Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Afet Savaş Gibi Durumlarda Hayatta Kalma Eğitimi
(17-06-2014, 10:39 PM)tej06 demiş ki: Benim fikrim herkesin kendi şehrinde bulunan üyelerle bir araya gelerek haftasonu kampı yapması olur. Ben Ankara'dayım. Ilgilenen arkadaşlarla konuşup ortak bir noktaya varabiliriz diye düşünüyorum.

Kesinlikle katılıyorum sayın tej06.
Acil durumda herkes kendi ili içinde , hızlıca buluşması gerektiğine inanıyorum.
Eğitim amaçlı ise : Her il'den insanların tek bir yerde buluşması ise faydalı olacaktır.

Saygılar.

Alıntı

Kamp için doğru insanları bulmak gerek. Tanımadığım, ilk defa gördüğüm insanlar ile yaşam mücadelesi vereceğime, tek başıma olup ailemi korurum.
O insanların, ilk başta bana ve aileme güvenilir gözüküp, aileme ve bana zarar vermeyeceğini nereden bileceğim?
Bir kaç kere gördüğüm, doğru düzgün tanımadığım insanlarla mücadeleye girmem açıkçası. En az 1 sene tanımış olmam gerek.
Ve o kötü günler için her daim hazırlık yapıyorum, yapmaya devam edeceğim. Gerekirse birden fazla silah edineceğim ki ailemden, akrabalarımdan olan kişilere vermek için.

Saygılar.

Alıntı

Sn.Pit Bull size hak vermek ile beraber şu an Telafer'deki gibi bir durumda olsaydık diye düşünmeden de edemiyorum o yüzden etramızdaki güvenilir insan sayısını arttırmalıyız aksi halde özellikle tek erkekten oluşan çekirdek aileler için zor günler ortaya çıkabilecektir takdir edersiniz ki zor günlerde her zaman akrabalara ulaşmak (ya da Allah korusun sağ olduklarından emin olmak) kolay olmamaktadır bu yüzden en azından konu komşu eş-dost gibi ufak birliklere sahip olmalıyız.

bende sizin gibi düşünüp silah sayısını arttırmayı ve maalesef hazırlık yapmayan ve yapmayacak arkadaşlarımın içinde silah,mühimmat,telsiz gibi aksesuarları toplamaya çalışıyorum , şu an tüm hazırlıkların daha çok başında olsam da (yalnızca bir tüfek ve kap çık çantası) orta vadede hedefim en azından dört erkeği hazır hale getirmek

Alıntı

Herkesin bildiği ve uygulanmasının resmen dikte edildiği okul kitaplarımızda deprem, sel, heyelan, hortum, fırtına gibi doğal afetlerde neler yapmamız gerektiği çevremizde yeterince biliniyor diye düşünüyorum. Tabii eğitim başka oluyor, daha realitik yaklaşımla bakılıyor ancak doğal afetlerde kullandığımız taktikleri, bilgileri bir savaş anında kullanmak çok zor.

Hele hele büyük şehirlerde yaşıyorsak bu hengameden sağ kurtulma şansımız oldukça düşük seviyelere iniyor.

Oldu ki şehrimiz ani bir terör saldırısına maruz kaldı ve her taraftan silah sesleri duyulmakta. Şehir cehenneme dönmüş durumda, mermiler birbiri ardına ateşleniyor. Ki biliyorsunuz Türkiye gibi bir coğrafyada iç savaş, savaş tehditleri yüksek derecede vardır.

Bu arada amacım asla politik veya siyasi değildir sadece kendimizi nasıl koruruz hayatımızı nasıl devam ettirebiliriz onu irdeliyoruz. Sanırım forumda böyle yasal bir düzenleme yok. Ya da siyasetle ve ülkenin iç işlerini tehdit etmediğimiz için bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Siz değerli forum üyelerinden, bir iç savaş veya bir savaş halinde neler yapılması gerektiğini yazmanızı istesem umarım çok bir şey istememiş olurum. Hülasa iç savaş tehlikesi her zaman vardır, gruplaşmalar, ayrışmalar ve biliyorsunuz 80 olayları.

Forumda bu soru bu kadar geniş sorulmamış, siz değerli forum üyelerine sorayım dedim.

İyi akşamlar.

Alıntı

Sn. Jitem,

Siz de çok geniş sordunuz, bu konuda yazılmış koca kitaplar var, hiçbirisi aynı sonuca bağlayamıyor.
Ayrıca her dönemin, coğrafyanın ve demografik yapının şartları farklı, genel cevap vermek çok zor.

Örneğin güneydoğuda yerleşik iseniz başka, batıda başka, bu yılki koşul başka, geçen yılki başka ve saire...

Ama en kısası, zihnen ve bedenen hazırlıklı olmak, aile ve çevreyi eğitmek, acil durum planları ve hazırlıkları yapıp, senede bir iki gün ayırıp denemek, tek başına değil, geniş aile ve dostlar ile zor dönemi atlatmayı planlamak diye başlıklar verebiliriz...

Saygılarımla..

Alıntı

Bol bol dua ederim, Big Grin

Şaka bir tarafa, elimdeki bir adet yivsiz, bir de dokuz milimetre ile (iki çocuk, bir de hanım) kime ve neye karşı şansımız olabilir???

En dandik! piyade tüfeği, ya da (iyi özellikleri bir tarafa) AK47 ile gelen bile 200-300 metreden "head shot" yapar biz daha ne olduğunu anlayamadan.

Yivli edinelim desek Smile o kadar yiv açtıracak para yok maalesef. Cavurun 1-2 bin dolarlık tüfeklerini bize 7-8 bin dolara ........ yapan bir ülkede yaşıyoruz.

Olasılıklar bitmez, yapılacaklara bakalım.

-Henüz tehdit içerisinde değilsek hızlı bir şekilde hareket ederek tehditin geldiği yönün aksine uzaklaşmak,
-Çatışma ortasında kaldıysak (..şehrimiz ani bir terör saldırısına maruz kaldı ve her taraftan silah sesleri duyulmakta. Şehir cehenneme dönmüş durumda, mermiler birbiri ardına ateşleniyor..) saklanıp savunma durumunda kalmak ve ortalığın yatışmasını beklemek.

Tabii ki Allah göstermesin, yaşamayan bilmez. Ben çok şükür yaşamadım, dolayısıyla da bilmiyorum (ama tavsiye veriyorum Smile tavsiye değil de tahmini hareket tarzım bu olur demek istiyorum)
Tabii ki bu durumları yaşamış arkadaşlarımız varsa, onlardan öğrenecek çok şey olduğunu düşünüyorum. Fakat çok fazla olasılığın olduğu için ve her bireyin içinde bulunduğu şartlar farklı ve değişken olduğundan herkes farklı bir gözle bakacaktır olaya.

Saygılarımla.

(Sn. baris, her yönden özetlemişsiniz olayı. Fakat ben de bu kadar yazdım artık, silmeye gönlüm elvermedi. Smile Arkadaşlar kusurumuza bakmaz inşallah)

Alıntı

Saygılar benden olsun Sn. baris,

Değerli forum üyelerimizin bu konu hakkındaki fikirlerini kendi yaşadıkları ortama uyarlayarak anlatma şansları vardır.

Bazı senaryolar üzerinden bu konu irdelenebilir. Milletimizi, gençlerimizi bilinçlendirebiliriz. Fark ettiyseniz siyasi boyuta hiç girmedim. Ama bunlar olağan şeyler. Kimse olağan karşılamasa da yaşayabileceklerimiz bunlar, savaş, iç savaş, çatışmalar, ateş ortasında kalan fertler, aileler vs.

Geniş bir konu olduğu kadar da faydalı bir konu olduğunu düşünüyorum. Eğer şuan konu açma yetkim olsa idi zaten ayrı bir konu olarak daha farklı yazabilirdim.

İyi akşamlar.

Alıntı

Hızlı tepki vermeli ve gerek doğal afet, gerek terör olayları ya da iç savaş türü bir çatışma ortamında; Şayet yaralı, enkaz altına vs. değilsek ilk olarak sakinleşmeli, kendimizi ve yakınımızdakileri baştan aşağı gözle/elle kontrol etmeli, durum analizi yapmalı ve hızlıca olaydan etkilenen bölgeleri tespit edip, en yakın ve kısa yoldan o çapın dışına çıkılmalıdır.

Durumsal farkındalığın yüksek olmasının önemi burada ortaya çıkar. Misal olası bir doğal afet durumunda kaçan insanlar varsa geldikleri/gitmeye çalıştıkları yerlere, ambulans, polis ya da itfaiye araçların gittiği yönlere dikkat edebilmek, alev, duman, toz gibi işaretleri okuyabilmek bize hadisenin merkezinden, daha güvenli bölgelere gitmek için zaman ve imkan kazandırabilir.

Bir çatışma ya da terör faaliyeti söz konusu olduğunda silah/patlama seslerinin yakın/uzaklığı, barut kokusu duyup duymama, silah seslerinin kısa/uzun aralıklarla ve kısa/uzun süreler boyunca geliyor olması, etrafımızda isabet alan kişi/yer sayısının çokluğu/azlığı, civardaki ölü/yaralı sayısı gibi doneler bize çatışma alanına uzaklığımız ve çatışma alanının yönü hakkında fikir verebilir.

Gerçekleşen hadise ne olursa olsun, dikkat çekmemek, seri hareket etmek, yakınlarımızla iletişim/temas halinde kalmak, direk kendimize/ekibimize yönelik bir tehdit meydana çıkmacıkca olaylara müdahil olmamak gerekmektedir.

İlk an atlatıldıktan sonra ise eğer kapısını kapatınca 6 ay bir daha açmak zorunda kalmayacağınız bir sığınağınız yoksa hareket halinde olmak iyidir, bunun için de hazırlık ve antreman yapmış olmak gerekmektedir.

Alıntı

Ben Foça, Eğirdir, Güvercinlik ve Gölbaşı'nda aldığım eğitimlerin öğretilebilir kısımlarını eşime öğretiyorum tabanca ve bıçak kullanımı, kaçma, örtü-gizleme, yakın dövüş, aletli dövüş ve yüzme dahil. Daha bir yıllık evliyim ancak harika yol kat ettim. İleride iş başa düşerse en yakınlarımdan başkasına güvenemem ve ilk saldırıyı yakınımdakilerle yaparım, yakın zamanda borçlarım bitiyor, yeni bir tabanca ve aksesuar kullanımına uygun pompalı tüfek almayı düşünüyorum. Unutmayın silahlı bir kişiden daha güzeli silahlı iki kişidir.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi