Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 4.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
M1 Garand National Match
zorbey34 demiş ki:sayın Lupus, M-1 Garantları biz İzmirde acemi birliğinde kullanıyorduk. O kadar acıyordum ki o silahlara acemilerin ellerinde çalışmıyor denilerek hor kullanılıyordu. Halbuki ahşap kısımları da metal kısımları da gayet sağlamdı belki ufak tefek parça değişiklilkleri ile çalışabilirdi. Yalnız malum kalibre 30.06 . NATO standardı değil. sayın Lupus bunca yazıyı ve size hitaben yazmamın asıl nedeni, M-1'lerin yarı otomatik olarak atış hassasiyetini nasıl bulduğunuz sormak içindi.

Sn.Zorbey, SVD konusunda gündeme gelen sorunuzu buraya taşıyarak cevaplamak istiyorum.
Garand'ların ilk servise giriş zamanlarında, ABD Ordusu'nun şartnamesindeki muharebe isabetlilik hassasiyeti 100 yardada 4 MOA idi. Ancak platformun kaliteli mühimmat ile 1.5 MOA' ya kadar hassasiyet sağlayabildiği söyleniyor. Şahsen görme ve kullanma fırsatı bulabildiğim M1 lerden çok çok iyi durumda olanlardan, gerek Springfield, gerek Harvester, gerekse de çok az miktardaki Winchester üretimi olanlardan bazılarının, gerçekten bu silahı çok iyi kullananların ellerinde harika işler çıkardığına bizzat şahit olmuşumdur. 25 m sıfırlama atışlarında arada hiç kağıt bırakmadan vuruş yapan pek çok atıcı gördüm. Ancak bu silahları hiç bir zaman optik cihazla deneme imkanımız olmadığından, 100 m deki kesin hassasiyetleri ile ilgili olarak net ve bilimsel ölçümlere dayanan MOA değerleri vermem imkansız. Sadece şunu söyleyebilirim, 400 m de, sürekli 3 de 3, bazen de 5 de 5, ölümcül göğüs alanına kütle vuruşu yapabilen atıcılar gördüm.

Saygılar.

Alıntı

lupus demiş ki:Sadece şunu söyleyebilirim, 400 m de, sürekli 3 de 3, bazen de 5 de 5, ölümcül göğüs alanına kütle vuruşu yapabilen atıcılar gördüm.

Saygılar.

Daha ne olsun, dürbünsüz bu mesafeden bu vuruşlar yeter artar bile.
Hala Ege Ordu komutanlığındaki m-1 garantlara acıyorum...
Birde Turkish mauser deyip hava atan Amerikalılara. Benim ülkemde ise bu silahlar birer öcü muamelesi görüyor.

Alıntı

kim ne derse desin bence M1 Garantlar şekil şemali bir kenara bırakacak olursak, yivli tüfekler arasında ergonomik olarak en uyumlu, hedefi en rahat bulan (ve vuran), çok dayanıklı (zor şartlara uyum açısından) ve sesi en güzel tüfektir. vuruş kuvveti de cabası, domuza atın, kafasından girer kaba etinden çıkar Big Grin

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
hfc
Bugün askerden terhis olmamın 20. yıl dönümü. (10/05/1991)
Havacı ve yazıcı olarak yerine getirdiğim 18 aylık askerlik süresince başka bir silah görmeden, sadece ve sadece beş mermi atabidiğim "M1 Piyade Tüfeği"ni burada görünce bugünden itibaren tezkere bırakmak geldi içimden.
Fakat fonda "Dönülmez akşamın ufkundayız, vakit çok geç" şarkısı çalıyor.Blush

Alıntı

M1 Garand askerlik yaptığım tarihten bu yana sürekli olarak hayallerimi ve rüyalarımı süsleyen güzel bir makine fakat ulaşılması benim için şu anda mümkün görülmüyor, ayrıca süngü takılmış hali beni daha çok cezbetmiştir. Mevlam bir bir vesileyle tüm silah sever kardeşlerime ve bana birer tana nasip eyler İNŞAALLAHSad

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
hfc
(29-04-2012, 01:02 PM)munzur demiş ki: M1 Garand askerlik yaptığım tarihten bu yana sürekli olarak hayallerimi ve rüyalarımı süsleyen güzel bir makine

+ 1.

Tetiğini ilk çektiğim ateşli silah olması nedeni ile, benim de gönlümde apayrı bir yeri vardır...

(29-04-2012, 01:02 PM)munzur demiş ki: Mevlam bir bir vesileyle tüm silah sever kardeşlerime ve bana birer tana nasip eyler İNŞAALLAHSad

Bu memlekette olmayacak bir dua olsa da, yine ümitvar olup '' Amin!..'' diyelim...

Alıntı

Horoz ölür gözü çöplükte kalırmış derler ya atalar. Teşbihte hata olmaz babından, hala ilk göz ağrım ve en beğendiğim kocakarıdır.

Alıntı

Kırıkkale'de Mke'ye ait depolarda binlercesinin bekletildiğini duymuştum/okumuştum.. Kim bilir, günün birinde ücreti mukabili satacakları tutar. (amin)

Alıntı

Çok hoş bir silah. Bir tane edinebilmek isterdim... Ne yazık!

Alıntı

(29-04-2012, 09:33 PM)yakuzz demiş ki: Kırıkkale'de Mke'ye ait depolarda binlercesinin bekletildiğini duymuştum/okumuştum.. Kim bilir, günün birinde ücreti mukabili satacakları tutar. (amin)

+1

Amin.
Satılırsa bir tanede ben alırım.

Saygılar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi