Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Optik Merkezleme'nin önemi (Optical Centering)
#11
Harun bey ürünün standart versiyonunda yok ama sonradan mı eklendi yoksa fabrika çıkışı bu şekilde mi alınmış bilmiyorum ancak üst taret bu şekilde.(sanırım cds)

Sıfırlama yapıldıktan sonra alyan ile sökülüp tekrar sıfır başa gelecek şekilde takılınca zero stop olmuş oluyor.Videoya bakılırsa bu tareti leupold'dan kendi mermi yolunuz işlenmiş şekilde de sipariş verilebiliyor,ancak bu üründe böyle bişey yok sadece klik saymadan kaç moa olduğunu gördüğünüz için düzeltme vermeyi kolaylaştırıyor. Geriye doğru klik yapılabildiği için bende toplam klik sayısını sayıp ortaya alıp öyle monte ettim.Bi yerde bi yanlışlık var ama anlamadım.
 
Alıntı

#12
CDS modeller fabrika çıkışı CDS'tir. Bizim mağaza satışımızda bazı CDS modeller mevcut. Bu modeli tercih ederseniz, sonradan fabrikaya kullandığınız fişeğin balistik mermi yolunda uygun tambur kapağından sipariş edersiniz. Bu sadece bir kapak olduğu için posta ile sorunsuz adresinize gelir. Bu sayede, kendi kullandığınız mermiye uygun BDC türü bir tamburunuz olur. 

Dürbünü sanırım bizden almadınız. Bu nedenle, eğer değişti ise sizdeki CDS kapak üzerindeki işaretlerin hangi mermi türüne ait olduğunu bilemeyeceğim. Eğer kapak hiç değişmediyse, kliklerin orijinali 0,25 (1/4) MOA'dır. 


Sıfırlama atışlarından sonra kapaktaki alyanı gevşetip "0" noktasına getirmeniz sadece "tambur sıfırlama" işlemidir. Dürbününüzde ZeroStop veya benzeri bir özellik yok, bu kapak düzeltmesi hemen her dürbünde vardır. ZeroStop (veya benzeri) modellerde, ayarlandığında tambur ZeroStop noktasından geriye gitmez. Böylece değişik menzillere yapılan atışlarda, tambur kaç tur hareket ederse etsin, sonuna kadar çevirip tamburun durduğu yer sizin ayarlı sıfır noktanızdır. Tamburu kaç tur çevirdiğinizi saymak zorunda kalmazsınız. 


Bütün bunlara karşın, sizin dürbünün neden saçmaladığına dair sayın ardenne'nin yazdıklarına ekleyecek pek bir şey bulamıyorum. Tüfek istikrarlı olarak aynı yere vuruyorsa, büyük ihtimalle bağlamada sorun var. Belki base ile oynayıp eğim verdiler ama ters taktılar. Belki sizden önceki kullanıcıda da eski dürbün benzer bir sorunla yaşadı ama bunu garipsemedi; belki klik ayarlama metoduyla dürbün kullanmıyordu, artırıl üzerinden hold-over metoduyla atış yapıyordu; belki uzun menzile hiç atış denemedi. Eğer sıfırlama sonrası yapılan atışlarda vuruşlar dağılıyorsa, dürbünün iç mekanizmalarında sorun var demektir.
 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
tirendaz, sirflayer, ardenne, xlcod3r, Xlll
#13
Tüfeğin ve optiğin yakın plan fotolarını atabilirseniz daha başka fikirlerde üretebiliriz. Sn. ardenne ve sn. harun olası herşeyi saymış. Mauntlarda bir sıkıntı var olması en büyük ihtimal.
 
Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Xlll, harun, alone61, Alphawolf, tirendaz, blueokkes
#14
[Resim: 20180803_195045.jpg].
100 metreye sıfırlı iken en fazla 300 metreye klik veriyor.
 
Alıntı

#15
Sayın cmyl23,

Dürbününüzün artıkıl hareketi düşey eksende 65 MOA. Yani sıfırlama tam orta bölgelerde yapıldıysa, artıkılın yaklaşık olarak 32 MOA'lık aşağı hareket yeri olması gerekir. 

.308 veya benzeri performansta bir fişek için (kabaca değerler) 300 metrede 8-10 MOA, 500 metrede 20 MOA bastırma gerekecek, 650-700 metrelerde tüm 32 MOA hareketi kullanmış olacaktınız. Anladığım kadarıyla sizin karşılaştığınız durum, yaklaşık 300 metrede 30 MOA'yı bitiriyorsunuz. Yani sıfır noktanız kabaca, artırılın nötr pozisyonundan 20 MOA kadar aşağıda oluyor. 

1. Dürbün artıkıl camının hatalı yerleştirilmiş olması veya mekanizmasının hatalı olması bir olasılık.
2. Base veya bağlama takımının hatalı olması diğer bir ihtimal. 

Bunları test edebilmek için dürbünü bir başka tüfeğe bağlayıp sıfırlayabilirsiniz. Eğer dürbün, farklı bir tüfek ve farklı bağlama ile normal performans gösteriyorsa, dürbün sağlamdır, base/bağlama takımından biri hatalıdır. Yine aynı şekilde 20 MOA kadar bastırmayla sıfırını oluşturuyorsa dürbünde sıkıntı vardır.


Şöyle bir şey de yapabilirsiniz:

20 MOA eğimli ham Picatinny kızağı tüfek üzerine uygulayın (eğer BAR için hazır varsa, onu da temin edebilirsiniz ama zayıf ihtimal). 30 mm Picatinny/Weaver tipi dürbün bilezikleri ile dürbünü bağlayın.

Eğer hata bağlamadaysa; sıfır noktanız -20 MOA'da oluşacaktır. Hiç sorun değil, yaklaşık 50 MOA bastırma imkanınız olur 800-900 metrelere kadar klik kullanabilirsiniz.

Eğer hata dürbünde ise; sıfır noktanız nötr noktasına yakın bir yerde oluşur, açısız base kullanmışsınız gibi 30 MOA bastırmanız aynen devam eder.

Bu hatanın hatayla düzeltmesi oldu. Ancak bir çözümdür ve kesin işe yarar. Duruma göre tek veya en hesaplı çözüm de bu olabilir.
 
Alıntı
7 üye teşekkür etti:
bilhan, cemyl23, xlcod3r, tirendaz, Zemre10, yyildiz, blueokkes
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi