Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sorunlu Fişek Üreticileri / Sorunlu fişekler
Sayın forumdaşlarım,

Bu konuyu dikkarle bir kaç sefer okuduktan sonra, çifte tüfeğimla başıma gelen bir olay gözümde canlandı. Bende ağır doluları yada kalitesiz fişekleri attıktan sonra, kapsül deliniyor.
Sormak istediğim kendi fişeğimizi dodurursak, pellagri yada rc ayarında fişek yapabilirmiyiz?
Güvenebileceğimiz ve sorunsuz.
Diger bir sorum, Piyasada bulunan 24 yada28 gram fişeklerin saçmalarını boşaltıp, aynı gramajda başka numara saçma yada sevrotin doldurabilir miyiz? Dolduramazsak neden?

Bunu sormamdaki amaç savunma için kullandiğımız fişeklerin istediğimiz gramlarda bulunmaması.

Alıntı

Sayın Tolgaseku,

Kendi fişeğinizi doldurursanız elbette bahsettiğiniz fişekler ayarında fişek doldurabilirsiniz. Ancak burada önemli olan malzeme tedariki. Her zaman aynı cins barut ve tapa bulmak maalesef mümkün olmuyor. Fişek dolumunda bileşenlerin tümü önemli. Mesela 32 gram için Nobelin A1 barutuyla şöyle omuz kırıp can yakmayan ama avı da kaçırmayan 1,40-45 civarı barut hakkında bir fişek doldurdunuz. Kullandığınız tapa da B&P tapası olsun. Kapsül da cx2000. Bu fişeğin denemesini yaptınız grupmanını ve etkisini beğendiniz. Buraya kadar da her şey güzel. Ama diyelim ki bir sonraki dolumuz için B&P tapa değil de zuber veya gualandi tapa buldunuz. Sırf tapa değişikliği nedeniyle aynı sonucu alamayabilirsiniz. Sıkıntı burada...

Evde bir kıyamet boş kovan var ve hepsi bir defa patlamış kovanlar. Zamanında poligondan toplamıştım. Yıldız kapama için en ideali bu. Sıfır kovanlarda mevcut makineler orjinal fişek gibi sonuç vermiyor. Verecek makineler de Türkiye de bulunmuyor. Kaldı ki ikinci el kovan ilk patlama anında saçmaların daha az deforme olması açısından sıfır kovandan daha iyidir. Katlanırken muntazam kapanır açılırken de sıfır kovan kadar sıkışma yapmaz. Her dolumda etkisi de öyle söylendiği gibi barut hakkı artırımı gerekecek kadar azalmaz. Ben bir tanesini 5 defa doldurdum. Devam edecektim av sırasında çantadan düşmüş. Üstelik bu kovanı kinetik sistem bir tüfekle atıyordum. Bu nedenle boş kovanları atmayın biriktirin derim. Kıymetini bilen bilir.

Eğer elinizde bir makineniz varsa bir diğer yöntem de ucuz ama bomba gibi patlayan yerli fişekleri kesip ikinci el kovanlara daha az barut hakkıyla doldurma yöntemidir. Burada elde önceden kalmış boş kovan varsa maliyetiniz olmayacaktır. Sadece biraz zahmet çekersiniz. Öte yandan barut haklarını ve saçmayı mutlaka ama mutlaka hassas teraziyle ölçün. S4 barutu eski plastik ölçekle 1,5 gram hacminde tartıldığında 2 gramdan fazla geliyordu.

Diğer bir sorunuza gelince elbette 24 gram başka numara saçma doldurabilirsiniz. Piyasadaki 24 gramlar atış fişeği olduğu için ister istemez numaları da 7 ve 9 oluyor. Yalnız şevrotin dolusunu 24 gram fişekle değil 28 gram fişekle ve 16 numara şevrotini power tapa içine koyarak yapmanızı tavsiye ederim. Gramaj aşağı yukarı aynı olacağı için yüksek basınç sorunu yaşamazsınız. Ancak kesinlikle 12 numaranın şevrotinini 24 gram barutunun üzerine koymayın. Yalnız ben size savunma amaçlı şevrotin değil, 0/5-0/7 gibi iri taneli saçma öneririm. Şevrotin hem çabuk dağılır. Hem de kapalı ortamlarda sonuna kadar ezilmeyip sekerek size geri dönebilir. Bunca yıldır silah kullanırım. Hiç bir fişek çeşidi beni atış yaparken şevrotin kadar tedirgin etmemiştir.

Alıntı

Sayın gunman,

Öncelikle açıklamanız için çok teşekkürler. Savunma amacı ile evimde bulundurdurğum fişekler rc ve winchester ve pellagri. Ancak hemen hemen ayda bir koli fişeği atış amaçlı yakıyorum. Poligonda atılmış ancak kırılmamış plakları toplayıp, manuel makineyle atıyorum. Yerli üreticilerden meca marka fişeğin diğerlerine göre biraz daha yumuşak patlaması sebebiyle tercih ediyorum. Ancak kutudan yamuk fişekler, hatalı dolum olanlar, dengesiz patlayan fişekler sıklıkla çıkıyor. Benim amacım hem fişek doldururken eğlenmek, hemde atış esnasında standart hız ve tesirde, yumuşak fişek yapabilmek. Dengesiz patlayan fişekler sebebiyle çok plak kaçırdım. Elimde yıldız kapama yapabilecek bir makinem yok- İnternette olan ağız kıvırma aletlerinden alacağım. Bunlarla düz kıvırma yaparak doldurmak istiyorum. Sizden rica etsem 28 gr 7 numara power tapa ile dolum yapabileceğim malzemelerin adlarını ve kodlarıni ve de reçeteyi yazabilir misiniz? Sonuçta bir sürü tapa, kapsül ve kovan çeşitleri var. Hızlısı veya yavaşı nasıl anlaşılır bilmiyorum. Bu sebeple tam bir reçeteye ve hatta dolum ekipmanı ve alet edevat markasına ihtiyacım var. Eskiden babamın dolum yaptığı malzemeler vardı ancak nerededirler bilmiyorum. Bu sebeple her şeyi baştan alacağım. Buna hassas terazi de dahil. Bu kadar masraf yapmışken ortaya bir şey çıkaramazsam yada istediğim performansı yakalayamazsam, o zaman üzülürüm.
saygılar

Alıntı

Sayın Tolgaseku,

Eğer düz kıvırma yapacaksanız mecburen sıfır fişek alacaksınız. Zira ikinci el düz kıvırma fişekler genelde tek kurşun ve derin sıvama yapıldığı için o fişekten bir daha hayır gelmiyor. Üstelik elinizde hadde makinesi olmadığı için kovanları tekrar eski ölçüsüne de getirmeniz mümkün değil. Bahsettiğiniz düz kıvırma makineleri bundan iki yıl öncesine kadar 15 TL'ye satılırken nette gördüğüm kadarıyla fiyatı ikiye katlamış. Size tavsiyem süper şimşek marka yine internette arada sırada satılığa çıkarılan mec benzeri bir makine var. O makinenin saçma ve barut haznesi olmayan basit bir modeli var. Mümkünse onu alın memnun kalacaksınız. Kapsül sökme kovan haddesi kapsül takma, yıldız büzme ve kapama işlemlerini bununla rahatlıkla yapabilirsiniz.

Gelelim 28 gram fişeğe. Almanız gerekenler

Sterlingin kutuladığı nobelin D20 barutu.
Size yakın yerde üretilen Me-Ca'nın x-wad'ından 28 grama uygun olanı.
Gömlek kartonlarından saçma üstü ince kapak. Bunların bayilerde hala eskiden kalma hazır olanları da var.
Yine Sterlingin arkasında 688 kodlu kapsüle sahip kovan(Kapsül koruyucu kağıdı koyu yeşil renkte eskilerde ancak yenilerde bu çok uçuk yeşil renkli aldanmayın)

Kovanınıza D20 barutundan 1,50 gram koyun. Nasıl dolduracağınızı biliyorsunuz. Kıvırma payını 6-7 mm olarak belirleyin.
Bu barutun 1,60 gramıyla 30 gram saçma saniyede 400 m hızla ve 630 bar basınç üreterek namludan çıkıyor. Sizin fişeğinizin daha yumuşak daha az basınçlı ancak hızlı olacağından emin olabilirsiniz.

Tüfeğinizin markası cinsi nedir bilmiyorum ama bu fişeği ve dolduracağınız bütün başka ölçülerdeki fişeklerinizi önce 5-6 örnek yapıp deneyin. 30-35 metre civarı bir mesafeye koyacağınız geniş bir kağıda full şokla atış yapıp dağılımına bakın. Beğendiğiniz sonuca göre diğer fişekleri doldurun. Mesela size 1,50 dedim. Üç tane 1,40 üç tane de 1,60 doldurun. Tepma patlama dağılım namlu içindeki barut artığı kriterlerini göz önünde bulundurarak seçiminizi yapın.

Alıntı

Sayun Gunman,

Elimde ata süperpoze, armsan phenoma, Huğlu çift kırma, Hatsan aimguard pompalı var. Ancak genellikle her seferde farklı bir tüfeği atış alanına götürürüm. Dediğiniz mec benzeri olan makineyi ve hassas teraziyi araştırmaya başladım. Bulamazsam şimşek marka olanı alacağım.
Teşekkürler.

Alıntı

Sayın Tolgaseku,

MEC benzeri dediğim zaten süper şimşek. Aslında bu konuda bir talep var ve hala eski elde kalmış makineler satılıyor. Niye birileri üretmez hayret çok da basit mekanizmaları var.

Hassas teraziyi internet sitelerinden alabilirsiniz. Yüzde 1 hassasiyetli olmasına dikkat edin. 50 TL'den fazla da para vermeyin.

Alıntı

Sn Tolgaseku;

B&P ve Winchester (made in usa) tek kurşunları tek geçiyorum. Bu fişekler kalitesinde dolumları da defalarca kullandım (Sn Gunman oldukça bilgili ve yetenekli bu konuda) keyifle. Ancak fişek dolumu konusunda forumumuzda kendisini bilgili sanarak beyanda bulunan forumdaşlarımızın aksine, Sn Gunman oldukça alçakgönüllülükle yazmakta, bu sebeple çoğu zaman yazdıkları diğer forumdaşlarımızın ısrarlı yazıları yüzünden gölgede kalmaktadır.

Polemik yaratmak için konuyu fazla uzatmayacağım. Benzer konularda da bilgili forumdaşlarımızın basit bir kapsül numarası bile verirken hata yapabildiğini, vasat dolum örneklerini asrın buluşu gibi vermeye çalıştıklarını, her dolumda barut artımını olmazsa olmaz bir şart olarak önerdiklerini, veya anlamadıkları konulara katiyetle karşı çıkmalarını mükerrer kereler gördükçe üzülmeden yapamıyor insan. Çünki forumdaşlarımızın bu tür kati beyanları yüzünden, Sn Gunman gibi bilgili forumdaşlarımız polemik yaratıp kendi canını sıkmamak için paylaşımda bulunmaktan çekiniyorlar artık.

Bu sebeple fişek dolumu konusunda Sn Gunman'dan önerilerini diğer forumdaşlarımızın önerilerinin oldukça önüne koymanızı tavsiye ederim (Ve burada %1 ini alabileceğiniz bilgilerin geri kalan %99 u için kendisi ile iletişime geçmenizi Smile ).

Not: Bu arada konudan fazla uzaklaşmayalım lütfen.

Saygılarımla

Alıntı

(21-01-2014, 01:29 AM)turkmenoglu demiş ki: Pompalı tüfeği sürekli kilitlemeyi başarabilen

Pompalı tüfeklerde kilitlenme olayı tam olarak nedir acaba anlatabilir misin?

Alıntı

Sayın Türkmenoğlu,

Sayın Gunman'ın daha önce fişek dolumu ile ilgili bir kaç yazısını daha okumuştum. Öncelikle şunu belirteyim. Sayın Gunman'ın bu konuda bilgili ve tecrubeli olduğunu hemen anlamıştım. Kendisi yada forumumuzdan (bu işi bilen birileri ) destek vermeseydi bu işe hiç girmeyi düşünmezdim. . Fişek doldurma işi normalden çok pahalıya gelmektedir.Hesapladım. 1 koli meca 28 gr 7 no saçma 130-135 tl fiyatına satılıyor. Kendim doldurduğumda bu fiyat 185 tl yapıyor( 1 koli için ). Alet edevat parası da cabası . Ancak ortaya kaliteli, gerçekten kaliteli bir dolum çıkacaksa , bunun için değer. Sayın Gunman'a tavsiye ve yardımlarından dolayı tekrar teşekkürler.

Alıntı

(16-02-2014, 07:06 AM)gokhan01 demiş ki:
(21-01-2014, 01:29 AM)turkmenoglu demiş ki: Pompalı tüfeği sürekli kilitlemeyi başarabilen

Pompalı tüfeklerde kilitlenme olayı tam olarak nedir acaba anlatabilir misin?

Fişek dip tablasının atış sonrasında şişip, tahliyeyi imkansız kılacak şekilde kilitlemesidir...

Yerli tüfeklerde fişek yatağı boşluğunun azami olmasından, atılan fişeğin metal tablasının ince malzemeden imal edilmesinden, veya barut hakkı ve yanış hızı ile alakalı olarak yüksek basınçtan dolayı gerçekleşebilir...

Yerli tüfeğimi kilitleyen dandik fişekleri, remington870 ile atmışlığım da çok oldu bu arada...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi