and then estimate how many of these units can fit between himself and the target.

1)The greatest limitation of the unit of measure
method is that its accuracy is directly related to how much of the terrain is visible. This is particularly true at greater ranges. If a target appears at a range of 500 meters or more and only a portion of the ground between the Marine and the target can be seen, it becomes difficult to use the unit of measure method of range estimation with accuracy.

2)Proficiency in the unit of measure method requires
constant practice. Throughout training, comparisons should be continually made between the range estimated by the Marine and the actual range as determined by pacing or other, more accurate measurement.

b. Appearance of Objects Method. To use this method, the
Marine must be familiar with the sizes and details of personnel and equipment at known distances. Anything that limits the visibility (such as weather, smoke, or darkness) will also limit the effectiveness of this method. To use the appearance of objects method with accuracy, the Marine must be familiar with the characteristic details of objects as they appear at various ranges.

c. Rifle Front Sight Post Method. The area of the
target that is covered by the front sight post of the rifle can be used to estimate range to the target. By comparing the appearance of the rifle front sight post on a target at known distances, the Marine can establish a mental reference point for determining range at unknown distances. Because the apparent size of the target changes as the distance to the target changes, the amount of the target that is covered by the front sight post will vary depending upon its range. In addition, the Marine's eye relief and perception of the front sight post will also affect the amount of the target that is visible. To utilize this method, use the following general guidelines:

a)The service rifle front sight post will
cover the width of a man's chest or body at approximately 300 meters. If the target is less than the width of the front sight post, you should assume the target is in excess of 300 meters. Therefore, your BZO cannot be used effectively.

b)If the target is wider than the front sight
post, you can assume that the target is less than 300 meters and can be engaged point of aim/point of impact using your BZO.

d.Visible Detail Method. When observing a target,
The amount of detail seen at various ranges gives the Marine a good indication of the target's distance. He should study the appearance of a man when he is standing at a range of 100 meters. He fixes the man's appearance firmly in his mind, carefully noting details of size and the characteristics of uniform and equipment. Next, he should study the same man in a kneeling position and then in a prone position. By comparing the appearance of these positions at known ranges from 100 meters to 500 meters, the Marine can establish a series of mental images that will help determine range on unfamiliar terrain. He should also study the appearance of other familiar objects such as weapons and vehicles. The following general guidelines apply:

(1)At 100 yards/meters, the target can be
Clearly observed in detail, and facial features can be distinguished.

(2)At 200 yards/meters, the target can be
Clearly observed, although there is a loss of facial detail. The color of the skin and equipment is still identifiable.

(3) At 300 yards/meters, the target has a clear
Body outline, face color usually remains accurate, but remaining details are blurred.

(4) At 400 yards/meters, the body outline is
clear, but remaining detail is blurred.

(5) At 500 yards/meters, the body shape begins to
taper at the ends. The head becomes indistinct from the shoulders.

(6) At 600 yards/meters, the body appears wedge-
shaped with the appearance of no head.

e.Bracketing. This method of range estimation involves
estimating the shortest possible distance and the greatest possible distance to the target. For example, the Marine might estimate that a particular target is as close as 300 meters away but could be as far as 500 meters away from his position. The estimated distances are then averaged to determine the estimated range to the target. In this example, the average of 300 meters and 500 meters is 400 meters.

f.Halving. The halving method of range estimation can be
used to judge ranges out to 800 meters. Estimate the distance to the halfway point between your position and the target. Double that distance to get the total distance to the target. This method operates on the premise that it is easier to estimate 400 meters than 800 meters. The Marine must be careful when judging the distance to the halfway point. Any error made in judging the halfway distance will be doubled when estimating the total distance.

g.Combination of Methods. Most of the methods previously
discussed require optimal conditions with regard to the target, terrain, and visibility. Therefore, it is likely that a more accurate estimate of range can be obtained by utilizing a combination of methods to support your estimate. For instance, two Marines could estimate range using different methods and compare their findings. The average of the two responses should be close to the range to the target.

2. FACTORS AFFECTING RANGE ESTIMATION

a. Nature of Target

1)An object with a regular outline such as a steel
helmet, rifle, or vehicle on a clear day will appear to be closer than one with an irregular outline such as a camouflaged object.

2)A target that contrasts with its background will
appear to be closer than one that blends in with its background.

3)A partially exposed object will appear to be farther
away than it actually is.

4)A target will appear farther away if the target is
smaller than the objects surrounding it.

b. Nature of Terrain

1)Upward sloping terrain gives the illusion of shorter
distance.

2)Downward sloping terrain gives the illusion of
greater distance.

3)Terrain with dead space will tend to make the target
appear to be closer.

4)Smooth terrain such as sand, water, or snow will
give the illusion of greater distance.

c. Light Conditions

1)The more clearly a target can be seen, the closer it
appears to be. Smoke, fog, rain, or anything else that obscures vision will give the illusion of greater distance.

2)The position of the sun will also affect estimation
by eye. When the sun is behind the viewer, it lights the target better so the target will appear to be closer. When the sun is directly beyond the target, the glare will give the illusion of greater distance.

d. Position. Targets appear farther away if the
Observer is in a prone position.

3. POINT TARGETS AND HASTY SIGHT SETTING

a.Point Targets. Point targets are targets out to a range
of 550 meters, the maximum effective range of the M16A2 service rifle. Targets the size of a man can be engaged with accuracy out to 550 meters with the service rifle.

b.Hasty Sight Setting. While a BZO is considered to be a
true zero for 300 yards/meters, the Marine must be capable of engaging targets beyond this distance.

1)A hasty sight setting is a rear sight elevation
setting that is temporarily applied to engage a target that is inside or outside of the BZO capability of the rifle. A setting of 8/3-2 at 200 yards for the M16A2 and 6/3-4 with the M16A4 (e.g., for precision shooting such as a head shot) is also considered a hasty sight setting.

2)The M16A2 service rifle sighting system design
allows sight settings for distances out to 800 meters in 100 yard/meter increments. The M16A4 allows sight settings out to 600 meters/yards. This is accomplished by dialing in the appropriate range numeral on the rear sight elevation knob that corresponds to the range to the target.

3)For example, if the rear sight elevation knob is
Set at 8/3 on the A2 or 6/3 on the A4 and a target appears at 500 meters, rotate the knob to the 5 setting to engage it. This is referred to as applying a hasty sight setting.

4. POINT OF AIM TECHNIQUE FOR ENGAGING TARGETS AT UNKNOWN DISTANCES.

When the distance to a target is beyond the BZO capability of the rifle and there is no time to adjust the sights, offset aiming techniques can be used. In the point of aim technique, predetermined points of aim sector the target horizontally. The tip of the front sight post held at shoulder level is considered one point of aim; the tip of the front sight post held at the top of the targetâ??s head is considered two points of aim. To use the point of aim technique to engage a target beyond the rifle's BZO, the following guidelines apply:

a.When range to the target is estimated to be beyond 300 yards/meters out to 400 meters, hold one point of aim.

b. When the range to the target is estimated to be beyond 400 yards/meters out to 500 meters, hold two points of aim.5. PRACTICAL APPLICATION FOR RANGE ESTIMATION

a. Exercise Setup

1)Set up the training site by placing several targets
at various ranges out to 500 meters. Ensure targets are placed at accurate measurements so accurate student feedback can be provided.

2)Targets must be man-sized so that the instructional
points of the lesson can be emphasized.

3)Camouflage or partially camouflage targets and
equipment to provide realism. Place weapons with the targets to reinforce familiarity with what weapons and equipment look like at various distances.

4)Ensure Marines have their rifles so they can employ
the rifle front sight post method of range estimation.

b. Range Estimating Methods

1) Unit of measure.

2) Appearance of objects.

a) Rifle front sight post method.

b) Visual detail method.

3) Bracketing.

4) Halving.

5) Combination of methods.

c. Factors Affecting Range Estimation

1) Nature of target.

2) Nature of terrain.

3) Light conditions.

4) Position.
Sayın Harun'un eğitici yazısını okuduktan sonra, bu ilmeği tekrar canlandırmak istedim. Sayın ilksurfer'ın paylaşımını elimden geldiğince tercüme etmeye çalıştım. Yazı US Marine Deniz Piyadeleri için ve M16 tüfeği baz alınarak hazırlanmış bir rehber niteliğinde. Başında Marine  kelimesini Atıcı olarak değiştirebilirim diye düşünmüştüm ancak BZO (Battle Sight Zero) gibi spesifik konulara girince bunun yazının anlamını değiştirebileceğini farkettim.
Temelde Piyade için olsa da atıcıya faydalı olacağını düşünüyorum. Yanlışlarım varsa affola.
Saygılar
1. GÖZ İLE MENZİL TAHMİNİ
a. Ölçme Birimi Metodu
Atıcı, yerde 100 mt uzunluğu gözünde canlandırır ve hedefle arasındaki mesafenin bu uzunluğun kaç katı olduğunu tahmin eder.
1) Ölçme Birimi Metodunu etkileyen en önemli faktör Görüş, daha doğrusu görünülebilirliktir. Tepe, hendek gibi topografik özellikler yüzünden, atış hattının yerdeki izdüşümünün tamamının görünmediği özellikle uzak mesafelerde, bu metodu kullanmak zorlaşır.
2) Ölçme Birimi Metodunda başarı sürekli eğitim ile mümkündür. Pratik çalışmalarda atıcı, her tahmin ettiği menzili, daha sonra adımlayarak veya aletle ölçerek sağlamasını yapar. Zamanla tecrübe kazanır, ve tahminlerindeki hata payı giderek azalır. 

b. Nesnelerin Görünüşü Metodu
Bu Metodu kullanmak için atıcının çeşitli Personel ve Ekipman'ı çok iyi tanıması ve hangi mesafede ne büyüklükte ve ne kadar detaylı göründüğünü bilmesi gerekmektedir. Aıcının hedef ve çevresindeki nesneleri izleyerek yaptığı bu metod, görüş şartlarının elverişliliğine, sis, duman, ve karanlık gibi engellerin olmamasına bağlıdır.

c. Arpacık Metodu (Rifle Front Sight-
Hedefin, Arpacık tarafından kapatılan kısmının büyüklüğü, hedefin uzaklığı konusunda fikir verir. Hedef uzaklaştıkça, Arpacık tarafından kapatılan alan büyür ve hedefin daha büyük kısmını kapatır. Atıcı tüfeğinin arpacığının belli bir uzunlukta nekadar büyüklükte bir alanı kapladığını tecrübe ederek zamanla bir uzaklığa göre bir referans oluşturur ve uzaklığı doğru tahmin edebilir. Ek olarak atıcının odaklanış ve arpacığı görüş şekli de hedefin kapanan kısmının büyüklüğünü etkileyecektir. Bu metodun uygulanışı aşağıdaki genel prensiplere göre yapılır: 

1) Rifle Sight nişangahların arpacıkları yaklaşık 300 mt mesafede bir insan gövdesinin enini tamamen kapatırlar. Arpacık hedefin tamamından fazlasını kaplıyorsa hedef 300mt. den uzaktadır ve BZO* yeterince kullanılamadığı için randıman düşer.
2) Hedef'in eni Arpacıktan büyükse, hedef 300 mt. den yakındır ve BZO* mesafe tahmininde kullanılabilir.
Not: BZO yani Battle Sight Zero elevation ve windage ayarları 300 mt.ye göre sıfırlanmış bir piyade tüfeği gez ve arpacık takımı anlamında kullanılmıştır.
d. Görünebilir Detay Metodu
Nesnelerin detaylarının farklı uzaklıklardan nasıl göründüğü atıcıya mesafe konusunda fikir verebilr. Atıcı poligonda 100 mt mesafeden bir personelin ayakta, çöker ve yatay pozisyonlardaki görüntüsünü hafızasına yerleştirir. Giysilerdeki detayların hangi mesafede ne kadar görünür olduklarını karşılaştırır. Bu çalışmayı çeşitli silah ve araçlar için de yaparak, zamanla yabancı bir bölgede, gördüğü tanıdık cisimler vasıtasıyla uzaklığı tahmin eder. Genel prensipler aşağıdki gibidir:
(1) 100 mt. de hedef açık olarak bütün detayları ile görünür ve yüz hatları ayrıt edilebilir.

(2) 200 mt.de hedef açık olarak görünür, yüz detayları belirsizleşmesine rağmen, ten rengi ve ekipman tanımlanabilir. 

(3) 300 mt.de hedefin dış çizgileri belirgindir, ten rengi görünür ancak yüz hatları kaybolur.
(4) 400 mt.de hedefin dış çizgileri bellidir, ancak detaylar kaybolur.

(5) 500 mt.de vücut şekli uç noktalarda soluklaşır, gövde ile omuzlar birbirine karışır.

(6) 600 mt.de vücut kama (çok dik üçgen) şekline döner, baş tamamen kaybolur.

e. Ortalama (orig.:Bracketing)
Bu metod hedefin olabileceği en çok ve en az uzaklığın tahmini ve ortalamasının alınması şeklinde uygulanır. Örneğin hedefin en fazla 500 en az 300 mt mesafede olduğunu tahmin eden bir atıcı atışını 400 mt.ye göre yapar. 

f. Yarılama (orig.:Halving.)
Bu metod 800 mt.ye kadar mesafe tahmininde kullanılabilir. Atıcı hedef ile arasındaki mesafenin yarısını tahmin eder, bunu 2 ile çarpar. Metodun temeli 400 mt. Mesafeyi algılamanın 800 mt. Yi algılamaktan daha kolay olduğuna dayanır. Ancak yarı mesafenintahmininde yapılacak yanlışlığın 2'ye katlanacağı unutulmamalı ve dikkatli olunmalıdır.

g. Bileşik Metod
Anlatılan bütün metodların başarıyla uygulanması çeşitli şartlara bağlıdır. Bu yüzden farklı metodların, örneğin 2 ayrı atıcı tarafından uygulanarak karşılaştırılması daha doğru sonuçlar verecektir.
2. MENZİL TAHMİNİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

a. Hedefin yapısı

1) Dış hatları keskin bir hedef, örneğin: çelik miğfer, tüfek, veya araç açık bir günde, dış hatları belirgin olmayan, örneğin kamuflajlı, bir nesneye göre daha yakın görünür.
2) Arka fonla kontrast halindeki bir hedef, arka tonla uyumluu bir hedeften daha yakın görünür.
3) Kısmen görünen bir nesne, aslında olduğundan daha uzakta görünür.
4) Hedef, çevresinde mevcut diğer nesnelerden küçük ise olduğundan uzakta görünecektir.

b. Arazinin Yapısı

1) Yukarı doğru meyilli arazide mesafeler daha kısa görünür.
2) Aşağı doğru meyilli arazilerde mesafeler daha uzun görünür.
3) Hedefle aradaki arazide ölü (yükseltiler yüzünden görüş dışında kalan) alanlar varsa hedefdaha yakın görünecektir.
4) Yumuşak (Kum, Su, Kar) zeminler mesafelerin daha uzun görünmesi illizyonuna sebep olur.


c. Işık Durumu 

1) Hedef ne kadar açık görünüyorsa o kadar yakın algılanır. Duman, Sis, Yağmur, veya görüşü engelleyen benzer şeyler mesafelerin daha uzun görünmesi illizyonunu oluşturur.
2) Güneşin pozisyonu
Güneş atıcının arkasındaysa, hedef daha net dolayısıyla yakında algılanır. Güneş hedefin arkasındaysa, olduğundan daha uzakta görünecektir.
d. Atış Pozisyonu
Yatarak atışta hedef, ayakta atışa göre daha uzakta görünür. 

3. NOKTA HEDEFLER VE ÇABUK NİŞANGAH AYARI (Point targets and Hasty Sight Setting)

a. Nokta hedefler M16A2 piyade tüfeği etkili menzili olan 550 mt.ye kadar olan hedeflerdir. İnsan büyüklüğündeki bir hedef bu mesafeden hassasiyetle vurulabilir.

b. Çabuk Nişan ayarı (Hasty Sight Setting)
BZO Normal şartlarda 300mt.ye göre sıfırlandığı halde, atıcı bundan daha uzaktaki hedeflere de atış yapabilmelidir. 

1) Çabuk nişan ayarı gez yüksekliğini ayarlıyarak yapılır. Hedef BZO menzilinin dışındaysa, gez yüksekliği mesafeye göre arttırılır veya azaltılır. Buna göre 200 m.de M16A2 için 8/3-2 , veya M16A4 için 6/3-4 (örneğin kafaya net bir atış için) yapılan ayar da Çabuk Nişan (Hasty Sight Setting) olarak değerlendirilir.
2) M16A2 piyade tüfeği nişangah tasarımı mesafenin 800 mt.ye kadar 100mt.lik aralıklarla ayarlanabilmesini sağlar. M16A4'te ayarlanabilir mesafe 600mt.dir. Bu mesafeler gez üzerindeki ayar vidasında belirtilmiştir.

3)Örneğin, A2'de 8/3, A4'te ise 6/3 olarak yapılmış ayar, hedef uzaklığı 500 mt. Tahmin ediliyorsa ayar vidasını 5 klik çevirerek tekrar ayarlanır. Bu da Hasty Sight Setting olarak adlandırılır.

4. BİLİNMEYEN UZAKLIKTAKİ HEDEFLER İÇİN NİŞAN NOKTASI TEKNİĞİ
Hedef uzaklığı tüfeğin BZO* (Nişangah) sınırının üzerinde ve ayarlama için zaman yoksa, ofset (üst)atış teknikleri uygulanabilir. Nişan Noktası tekniğinde, önceden belirlenmiş noktalar hedefi yatay bölümlere ayırır. Arpacığın üstünün omuz hizasını göstermesi Tek Nokta, kafanın üstünü hizalaması ise Çift Nokta nişanı olarak değerlendirilir. Metodun ana prensipleri şunlardır:

a. Hedefin menzili 300-400 mt. arasında tahmin ediliyorsa, Tek nokta nişanı 

b. Menzil 400-500 mt. Arasında ise Çift nokta nişanı alınır.


5. MENZİL TAHMİNİ PRATİK UYGULAMASI 

a. Eğitim düzeni 

1) Eğitim alanına 500 mt.ye kadar farklı hedefler yerleştirilir. Uzaklıklar tam olarak ölçülür ve öğrencilerin tahminlerini kontrol için kaydedilir. 

2) Hedeflerin insan büyüklüğünde olması çalışma ile edinilen bilgileri belirginleştirir. 

3) Eğitime gerçeklik katmak için, hedefler tamamen veya kısmen kamufle edilebilir. Hedeflerin yanına konacak silahlar ve ekipman yeni bir bölgede benzer durumlarda mesafe tahmininde yabancılık çekmeden tahmin yapabilmeyi kolayaştırır.
4) Piyadenin tüfeğinin yanında olması, sürekli çalışarak Arpacık Metodunu öğrenmesini sağlayacaktır.

Not: BZO konusunda detaylı bilgi için : https://robarguns.com/blog/2013/11/24/ba...-it-right/
 
Alıntı
27 üye teşekkür etti:
Gazanfer, mfarukarikan, Sabri, husrev, hunter 12, TrCiviltary, harun, heisenberg, ombra, eraonk, Antiterör, Porsuk, tirendaz, batuhanvurall, Ozan60, karabasan, S@riyerli, Yasin06, Sakin, Tonyukuk ÖTUKEN, ilksurfer, xlcod3r, Dr.Oz, Zamane Akıncısı, Hero17, Tellioglu, bay_21
#9
Elinize emeğinize sağlık.

Saygılarımla.
 
Alıntı

#10
Sayın harun, Sayın ilksurfer ve Sayın Ahmet Özalp;

Bilgilendirmeniz ve emeğiniz için teşekkürler.

Saygılarımla.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi