Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
John Moses Browning'in eserleri
#1
[Resim: guns-of-john-browning-small.jpg]

Tam boy resim: http://www.armoryblog.com/wp-content/upl...owning.jpg

U.S. M1895 Colt-Browning machine gun
FN Browning M1899/M1900
Colt Model 1900
Colt Model 1902
Colt Model 1903 Pocket Hammer (.38 ACP)
Colt Model 1903 Pocket Hammerless (.32 ACP)
Colt Model 1905
Remington Model 8 (1906), a long recoil semi-automatic rifle
Colt Model 1908 Vest Pocket (.25 ACP)
Colt Model 1908 Pocket Hammerless (.380 ACP)
FN Model 1910
U.S. M1911 pistol (.45 ACP)
Colt Woodsman pistol
Winchester Model 1885 falling-block single shot rifle
Winchester Model 1886 lever-action repeating rifle
Winchester Model 1887 lever-action repeating shotgun
Winchester Model 1890 slide-action repeating rifle (.22)
Winchester Model 1892 lever-action repeating rifle
Winchester Model 1894 lever-action repeating rifle
Winchester Model 1895 lever-action repeating rifle
Winchester Model 1897 pump-action repeating shotgun
Browning Auto-5 long recoil semi-automatic shotgun
U.S. M1917 water-cooled machine gun
U.S. M1919 air-cooled machine gun
U.S. M1918 Browning Automatic Rifle (BAR)
U.S. M2 .50-caliber heavy machine gun of 1921 (the famed ?Ma-Deuce? weapon)
Remington Model 8 semi-auto rifle
Remington Model 24 semi-auto rifle (.22) Also produced by Browning Firearms (as the SA-22) and several others
Browning Hi-Power (Grand Puissance or GP), the standard sidearm of many military and police forces
The Browning Superposed over/under shotgun was designed by John Browning in 1922 and entered production in 1931
Ithaca Model 37 pump-action repeating shotgun
He didn?t just makes guns, he also developed the following cartridges:
.25 ACP
.32 ACP
.38 ACP
9mm Browning Long
.380 ACP
.45 ACP
.50 BMG
 
Alıntı
7 üye teşekkür etti:
batuhanvurall, tekoglu, ilbay, defender45acp, iso, FRD, LAMRETOEJ
#2
Aynı fotoğrafı ben paylaşacaktım valla olmadı bu şimdi... Smile
 
Alıntı

#3
Hafif ateşli silahlar ile hoşlaştığımız için, diğer çalışmalarından bihaberdim, bilgilendirici ve hoş bir paylaşım olmuş.
Ellerinize sağlık Sn.İlksurfer.
 
Alıntı

#4
Herkesçe bilinen Browning'e adını veren John Moses Browning hakkında öğrendiğim ilginç bilgileri bu başlık altında paylaşmak isterim. Silah konusunda bir dahi olarak görülen, ve 'Master' (Büyük Usta) denilen, (Bu noktadan sonra JBM olarak kısaltacağım) JMB'nin yapmış olduğu şeyler beni hep hayrete düşürmüştür, umarım tarihle ilgilenen arkadaşlar severek okurlar. Silah pratiğinde ancak 'çaylak' olduğum için, İnternet'te bulunabilecek bilgileri burada paylaşarak hiç olmazsa ansiklopedik bilgi ile foruma katkım olsun istedim. Daha detaylı bilgilerle ve sizlerin katkılarıyla zamanla daha zenginleşeceğini düşünüyorum.

JMB'nin Ateşli Silahlar kavramındaki yerini anlamak açısından kısaca önemli ve ilginç bulduğum bilgileri özetleyeyim:

- Günümüzde kullanılan hemen her ateşleme sistemini ilk keşfedip uygulayan JMB'dir demek abartılı olmaz. Slide action, Bolt action sistemleriyle ilgili tasarımlarından sonra yaptığı ilk gaz operasyonlu yarı otomatik hareketli bolt tabanca sistemi ve ilk gaz operasyonlu tam otomatik makinalı tüfek sistemi günümüzde hala kullanılmaktadır.
-Babası Jonathan Browning'in Ogden-Utah'ta kurduğu Silah imalathanesinde 7 yaşında çırak olarak başladığı Silah işinde, rakipsiz olmasını sağlayan en önemli özelliği, çok iyi bir 'zenaatkar' olması ve 3 boyutlu olarak tasarladığı herşeyi bizzat imal edebilmesidir. İlk silahını 13 yaşında yapmış, ilk patenti 24 yaşında almıştır. Adına alınan toplam patent sayısı 128'dir ve bunların bir kısmı, örneğin Colt M1911, bugün halen imal edilmeye devam etmektedir. Yaptığı silah tasarımlarını, kendi firmasından başka, Winchester, Colt, Remington, Savage, FN Hernstal firmaları satın alıp kendi markalarıyla üretmişlerdir. Tasarımları yalnız küçük silahlarla sınırlı olmayıp, .22 kalibreden .50 kalibreye kadar farklı boyutlarda silahlar, ve bu silahlarla kullanılacak mühimmatı da içermektedir.
Prototipin tamamını kendi ürettiği için çok kısa sürelerde tasarımını hayata geçirebiliyordu. En üretken olduğu zamanlarda ortalama 2-3 ayda bir yeni patent almıştır.
JMB'nin herbiri ayrı bir araştırma konusu olacak en önemli kabul edilen tasarımları:
-M1911 Pistol
-Browning HP Pistol
-Auto 5 Shotgun
-BAR Browning Automatic Rifle
-.30 Machine Gun (Su soğutmalı)
-.30 Machine Gun (Hava soğutmalı)
-.50 Machine Gun

JMB 1926'da ölene kadar, kardeşi Matthew Sandifer Browning ile ortak çalışmıştır. Teknik konuları kendisi çözerken kardeşi ticari ilişkileri yürütmüştür. 1927'de kurulan Browning Arms Company 1977'de JMB'nin son yıllarını geçirdiği Liege firması FN Hernstal tarafından satın alınmıştır.

Buraya kadar Wikipedia ağırlıklı çeşitli kaynaklardan toparladığım özet bilgiye ek olarak, araştırma sırasında edindiğim izlenimi de aktarmak isterim.
JMB silah dünyasında bir fenomen, adına ithaf edilen birçok 'quote' yani deyiş var.
[Resim: I_am_the_guy_with_The_Gun.jpg]
Bu resmi görünce, JMB'i posta arabasında giderken düşündüm ve arabanın üstünde uçarak takip eden akbabalar gözlerimde canlandı.
Araştırmaya devam ettikçe,JMB'nin yerleştiği yerde mantar gibi türeyen Cenaze levazımatçılarını da görür gibi oldum.

[Resim: Tetik_diiplini_Faul.jpg]

Merak etmeyin, Burton bu seanstan sağ çıkmış.

[Resim: Browning_and_Burton.jpg]

Görüldüğü gibi Tetik disiplini biz faniler için şart, John Moses Browning gibi bir usta, artık nasıl çelik gibi bir sinir varsa gerek görmemiş.

Şaka bir tarafa herhalde o zamanlar silah'la ölüm çok yaygın olduğundan, bunların arasında Tetik ve Namlu disiplinine kurban gidenlerin pek dikkat çekmediğini ve Silahlarla ilgili kuralların çok daha sonra, belki 2.ci Dünya Savaşı'ndan sonra önem kazandığını düşünüyorum.

Saygılar.
 
Alıntı
24 üye teşekkür etti:
heisenberg, batuhanvurall, harun, ugurucar57, tekoglu, PersonalDefence, kuzeybuzulu, cnrabt, Sabri, hunter 12, husrev, Tongel, ilbay, maho07, sem, defender45acp, Gravis_Pro, alpago, ALPTUG, Cem1964, orpeus, madenci08, pasa_7676, LAMRETOEJ
#5
JMB Ateşli Silahlar tasarımında genel olarak rakipsiz 'Büyük Usta' kabul edilir. Birçok tasarımcı, başarılı tek bir silah ve sayılı patent'le isimlerini tarihe yazdırmıştır. Örneğin Mikhail Kalashnikov, AK-47 ile, John Garand, M1 ile, Hiram Maxim, Maxim Makinalı Tüfeği ile, Richard Gatling, Gatling Makinalı Tüfeği ile tarihe geçmişlerdir. Revolver denildiğinde (Keşfeden o olmamasına rağmen) Samuel Colt,   Lever action denildiğinde Benjamin T. Henry akla gelir. John Moses Browning ise sayısız keşif, 128 patent, kimisi bugün bile kullanılan .22'den .50 kalibreye kadar birçok silah ile tüm Usta'ların arasında yıldız gibi parlamaktadır. İlk pompalı ve ilk başarılı yarım otomatik tüfekleri yapan JMB'dir. Bu başarıyı sağlayan en önemli etken Silahçılığın JMB'nin 'Baba Mesleği' olmasıdır. 7 yaşında atölyede çalışmaya başlamış ve 13 yaşında atölyede bulduğu parçaları birleştirerek ilk silahını yapmıştır.
Baba Jonathan Browning,(1805-1879) Quincy-Tennessee'de demircilik ve kilitçilik yaparken zamanla silah imal etmeye başladı.Başarılı da oldu. Kapsül'ün keşfedilmesi birçok yeniliğe sebep olmuştu. Ardarda ateş edebilen silahlara ihtiyaç vardı. Jonathan Browning'de bu dönemde (1830'ların 2.ci yarısı)Harmonica Gun adı  verilen kayar yataklı bir tüfek yaptı ve epeyce sattı. Tüfeği 2 haftada imal edip 24 Dolar'a satıyordu.
[Resim: Browning_2.jpg]
Bu sıralarda toplumla çelişen ve sürekli baskı altında yaşayan Mormon'larla tanıştı ve inançlarını benimsedi. Ancak otorite Mormon'ların çok eşlilik prensipine karşı çıkıyor, buna verilecek tavizin Güney Eyaletlerde kaldırılmak istenen köleliğe örnek teşkil edeceğini düşünüyordu. 1838'de Missouri ve 1846'da ki Mormon savaşlarının yanısıra Federal güçler ve Mormon milisler arasında sürekli çatışma vardı ve Silahlar talep çok yoğundu.
Baba Browning Mormon inancını benimsedikten sonra, Quincy'de tutunamadı, baskılarla önce Nauvoo-Illinois'ye taşındı ardından ilk yerleşimcilere katılarak 1852'de Ogden-Utah'a göçtü ve atölyesini buraya taşıdı.
Burada yaptığı silahlardan bir örnek: Toplu (Revolver) Tüfek
[Resim: Browning_3.jpg]
1855'te John Moses doğduğunda babası 50 yaşındaydı. 7 yaşında çıraklığa başladı. Çok meraklı ve yetenekli olmalı ki, 13 yaşında atölyedeki parçalardan bir tüfek yaptı. 15 yaşında atölyede tam zamanlı çalışıyordu. Aklı hep yeni arayışlarda idi ancak baba Jonathan 60'ını geçmişti ve artık atölyede ağırlıklı olarak tamirat işleri yapılıyordu. Burada Amerikan İç Savaşı'nın 1861-1865 yılları arasında olduğunu  bir not olarak düşelim.
1879'da baba Jonathan Browning ölünce işin başına çocuklar geçti ve 6 kardeşin ortaklığıyla  Browning Arms Company kuruldu. JMB üretimle uğraşırken kardeşi Matthew ticari işleri yürütüyordu. (JMB ölene kadar Matthew ile beraber çalıştı.)
1878'de yaptığı tek atışlı metal kartuşlu fişek atan Single Shot tüfeği 1880-1883 arasında 600 adet imal ettiler. En fazla günde 3 tüfek yapabiliyorlardı ve talep çok daha fazla idi. Bu silahlardan birisini Winchester'in temsilcisi aldı ve Genel Müdür Thomas Bennet'e yolladı. Winchester bu sıralarda 'Lever action' tüfekler üretiyordu. JMB'nin tüfeği beğenildi ve Winchester 8.000 Dolara tüfeğin üretim hakkını satın aldı.
[Resim: 1878_single_shot.jpg]
Winchester artan talebi karşılayacak üretimi yapabiliyordu, JMB'nin tasarımlarını satın alıyor, ancak satıştan pay vermeye yanaşmıyordu. Browning kardeşler Winchester'e fason imalat yapmakla yetiniyorlardı. Bu ilişki uzun süre devam etti. Bu devrede JMB'nin Wİnchester için tasarladığı silahlar:


1885 Single shot Rifle

[Resim: 1885_High_Wall.jpg]


1886 Lever action Rifle
[Resim: 1886_Lever_action.jpg]

1887 Lever action Shotgun
[Resim: 1886_Lever_action_shotgun.jpg]


1890 Slide action Rifle
[Resim: model_1890.jpg]


1892 Lever action Rifle
[Resim: 1892.jpg]


1894 Lever action Rifle
[Resim: winch94_2.jpg]1895 Lever action Rifle
[Resim: winchester_1895_saddle_ring_carbine_1.jpg]


1897 Slide action Shotgun
[Resim: 1897_slide_action.jpg]1900 Bolt action Rifle
[Resim: Winchester_1900_bolt_action_single_shot_22_Rifle.jpg]

Bu verimli ortaklık 20 sene devam etti. Winchester peynir-ekmek gibi JMB tarafından tasarlanmış silahları sattı. 
Tasarımlar binlerce adet satıldığı için Browning satılan tüfek başına bir ücret talep ediyordu. Örneğin 1894 6 milyon civarında sattı. Winchester hiç bir zaman satıştan pay vermedi ve zamanla ilişkiler bozularak JMB'yi başka arayışlara yöneltti. 1903'te Winchester tarih boyunca alınmış en kötü ticari kararlardan birini vererek JMB ile olan ortaklığı bitirdi.
Bu kararın sonucunda JMB'nin Avrupa'ya açılarak FN ile çalışmaya başlaması, Dünya'mızın günümüzdeki haline gelmesine sebep etkenlerden biridir.
Winchester sonrasını devamında paylaşmak üzere.
Saygılar.
 
Alıntı
14 üye teşekkür etti:
Tongel, iso, hymer, lupus, madenci08, taarruz, pasa_7676, tirendaz, batuhanvurall, heisenberg, demasoni, maho07, LAMRETOEJ, xeorx
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): oğuz, 1 Ziyaretçi