Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
John Moses Browning'in eserleri
#1
[Resim: guns-of-john-browning-small.jpg]

Tam boy resim: http://www.armoryblog.com/wp-content/upl...owning.jpg

U.S. M1895 Colt-Browning machine gun
FN Browning M1899/M1900
Colt Model 1900
Colt Model 1902
Colt Model 1903 Pocket Hammer (.38 ACP)
Colt Model 1903 Pocket Hammerless (.32 ACP)
Colt Model 1905
Remington Model 8 (1906), a long recoil semi-automatic rifle
Colt Model 1908 Vest Pocket (.25 ACP)
Colt Model 1908 Pocket Hammerless (.380 ACP)
FN Model 1910
U.S. M1911 pistol (.45 ACP)
Colt Woodsman pistol
Winchester Model 1885 falling-block single shot rifle
Winchester Model 1886 lever-action repeating rifle
Winchester Model 1887 lever-action repeating shotgun
Winchester Model 1890 slide-action repeating rifle (.22)
Winchester Model 1892 lever-action repeating rifle
Winchester Model 1894 lever-action repeating rifle
Winchester Model 1895 lever-action repeating rifle
Winchester Model 1897 pump-action repeating shotgun
Browning Auto-5 long recoil semi-automatic shotgun
U.S. M1917 water-cooled machine gun
U.S. M1919 air-cooled machine gun
U.S. M1918 Browning Automatic Rifle (BAR)
U.S. M2 .50-caliber heavy machine gun of 1921 (the famed ?Ma-Deuce? weapon)
Remington Model 8 semi-auto rifle
Remington Model 24 semi-auto rifle (.22) Also produced by Browning Firearms (as the SA-22) and several others
Browning Hi-Power (Grand Puissance or GP), the standard sidearm of many military and police forces
The Browning Superposed over/under shotgun was designed by John Browning in 1922 and entered production in 1931
Ithaca Model 37 pump-action repeating shotgun
He didn?t just makes guns, he also developed the following cartridges:
.25 ACP
.32 ACP
.38 ACP
9mm Browning Long
.380 ACP
.45 ACP
.50 BMG
 
Alıntı
15 üye teşekkür etti:
batuhanvurall, tekoglu, ilbay, defender45acp, iso, FRD, LAMRETOEJ, Murata, Gravis_Pro, 1905sss, AsmTR, sencerstm, pasa_7676, mimaslan, sparus
#2
Aynı fotoğrafı ben paylaşacaktım valla olmadı bu şimdi... Smile
 
Alıntı

#3
Hafif ateşli silahlar ile hoşlaştığımız için, diğer çalışmalarından bihaberdim, bilgilendirici ve hoş bir paylaşım olmuş.
Ellerinize sağlık Sn.İlksurfer.
 
Alıntı

#4
Herkesçe bilinen Browning'e adını veren John Moses Browning hakkında öğrendiğim ilginç bilgileri bu başlık altında paylaşmak isterim. Silah konusunda bir dahi olarak görülen, ve 'Master' (Büyük Usta) denilen, (Bu noktadan sonra JBM olarak kısaltacağım) JMB'nin yapmış olduğu şeyler beni hep hayrete düşürmüştür, umarım tarihle ilgilenen arkadaşlar severek okurlar. Silah pratiğinde ancak 'çaylak' olduğum için, İnternet'te bulunabilecek bilgileri burada paylaşarak hiç olmazsa ansiklopedik bilgi ile foruma katkım olsun istedim. Daha detaylı bilgilerle ve sizlerin katkılarıyla zamanla daha zenginleşeceğini düşünüyorum.

JMB'nin Ateşli Silahlar kavramındaki yerini anlamak açısından kısaca önemli ve ilginç bulduğum bilgileri özetleyeyim:

- Günümüzde kullanılan hemen her ateşleme sistemini ilk keşfedip uygulayan JMB'dir demek abartılı olmaz. Slide action, Bolt action sistemleriyle ilgili tasarımlarından sonra yaptığı ilk gaz operasyonlu yarı otomatik hareketli bolt tabanca sistemi ve ilk gaz operasyonlu tam otomatik makinalı tüfek sistemi günümüzde hala kullanılmaktadır.
-Babası Jonathan Browning'in Ogden-Utah'ta kurduğu Silah imalathanesinde 7 yaşında çırak olarak başladığı Silah işinde, rakipsiz olmasını sağlayan en önemli özelliği, çok iyi bir 'zenaatkar' olması ve 3 boyutlu olarak tasarladığı herşeyi bizzat imal edebilmesidir. İlk silahını 13 yaşında yapmış, ilk patenti 24 yaşında almıştır. Adına alınan toplam patent sayısı 128'dir ve bunların bir kısmı, örneğin Colt M1911, bugün halen imal edilmeye devam etmektedir. Yaptığı silah tasarımlarını, kendi firmasından başka, Winchester, Colt, Remington, Savage, FN Hernstal firmaları satın alıp kendi markalarıyla üretmişlerdir. Tasarımları yalnız küçük silahlarla sınırlı olmayıp, .22 kalibreden .50 kalibreye kadar farklı boyutlarda silahlar, ve bu silahlarla kullanılacak mühimmatı da içermektedir.
Prototipin tamamını kendi ürettiği için çok kısa sürelerde tasarımını hayata geçirebiliyordu. En üretken olduğu zamanlarda ortalama 2-3 ayda bir yeni patent almıştır.
JMB'nin herbiri ayrı bir araştırma konusu olacak en önemli kabul edilen tasarımları:
-M1911 Pistol
-Browning HP Pistol
-Auto 5 Shotgun
-BAR Browning Automatic Rifle
-.30 Machine Gun (Su soğutmalı)
-.30 Machine Gun (Hava soğutmalı)
-.50 Machine Gun

JMB 1926'da ölene kadar, kardeşi Matthew Sandifer Browning ile ortak çalışmıştır. Teknik konuları kendisi çözerken kardeşi ticari ilişkileri yürütmüştür. 1927'de kurulan Browning Arms Company 1977'de JMB'nin son yıllarını geçirdiği Liege firması FN Hernstal tarafından satın alınmıştır.

Buraya kadar Wikipedia ağırlıklı çeşitli kaynaklardan toparladığım özet bilgiye ek olarak, araştırma sırasında edindiğim izlenimi de aktarmak isterim.
JMB silah dünyasında bir fenomen, adına ithaf edilen birçok 'quote' yani deyiş var.
[Resim: I_am_the_guy_with_The_Gun.jpg]
Bu resmi görünce, JMB'i posta arabasında giderken düşündüm ve arabanın üstünde uçarak takip eden akbabalar gözlerimde canlandı.
Araştırmaya devam ettikçe,JMB'nin yerleştiği yerde mantar gibi türeyen Cenaze levazımatçılarını da görür gibi oldum.

[Resim: Tetik_diiplini_Faul.jpg]


JMB, Winchester'den Frank Burton ile BAR tüfeğini incelerken.
Merak etmeyin, Burton bu seanstan sağ çıkmış.

[Resim: Browning_and_Burton.jpg]

Görüldüğü gibi Tetik disiplini biz faniler için şart, John Moses Browning gibi bir usta, artık nasıl çelik gibi bir sinir varsa gerek görmemiş.

Şaka bir tarafa herhalde o zamanlar silah'la ölüm çok yaygın olduğundan, bunların arasında Tetik ve Namlu disiplinine kurban gidenlerin pek dikkat çekmediğini ve Silahlarla ilgili kuralların çok daha sonra, belki 2.ci Dünya Savaşı'ndan sonra önem kazandığını düşünüyorum.

Saygılar.
 
Alıntı
31 üye teşekkür etti:
heisenberg, batuhanvurall, harun, ugurucar57, tekoglu, PersonalDefence, kuzeybuzulu, cnrabt, Sabri, hunter 12, husrev, Tongel, ilbay, maho07, sem, defender45acp, Gravis_Pro, alpago, ALPTUG, Cem1964, orpeus, madenci08, pasa_7676, LAMRETOEJ, Simurg, foottwo, iso, Sedo, Sarnav, mimaslan, sparus
#5
JMB Ateşli Silahlar tasarımında genel olarak rakipsiz ' Büyük Usta' olarak kabul edilir. Birçok tasarımcı, başarılı tek bir silah ve sayılı patentle isimlerini tarihe yazdırmıştır. Örneğin Mikhail Kalashnikov AK-47 ile, John Garand M1 ile, Hiram Maxim Maxim Makinalı Tüfeği ile, Richard Gatling Gatling Makinalı Tüfeği ile tarihe geçmişlerdir. Revolver denildiğinde ( Keşfeden o olmamasına rağmen ) Samuel Colt,   Lever action denildiğinde Benjamin T. Henry akla gelir. John Moses Browning ise sayısız keşif, 128 patent, kimisi bugün bile kullanılan .22'den .50 kalibreye kadar bir çok silah ile tüm Usta' ların arasında yıldız gibi parlamaktadır. İlk pompalı ve ilk başarılı yarım otomatik tüfekleri yapan JMB' dir. Bu başarıyı sağlayan en önemli etken silahçılığın JMB'nin ' Baba Mesleği ' olmasıdır. Yedi yaşında atölyede çalışmaya başlamış ve onüç yaşında atölyede bulduğu parçaları birleştirerek ilk silahını yapmıştır.

Baba Jonathan Browning,(1805-1879) Quincy-Tennessee' de demircilik ve kilitçilik yaparken zamanla silah imal etmeye başladı.Başarılı da oldu. Kapsülün keşfedilmesi birçok yeniliğe sebep olmuştu. Ard arda ateş edebilen silahlara ihtiyaç vardı. Jonathan Browning de bu dönemde (1830'ların 2.ci yarısı) Harmonica Gun adı  verilen kayar yataklı bir tüfek yaptı ve epeyce sattı. Tüfeği iki haftada imal edip 24 Dolar'a satıyordu.


[Resim: Browning_2.jpg]Bu sıralarda toplumla çelişen ve sürekli baskı altında yaşayan Mormon' larla tanıştı ve inançlarını benimsedi. Ancak otorite Mormon' ların çok eşlilik prensipine karşı çıkıyor, buna verilecek tavizin Güney Eyaletlerde kaldırılmak istenen köleliğe örnek teşkil edeceğini düşünüyordu. 1838' de Missouri ve 1846' daki Mormon savaşlarının yanısıra Federal güçler ve Mormon milisler arasında sürekli çatışma vardı ve Silahlar talep çok yoğundu. Baba Browning Mormon inancını benimsedikten sonra Quincy'de tutunamadı, baskılarla önce Nauvoo-Illinois' ye taşındı ardından ilk yerleşimcilere katılarak 1852' de Ogden-Utah' a göçtü ve atölyesini buraya taşıdı.

Burada yaptığı silahlardan bir örnek: Toplu (Revolver) Tüfek[Resim: Browning_3.jpg]1855' te John Moses doğduğunda babası 50 yaşındaydı. 7 yaşında çıraklığa başladı. Çok meraklı ve yetenekli olmalı ki, 13 yaşında atölyedeki parçalardan bir tüfek yaptı. 15 yaşında atölyede tam zamanlı çalışıyordu. Aklı hep yeni arayışlarda idi ancak baba Jonathan 60' ını geçmişti ve artık atölyede ağırlıklı olarak tamirat işleri yapılıyordu. Burada Amerikan İç Savaşı' nın 1861-1865 yılları arasında olduğunu bir not olarak düşelim.

1879'da baba Jonathan Browning ölünce işin başına çocuklar geçti ve 6 kardeşin ortaklığıyla  Browning Arms Company kuruldu. JMB üretimle uğraşırken kardeşi Matthew ticari işleri yürütüyordu. (JMB ölene kadar Matthew ile beraber çalıştı.)

1878'de yaptığı tek atışlı metal kartuşlu fişek atan Single Shot tüfeği 1880-1883 arasında 600 adet imal ettiler. En fazla günde 3 tüfek yapabiliyorlardı ve talep çok daha fazla idi. Bu silahlardan birisini Winchester' in temsilcisi aldı ve Genel Müdür Thomas Bennet'e yolladı. Winchester bu sıralarda 'Lever action' tüfekler üretiyordu. JMB'nin tüfeği beğenildi ve Winchester 8.000 Dolara tüfeğin üretim hakkını satın aldı.[Resim: 1878_single_shot.jpg]Winchester artan talebi karşılayacak üretimi yapabiliyordu, JMB' nin tasarımlarını satın alıyor, ancak satıştan pay vermeye yanaşmıyordu. Browning kardeşler Winchester' e fason imalat yapmakla yetiniyorlardı. Bu ilişki uzun süre devam etti. Bu devrede JMB'nin Winchester için tasarladığı silahlar:


1885 Single shot Rifle[Resim: 1885_High_Wall.jpg]


1886 Lever action Rifle


[Resim: 1886_Lever_action.jpg]


1887 Lever action Shotgun


[Resim: 1886_Lever_action_shotgun.jpg]


1890 Slide action Rifle


[Resim: model_1890.jpg]


1892 Lever action Rifle


[Resim: 1892.jpg]


1894 Lever action Rifle


[Resim: winch94_2.jpg]1895 Lever action Rifle


[Resim: winchester_1895_saddle_ring_carbine_1.jpg]


1897 Slide action Shotgun


[Resim: 1897_slide_action.jpg]


1900 Bolt action Rifle


[Resim: Winchester_1900_bolt_action_single_shot_22_Rifle.jpg]


Bu verimli ortaklık 20 sene devam etti. Winchester peynir-ekmek gibi JMB tarafından tasarlanmış silahları sattı.  Tasarımlar binlerce adet satıldığı için Browning satılan tüfek başına bir ücret talep ediyordu. Örneğin 1894 altı milyon civarında sattı. Winchester hiç bir zaman satıştan pay vermedi ve zamanla ilişkiler bozularak JMB'yi başka arayışlara yöneltti. 1903' te Winchester tarih boyunca alınmış en kötü ticari kararlardan birini vererek JMB ile olan ortaklığı bitirdi. Bu kararın sonucunda JMB' nin Avrupa' ya açılarak FN ile çalışmaya başlaması, Dünyamızın günümüzdeki haline gelmesine sebep etkenlerden birisidir.

Winchester sonrasını devamında paylaşmak üzere saygılar.
 
Alıntı
30 üye teşekkür etti:
Tongel, iso, hymer, lupus, madenci08, taarruz, pasa_7676, tirendaz, batuhanvurall, heisenberg, demasoni, maho07, LAMRETOEJ, xeorx, ombra, Karagoz, ugurucar57, tekoglu, alone61, defender45acp, 1905sss, Simurg, cnrabt, al-me, ilbay, PersonalDefence, Sedo, Sarnav, mimaslan, sparus
#6
Aşağıda gördüğümüz belge, bir firmanın alabileceği en yanlış kararlara örnek olarak ticaret tarihine geçmiş bir açıklama yazısıdır.  Winchester firması, Temsilci ve Satış Mümessillerine, Browning firması ile yolları ayırdığını bildiriyor. [Resim: 2015_08_01_02_39_26_Winchester_Repeating..._Books.png]
 


Özetle, temsilcilerinden gelen sorular üzerine bu açıklamayı yaptıklarını, otomatik sistemi bulan kişinin aslında Winchester çalışanı Thomas Johnson olduğunu, yeni buluşların firmalar tarafından değil, firma çalışanları tarafından yapıldığını, senelerdir Browning ile çalıştıklarını, imal edilsin edilmesin bütün tasarımlarını satın aldıklarını, çünkü JMB' nin dahi bir tasarımcı olduğunu kabul ettiklerini, ancak Matthew Browning' in zor bir adam olduğunu belirtiyorlar. Zamanla pahallı gelmeye başladıkları için, Colt' la çalışmasına bile göz yumduklarını, zaten JMB tasarımlarının hepsinin kendi elemanları tarafından geliştirilerek imal edildiğini, (örnek olarak Model 1894'ün tasarımının, Mr. Mason tarafından modifiye edildiğini) anlatıyor ve Winchester' in Browning' ler olmadan da başarılı olacağını, yeni .22 otomatik tüfeklerinin piyasaya verecekleri cevap olduğunu söylüyor.

Gerçek böyle değildi. Winchester ve Colt arasındaki yazılıolmayayn gizli pazar paylaşımı anlaşmasına göre, Winchester spor tüfek pazarına, Colt ise ağırlıklı olarak tabanca pazarına çalışıyor ve Ordu kontratları alıyordu. Yine ticari yaklaşımlarla, satın alınmış kimi tasarımlar imal edilmeden rafa kaldırılıp daha uygun bir zaman bekleniyordu. JMB'nin tek derdi tasarımlarının hayata geçmesiydi. Satış rakamlarını gören kardeşi Matthew ise, tasarımı düz bir fiyata satarak kazıklandıklarını düşünüyordu. Çünkü, 20-30 bin Dolar karşılığı satılan bir tasarım  yüzbinlerce adet satabiliyordu. Örneğin en başarılı lever action olarak kabul edilen Model 1894, kısaca Win 94, 2006-2011 arasında bir duraklama haricinde her devirde üretilmeye devam etmiştir. (2011'den itibaren Japon Miroku tarafından Browning için üretilmektedir.) Bugüne kadar 7,5 milyonun üstünde 1894 üretildiği tahmin ediliyor. Bu yüzden Browning kardeşler, satılan silah başına pay istiyorlardı.

O zamanlar kullanılan çalışma sistemi, 1860 yılında Benjamin Tyler Henry tafından bulunan Lever Action sistemi idi. JMB tasarladığı Slide Action ( Pompalı ) sistemi, tutucu Winchester' e ancak 1890' da kabul ettirebildi. 
 
1892'te tasarlayıp patent aldığı M1895 Makinalı Tüfek tasarımını ise askeri pazara çalışan Colt' a götürdü.[Resim: 350px_MG1895.jpg]Samuel Colt 1800' lerin başında kullanılan toplu çakmaklı ( Revolving Flintlock, Elisha Collier tarafından patentlenmişti. ) sistemi tabancalara uyarlayarak ilk revolver tabancayı yapmıştı ve Meksika savaşlarında Ordu'ya sattığı revolverlerle en büyük firmaların arasına girmişti. 

Colt Paterson: İlk revolver


[Resim: Colt_Paterson_5th_Model.jpg]


JMB tabanca tasarımlarını Colt' a vermeye başladı. Bunların kimi istediği gibi satıştan pay şeklindeydi ama Colt ticari politikasına uygun şekilde kimi tasarımları satın aldığı halde üretmiyordu. Aşağıda Colt tarafından üretilen JMB tasarımı M1900' ü görüyoruz. Bu arada Samuel Colt' un Amerikan İç Savaşı' nda her iki tarafa da silah sattığını ve öldüğünde Amerikanın en zenginlerinden biri olduğunu söyleyelim.


 
[Resim: Pistol_US_Colt_M1900_10193185426.jpg]JMB ayrıca FN ile de çalışıyordu. FN 1887' de Belçika' nın Liege bölgesinde öteden beri silah imal eden atölyelerin birleşmesiyle, Belçika hükümetinin 150.000 tüfeklik kontratını karşılamak için kurulmuştu, ancak bu kontrattan sonra işsiz kalmışlar ve Alman Mauser firmasıyla girdikleri bir patent davasından sonra silah işinden çekilerek bisiklet üretimine başlamışlardı. FN' in Amerika' ya bisiklet işindeki son yenilikleri öğrenmesi amacıyla gönderdiği Hart O. Berg' in tesadüf eseri JMB ile tanışması tarihi değiştiren bir olay oldu. Berg' in elinde, kalifiye ustalarıyla birlikte bir silah fabrikası vardı, JMB' de ise onlarca yeni fikir ve tasarım. 1897' de Berg Belçika' ya dönerken yanında 1899' da FN' nin üreteceği ilk tabanca olan .32 ACP (7.65x17) kalibreli FN Browning 1899' un prototipini götürdü.[Resim: Pic_5_730x449.jpg]Silah test sırasında teklemeden 500 atış yaparak FN' in takdirini kazandı. Hemen Winchester ve Colt' un yapmadığını yaparak, tasarıma verdikleri 2000 Dolar haricinde satılan silah başına 2 Frank pay vermeyi kabul ettiler. Silahın satış fiyatı 30 Frank'tı. Avrupa' daki yoğun satışlar JMB'yi zengin etti ve FN' e gönül bağıyla bağlandı, ölene kadar beraber çalışmaya devam etti.
 
JMB ateşleme sırasında çıkan gazı tahliye ve sürme amacıyla kullanma konusunu uzun zamandır düşünüyordu. 1900' de ateşleme anında oluşan geri tepme gücünü tahliye ve yeni fişeği sürme için kullanan, ve sonradan Auto-5 diye adlandırılacak ilk silahın patentini aldı. Tüfeklerini Winchester ürettiği için yönetici Thomas Bennet' le görüşüyordu. Winchester sporda kullanılan tüfeklerde tekti ve kendilerini dev aynasında görüyorlardı. JMB' nin istediği payı vermemek, ayrıca o sırada iyi sattıkları 1897' nin pazar payını düşürmemek için uzun süre oyaladılar. 1902 başında sabrı tükenen JMB ile yapılan kısa fakat tansiyonlu bir görüşme sonunda T. Bennet verilebilecek en yanlış kararla ipleri kopardı.  JMB bunun üzerine Remington' un başkanı Marsellus Hartley' i aradı ve aynı gün randevu aldı. Fakat kaderin oyunu, Hartley görüşmeden önce kalp krizi geçirdi ve öldü. 
 
JMB 1902 Şubat ayında habersiz bir şekilde Liege' e geldi. Auto-5'i üretmek için son çare FN' le görüşecekti. FN'deki tecrübeli ustalar, Auto-5'in tasarımındaki mükemmelliği Winchester' in aksine hemen farkettiler.  JMB onların gözünde  ' Le Maitre ' yani Usta idi. JMB' nin tasarladığı silahlar Avrupa' da o kadar çok satıldı ki, Fransızca konuşulan kimi ülkelerde Browning kelimesi Tabanca anlamında kullanılır oldu. Bu yüzden FN, JMB' yi hep el üstünde tuttu. O kadar ki, 1904' te Auto-5 üzerindeki haklarının bir kısmından feragat ettiler ve JMB aynı tasarımı Remington' a da sattı. Remington Auto-5' i ufak modifikasyonlarla Model 11 olarak piyasaya sürdü.

FN devresi JMB'nin bugünün efsanelerini tasarladığı en verimli dönemidir.  Bu dönemi de kısmetse daha sonra anlatmak üzere saygılar.Aşağıda tarihe geçmiş ilk 'Recoil Operated' Kinetik Sistem yarım otomatik Auto-5'i görüyoruz.[Resim: Belgian_Browning_Auto_5_Semi_Automatic_S...or_com.jpg]
 
Alıntı
30 üye teşekkür etti:
Sabri, cnrabt, hunter 12, madenci08, ugurucar57, Gravis_Pro, Tongel, lupus, wubıh, sem, heisenberg, demasoni, 1905sss, Simurg, ErDiNi78, tekoglu, al-me, ilbay, 6patlar, PersonalDefence, OBERON01, Oberon, suat, iso, Sedo, pasa_7676, Sarnav, mimaslan, sparus, mertk
#7
Sn. Ahmet Özalp

Öncelik bu güzel yazı dizisi için teşekkür ederim.

Sayenizde JMB hakkında çoğu şeyi öğrendik.

bir sonraki yazıyı sabırsızlıkla bekliyoruz.(Her gün gazetede merakla, ne yazdı diye beklediğimiz yazarlar gibi oldu) Smile

Saygılarımla.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp, PersonalDefence
#8
Auto 5 konusunda verdiğim bilginin çok yüzeysel olduğunu fark edince, tüfeği daha detaylı incelemeye karar verdim. Lever Action sistemi hariç, diğer tüm sistemleri (Pompalı, Gazlı, Kinetik, çalışma sistemleri ve Superpoze namlu yerleşimi) keşfeden JMB'nin en önemli eserlerinden biri olan Auto-5, o güne kadar yapılmış tüm tüfeklerden farklı olup hareketli bir namlusu vardı. Ateşleme anında oluşan geri tepme ile namlu ve mekanizma geriye doğru hareket ediyor, tetik tekrar kuruluyor, bu sırada sıkışan yayların etkisiyle mekanizma dönerken, yatağa yeni fişeği sürüyordu. Browning tasarımı tüfeklerle Amerikan spor piyasasını ele geçirmiş olan Winchester bu yeni tasarımın ne kadar başarılı olacağını göremiyordu. Mevcut pazarda çok iyi satış yapıyorlardı ve yeni bir tüfekle pazarı bölmek istemiyorlardı. Ayrıca JMB'nin ısrar ettiği satıştan pay konusu yüzünden proje 2 sene sürüncemede kaldı. Kaderin oyunuyla Remington'a da kısmet olmayan tüfek sonunda FN'e nasip oldu.
 Aslında FN de Auto 5'i tam olarak anlayamamıştı. İlk parti üretilecek 10.000 tüfeği bir kaç senede satabileceklerini planlıyorlardı. Ancak 10.000 Auto-5, 1 senede satılınca tüfeğin gerçek değeri anlaşıldı. Birçokları tarafından gelmiş geçmiş en iyi Shotgun olarak nitelendirilen Auto-5 bugün de üretilmektedir. JMB anısına son üretilen 200 adet A5 Limited Edition GR-4'ten, 30 tanesi Türkiye'de halen satıştadır. (10.350 TL) 
 
[Resim: b0a784d3_cd44_493d_9b49_ccb6410c823a.png]

[Resim: b6db9375_80a1_48fa_813a_22c64c24b227.png]

Bunlar da, diğer modellerden 3'ünün boy görünüşleri.
Bütün namlular, Şeritli tabir ettiğimiz 'Vent-rib' soğutmalı namlu.

[Resim: 2a0a6025928295a9617c5c893398eb2a.jpg]


.
Saygılar

Ek: 


Auto 5 bugün de üretiliyor dedim ama eskisi gibi değil. 1900'de patenti alınan 'Long re-coil blowback operated' Hareketli namlulu Kinematik sistem diyebileceğimiz Sistem son olarak 1998'de üretildi. 1903'te FN'de başlayan üretim 1915-1918 arası Belçikanın işgaliyle durakladı. 2. Dünya Savaşı yıllarında ise üretimi Remington sürdürdü. Daha sonra FN 1975'te üretimi Japon Miroku'ya devretti. Miroku üretimleri hem daha ağırlaştı, hem de mavi çelik tonunu kaybedip bugünün mat siyah rengine dönüştü. 1998'de üretim durduruldu. Ancak Browning kullanıcıları bütün gaz namludan çıktığı için daha temiz çalışan Kinetik sistemli bir tüfek taleplerini sürdürdüler. Bu devrede Benelli çok randımanlı Kinetik tüfekler üretti. Paolo Benelli 1986'da bu sisteme Inertia sistem ismiyle patent aldı. 2006'da bu patent zaman aşımına uğrayınca, Browning Arms Co. 2012'de Portekiz'de ürettirdiği dış görüntü olarak Auto 5 ile aynı ancak tasarımı farklı, yine geri tepmeyi kullanan, 'Short re-coil operated' Benellinin Inertia sistemine benzer, Kinetik sistem'le çalışan A5'i piyasaya çıkardı. Gerçi 100.000 atış veya 5 sene garanti verilen bu tüfeğin mükemmelliği şüphesiz, ancak en değerli Auto 5'ler 1945-1975 arası üretilenlerdir.
Auto 5 Orijinal sistem: 
Alıntı
17 üye teşekkür etti:
batuhanvurall, demasoni, orpeus, heisenberg, cnrabt, LAMRETOEJ, Simurg, ilbay, PersonalDefence, tekoglu, harun, OBERON01, defender45acp, iso, Sedo, pasa_7676, mimaslan
#9
JMB'in FN ile çalışmaya başlaması, hem FN'in bugünün güçlü silah üreticileri arasına girmesi, hem ateşli silahların gelişimi, hem de 1. inci ve 2.nci Dünya Savaşlarının sonuçlarıyla sınırların değişmesi açısından önemli bir olaydır.
JMB herşeyden önce tam bir zenaatkar ve  'mucit' idi. Üretim ve ticaretten çok tasarım ve mühendislik konusu ile ilgiliydi. Vatanında patent aldığı silahları üretebilmek için sektörün büyüklerine gitmek ve koyacakları şartları kabullenmek zorundaydı. FN ise mevcut ustalarıyla beraber tam teşkil bir silah fabrikasını JMB'nin emrine veriyor ve kendisini el üstünde tutuyordu. İşte bu birliktelik 100 sene sonra bile mükemmelliğini koruyan ve tarih'i değiştiren efsaneler yarattı. Örneğin Arşidük Franz Ferdinand'ı öldürerek 1.ci Dünya savaşı'nı başlatan Gavrilo Princip'in kullandığı silah bir FN 1910'dur.
Bu devredeki silahlara geçmeden önce, FN'in tarihçesine bakalım.
Belçika'nın, demir cevheri kömür ve su açısından zengin Liege bölgesindeki Herstal şehri tarih boyunca silah üreticilerinin faaliyet gösterdiği bir yerdi. 1886'da küçük üreticiler zamanın Alman devleri Loewe, Mauser ve Steyr Waffenverke ile rekabet edebilmek için birleşerek Les Fabricants d?Armes Reunis şirketleştiler. 1887'de Belçika hükümeti (burası çok önemli) alacağı 150.000 tüfeği, öncekiler gibi ithal etmek yerine yerel olarak temine karar verince, Les Fabricants d?Armes Reunis diğer şirketlerle görüşerek 12'sini biraraya getirdi ve  Fabrique Nationale D?Armes de Guerre ortaya çıktı. Kontratı 5 senede başarıyla tamamladılar ancak 1894'te Mauser tarafından açılan milletlerarası patent davasını kaybederek zarar gördüler. Ortalık durulduğunda FN'in çoğunluk hisseleri Loewe'nin elindeydi. Bu şekilde Almanlar firma üstünde etkili oldular. Bir açıdan bakıldığında teknik ve finansal kaynak sağlıyorlardı ama duruma göre kimi işleri Almanya'ya kaydırıyorlardı. FN'in yerel yöneticileri fabrikayı çalıştırabilmek için otomobil, motorsiklet, bisiklet gibi diğer işlere yöneldiler. 1898'de zincirsiz bir bisiklet icat edip üretmeye başladılar. Bu şekilde finansal başarı arıyorlardı.
Bisiklet konusundaki yenilikleri öğrenmek için Amerika'ya yolladıkları Amerikalı elemanları Hart O.Berg, Colt'un da memleketi olan Hartford-Conneticut'lı idi. JMB'nin Colt ziyaretlerinden birinde karşılaşıp tanıştılar.  Berg dönerken 1899'un prototipini Herstal'e götürdü FN bu silahı üretip satmaya ve para kazanmaya başladı. 1899 10.900 adet üretilmiştir, geliştirilmiş modeli olan 1900  ise 740.000'den fazla üretildi.
JMB Auto 5'in planlarıyla, bir gün habersiz Herstal'e geldiğinde tasarımı sayesinde FN'in çalışmaya başladığının farkında bile değildi. Ama çizimleri inceleyen Belçikalı ustalar tasarımdaki mükemmelliğin farkındaydı. 1 ay geçmeden anlaşmayı imzaladılar ve üretim başladı. JMB hemen avansını aldığı paradan ödeyerek, Amerikan pazarında satmak için kendine 10.000 adet Auto 5 ısmarladı. Devamında 3 ay Hertal'de kalarak, çevirmenler ve işaret diliyle Ustalarla anlaşarak üretime nezaret etti.  
FN JMB'nin değerini hep takdir etti ve kadirşinaslıkla davrandı. O kadar ki 1904'te Auto 5 'in üretim hakkını Amerika için JMB'ye geri verdi. JMB'de bu hakkı Remington'a sattı ve tüfek Remington Model 11 olarak Amerika'da üretildi.
Gerçi JMB'de bunu karşılıksız bırakmadı. 1907'de, bu hak verilen tek firma olarak FN'e Browning ismini kullanma hakkını verdi.  FN Browning marka tabancalar Avrupa'da her eve girdi, jilet gibi,cip gibi marka ismiyle özdeşleşti, tabancaya Browning denir oldu.
FN Browning Tabancalar
1899 (üstte), 1900 (altta)

[Resim: 1899_1900.jpg]


Bu da Colt tarafından üretilen yine Browning tasarımı Colt 1900.
Colt Belçikaya gidene kadar JMB'nin bütün tabanca tasarımlarını aldığı halde satıştan pay vermemek ve pazarı bölmemek için kimini hiç üretmemiştir. Bu silahtan 1900-1902 arası 4.274  adet ürettikten sonra üretimden kaldırmışlar.

[Resim: Pistol_US_Colt_M1900_10193185426.jpg]FN Browning 1903  Osmanlı 1908-1914 arasında bu silahtan 8.000  adet almış. İsveç 10.000 Rusya da 11.000 adet alttaki dipçikli modelden almış. Alman işgaline kadar üretim devam etmiş. 1917'de üretim hakkını İsveçli Husqvarna almış ve 1942'ye kadar 89.000 adet M1907 adıyla üretmiş. Fn ise üretimi 58.000 adetten sonra 1927'de durdurmuş.

[Resim: FN_M1903_cover.jpg]

1903 Kabzalı Askeri Model
[Resim: browning_military_model_with_buttstock_h...00x213.jpg]

FN 1905   1905'te patent alınıp 1906'da üretimine başlanan bu silaha aynı zamanda 1906 da denilmektedir. 1927'de Dieudonne Saive tarafından tasarlanan Baby Browning görüntü olarak bu silaha benzer ancak daha küçüktür. Saive FN'in başarılı mühendislerindendir, JMB'nin ölümünden sonra üzerinde çalıştığı tasarımı tamamlayarak BHP'yi hayata geçiren kişidir.

[Resim: 350px_FN_model_1905.jpg]


[Resim: 350px_1906_browning_4.jpg]


Vahşi Batıya ilk göçenlerden Mormon bir ailenin çocuğu olan JMB vatanına hizmet etmeyi hep görev bilmiştir. Herşeye rağmen Amerika'daki üreticilerle ilişkilerini sürdürmüş, özellikle savunma kontratları alan Colt'a tabanca tasarımlarını vermeye devam etmiştir. Savaş sırasında Almanlar FN fabrikasına kilit vurdukları zaman Amerika'da çalışmaya devam etmiş, Ordu için ağır silahlar ve fişeklerini tasarlamıştır. FN'in Auto-5 için Amerika üretim hakkını geri verdiği zaman Remington'a ve Stevens a üretim yaptırmış, hatta kötü ayrıldığı Winchester'in fabrikasına bile iş için bir kaç kere gitmiştir. Ancak patron Bennet'le bir daha toplantı yapmamış. Bu devrede üretilen Colt Modelleri arasında FN 1906'nın geliştirilmişi sayılabilecek Colt 1907 ve 1908 Modelleri:

Colt 1907


[Resim: 1907_72a.jpg]Colt 1908

[Resim: 1908Colt.jpg]

JMB  1902'de ilk gittiği tarihten 24 sene sonra Herstal'de kalp krizi geçirip öldüğü zamana kadar geçen sürede 61 kere Amerika-Belçika arası seyahat etti. 1914-1918 arasında savaş yüzünden 4 sene Amerikada oturdu. 20 senede 61 kere gitmiş, son seferinde dönememiş. O yıllarda buharlı gemilerle seyahat edildiğini düşünürsek JMB'nin 20 senenin yarısından fazlasını gemilerde geçirdiğini kolayca hesaplayabiliriz. Herhalde seyahat esnasında boş durmamıştır, ancak başka türlü olsaydı, JMB tezgahından kalkmadan tasarımlarını rahatça hayata geçirebilseydi, Silah endüstrisi bugün herhalde çok daha ileride olurdu.

Yine Colt tarafından üretilen 1909  Modeli

[Resim: 1909_45b2.jpg]

Colt 1910
[Resim: 1910_6b.jpg]


FN Browning 1910 

[Resim: FN1910.jpg]

Silahların gelişmesinde Ordu'nun rolü yadsınamaz. Amerikan Ordusunun bu tarihlerde Filipinlerde savaştaydı ve başları dertteydi.  Burada bir saplama yapalım ve Amerika'nın kurulduğu günden beri sürekli olarak bir veya birkaç yerde savaş halinde olduğunu belirtelim. Amerikan tarihinde tüm Dünya ile barış hiç olmamış. Filipinlerde savaştıkları Moro kabilesiin cengaverleri artık ne yiyip içiyorlarsa, o zaman kullanılan .38 lik mermiler vız geliyormuş, vahşi düşecek yerde taarruza devam ediyormuş. Ordu bu yüzden daha büyük kalibrede silah istiyormuş.  1906'dan itibaren .45 kalibrelik tabancaların seçmeleri başlamış. Browning tasarımları ile beraber Colt, Luger, Savage; Bergmann; White Merrill, ve Smith & Wesson tasarımları incelenmiş. 1907'de Browning ve Savage'ın tasarımları ön kabul edilmiş, ancak bulunan kusurlar giderilemediği için 1911'e kadar kesin karar verilememişti. Ordu 1911'de seçim için yeni bir komite kurdu ve testler yapıldı. 3 Mart 1911'de yapılan testte, silahlar 100 atışta bir 5 dakika bekleyip soğutarak, her bin atışta  temizleyip yağlayarak, toplam 6.000 atış yapacak, deforme olmuş yatağa tam oturmayan fişeklerle denenecek, asite batırılıp paslandırılacak, kuma, çamura sokulup denenecekti.
  Browning tasarımı bütün testleri başarıyla geçerek 29 Mart 1911'de Amerikan Ordusunun beylik silahı olarak kabul edildi. İlk defa bir ateşli silah böyle bir testte 6.000 fişeği teklemeden atmıştı. bu rekor ancak 1917'de yine JMB tasarımı bir makinalı tüfek testinde 40.000 atışla kırılacaktı. 

Colt M1911

[Resim: Colt_1911_2_Right_Side.jpg]

[Resim: 1911_Good_SAF_Left.jpg]


[Resim: 1911ww2.jpg]

Savaş öncesi FN için yapılan son tasarım .22 lik yarım otomatik bir yivli tüfek oldu.
.22 SA
[Resim: Browning_Semi_Auto_22_Grade_I_MID_021001_l.jpg]


Savaş sırasında Amerikada yapılan tasarımları kısmetse daha sonra paylaşacağım. 

Saygılar

Not: Yazıda kullanılan bütün bilgiler ve resimler, İnternet'te herkesin serbestçe ulaşabileceği kaynaklardan derlenmiştir.
 
Alıntı
26 üye teşekkür etti:
S@riyerli, ugurucar57, tekoglu, ilbay, madenci08, heisenberg, fsmy, taarruz, demasoni, harun, ErDiNi78, sem, Tongel, xeorx, batuhanvurall, ayasli, OBERON01, wubıh, defender45acp, orpeus, Oberon, iso, Sedo, pasa_7676, mimaslan, sparus
#10
1914 başlarında, Saraybosna Avusturya-Macaristan İmparatorluğuna bağlıydı. Bölgenin kendisine ait olduğunu iddia eden Sırbistan ile iişikiler doğal olarak kötüydü. Veliaht Arşidük Franz Ferdinand tam da Sırpların bayramı olan 28 Haziran'da Saraybosna'ya eşiyle beraber bir ziyaret yaptı. Arşidükün eşi Düşes Hohenberg, halk kökenli olduğundan İmparator beraber toplumda görünmelerini yasaklamıştı. Bu sırada milliyetçi 7 Sırp genci ise Arşidük'ü öldürmek için plan yapmakta idiler.
Kader ağlarını ördü, suikastçinin attığı bombadan kurtulan Arşidük vazgeçip Otel'e dönmek istedi, güzergahı yanlış anlayan şoför manevra yapmak için, plan yattı diye eve dönmekte olan suikastçilerden Gavrilo Princip'in önünde durdu.
Princip'te üzerindeki Browning 1910'u çekti ve Arşidük'ü vurdu.
[Resim: 1910.jpg]
Ön koltuktaki Vali'yi vurayım derken ıskaladı ve Düşes'i de vurdu. Arkadan Siyanür kapsülü ile intihara kalktıysa da, zehir etkisini kaybetmiş olduğundan ölmedi, Sonunda müebbet hapse mahkum edildi, fakat savaşın sonunu çıkaramadan 1918'de öldü. İlk anda terör gözüyle bakılan suikast, yakalananlardan Cabriloviç'in silahları Sırp istihbarat şefinden aldıklarını itiraf etmesiyle savaş sebebine dönüştü.
Bu suikast sırasındaki olaylar ve tesadüfler çok ilginçtir.
https://www.awesomestories.com/asset/vie...use-of-WWI
 Almanya Avusturya-Macaristan'ı destekliyordu. Sırbistan'ın arkasında ise Rusya ve Fransa vardı. 1 ay içinde hava ısındı ve Almanya Ağustos'ta savaş ilan ettiği Belçika'yı Kasım ayında tamamen işgal etti.
FN 1918'de savaş bitene kadar Almanların idaresinde kalacaktı.
Savaş JMB'nin Avrupa seyahatlerine mecburen ara vermesine sebep oldu.  Son tasarladığı 22 kalibre yarım otomatik tüfek Remington tarafından Model 24 olarak üretiliyordu.

[Resim: Remington_model_24.jpg]


Son yıllarda hep hafif silahlar tasarlamıştı. 1892'de patent aldığı, Colt tarafından üretilen Colt-Browning M1895 Makinalı tüfek Amerikan Ordusu tarafından kullanılıyordu.
[Resim: Colt_Potato_Digger_1.jpg]

Savaşın belirlediği yeni gereksinimlere göre tasarladığı su soğutmalı 30 kalibre Ağır Makineli tüfek 1917'de Washington'da görücüye çıktı.
[Resim: browning_with_browning.jpg]

[Resim: m1917.jpg]

Aynı sıralarda, M1918 BAR Browning Automatik Rifle tam otomatik makinalı tüfek için patent aldı.
[Resim: Army_Heritage_Museum_B_A_R.jpg]

1919' a gelindiğinde hava soğutmalı M1919 tasarlanmıştı.
[Resim: 1919.jpg]

Devamında ise çağımızdaki tüm savaşlarda halen kullanılan 50 kalibre, Ağır Makinalı tüfek gelecekti.
[Resim: 50bmg.jpg]

Uçakların savaşta kullanımı sonucu Uçaklara monte edilmeye başlayan 50 kalibre M2 ve M3 Makinalı Tüfekler serisinin sonunda 1921'de, bu sefer Uçaklara karşı 37 mm Antiaircraft Canon üzerinde çalışmaya başladı.
[Resim: DSCN5613_37mm.png]

JMB'nin Savaş sırasında tasarladığı silahların çoğu savaşın sonuna yetişmedi fakat sonraki bütün savaşlarda kullanıldı ve hala kullanılıyor.
[Resim: M21_Mortar_Carrier.png]

JMB Makinalı tüfek tasarımlarına devam ederken, hafif silahları ihmal etmedi. Savaş biter bitmez FN'le çalışmaya tekrar başladı ve 1919'da FN tarafından üretilecek, FN Trombone diye bilinen, 22'lik bir pompalı tasarımına patent aldı.
[Resim: 22FN.jpg]

1923'te ise, ilk defa iki namluyu üstüste koyarak, Superpose denilen, Üst-Alt çifteyi tasarladı. Günümüzde bütün üreticilerin uyguladığı bu tasarım, 1926'da öldükten sonra oğlu Val Browning tarafından tamamlandı.
[Resim: HERITAGE_HUNTER_1.png]


Aynı sene aldığı 9 mm tabanca patenti, ölümünden sonra FN'in başarılı mühendislerinden Dieudonné Saive tarafından tamamlandı. Bu silah BHP Browning Hi Power olarak bilinmektedir.
[Resim: High_power_Inglis_6971784217.jpg]

John Moses Browning 26 Kasım 1926'da, Liege'de FN Fabrikasındaki atölyesinde çalışırken kalp krizi geçirdi ve hayata veda etti. Son anına kadar çalışmaya ve silah tasarlamaya devam etti. Yaptığı silahları 90 sene sonra hala kullandığımıza göre helal olsun diyip, hakkını vermek gerekir.

Büyük Usta'nın anısına saygılar.
[Resim: John_M_Browning_group_photo.jpg]
JMB soldan 2.ci


Saygılar
 
Alıntı
20 üye teşekkür etti:
S@riyerli, Alpine, foottwo, husrev, ugurucar57, Oberon, sem, muhendis1969, heisenberg, iso, Sedo, ilbay, pasa_7676, xeorx, mimaslan, sparus, ErDiNi78, harun, lupus, galiyev
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi