Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ağızdan dolma silahların kanuni durumu
#1
Alttaki resimdeki gibi ağızdan dolma, karabarut ile çalışan, yiv setsiz tüfek ve tabancalar hangi ruhsata ait.

Kurşun bilye atıyor fakat yivseti yok ne olarak işlenecek bu silah? Yurt dışı sitelerde günümüzde yapılmış bu silahlar oldukça ucuz fiyatlara satılıyor ve ben tabancasında edinmek istiyorum eğer ruhsat durumu yivsizler gibi ise.
[Resim: s305a.jpg]

[Resim: s220-58a.jpg]

 
Alıntı

#2
Sn Septia, mevcut mevzuatta minimum 46 cm namlu uzunluğu şartı olduğundan resimdeki yivsiz tabancayı ruhsatlandırmak mümkün olmayabilir diye tahmin ediyorum.
 
Alıntı

#3
Tabanca olarak ruhsat almak istiyorum zaten.
 
Alıntı

#4
Bu "ucuz" tabancaya neden har(a)ç ödemek istiyorsunuz?
 
Alıntı

#5
Amacım haraç ödemeden alabilmek. Sonuçta yivset yok, 6136 ile mi tanımlanıyor yoksa 2521 ile mi? Bir şekilde satan buldum diyelim, ruhsat şubede ne olarak sınıflandırılacak, onu merak ediyorum.
 
Alıntı

#6
Sayın Septia ;
Türkiyede Satılıyor mu acaba yurt dışından şarjör zor geliyor kaçakçı muamelesi görenler var.
 
Alıntı

#7
6136 Sayılı Yasanın uygulanmasını göstermek üzere bu yasaya dayanılarak çıkartılan Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Alet Hakkında Yönetmeliğini 2. maddesi tanımlar başlığını taşımaktadır. Söz konusu madde ile kanun ve yönetmelik kapsamında kavramlar tanımlanmıştır.
Yönetmeliğin 2. maddesinin e fıkrası
Ateşli silahı: Mermi çekirdeği veya saçma tabir edilen özel şekil ve nitelikteki maddeleri, barut gazı veya bu neviden patlayıcı ve itici güç ile uzak mesafelere kadar atabilen silahlar, olarak tanımlamıştır.
Yönetmeliğin 2. maddesinin f fıkrası Tabancayı Tam otomatik olmamak şartıyla, namlu uzunluğu fişek yatağı hariç otuz santimetreyi ve tüm uzunluğu elli santimetreyi geçmeyen, dumanlı veya dumansız barut veya bu neviden bir patlayıcı ve itici güç ile gülle, mermi, saçma veya füze ile gaz ya da diğer nesneleri atabilen, belli bir çapta namluya uygun imal edilmiş ateşli silah olarak tanımlamıştır.

Yönetmelikteki bu tanımlardan anlaşılacağı üzere bir ateşli silahın tabanca vasfında tanımlanabilmesi için kriter yiv set ihtiva etmesi değil namlu boyu oluşturmaktadır. Dolayısıyla fotoğrafta göstermiş olduğunuz tabanca 6136 Sayılı Kanuna göre tabanca vasfında olup tabanca olarak ruhsatlandırılacaktır.


 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi