Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sorunlu Fişek Üreticileri / Sorunlu fişekler
Atış fişeği olarak 24 gr sarı renkli fişekler yerine yeşil renkli (onlar da 24 gr dı sanırım) av fişeklerini kullanarak bugatti ürünlerini kullanmaya devam ediyorum. Barutu en azından daha düzgün yanıyor ve ata otomatik tüfeği çalıştırabiliyor. Sarı renkli atış fişekleri yarı otomatik tüfekleri çalıştırmakta başarısız.

Saygılar

Alıntı

Sayın Türkmenoğlu; YAF'tan neden bıktığınızı anlamadım. Yarı oto ve kırma tüfeklerimde bugüne kadar patlamayan, şişen, çıkmayan ve avını öldürmeyen YAF görmedim. Tek kurşunda ise sayın kaan han'ın methiyelerinden sonra YAF kullanmaya başladım. Perşembe ve Cuma günleri Remington 870 slug namlu ile yaptığım 30 kadar kurşun atışlarında, 50 ve 70 metrelerde kurşun, çay tablası kadar siyah zemin üzerinde veya civarındaydı. Gelelim namlu temizliğine. Aynı sayıda .......... marka ile yaptığım atışlardan sonra kurşun sıvanmalarını temizlemek için 1 saat kadar uğraşır, kan ter içinde kalır ve duş yapma ihtiyacı hissederdim. Şimdi ise 8-10 dakika içinde namlu içi pırıl pırıl ve temizlik bezi bembeyazdı. Saygılar ve teşekkürler sayın kaan han.

Alıntı

Bu yıl av sezonu başında 5 kutu yaf marka, değişik numara saçma aldım.Ayrıca yaf tek kurşunları deneme fırsatım oldu.Yaf brenneke tek kurşunlarda namlu içi aşırı kurşun sıvanması meydana geldi,ayrıca yaklaşık 50 metrede mesafede takla attığını gözledim.Yaf speedy slug tek kurşunlar ise gualandi tipi olduğundan daha az namlu sıvanması meydana geldi.Ayrıca hedef isabeti güzeldi,takla ve düşüş olmadı.Yaf double action fişeği biraz sert patlasada tahribatı mükemmel,fişekliğimden eksik etmem. Bu atışlar 61 cm. slug namlu ile yapıldı.Yaf fişeklerin saçma grupmanı bana göre fena değil,ancak yarı otomatik tüfeğin mekanizma gerisine kadar barut artıklarını temizlemek canımı sıktı.Geçen yıl yaf marka 6 numara fişeği kesip içine baktığımda saçma numaralarının farklı olduğunu gördüm ve aldığım av bayine bunu söyledim,birde yazı yazdım.Kendisi tanıdığım biri, sağolsun yetkili kişiye ilettiğini söyledi.Ancak bu yıl daha çok meca fişeğini tercih ettim.Barut artığı bırakmıyor,grupmanı iyi,ayrıca kestiğim fişeklerde saçmalar homojen çıktı.
Saygılarımla...

Alıntı

Sayın : filinta
Farkı fark etmenize sevindim. Gualandi tip tek kurşunlar namluya temas yüzeyleri Brenneke ve Foster tip kurşunlara göre çok daha az. Yaf spedy slug kurşun kalitesi açısından oldukça tatmin edici. Tırnağınızla bastırınca yumuşaklığını fark ediyorsunuz.

Özkara marka dolumluk kurşunlar da oldukça güzel.
Kurşun sıvamasını test edemedim henüz , ama Özkara dolumluk kurşunları piyasada yerli tüm kurşunlar 'dan çok daha yumuşak ve düzgün görünüyor.
20 adet keçe tapa ile Özkara Foster tipi kurşunlar doldurdum. Sonuçları fazlasıyla merak ediyorum.

Fişeklerde tepmeden bahsedecek olursak şunları söylemek faydalı olur;
Tek kurşunlar da en az tepme yapan : Sellier&bellot mini magnum 32 gr.
32 gr. kurşunlarda en fazla tepme yapan ve sert patlayan kurşun : Rc evolution 32 gr.

Saygılar. . .

Alıntı

(25-01-2014, 11:32 PM)filinta demiş ki: Sayın Türkmenoğlu; YAF'tan neden bıktığınızı anlamadım. Yarı oto ve kırma tüfeklerimde bugüne kadar patlamayan, şişen, çıkmayan ve avını öldürmeyen YAF görmedim. Tek kurşunda ise sayın kaan han'ın methiyelerinden sonra YAF kullanmaya başladım. Perşembe ve Cuma günleri Remington 870 slug namlu ile yaptığım 30 kadar kurşun atışlarında, 50 ve 70 metrelerde kurşun, çay tablası kadar siyah zemin üzerinde veya civarındaydı. Gelelim namlu temizliğine. Aynı sayıda .......... marka ile yaptığım atışlardan sonra kurşun sıvanmalarını temizlemek için 1 saat kadar uğraşır, kan ter içinde kalır ve duş yapma ihtiyacı hissederdim. Şimdi ise 8-10 dakika içinde namlu içi pırıl pırıl ve temizlik bezi bembeyazdı. Saygılar ve teşekkürler sayın kaan han.

Sn Filinta;

İnanın ben de bu mesajı neden yazdığınızı anlamadım emin olun Smile

Yaf'ı savunmak desem değil (Biliyorsunuz yok tp-9, yok bilmemne konularında söz konusu firma çalışanları zaman zaman girip ürünlerini övüyorlar), benim yazdıklarımın aksini savunmak desem o da değil. Herhalde yorgunluk var biraz bende.

Bu konuyu biraz forumdaşların kullandıkları fişeklere dikkat etmesi biraz da fişek üreticileri görsün diye açtım.

Ben şimdiye kadar kullandığım fişeklerde patlamama sorunu gözlemlemedim. Hangi marka olursa olsun fişekler patladı. Ben patlamama gibi bir sıkıntı oldu demedim ki. Yaf fişekleri patlıyor da diğerleri patlamıyor mu? Hepsi patlıyor, elbetteki patlayacak. Çakmak ateş veriyor gibi bir şey olmuş. Zaten olmaması anormal, bunu da beceremeyeceklerse gidip limon satsınlar zaten.

Ben 1-2 ayda bir gidip 2 koli fişek yakıyorum. Uzun süreli av ve avcılık deneyimim yok hatta hiç yok. Ancak yüksek miktardaki atışlarda tüfeği zorlayan fişekleri tespit etme imkanını rahatlıkla buldum. Yaf tutukluk yaptırmadı evet, bende yaptırdı demedim zaten. Ancak tüfeği zorladığını rahatlıkla söyleyebilirim.

"Avı öldürmemek" tabiri ise oldum olası algılayamadığım bir ifade. "Saçmanın yakması" gibi. Benim açımdan mantık çerçevesi içinde avın düşmesini sağlayan ana hususlar (avcıyı saymazsak Smile ), saçmaların düzgün dağılımını sağlayacak namlu ve fişek tasarımıdır. Avcılıkla uğraşmadığımdan olsa gerek daha fazlasını da düşünmeye gerek görmedim. Ha bunu da yapamıyorlarsa dediğim gibi gidip limon satsınlar.

Kötü fişeklere göre nazaran daha iyi ama totalde vasat bir kalite sunulması sizin için yeterli ise amenna. Benim için yeterli değil. Ben de yaf gualandi kullanıyorum evet. Ama ucuz olduğu için, kaliteli olduğu için değil. Diğerlerine nazaran daha yumuşak (diğerlerine nazaran) olduğu için. Farkındaysanız Bugatti ve Aquilla markalarından bahsettim, bunları kullanıyorum dedim. Bunlar da zaten gerçekte YAF ürünleri değil mi?

Gelelim namlu temizliği konusuna; sıvaşma için sadece kurşunu baz almak büyük hata olur.
Maverick 88, mosberg 500, remington 870 nazaran daha geniş namlulara sahiptir. Benim deneyimlediğim üzere toleransı en fazla olan namluya remington 870 ler sahiptir. Winchester namluları da rem870 kadar değil ama yine toleranslı bir namludur. Aynı paketten çıkan kurşunların bu tüfeklerin hepsinde namluya sıvaşma oranı birbirinden farklıdır.
Yerli bir tüfekte ise namlular daha dar yapıldığından, ne kullanırsanız sıvaşma her halikarda fazla olur. Ha tasarımları sebebi ile rem870 namlusuna bile sıvaşmayı beceren bir sürü de ürün var piyasada orası da ayrı.

Daha bugün forumdan Sn Dost aradı. Kendisine önerdiğim fişekler:

Savunma için saklanılması gerekenler

Winchester slug ve şevrotin (5 li made in usa paketler)
BP slug ve şevrotin
(Mümkünse şevrotinler 12 li veya 16 lı olmalı)

Hedef vb çalışmalar, avcılık, tüfeği alıştırmak için ise:

Yaf speedy, yaf gualandi slug
Bugatti yeşil kovanlı 24 gr av fişeği
Yaf trap ve skeet fişekleri
Aquilla şevrotin
Aquilla tek kurşun

Önerdiğim tüm yerli fişekler Yaf ürünü evet. Yerlilerin fiyatı aynı biliyorsunuz. Diğerlerine nazaran aynı paraya bir gıdım üstün olmaları onları benim gözümde iyi bir fişek üreticisi yapmıyor.

Saygılar

Alıntı

Bende pek bir teknik bilgim olmasada Oscar marka fişeklerde yüksek oranda ateşlememe sorunu ile karşılaşıyorum.Yani iğne mermiye vursada ateşleme gerçekleşmiyo ve korkulu dakikalar yaşamama neden oluyor sorun tüfekte değil çünkü aynı tüfek bu mermilerden sonra konulan Özkursan marka fişekleri tek seferde gayet güzel şekilde ateşliyor.

Ben bu durumda mermiyi mermi yatağından çıkarmadan güvenli bir yere doğrultup ateşleyene kadar tetik düşürerek mermiyi imha ediyorum.Sizin bu konuda daha güvenli tavsiyeleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.Elimde patlar diye çıkarmaya korkuyorum.

Saygılarımla

Alıntı

Peşinen özür dileyip konuyu sulandırdığımı da kabul ederek bir sual arzetmek istiyorum:
Bu konu hukuki olarak forumumuzu zor duruma sokmasın?

Alıntı

Haklı gerekçelere dayanan eleştiri ve uyarılar bir sorun oluşturmaz Sn.nayi80...

Alıntı

Sn Nayi80;

Ben de polemik oluşturmamak adına çok düşünerek açtım konuyu inanın. Anlık bir kızgınlık ile değil de 3-4 ay gecikme ile açtım konuyu, yani yeterince düşünmeye gayret ettim.

1) Söz konusu fişek üreticilerin fişekleri ile ilgili olumsuzluklar resimlenerek kanıtlanmıştır.
2) Belli bir marka değil, neredeyse tüm yerli üreticilerin ürünleri incelenmiştir.
3) Sağlıklı eleştiri için marka değil yapı olarak 3 farklı tüfek (tek kırma, çifte, pompalı) cinsinde, 2 ünlü markanın (baikal, mossberg), 4 ayrı tüfeği ile fişekler denenmiştir.
4) Sıkıntıların nedenleri, çözümleri araştırılarak iyileştirme önerilerinde bulunulmuş, işe yarar bir eleştiri vermeye çalışılmıştır.

Buna rağmen alakasız şekilde birbiri ile konu içinde sohbet eden forumdaşlarımız olmuş, konu amacından ve içeriğinden neredeyse sapmıştır. Şimdi sizde bu konuyu hukuken sorun olur mu potasına soktuğunuz için korkarım rayından iyice çıkacak. Kötü niyetli değiliz hiçbirimiz. Emin olun söylemeye çalıştığım buydu, hepimize fayda sağlayan adımlar atalım; yanlışlıkla ortamı karıştırınca hemen geri çekilelim. Kimse kırılıp üzülmesin (Ha bu üstümüze çamur atana da ağamsın paşamsın demek anlamına gelmez).

İyi niyetle sorduğunuzu biliyorum, ancak burada da aynı tartışmayı yaparsak (hangi konuda aynı tartışmayı çıkarırsak çıkaralım o konu rayından çıkacak) konu iyice dağılacak. Ama bazen susmak daha doğru bir davranış. Burada yazdıklarımın doğruluğunu görmek için bayiye gidip 10 tlye bir kutu fişek alıp denemek mümkün. Aynı sonucu görmezseniz amenna, ama ben değil biz (Ankara ekibi olarak) defalarca aynı sıkıntıları yaşadık, yaşıyoruz da (Örneğin Sterlingin en hafif atış fişeklerinden, 24-36gr arası tüm saçmalarına, plastik fişeklerinden, tek kurşunlarına ve şevrotinlerine kadar denemiş olarak bu satırları yazdım).

Sizinle polemik oluşturmak değil maksadım, zaten konuyu açan benim biliyorsunuz. Önemli olan forum olarak hepimizin aynı tarafta olduğunu bilerek paylaşımda bulunmak. Saygılarımla

Alıntı

Sayın lupus ve turkmenoglu,
Ben niyetinizi çok iyi biliyorum. Hukuki olarak hiçbir sorun doğurmayacağı gibi çok faydalı bir konu olmuştur. Bu tür tavsiye konuları ve paylaşımları tüm hobi forumlarında olur. Zaten forum etmek mantığı buna dayanır. Ortak uğraşı olanlar internette belirli sitelerde toplanırlar ve daha donanımlı üyeler benim gibi acemi üyelere bilgi deneyim ve tavsiyelerini iletirler.
Diğer konuda olduğu gibi bu konuda da hiçbir hukuki zaaf yoktur.
Ben sadece latife etmiştim, affediniz.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi