Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
T.C. Orman Karabinası
Belki forumda ismi geçmiştir ; belki böyle bir konu da vardır ama Orman yazıp arattığımda 350+ sayfa çıkınca bende sadece antika yivli tüfekler konusuna baktım ve buna benzer birşey görememedim.

Youtube'da izlediğim bir tanıtım videosu ile bu silahtan haberim oldu.Kullanıcının silah hakkında yaptığı yazılı açıklamayı (hem kendi sitesinde hem video altında bulunan) alıntılıyarak koyuyorum.

Alıntı: A couple weeks ago I mentioned that I?d picked up a neat new addition to my collection ? a Turkish ?Orman? carbine made from a French Berthier rifle.

During WWII, the Turkish government wound up in possession of several thousand (between 5k and 10k) French Berthier rifles, mostly 1907/15 models, but also some Mle 1916s. There is some question as to exactly how, but the most likely explanation appears to be a shipment of arms from Syria to Iraq sent by the Vichy French at the request of Germany. After the war, Turkey found itself having problems with illegal logging of its rather valuable Circassian walnut forests, and decided that it was necessary to arm its forest ranger service. Again, details are a bit sketchy, but it appears that a decision was made to deliberately use a non-standard caliber of ammunition for these rangers, so that if their rifles were stolen they would be of limited value (like the British Enfields converted to riot police shotguns in India). Since a big pile of Berthier rifles in 8x50R Lebel were available, they were chosen for the purpose.

The rifles were cut down to a medium length, and the front band and nosecap were replaced with leftover spares from 1905 Mauser carbines (with no provision for bayonets). They were restamped with new 4-digit serial numbers, and the receivers marked ?TC Orman? (?Turkish Republic Forestry?) with a 1948 date. Somewhere around 10,000 guns were converted this way. They are still pretty inexpensive ($250-$300), because there is not much demand for Turkish arms in general. Well, mine arrived recently, and took it out recently for a bit of shooting and a video:

http://www.forgottenweapons.com/turkish-...ine-video/

Bahse konu olan videomuz:

İngilizce açıklamadan kısa bir özet çeviri geçersek şöyle oluyor:

İkinci dünya savaşı sırasında devletimiz Bertier üretimi Fransız karabinalarından satın almış.Toplam sayı 5000 ile 10000 arasındaymış.Bu sırada depolarda bir miktar savaş ganimeti bu tüfeklerden mevcutmuş.Her ne olmuşsa bu tüfeklere karşı olan ilgi fazla olmamış ve o sırada ceviz ağaçlarına dünya üzerindeki rağbet artmış.İnsanlar kaçak ağaç kesmeye başlamışlar.Bunu önlemenin yolları düşünülürken akla orman muhafaza birliklerini bu silahla donatma fikri gelmiş.

Ana fikir ülkemizde çok ciddi bir mauser tüfeği olduğu ve mermisini kolay bulunabildiğiymiş.Dolayısıyla 8X57 bir tüfek kullanılırsa bir ormancıyı vuran tüfeğini alır ona da rahatlıkla mühimmat bulup kullanabilirmiş.Bu nedenle farklı kalibrede ki bu silah alınarak ve bir tadilattan geçilirek Orman birliklerine dağıtılmış.1948 sonrası TC Orman yazılarak 4 haneli seri no verilerek birliklere dağtılmış.

Sonra bu silahlar turist vize alarak tümleşik devletlere gitmiş.Kendsine greencard çıkınca da artık oranın vatandaşı olmuş.Orada 300 dolara bulunabilmekteymiş.

Sanırım Sn Pinus'un uzmanlık alanı.Ben bu konuda zır cahil olduğumdan hiç birşey bilmiyorum.

Alıntı

(24-12-2013, 01:27 AM)madenci08 demiş ki: Ana fikir ülkemizde çok ciddi bir mauser tüfeği olduğu ve mermisini kolay bulunabildiğiymiş. Dolayısıyla 8X57 bir tüfek kullanılırsa bir ormancıyı vuran tüfeğini alır ona da rahatlıkla mühimmat bulup kullanabilirmiş. Bu nedenle farklı kalibrede ki bu silah alınarak ve bir tadilattan geçirilerek Orman birliklerine dağıtılmış.

Senede 200 adet mermi kotasının (istihkak değil) bundan daha iyi açıklaması olabilir mi?

Alıntı

Biz hiçbir şeyimize sahip çıkamaz mıyız Allah aşkına...

Paylaşım için teşekkürler Sn.madenci08.

Saygılar.

Alıntı

Bizim buralarda da bir Berthier varmış. Bir ara fotoğraflarını çekip foruma yükleyeyim. Ancak üzerinde T.C. Orman yazdığına dair bir şey söylemediler.

Alıntı

Bizim burada da bir tane var. Dolunay versiyonu. Smile 225 dolar istiyorlar.

Delaunay Belleville Rifle 8mm label French 1907-15
Bolt action Carbine MLE BM TC Orman 1948 vintage

[Resim: pix630864940.jpg]
[Resim: pix363209583.jpg]
[Resim: pix686515456.jpg]
[Resim: pix849865312.jpg]
[Resim: pix878008450.jpg]
[Resim: pix674630524.jpg]

Alıntı

Bu silahı Orman Bakanlığımız, müzesinde sergilemek üzere satın almalı.

Saygılar.

Alıntı

Sn. sarp kılıç,

Ülkemizdeki müzeler pek gezilmediği için, yüksek mevkidekiler buna benzer nadide eserleri bir şekilde "kanuni yolları uyarak!" kendi envanterlerine katmayı tercih ediyorlar genelde. Çünkü gelen gidenleri müzelerden daha fazla olduğu için, şahsi kütüphanelerinde daha fazla kişiye sergileme imkanı oluyor. Çok da hayırlara vesile oluyorlar böylece Big Grin Big Grin Big Grin

Nasıl savunma ama?

Saygılarımla.

Alıntı

(24-12-2013, 09:47 PM)ErDiNi78 demiş ki: Nasıl savunma ama?

Doğru bir savunma.

Alıntı

Sn.ErDİNİ78, konuyu sulandırıyorum ama eklemeden geçemeyeceğim.Aklıma daha yakın zamanda 3.Selim'in tahtını lojmanına taşıtan müze müdürü geldi.Tek marifeti de bu değilmiş; 14.Louis masasında da kahvaltı etmiş.Ne çıkar bir kere menemen yemekten. 14.Louis kaç kere kahvaltı etmiştir, bir kere de bizim müdür kahvaltı ediversin...Hakkını yemişler demek muhteremin. Big Grin

İlgili haber
http://www.radikal.com.tr/kultur/taht_da...da-1056515

Aslında üretim yerini düşününce dert değil de, artık bize mal olmuş, tarihimize çentik atmış bir tüfeği, elin yabancısının envanterinden tanımak üzücü...

Saygılar.

Alıntı

(24-12-2013, 05:32 AM)evrenay demiş ki: Bizim buralarda da bir Berthier varmış. Bir ara fotoğraflarını çekip foruma yükleyeyim. Ancak üzerinde T.C. Orman yazdığına dair bir şey söylemediler.

Sayın evrenay'ın bahsettiği Berthier marka silah antika ruhsatlı olarak yakın tarihte bana intikal etti, üzerinde T.C.Orman yazmıyor ama aynı tüfek, Sayın Evrenay' dan teknik destek alırsak ilk fırsatta fotoğraflarını yayınlayacağım.

Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi