Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
STEYR L-A1: Yeni bir fiyasko mu yoksa markanın geleceği mi?
Merhaba Sayın NG1

Osman Ortaç Beyefendinin kişisel YouTube sayfasında duyduğum bilgiye göre (kendisi de çevresinden bu bilgiyi aldığını ilettti) Mayıs ve sonrasında zikrettiğiniz diğer markalar ile ilgili hareketlenme olacakmış. Ben sizin yerinizde olsam (ki öyleyim; belge hazır) beklerdim.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
NG1
(15-03-2017, 10:18 AM)fbalun demiş ki: Sn. MG1,

Ben çok tecrübeli biri değilim. Bu silahı da ne elime aldım ne de kullandım. Ama hem değerli üstadların yazılarını okuduğumda hem Youtube üzerinde değerlendirme videolarını takip ettiğimde hem de şahsen fikir yürüttüğümde, hemen hemen aynı platformdaki Glock, Walther, HS gibi alternatifler göz önüne alınırsa benim kanaatim bu silaha 3053,92$ çok fazla. Fiyat performans oranı olarak rakiplerinin çok gerisinde. Tabi bu benim kendi fikrim.

Saygılarımla.

Sn.fbalun,
Bu silahı hiç elime almadım hiç kullanmadım demişsiniz. Bu halde iken fiyat performans olarak diğerlerinin çok gerisinde olduğuna nasıl kanaat getirdiniz çok merak ettim doğrusu. Hayır açıklarsanız başta sn.NG1 olmak üzere tüm arkadaşları başkasına fikir danışma külfetinden de kurtarmış olursunuz.
Saygılarımla

Alıntı

(15-03-2017, 09:28 AM)NG1 demiş ki: [Resim: ldvmpr.jpg]

Arkadaşlar merhaba... Konu açamadığım ayrıca bu silahla ilgili konu olmadığı için buraya yazmak zorunda kaldım.

Fotoğraftaki silah Steyr S-A1. Bu silaha sahip olan veya bilgisi olan var mı. Sadece MKE vitrininde gördüğüm ve hoşuma giden bir silah. Fakat bu subcompact modeller hakkında duyduğum arızalar sebebi ile biraz tedirgin olduğum modeller. Hali hazırda silah satın alma belgem var. Aslında Coltlar için bekletiyordum ama  böyle tiptop bir silaha da ihtiyacım var. Glock 41 veya 42 düşünüyordum ama bundan sonra gelir mi gelmez mi ancak MKE bilir. Avustury' nın silah amabargosundan sonra bu silahın da gelmesi biraz zor. Hoş da bir silah. Ayrıca malumunuz cepteki kağıt Emniyette durduğu gibi de durmuyor. Big Grin Ne dersiniz sizce almaya değer mi? Şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla

Sn NG1,
Ben bu silahı kullanıyorum yaklaşık 1.000 atım yapmışımdır bir sorunla karşılaşmadım. Tavsiye etmenin zor olduğu bir marka model iyice araştırmadan almayın. Ben araştırıp istediğim için aldım ve memnunum ama memnun olmayanlarda olabilir. 

Uzman olmamakla birlikte birkaç unsuru paylaşmak isterim. Silahta Kabza açısı ve nişan hattı çok ideal hedefi bulmakta hiç zorlanmıyorsunuz üçgen gez ve arpacık hem havalı hem de çok işlevseller. Polimer gövdenin içinde çelik bir çerçeve var ve silahın toleranslı gerçekten çok sıkı. Deyim yerindeyse garip bir emniyet sistemi var ben alışamadım yokmuş gibi davranıyorum namluda mermiyle dolaşmadığım için sorun olmuyor ama kullanım şekline göre önemli bir unsur olabilir. 

Silahla ilgili en büyük eksiklik iğne emniyetinin olmaması ağızda mermiyle taşıyacaksanız önemli olabilir. Silahın ikinci el fiyatı ve kolay elden çıkartılması sizin için önemliyse uzak durun derim vitrin fiyatına lafım yok ama fazla tanınmayan ve tutulmayan bu silahın değer kaybedeceğini ve zor satılacağını düşünüyorum. Aksesuar bulmak çok zor bir kılıf bile bulmakta zorlanırsınız. 

Sonuç olarak ben memnunum ama iyi araştırıp bilinerek ve özellikle tercih edilerek alınması gereken bir marka modeldir.

Saygılar.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
harun, lupus, Sakin, NG1, alone61, heisenberg, xlcod3r, defender45acp
Sn. Çatana çok teşekkür ederim. Beni hem kamçılayıp hem de dizginlediniz. Ama çift taraflı görmemi sağladınız.
Eksik olmayın.
Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
çatana
(15-03-2017, 11:41 AM)Afyon demiş ki:
(15-03-2017, 10:18 AM)fbalun demiş ki: Sn. MG1,

Ben çok tecrübeli biri değilim. Bu silahı da ne elime aldım ne de kullandım. Ama hem değerli üstadların yazılarını okuduğumda hem Youtube üzerinde değerlendirme videolarını takip ettiğimde hem de şahsen fikir yürüttüğümde, hemen hemen aynı platformdaki Glock, Walther, HS gibi alternatifler göz önüne alınırsa benim kanaatim bu silaha 3053,92$ çok fazla. Fiyat performans oranı olarak rakiplerinin çok gerisinde. Tabi bu benim kendi fikrim.

Saygılarımla.

Sn.fbalun,
Bu silahı hiç elime almadım hiç kullanmadım demişsiniz. Bu halde iken fiyat performans olarak diğerlerinin çok gerisinde olduğuna nasıl kanaat getirdiniz çok merak ettim doğrusu. Hayır açıklarsanız başta sn.NG1 olmak üzere tüm arkadaşları başkasına fikir danışma külfetinden de kurtarmış olursunuz.
Saygılarımla

Sn. Afyon,

Nasıl kanaat getirdiğimi açık bir şekilde daha önceki mesajımda belirtmiştim. Sizin için bu mesajımda bir önceki mesajımdan alıntı yaparak kalın harflerle belirttim. İlk mesajımda da söylediğim gibi, Glock'un 2.400$, Walther'in 2.400$, HS'nin 1.500$ olduğu yerde bu tabanca için 3.000$ benim kendi fikrimce fazla. Sonuç olarak HS ve Glock gibi iyi bir temsilciliği(Osmanlı Savunma ve Mend Savunma) yok ülkemizde ya da Glock ve Walther gibi aksesuar ve yedek parça zenginliği de yok. Hiç kullanmadığım için bu silahı Glock kadar, Walther kadar ya da HS kadar sağlam, isabetli, mekanik olarak güvenilir kabul edip bundan sonra diğer açıları da düşündüğümde fiyatı bana fazla geldi. Belirtmek istediğim sadece buydu. Sanmıyorum ama bu noktada biri çıkıp Glock, Walther ya da HS'den çok daha güvenilir olduğunu söyler, çok daha sağlam olduğunu söyler, deneyimlerini aktararak alternatiflerinin çok üstünde olduğunu ifade eder, o zaman ben de yanlış düşündüğümü söyler hemen özür dilerim. Bundan da hiç erinmem. Ayrıca şunun da altını çizelim, ben bilmediğim bir tabancaya kötü demedim, kendini ispatlamış alternatif markalar 2.000-2.500$ mertebelerinde satışa sunulurken neredeyse hiç adı sanı duyulmamış, kendini ispatlamamış bu markaya 3.000$ vermek bana göre doğru değil dedim. Tabi bir de marka değerini düşünmek lazım, bugün Glock alırsınız 2.400$ fiyatla 2 sene sonra satarsınız en kötü ihtimalle 2.400$ fiyatla, bugün Walther alırsınız 2.400$ fiyatla 2 sene sonra satarsınız en düşük 2.400$ fiyatla ama bugün Steyr alırsınız 3.000$ fiyatla yarın satamazsınız istediğiniz fiyatla! Bilmem anlatabildim mi?

Tabi bütün bunlar işin kaba değerlendirme kısmı, siz çıkıp dersiniz ki benim vücut yapıma en çok Steyr uyuyor, el yapıma en çok Steyr uydu, en iyi grupmanı bu tabancayla yaptım, o zaman diyecek bir şey yok, tabi ki bu tabancayı tercih edin. Ki sadece en iyi grupmanı bununla yaptım diye tabanca tercih etmek de bence çok doğru değil, insan eğer tabancayla arasında çok büyük bir uyumsuzluk yoksa zamanla çalışarak her tabancada grupmanını ya da atışlarını iyileştirebiliyor.

Saygılar.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, asuspc, heisenberg, Gravis_Pro, defender45acp, bilhan
Konuyla "kısmen" bağlantılı bir sorum olacak.

Bahsi geçen model ve diğer kimi modellerin (CZ 83 , Smith wesson, Tanfoglio markası gibi) ne kadar süredir vitrinde/ambarda beklediklerini hangi yıl üretim olduklarını öğrenme şansımız var mı yoksa son kullanıcı anca ödemeyi yapıp eline alınca mı öğrenebilir?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Murphy
Sn.hymer, Sn. NG1

Steyr , nedense benim de yıllardır ilgimi çeker,hep sempati duyarım.Tamamen subjektif tabi.O yüzden de internetten ara sıra takip ederim Steyr de neler oluyor diye.
Eklenen S-A1 fotoğrafı MKEK nın internet sitesinden alıntı zannedersem.Bu fotoğrafta görülen model 2.jenerasyon bir Steyr. Yanlış hatırlamıyorsam 2010 senesinden beri 3.jenerasyonlarını üretiyor firma.Bu konunun ilk sayfasındaki L-A1 fotoğrafına bakarsanız,sürgünün arka tarafında nişangahın altına denk gelen yerde,sürgünün iki tarafından da görülebilen pim delikleri mevcut. 2. ve 3. jenerasyon Steyr'leri en kolay ayırt edebilme şekli bu.Benim de meraklı olduğum ve takip ettiğim bir tabanca olduğu için arada sırada MKEK nın sitesine girip satılıp satılmadığını kontrol ederim yıllardır.Benim bildiğim bu M(edium) ve S(ub compact) serileri yıllardır durur MKEK stoklarında.M serisi geçenlerde bitmiş.Silah ambargosu dedikodusunun gazı ile MKEK da satın alınacak pek fazla ithal silah kalmadığından galiba.Yoksa bu fiyatlara satılma şansları yoktu.
Eğer hafızam beni yanıltmıyor ise, geçen ay İstanbul Gümüşsuyu MKEK ye gittiğimde,ithal silah vitrinine baktığımda gördüğümü hatırlıyorum bu silahı ve 2. yani eski jenerasyondu.Siz yine de arayıp teyid edebilirsiniz.Ben yanıltmış olmayayım.Yüzde 100 emin değilim.
Arada gelen L(arge) serileri halihazırda 3. jenerasyon üretimi başladıktan sonraki yıllarda geliştirildiği için onlar halihazırda yeni model olarak gelmişler.Bu sizi yanıltmasın.
Ha, 2 ile 3 arasında ne fark var ki derseniz,çok geniş ve detaylı araştırmam yok ama internetten yazılı ve görsel kaynaklardan takip ettiğim kadarı ile 2. jenerasyonda kovan tahliye problemlerine sık rastlanıyordu,ki forumumuzda da M9 A1 den zor kurtulan bir forumdaşımızın hikayesi de mevcuttu.3. jenerasyonda bir takım revizyonlar yaparak(yeni kovan tahliye tırnağı gibi) silahı sağlıklı çalışır hale getirmişler.Yeni jenerasyondan youtuber lar bayağı memnun diye görüyorum.Sadece görebiliyorum tabi,deneme imkanımız yok.

Özetle, 2.jenerasyon oluşu( siz yine de teyid edin) ve 3053 USD fiyatı ile alınası bir tabanca değil bence.

Bu arada, Amerika'da kendini pozisyonlandırdığı pazar ,bu pazardaki malum büyük ve çok daha şöhretli rakipleri ve bu pazar için 450-500 USD lik fiyatı ile ,kaba hesapla Türkiye için 4 katını alırsak,bizim topraklarımızda 2000 USD civarlarına satılması gereken bir model.Distribütörünün yanlış fiyatlandırması(yüksek kar marjı) var maalesef Steyr lerde.

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
fbalun, bilhan
Merak edip, daha önce alternatif diye dile getirdiğim markalardan birer model seçip araştırdım;

Glock 19 - ABD Fiyatı: 550$, Türkiye Fiyatı: 2.300$ civarı
Walther PPQ M2 - ABD Fiyatı: 570$, Türkiye Fiyatı: 2.400$ civarı
HS-9 - ABD Fiyatı: 470$, Türkiye Fiyatı: 1.500$ civarı
Steyr S-A1 - ABD Fiyatı: 480$, Türkiye Fiyatı: 3.000$ civarı

Bence fiyatlandırma konusunda ortada bir yanlışlık var gibi!

Bir tabancanın fiyatının, ederine göre fazla olduğunu kanaat getirmek için illa ki o silahı kullanıp eskitmiş olmak gerekmiyor olabilir mi acaba?

Saygılar.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
ugurucar57, Antiterör, Gravis_Pro, Yasin06, Gazanfer, kuzeybuzulu, bilhan

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi