Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sorunlu Fişek Üreticileri / Sorunlu fişekler
Değerli forumdaşlar;

Aslında uzun süreler konuyu açıp açmamakta oldukça kararsız kaldım.
Ülkemizde konu ateşli silahlar olunca; yerli üreticilerimizin tüfek, tabanca ve fişek konusunda sundukları ürünlerin kalitesi ne yazık ki vasatın altında kalıyor her daim. Bunu yüzlerine vurunca tu kaka oluyorsunuz. Şimdi marka model belirtsen sen suçlusun, belirtmesen olmuyor. Söylemeyince düzelmiyor, söyleyince sen kötü oluyorsun. Bu sebeple konuyu açıp açmamak konusunda uzun süre tereddüt ettim.

Yerli fişeklerimiz konusunda da sıkıntılar yaşayıp duruyoruz. Aslında fişeklerden değil de fişek üreticilerimizden dolayı sorun yaşıyoruz.

Yerli markaların her birinin ürünlerinde sorun olmasının başlıca nedenlerini kısaca tekrar edersek:

1) Üretim ihtiyaçlarını anlayacak hazırbulunuşlukta değiller. Örneğin bir çocuğun yürüyebilmesi için bacak kaslarının gelişmesi gerekir. Bizim de düzgün ürünler ortaya çıkarabilmemiz için; gerçekten tabanca tüfek kullanır olmamız, bu işi benimseyerek yapmamız gerekir. Bu tür insanlar üretime el atmadığı müddetçe de yerimizde saymaya devam ederiz.

2) Üretimde ürün mantığını oturtamamış mühendislerin çalışması veya karar vericilerin sahip oldukları bilgi düzeyindeki anormal düşüklük.

3) Para kazanma / iş yapma ahlakı

x barutundan 1,15 gr koyan vatandaş o barutu bulamayınca y barutundan da 1,15 gr koyarak fişek hazırlayabiliyor. Veya bir fişekte hem x hem y barutunu görebiliyorsunuz. Makinada sağda solda kalanlar bile toplanıp fişek doldurmak için kullanılıyor. Bu üreticiyi direk mahkemeye vermem gerekirdi ama ne yazık ki o fişekleri heba ettik.

Şimdiki aklım olsa, o firmayı arar bu duruma karar veren kişiye iletilmesi için bir kaç cümle söylerdim. Yazılı olarak resimleyerek de kendilerine akılda kalıcı cümleler ile elektronik posta atar burada da rezil ederdim.

4) Barut cinslerinden, basınç değerlerinden bihaber oldukları için ideal gücü sağlayacak miktardan %10 ila %20 (hatta kimi zaman daha da fazla) fazla barut kullanılması.

Bu durum kullanıcının keyfini, tüfeğin de sağlığını bozuyor ister istemez.

5) Kovan/kapsül/barut ilişkisini henüz anlayamamış olmaları.

6) Fişek tasarımından, kovanın kıvırmasından, kapatmasından habersiz olmaları.

7) Tüfek çalışsın, yeterki "x marka fişekler tüfek çalıştırmıyor" demesinler diye barutu basıp geçmeleri. Yanlış bir soruna daha yanlış bir çözüm üretmeleri.

8) Son kullanıcının bilgisizliği, daha çok sarsan fişeğin daha iyi olduğu konusundaki yanlış algılar. Ses çıkaran tabancanın makbuliyeti gibi çok fena tepen fişeğin makbul görülmesi. "Saçmanın yakması" gibi tabu haline gelmiş abes yargılar. (Yaşı büyük olanlar bilir, bir zamanlar taksiciler benzini az yaksın diye koltuğa yan oturarak araba sürerlerdi.) Bilginin sınırı hemen belli oluyor ama cahilliğin sınırı yok hakikaten.

9) Son kullanıcının niteliksizliği sonucu firmalara geri dönüş verememesi.

Alıntı

Ben de tüm bunlara örnek olması amacı ile sorunlu fişek üreticilerinin ürünlerine örnek olması için bazı fotoğraflar çektim zamanında. Bu resimdekiler bir kaç kutuda bir çıkan hatalı fişekler değil, bilakis yerden öylesine topladığım boş fişek kovanları. Yoksa eminim arasam, tüfeğimde tutukluk yapanları özellikle seçerek resimlesem çok daha dehşet verici görüntüler elimizde olurdu.

Cüzdan düşmanı bu tür ürünleri ben göstermeye başlıyorum, dilerim daha bilgili forumdaşlarımız devamını getirirler.

STERLING

Son derece sert, tüfek katili (domuz değil tüfek katili), omuz düşmanı

[Resim: CAM00001_zps85a27b34.jpg]

[Resim: CAM00003_zpseba93975.jpg]

[Resim: CAM00002_zps4d69fd3e.jpg]

Alıntı

ÖZKURSAN

Namlu yırtan nadide fişek markalarımızdan, kurşuna çelik giydirebilen mükemmel üreticimiz..

[Resim: CAM00007_zpsdec2452c.jpg]

[Resim: CAM00006_zpsc50f5399.jpg]

MKEK

Pompalı tüfeği sürekli kilitlemeyi başarabilen fişekleri üreten "en baş milli" fişek üreticimiz. Ki kendileri en niteliksiz devlet kurumlarımıza nadide bir örnek olduğunu, daha önce onlarca kez gösterdikleri gibi bu fişeklerle de bir kez daha gösterebilmekteler.

[Resim: CAM00009_zpsa2b72232.jpg]

Alıntı

ZUBER

Aman arkadaşlar diğerlerinin eksik yanı yok; işte karşınızda ZUBER palla lar ....

[Resim: CAM00005_zps32b0a803.jpg]

Alıntı

YAF

YAF firmasının ürünlerinden bıkalı çok oluyor. Afadersiniz yukarıdakiler "gri"si ise YAF da laciverti..

Ekonomi de önemli. Gidip 3-5 tl veremiyorum bir tek kurşun av fişeğine.

O yüzden atış fişeklerinde BUGATTI, tek kurşunlarda da AQUILLA fişekleri kullanıyordum. Lakin onlardan da iğreniyorum artık.

BUGATTI lerdeki barut yavaş yanışlı, ve oldukça az miktarda kullanılıyor. Bu sebeple tüfek kurmakta başarısız, fişek yatağının ve namlunun içini yanmamış barut artıkları ile doldurmakta ise son derece başarılı. Resmen biri kapsülü açıp, tüfeğin mekanizmasının içine dökmüş gibi barut temizliyorum atış sonrasında.

AQUILLA ise fazla söze gerek yok.. YAF tan azıcık daha iyi ama bu da onu iğrenilmeyecekler listesinden kurtarmaya yetmiyor.

[Resim: CAM00008_zpse107223d.jpg]

Alıntı

Bu aşırı basınç izlerini Fiocchi'nin kovanlarında görseydim kovanın basıncı tutamayan düz dip tapasının marifetlerinden birisi olduğunu düşünebilirdim. Ancak maalesef yukarıdaki kovan çeşitlerinin tamamı patlama anında çukur dip tapası sayesinde fişek sarısını gaz basıncıyla daha az direk etki altında bırakacak cinsten. Bu da olayın vehametini artırıyor.

Sayın Türkmenoğlu ile bu atışlarda beraberdik. Yukarıdaki fişeklerin tamamı baikal çifte ile atıldı. Şişme izleri ejektör boşluğuna ait. Aynı çifteyle attığımız RC32 ve SİPE fişeklerde en ufak bir şişme yoktu. Kaldı ki bu fişekleri uzun yıllardır kullanırım ve şu ana kadar tepmesinde dağılımında aşırı bir farklılık hiç görmedim.

Sert ABD menşeili tek kurşunlarda da bu kadar olmasa da görebileceğniz bu şişmenin normalde saçmalı dolularda olmaması gerekir. Yukarıdaki fotoğraflarda sterlingin üç ayrı gramajda fişeği görülmekte. Beyaz olanı 28 gram ve şişme izi inanılmaz. Bu üç fişek de pompalı tüfeği kilitledi.

Fişek imali dikkat ve özen ister. Üretimde istikrar ister. Bizde daha hızlıya güçlüye anlamsız bir yarış var. Bilinçsiz tüketici yanlış tercihleriyle bu yarışı körükleyen en önemli etkenlerden. Tüketici bilinçlenmeden üreticinin de kendini çeki düzen vermesi zor gözüküyor. Dünyanın neresinde düğüncü fişeği tabiri var...

Avcılığa başladığım yıllarda kutuyla barutu rüyamızda göremezdik. 50-100 gram alırdık. Kapsülü taneyle satarlardı. Bir ara çok fena sıkıntısı vardı. Fişek kovanları normal plastikten ve çok adiydi. Tapalar derseniz evlere şenlik. Çok güveyi tapa arası sesten hızlı yolcu etmişizdir. Kara barut da vardı o tarihlerde ve çok da av vurmuşuzdur. Öyle namlu yakmıyor gibi bahanelerimiz de yoktu. O kısıtlı yıllarda da kendi fişeğimiz fabrika üretiminden iyiydi.

Hiç unutmam gurbetçi bir avcı bir tane Fransız fişek vermişti de 2 sene atmaya kıyamamıştım. Fişeklikte seyahat etmişti. Hey gidi hey...2 sene sonra da yine atmamış söküp bakmıştım nasıl yapmış adamlar diye...Şimdi şarjör şarjör atıyor millet de kovanını bile toplamıyor...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
blueokkes
Sn Gunman;

Mesajınız yarım kalmış ancak biliyorum ki söyleyeceğiniz çok daha fazla şey var. Forumumuzda Sn Lupus, Sn Konuk ve sizin gibi değerli büyüklerimizden öğreneceğimiz o kadar çok şey var ki..

Alıntı

Al birini vur ötekine......Mkek düzgün fişek üretmez,özel firmaların zaten hali ortada birde 9 mm. parabellum fişek üretmeye soyunuyorlar.

Alıntı

Kazara yarım göndermiştim tamamladım sayın Türkmenoğlu.
Benim asıl zoruma giden ellerinde bu kadar imkan varken bu işte hala yaya kalmaları. Biz tek tip mke barutuyla cambazlık yapardık. Plastik kovanlar iki defa dolmaz ortadan veya sarı dibinden kopardı. Kağıt kovanın atış sonrası kokusunu her zaman sevmişimdir. Sanırım bilip de sevmeyen de yoktur ama o da ıslanmaya görsün şişer girmezdi hazneye...

Fişeklerden mutlaka kapsül yüzünden patlamayan olurdu. Nerede öyle orta yanışlı yavaş yanışlı hızlı yanışlı kapsül...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Haritacı1461
Yerli fişek üreticilerimizin,barut konusundaki bol kepçe esnaf lokantası zihniyeti beni de çileden çıkarıyor.Kıyıda köşede ne kadar dandirik yarı otomatik varsa hepsini çalıştırsın da , elindeki tüfeğin durumuna bakmadan ''X'' marka fişek ile benim tüfek yakmıyor,fişek dikiyor denmesin diye barutu fazla koyduklarını düşünüyorum.

Sn. gunman elimde Sellier&Belliot karton kovan keçe tapa 65 mm. fişekler var.Çulluğa attığım hazır olanların boşunu sonraki sezonda bıldırcına dolduruyorum.Bizler,sizlerin yaşadığı malzeme kıtlığını yaşamadık çok şükür ama karton kovan doldurup o fişeklerle avlanmak büyük keyif.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
gunman

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi