Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 4.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
M1 Garand National Match
Alıntı: It was built during a time when they made things to last.
Alıntı: Herşeyin evladiyelik olarak yapıldığı bir zamanda üretilmiş bir silah.
Kasalı Mauser tabancadan, Luger P08'e, Garand'dan Ağa'mızın Mauser'ine kadar bakabildiğim tüm eski zaman silahları için aynı şey geçerli. Şimdiki laylon zamanların ve insanların tam aksine, o zamanın insanları ürettikleri şeylere, kendilerinden bir parça katarak, gelecek kuşaklara ulaştırma gayretindeymiş.

Alıntı: I would give a month's salary to know where this rifle has been
Adam silahın nereleri gördüğünü öğrenebilmek için bir aylık maaşını verebileceğini söylemiş. Hatta tüfeğin General Patton'u Ren nehrine işerken bile görmüş olabileceğini hayal ediyor. Amerikonyalı keferelerin kafaları kırık oldu mu tam kırık oluyor.Big Grin

Alıntı

LUPUS demiş ki:
Alıntı: It was built during a time when they made things to last.
Alıntı: Herşeyin evladiyelik olarak yapıldığı bir zamanda üretilmiş bir silah.
Kasalı Mauser tabancadan, Luger P08'e, Garand'dan Ağa'mızın Mauser'ine kadar bakabildiğim tüm eski zaman silahları için aynı şey geçerli. Şimdiki laylon zamanların ve insanların tam aksine, o zamanın insanları ürettikleri şeylere, kendilerinden bir parça katarak, gelecek kuşaklara ulaştırma gayretindeymiş.

Aynen katılmamak mümkün değil Sn Lupus,
+ 10000....Sad

Sevgiler

Alıntı

Bir belgeselde Vietnam gazisi bir F-4 pilotunu son model bir F-15le uçurup sonra yaptıkları röportajda ona sorarlar, "Bütün bu teknolojik gelişmiş aletleri gördükten sonra F-15 ile sizin eski Phantomunuzu karşılaştırabilir misiniz?" , veteran pilot F-15'in teknik üstünlüklerini saydıktan sonra ekler "Bunların hiçbirini benim Phamtomum yapamazdı ama hiçbir uçak Phantom gibi uçamaz çünkü onun bir ruhu vardı.". Bence demek istediği F-15in ruhunun olmadığı veya yeni silahların evladiyelik olmadığı değil. Eskinin ruhunun öldüğü, silahın ve ölümün şanının ve estetiğinin kalmadığıdır. Ya da ben tamamen saçmalıyorumdur.

Alıntı

Bunların hepsi üretimin kar ve tüketimin sürekliliğini saglamak üzerine tmellendirilmesiyle başımıza geldi malesef. Eskiden yapılan tüplü radyolar bile şimdilerde yapılan dandik dijital aletlerden daha sağlam ve kaliteliydi. Yüksek adetlerde otomasyonla yapılan ürünler insanla ne kadar az haşırneşir olduysa ondan okadar az ruh alabildi sonuç ise ortada. Tüm dünyada el ile yapılan her şey makinalarla yapılanlardan kat be kat daha değerli.
Makine ile yapılanlar ise bozulunca yenisini yada yedek parçasını satabilmek için evladiyelik yapılmıyor kanımca...
Saygılar...

Alıntı

F15 konusunda benimde takıldığım bir geyik vardır, sizde bilirsiniz MG42 üstad. Hani F15 pilotuna sorarlar, bu teknoloji ne süper değilmi filan diye... Oda söyler bu 1970'lı yılların teknolojisi, düşünün şimdi ne kadar gelişmiş uçaklarımız vardır gizlediğimiz.

Bence zaman değişir, insanlar değişir, teknoloji gelişir, eskiler ruhsuz bulurlar, etik bulmazlar ama kim ne derse desin hayat böyle sürer gider.

Ne demiş türküde ozanımız, " Tüfek icad olundu Mertlik bozuldu"

sevgiler.

Alıntı

[Resim: USarmsOfWW25.jpg]

Alıntı

http://www.dailymotion.com/search/rifle+...fle_people

M-1 Garand'ın tanıtım ve çalışma videosu. Gerçekten iyi hazırlanmış.

Alıntı

zorbey34 demiş ki:http://www.dailymotion.com/search/rifle+...fle_people

M-1 Garand'ın tanıtım ve çalışma videosu. Gerçekten iyi hazırlanmış.

Sn Zorbey gerçekten çok güzel ve açıklayıcı bir video, ellerinize sağlık...

Alıntı

Alıntı: Fişek besleme rampası sağdan ve soldan olukludur.

Sn. Lupus,
Bu besleme rampası bütün M1 Garand larda var diye hatırlıyorum. Yoksa yanlışmı hatırlıyorum emin olamadım. Bu ikili rampa sadece bu özel yapım silah içinmi hazırlanmış, yada standart bir rampamı.
Bilgilendirirseniz sevinirim.
Saygılar......

P.S: Kullanmaktan haz duyduğum ender silahlardan biri. Şu ruh olayını söyleyen adam doğru söylemiş. İnsanı cezbeden bir yapısı var.

Alıntı

Alıntı: Bu besleme rampası bütün M1 Garand larda var diye hatırlıyorum
Doğrudur Sn.xlcod3r, tüm Garand' larda iki oluklu besleme rampası mevcuttur, ancak NM ' lerin farkı, namlu kasaya oturtulurken, aradaki ayırma çıkıntısının çok daha hassas bir şekilde ayarlanmasıdır. Kusura bakmayın, ikili besleme yatağı sadece NM serisinde varmış gibi anlaşılması benim hatam. İlk metni de düzeltiyorum. Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi