Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
T.C. Orman Karabinası
Biz bu döneme yetişemedik. Tüfekler Orman Muhafaza Memurları için alınmış tüfekler. Orman İşletme Şefleri her zaman görev silahı olarak Kırıkkale tabanca kullandılar. Biz sadece eski abilerimizden hikayelerini dinledik. Araba olmadığından at ve tüfek. Fakat Ormancı tüfeklerinin dönemi çok yakın zamana kadar sürmemiş. Tam zamanını bilmiyorum ama bir süre sonra Muhafaza Memurlarına da Kırıkkale dağıtılmış. Ben hiç görmedim.

Alıntı

Ne güzel dolar uçmadan evvel 450 tl ediyormuş tüfek.Havalı tüfek fiyatına antika yivli tüfek.

Ben Sn İlksurfer burada bir tane var deyince envaterinde var zannetmiştim sonra fiyatı görünce başka bir şahısın silahı olduğunu anladım.

Bu arada Sn İlsurfer küçük bir ricam olacak sizden.İleride yanlış anlaşılmalara mahal vermemek adına başlıkta ki TC' yi T.C. olarak düzeltebilir misiniz?

Alıntı

[Resim: IMG_1251_zpsae317391.jpg]
[Resim: IMG_1258_zps748a8a7c.jpg]
[Resim: IMG_1254_zpse4a02b90.jpg]
[Resim: IMG_1253_zps7cf69a79.jpg]

Maalesef elimde iyi bir fotoğrafı yokmuş. Bir hurdalıkta gecenin bir vakti rastladım. 45 cm kadar bir namlu boyu var. Oldukça şık bir tüfek. Rivayete göre kendisi Ormancı Karabinası oluyormuş. Üzerinde T.C. Orman yazısı göremedim. Oldukça kötü ve çalışmaz durumda olduğundan yazı bir zamanlar varsa da şimdi olmaması normal.

Alıntı

Vay be, eski orman muhafaza memuru abilerimiz bu tüfekten bahsederlerdi. Keşke bizim dönemde de yivli bir tüfek verilseymiş, çok iyi olurdu.

Alıntı

Sn. Pinus, silahın tetiği dikkatimi çekti. Sonradan yapılma değilse müsabaka tetikleri gibi düz formlu. Öte yandan tarihimize bu kadar ilgisiz kalınması çok acı.
İyi günler.

Alıntı

Tetik konusunu ben de biraz netten araştırdım. Orijinal ve dönemin Fransız tüfekleri ile uyumlu. İlgi durumu silahın hali ve rastladığım yerden zaten ortada. Çürümüş, yüzüne bakılmaz ve tabii ki çalışmaz halde.

Alıntı

Biraz geriden geliyorum ama Sn Pinus hurdacıdan bahsetmişken aklıma birşeyler geldi.

Kocaeli'de aklımda yanlış kalmadıysa (bundan 12 sene filan evvel) yerini iyi bildiğim ama ismini hatırlamadığım bir sokakta ya metal işleri ile uğraşan ya da anahtarcılık yapan biri vardı. Dükkanının girişinde asma katın ön duvarında hilal şeklinde eski filintalar mavzerler ve Karadağlılar vardı.Kimi toplu tabancaların topu ve bazı tüfeklerin mekanizmaları yoktu.

Tabii liseye gidiyorduk o zamanlar çekingenlik had safhada. ( hiç bir zaman yırtık biri olamadık bu arada )Dükkanın içine hiç girmedim. Önünden her geçtiğimde şöyle çaktırmadan bakardım. Geçen konuyu görünce aklıma geldi bir önünden geçeyim dedim ama ıh ıh.GöremedimSad

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi