Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sorunlu Fişek Üreticileri / Sorunlu fişekler
Estağfirullah,

Alıntı

Değerli dostlar,

Sıcağı sıcağına daha dün yaptığım atıştan iki örneğin fotolarını aşağıya yükledim. Daha önce bu konuyla ilgili paylaşımda bulunacaktım ama piyasadaki diğer bir markanın aynı özelliklere sahip fişeğini denemeden bir tarafa yüklenmek istemedim. Ama dün dananın kuyruğu yine aynı yerden kopunca ve diğer firmanın fişeğinde benzer bir sorun görmeyince sonucu sizlerinde görmesini istedim.

Atışta Armsan marka 71 cm namlulu 28 numara av tüfeği kullandık. Fişeklerden birisi şeffaf kovana 21 gram olarak dolum yapılmış. Kovan Fiocchi. Kapsül 615 tip orta güçte. Tapa gualandi...Eh herhalde saçma Türk malıdır...Barut dairesel belki D20 belki 206 serisi Nobelin barutu olabilir. Ama verdiği basınca göre uygun barut olmadığı açık.

Diğer fişeğin hem kurşun hem saçması var piyasada. Saçmalı olanı 22 gram. Kovan muhtemelen Cheddite. Tapa diğeri gibi gualandi. Kapsül Cheddite'in cx1000 orta hızlı güçte.

Kurşunda kvan kapsül aynı. Tapa gualandinin bior tapası. Barut her iki fişekte de dairesel. İlginç olanı diğer marka ile bu fişeğin barut miktarları aşağı yukarı aynı. Hatta Cheddite kovana dolum yapılan barut biraz daha fazla ancak sonuç farklı....

Gelelim fotoğraflara...

[Resim: rneks1.jpg]
resim

[Resim: rneks4.jpg]
resim upload

[Resim: rneks5.jpg]
resim yükleme servisi

[Resim: rneks3.jpg]
yükle resim

Yukarıdaki resimlerde plastik şeffaf Fiocchi kovana dolum yapılan fişeğin fotoğraflarını görüyorsunuz. 25'lik kutuda 13-14 tanesi ejektör boşluğuna doğru kovanı patlattı. Tüfekten tahliye edilirken de ejektör teması iyi olmadığı için ayağımızın dibine düştü kovanlar. Kovan arkası patlamayanlarda ise ikili kovan fotoğrafında olduğu gibi ejektör yuvasına doğru hatırı sayılır şişme yaptı. Burada yüksek basıncı gösteren en önemli detaylardan birisi de kapsülerin şişip düzleşmesidir. Mekanizmanın hızlı açıldığını gösteren bir diğer iz de ejektör izinin tam karşısında yer alan ve tırnağın kovan arka kısmında yaptığı kabartı...

Aşağıdaki resim diğer fişeğin 22 gramlık saçma dolusuna ait. Kurşun da aynı görüntüyü verdiği için koymaya gerek duymadım. Atış sırasında bu fişeğin 5 ve 7 numarası vardı. Atışlarda standartlara uygun bir görüntü verdi fişekler. Kurşun dolusunda da keza aynıydı değişen olmadı.

Diğer fişeğin daha önce 7 numarasını denemiştik ve onda da kovanların arka yüzünde patlamalar olmuştu. 3 numarasında da değişen bir şey olmadığını görünce deneyimimizi sizlerle paylaştım.

Bu arada şunu da belirtmek isterim. Buradaki amacım isim belirtmemiş olsam da bir firmayı kötülemek değil. O firmaya yaptığında bir şeylerin yanlış olduğunu göstermek. Bizler tüketici olarak bunu göstermezsek kimsenin kendine çeki düzen vereceği yok.

[Resim: rneky.jpg]
resim yülke

Alıntı

Sayın gunman,
Ciddi bir durum. Boş kovanlarda çok aşırı basınç etkisi gözleniyor. Geçmiş olsun, size veya tüfeğinize bir zarar gelebilirdi.
Benim kanaatim ya barut miktarı fazla, ya da çok hızlı yanan bir barut seçilmiş.
Atış sırasında hissettiğiniz geri tepme nasıldı?
Markayı bilmem ama, o marka fişeklerden uzak durmanızı öneririm.
Saygılar.
Osman

Alıntı

Sn Forumdaşlar,

Resimleri görünce aklıma takıldı. Diyelim ki solağız, fişek tahliyesi de sağ taraftan yapılıyor. Ateşleme yapıldığında, bu basınçla ateşlenen fişeğin (fişek tahliye sırasında veya tüfekte bir kırıma yol açması sırasında) sağ gözümüze etkisi ne olurdu? Veya böyle bir etki olur muydu?

Saygılar

Alıntı

Bu arada Sn Gunman; yanılıyorsam düzeltin firmaları töhmet altında bırakmayayım. Kemal bey ile atışa gittiniz sanırım, 28 kalibre benim hatırladığım kadarı ile bir onda var. Tüfek te yeni aldığı armsan mıdır?

Eğer buraya kadar tahminim doğru ise; fişekleri de Ulus'tan İmar yada Av marketinden aldınız. Kendisi sterlingleri sever, yine aynı fiyat bareminde yaf almışsınızdır.

En alttaki kovan Yaf firmasına ait sanırım. 28 ile * arasındaki saat 11 hizasında şişme mi var? Yerli fişeklerde şişme çok oluyor, Yafta şişme olmaz kolay kolay. Gerçi 36 kalibre çatüs kilidini yaf kırdı ama.

Yarılmanın olduğu kovan sterling e mi aittir? Sterling ise hakkaten yeter artık diyorum, lütfen gidip limon satsınlar artık.

Son bir soru daha müsadenizle, tüfekte herhangi bir sorun oldu mu? Kendisine almamasını mükerrer kereler söylemiştim, eğer tüfekte bir problem olduysa kendisini arayıp moralini düzelteyim Smile

Saygılarımla

Alıntı

Sayın Ortaç benim tahminim oldukça hızlı yanışlı bir barut olduğu yönünde. Barut miktarını ölçtüğümde diğer fişeğin daha fazla baruta sahip olduğunu gördüm. Arada 5 mg oynuyordu yanlış hatırlamıyorsam. Fişekleri denemek için aldık. Zamanım kısıtlı olduğu, silah da bir arkadaşımın olduğu için söküp; kırık ezik vs var mı bakamadım maalesef. 28 numara tüfeğim yok. Elimdekiler sadece 12 numara ama kendi fişeğimi dolduracak malzemeye sahip olduğum için şükür çok fazla bağımlı olmuyorum fabrika dolularına.

Sayın Türkmenoğlu, marka belirtmek gerçekten istemiyorum.

Üyesi olduğum bir avcılık sitesinde piyasaya yeni çıkmış bir tüfekle ilgili yorum yapmıştım yabancı hayranlığı, yerli düşmanlığı ithamlarıyla karşı karşıya kaldım. O nedenle yoğurdu üfleyerek yiyorum.

Tüfekte kontrol edemedim ama görünürde bir zarar yoktu. Ama bu olmayacağını göstermez. Dün arkadaşımın çatüs marka 410 çap tüfeği kilit kırdı. Söylediği 250-300 atış yaptığıydı.
Yıllardır MKE'ye kızarız dinamit gibi 9mm tabanca mermisi ürettiği için. "9mm NATO'yu gitsin NATO kullansın, benim silahımda bu mermiyi kullanmak istemiyorum da demişizdir" çoğu zaman. Av fişeği konusunda ise garip bir daha hızlı, daha güçlü takıntısı var. Şu anda bazı firmaların ürettiği fişeklerin tabanca dilinde +p+p kıvamında olduğunu ve yerli yabancı bütün tüfeklerin ömründen ömür çaldığını söyleyebilirim. Gereksiz, hatta zararlı bir çaba bence. Herhangi bir namlu patlaması vs durumda atıcıya verebileceği zararı ise düşünmek bile istemiyorum.

Bizde bazı kataloglarda fişeklerin ilk hızları 430 m/sn leri bile aşıyor. Oysa piyasada bulunan ve hızları 400 m/sn olarak belirtilen fişekler zaten high velocity olarak anılıyor. ABD'de kendi fişeğini dolduran bir çok avcının favori ilk hızı ise 1200 feet yani 360 m/sn civarında. Bu hızda bir fişekleri ise Türkiye piyasasında var halen. İsmi lazım değil geçen hafta '5 litrelik çiçek yağı tenekesi testi' yaptım kendisiyle. 25-30 metre civarı yarım şokla attım. Bir tanesi bile tenekeyi delemedi. Tüeğin iç çapı 18,4'tü ve poze idi. Saçma numarası ise 7. Ardından 7 numara normal av fişeği attım ilk yüzü istisnasız isabet eden bütün saçmalar deldi. Arkada hiç çıkış yoktu ama çukurlar yabancı fişeğin ön yüzde açtığı çukurlardan daha derindi.

Aynı tenekeyi delmeyen fişekle 40 m civarında travers geçiş yapan saksağı indirdim. Kanat bile çekmedi hayvan.
Dahası tepmesinden rahatsız olduğum için barutunu azaltarak tekrar doldurduğum, ayrıca kendi elimdeki barutlarla fabrika verisinin yüzde 10-15 daha düşük barut miktarlarıyla doldurduğum bütün fişekler o gün o tenekede delik açtı. Delmeyen saçmaların çukuru yine bu yabancı fişekten daha fazlaydı. Tepme ise olması gerektiği gibiydi.

Alıntı

İzmir buluşmasında 240 adet yaf tek kurşunu Supernova ile attık.
Herhangi bir kusur sıkıntı olmadı.
Tüfeğimi kullanmaya başladığım ilk fişekler Mega gruptan aldığım Meca marka fişeklerdi.
Onlarda bir sıkıntı olmadığı için 3 koli 3 farklı tür Meca tek kurşun fişeği Armerden aldım.
Her kolide 250 adet tek kurşun fişek mevcuttu.
Geçen hafta pazar günü Yakacıkta 2 tüfekle atış yaptık.
Meca marka Double Action model kurşunlar 2 tüfeği de kilitledi.
Supernova da yeni fişeği hazneye sürdük, ve tetiği çektik.
Tetik düşmedi, dedikki pompalayalım fişek hazneden çıksın, lakin ne mümkün.
Bolt tamamen kilitlenmişti. ne tetik düşüyor nede fişeği tahliye edebiliyorduk.
Neyse tüfeği avuç içimle döverken dipçiği hafifçe masa üzerinde hoplatırken fişek haznesi açıldı fişek çıktı.
M4 ile hedefe atış yapan eşimin de aynı durum 1 dakika sonra başına geldi.
Çantadaki Meca tek kurşunlar bittiği için Meca Double Action modelleri oda kullanmaya başlamış.
Velhasılı kelam 2 tüfeklede en az 10 fişek denedik hepsinde durum aynı.
Tüfek sıkışıp kalıyor. Dolu fişeği döve döve tahliye edebildik.
Hemen aradım Armer açıkmış pazar günü.
35 paket fişeği götürdüm gerisin geriye.
Onlarda ellerindeki sıfır Benelli nova tüfekle test ettiler. Evet fişekler tüfeği kilitliyor.
35 kutu yaf tek kurşun aldım.
hazır gitmişken 2 kolide extradan Yaf marka tek kurşun aldım.
Belki bir partiye mahsus bir hatalı üretim söz konusudur.
Lakin bir süre Meca marka fişek kullanmam.
Saygılar.

Alıntı

(03-02-2014, 12:43 AM)FireStorm demiş ki: Belki bir partiye mahsus bir hatalı üretim söz konusudur.

Belirttiğiniz gibi hatalı bir parti olabilir sizin denk geldiğiniz. Zira, ben de hafta sonu Supernova ile 200 kadar Meca tek kurşun denedim. Oldukça memnun kalmıştım. Ancak, yaklaşık 50 kadar 32 gr'lık Fiocchi fişek denememde bir kaç kere tutukluk yaşadım.

Yine de benim açımdan kati bir karar vermek için henüz çok erken. Smile

Saygılarımla...

Alıntı

Üstatlar, zaten yıllardır konuştuğumuz asıl dert bu değil mi?..
Üretimde bir kalite standardı olmayışı üreticilerimizin genel sorunu.

Bir parti fişek öbürünü tutmaz, bir parti tüfek üretilir, aynı parti içinde bile biri diğerini tutmaz.
Bizimkilerin adı üretici, kapsülünden kovanına, barutuna kadar dışardan gelir, onu da adam gibi bir araya getirip ortaya bir ürün koyamazlar.

Alıntı

Yabancı bir forumda denk geldim. Bir test yapmışlar ve testte standart barut hakkına sahip bir fişeğin barutunu sırasıyla 10 ar grain arttırarak test etmişler. En alttaki standart barutu olan fişek. Yukarı doğru sıralananlar ise her biri bir öncekinden 10grain fazla barutu olan fişeklerdir. Yani kırmızıya boyananlar 10grain fazla iken, yeşil boyalı olanlar 20grain ve mavi olanlar ise 30 grain fazla baruta sahip. (10 grain yaklaşık olarak 0.64grama denk gelmektedir.)

[Resim: R0010972.jpg]

[Resim: R0010975.jpg]

[Resim: R0010974.jpg]

[Resim: R0010973.jpg]

Primerler mavi ve yeşilde neredeyse düzleşmiş ve saat 12 yönünde şişmeler meydana gelmiş.(bolttaki tırnağa denk gelen yerler)

Yukarıdaki 28ga fişeklere bakınca da primerlerdeki düzleşme farkediliyor.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi