Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sorunlu Fişek Üreticileri / Sorunlu fişekler
Güzel bir yazı olmuş , özetle yerli fişek kötüdür . Evet çok doğru ,özellikler bir yerli üetici bayileri gezip kaç liralik fisek isterseniz hazirliyalim istedigin grami basarız gibi laflar ediyorsa zaten iyi olamazlar .Bu arada mke fişeğin tam bir fotoğrafini paylaşırmisiz , sahteside var piyasada ona benzettim ?

Alıntı

Sn MuratCantona;

Sahte fişek satamayacak bir bayiden aldım. MKEK nın export serisi idi anımsadığım kadarı ile. Resimde belli olmamış ama fişek dip tablasında resmen çıkıntılar düzleşmişti. Kovanları atalı bir kaç ay oluyor. Lakin bir ara fırsat olursa tekrarlar resimleriz.

Yerli fişek kötüdür demek istemiyorum. Yiyecekleri bir fırın ekmek daha var demek daha doğru. En azından yerli silah üreticileri gibi 3 kuruşluk malı ederinin beş katına satmaya çalışmıyorlar. 300 tl lik bir ys veya titremez ürününü 1500-3000 tl den aldığımız düşünülürse hele..

Alıntı

Bir zamanlar, 70 li yıllarda edinebileceğimiz tek fişek MKE' nin ( daha kurum olmamıştı ) karton, duz kıvırma fişekleri idi. Bıldırcın meviminde 5-6 numara ördek fişeği, ördek zamanında ise 9-10 numara bıldırcın fişeği gelirdi.
Saçmalar hamur gibi ham kurşun, kapsüller ise ikide bir çapı değişen, kovana yerleştirmek için kapsül yuvasını genişletmek gerekirdi. O da bulabilirseniz. Piyasada kapsül olmadığı zamanlarda bir aparat yapmıştım, kapsülün sadece ortasını çıkartıp kara barut kapsülü takar, etrafındaki boşluğu da ojeyle doldururdum. Karton fişekler bir iki atışta delinir, gaz kaçırıldı ben de seloteyple tamir edip tekrar doldururdum. Bazısı Robust çifteme girer, bazısı da girmezdi. Hazır boş kovan mı, plastik fişek mi, füze tapa mı, onlar da neymiş. Barut ise bulabildiğimiz zamanlarda zaten kara borsa idi. Teskere başına yılda 250 gram satın alabiliyorduk. Daha sonraları Istinye poligonundan yalvar yakar 5-10 tane atılmış plastik kapçık alabildiğimiz mutlu günler geldi.
O günlerde kullandığım fişek doldurma aparatlarını hala saklıyorum.
Saçma barut gramajı diye bir şey bilmezdik, ayarlanabilir cezve şeklinde ölçeklerimiz vardı.
İşin en kötü yanı ise fişeklerle barut tapa ve saçmaları doldurduktan sonra elimizi çarpıp kovanların devrilmesi ve evin her tarafında saçma temizliği yapmaktı.
Saçma sapan işler yani.
Bu günler mi?
Cennet bolluğu yaşıyoruz.
Cefasını çektiğimiz günlerin sefasını sürüyorsunuz.
Tabii kalite ve zihniyet açısından değişmiş hiç bir şey yok.
Saygılar.
Osman

Alıntı

(21-01-2014, 01:29 AM)turkmenoglu demiş ki: ÖZKURSAN

Namlu yırtan nadide fişek markalarımızdan, kurşuna çelik giydirebilen mükemmel üreticimiz..

[Resim: CAM00007_zpsdec2452c.jpg]

[Resim: CAM00006_zpsc50f5399.jpg]

MKEK

Pompalı tüfeği sürekli kilitlemeyi başarabilen fişekleri üreten "en baş milli" fişek üreticimiz. Ki kendileri en niteliksiz devlet kurumlarımıza nadide bir örnek olduğunu, daha önce onlarca kez gösterdikleri gibi bu fişeklerle de bir kez daha gösterebilmekteler.

[Resim: CAM00009_zpsa2b72232.jpg]

MKE ürününün üzerindeki mavi renkli baskıda ''r'' harfinde sorun mu var? Yoksa silinmeden dolayı ''ı'' harfi gibimi görüyoruz. Eğer öyle görüyor isek harfler arasındaki aralık ölçümünü hatalı yapmış olabilirim...

Alıntı

Zulaya baktım elimde MKEK export serisinden 2 numara 36 gr lık fişekler kalmış. Ve evet, r harfi silinme yüzünden ı gibi görünüyor.

Alıntı

Fabrikalarının NATO AQAP 2120 ve ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgeleri mevcut olduğu gururumuz yoksa yine tartışmalar eşliğinde özelleştirme veya başka bir yöntemle yine silah mı bırakıyor?

Ürünlerini bu şekilde gördükçe ! Çok üzücü hemde tarifsiz !

Alıntı

Memlekete gelen ithal örneklerin ipliğini pazara çıkarmak da yine vicdan borcumuz olsa gerek. Hakkında avcı sitelerinde çeşitli yazılar yazılan Lambro Tordo 32 gram fişeği aldım ve hemen otopsisini yaptım. Bakın neler çıktı.

[Resim: lambro1.jpg]
resim yükleme servisi

Fişek Yunanistan dolumu. Kullanılan malzemeler tepeden tırnağa Nobelin. Ağız kıvırması 8'li.

[Resim: DSCF2877.jpg]
resim yükleme servisi

Barut granül yapıdaki GM3 modeli Nobel barutu. Fişekten çıkan barutun gramajı 1,70 gram. Saçma ise 32 gramdan biraz fazla ve tam olarak 32,2 gram. Aşağıdaki resimden anlaşıldığı kadarıyla kapsül Nobel'in orta güçteki 686 modeli.

[Resim: lambro3.jpg]
gif upload

Sadede gelelim. Fişeğin kutusunun üzerinde maksimum basıncı 680 bar olarak gözüküyor. Peki bu barutun fabrika verilerine bakalım.

Nobelin sitesinde 32 gram saçma ve 686 kapsül kullanıldığında tavsiye edilen barut miktarı 1,53 gram. Basınç ise 670 bar. Hız ise 390 m/sn.

Arada tam 0,17 gram barut gramaj farkı var. Bu hesaba göre basıncın 680'in üzerinde olduğu ortada. Halbuki kutu üzerinde maksimum basınç 680 bar olarak verilmiş. Kendi kazığımız yetmiyormuş gibi bir de elin kazığını yiyoruz yani...

Öte yandan bu fişekle atış yaptığımı ve omuzumun kendisinden hiç hoşlanmadığını da belirteyim. .

Alıntı

Yerli fişekleri savunmak gibi bir amacım yok ancak fişeklere baktığım zaman hemen hemen hepsi aynı şekilde ve aynı yerden şişmiş. Tüfeğinizin yatağının, fişeği tam olarak desteklemediğini düşünüyorum. İthal fişeklerin dip tablasının kalınlığını daha fazla ve basınçlar da daha aşağıda ise yataktaki bu genişliği tolere ediyor olabilir. Kendim de sterling, yaf, bugatti, özkursan fişekleri kullandım. Sterling 34gr attım, aşırı sertti, doğrudur. Bugatti de dediğiniz gibi aşırı kirlenme yapıyor. Ancak bu şekilde bir şişme veya sıkıştırma olmadı. Tüfeğinizin, bu şişmenin oluştuğu yerinin fotoğraflarını göndermeniz mümkün müdür?

Saygılar.

Alıntı

Sn Keroxy;

Tüfeği sattım. Ancak tüfeğin hiç bir sorunu olmadığından emin olabilirsiniz. Oldukça nadir bulunan bir tüfek olduğu için keyif alan birkaç kişinin detaylı incelemesinden geçti.

Fişeklerin sorunlu olduğunun bir diğer göstergesi de;

Bu fişekler tek bir tüfekle atılmadı. Bir adet tek kırma, bir adet çifte, iki adet maverick pompalı, bir adet mossberg pompalıda aynı problemi defalarca gördük. Yani tek bir tüfek ile denenmedi fişekler. Tek bir tüfekte atış yapıp bu yazıyı kaleme almak bedbahtlık olurdu, siz de kabul edersiniz ki.

Not: Fişeklerdeki problem benzer ancak aynı değil, örneğin mkek fişeklerde kovan dip tablasının çıkıntılı kısımlarında anormal bir düzleşme vardı. Mkek fişeklerin genelinde bu problemi gözlemledik.

Sterling ve zuberler aşırı serttiler evet, benzer sorunu göstermelerine rağmen sterlinglerin tutukluk yaptırırken, zuberler tutukluğa neden olmuyorlardı.

Alıntı

Sterling fişekler çifteyi de kilitlemeyi başaran tek fişek markası oldu.

Bence kovan dip tabla malzemesi zayıf olan markalar ise yaf (aquila) ve özkursan. Neden derseniz, fişekleri sterling ve zuber kadar sert olmamasına rağmen kovan dip tablaları oluşan basınca dayanamayıp yine de şişme yapıyor.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi