Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Optik Merkezleme'nin önemi (Optical Centering)
#1
Merhabalar değerli forum arkadaşlarım. Aşağıdaki yazıyı havalı silah forumları için hazırlamıştım ancak; burada da faydalı olabilir düşüncesi ile yayınlıyorum. Herkese selamlar, saygılar...

Optik Merkezleme Nedir?

Optik merkezlemenin atış isabetindeki önemini anlatmadan önce biraz dürbünlerin yapısından bahsetmek lazım. Aslında kullanılan terimleri Türkçe?ye çevirecektim ancak bazı terimler komik oluyor. Örneğin erector tube yerine ne diyeceğiz!! Bu nedenle terminolojiye hiç girmedim.

[Resim: 7oqu.jpg]

[Resim: rie4.jpg]

Yukarıda ilk şekilde, bazı dürbünlerde değişiklik göstermekle birlikte (örneğin paralax ayarı yandan değil önden veya sabit büyütmeli dürbünlerde magnification ring hiç yoktur) ana parçaları görmekteyiz. İkinci şekilde ise esas değinmek istediğim konu olan optical centering (optik merkezleme ?bu terimi çevirirken sorun yok-) yapmak için kullanılan parça ?erector tube? görülmektedir. Erector tube ün görevi; elevation ve windage turret ler yardımı ile yukarı-aşağı, sağa-sola hareket ederek dürbün ayarını (sıfırlamayı) yapmaktır.
Aşağıdaki şekilde bir çok dürbünün fabrikadan çıktığındaki ayarları görülüyor. Erector tube tam merkezde, yani dürbün optik merkezli.

[Resim: jayg.jpg]

Aşağıdaki şekillerde ise elevation ve windage turret ler kullanılarak erector tube ün hareket ederek dürbün sıfırlamasının nasıl değiştiği görülmektedir.

[Resim: lemz.jpg] [Resim: sotn.jpg] [Resim: i632.jpg]
 
Alıntı

#2

Buraya kadar tamam, peki silaha takılacak dürbünün optik merkezli olması neden önemli. En önemli etken optik merkezli olmayan dürbünün silaha montajı sırasında doğrultu hatası yapabilir ve bunu fark etmeyebiliriz. Sonuçta da farklı mesafelerde istediğimiz sonuçları alamayız. Bunu şekillerle anlatmak daha kolay olacaktır. Aşağıdaki şekle bakıldığında namlu yönü ile dürbün yönü paralel olmamasına karşın erector tube namlu ile aynı yönde olabilir.

[Resim: 1l7u.jpg]

Böyle bir durumda ise farklı mesafelerde atışlarımızda aşağıdaki gibi hatalar yapabiliriz. Yani farklı mesafelerde düşey çizgiye göre sağ ve sol atışlar yaparız.

[Resim: 4oku.jpg]

Gelelim bu durumu nasıl düzelteceğimize;
İlk yapmamız gereken dürbünümüzü optik merkeze almak. (Yani erector tube ü dış gövdenin tam merkezine oturtmak) Bu işi üç yöntemle yapmak mümkün. (Benim bildiğim üç yöntem var farklı yöntemler de olabilir ancak ben bilmiyorum).
1 Klikleri sayarak; bu yöntemde elevation ve windage turretlerdeki klikleri sayıp tam ortada bırakmak. Yani windage turret için, önce erector tube ü en sola alıp, en sağa gidene kadar kaç klik yapıyoruz sayıp tam ortada bırakmak. Örneğin en soldan sağa 120 klik varsa en sağdan sola doğru 60 klik yapıp bırakmak.
2 Ayna yöntemi; bu yöntemde dürbünün büyütmesini minimuma, paralaks ayarını sonsuza getirip aydınlık bir ortamda ön merceğe bir ayna bastırıyoruz. Bu durumda aynada iki adet reticle göreceksiniz. Turretler ile oynayarak iki reticle ı üst üste getirdiğinizde optik merkezleme yapılmış olacaktır. Bunu aşağıdaki videoyu izleyerek daha iyi anlayabilirsiniz.

3 Bu yöntemin adını bilmiyorum ama şu şekilde yapılıyor;
Dürbünü aşağıdaki şekildeki gibi bir yere koyuyorsunuz (dürbün montaj ayaklarını gevşeterek de yapabilirsiniz ancak dürbün gövdesini çizebilirsiniz) bu durumda iken dürbünün karşısına sabir bir cisim koyup dürbünü sağa sola çevirmeye başladığınızda reticle ın oynadığını göreceksiniz. Bir yandan dürbünü sağa sola çevirirken turretler ile de gerekli ayarlamayı yapacaksınız.

[Resim: ky40.jpg]

Bu yöntemi de daha iyi anlamak için aşağıdaki videoyu izlemelisiniz.

Peki, optik merkezlemesini yaptığımız dürbünü silahımıza nasıl takacağız. Öncelikle BKL, Sportsmatch vs. gibi kaliteli ayak kullanmalıyız. Çoğu kez kaliteden ödün vermeden, çok paralar vererek aldığımız dürbünlerde kaliteli ayak kullanmıyoruz. Hâlbuki dürbün ve silah ne kadar kaliteli olursa olsun, bu ikisini bir arada tutan ayaklardır!!!
Dürbünü silahımıza taktıktan sonra eğer istediğimiz mesafelerde sıfırlama yapmıyorsak bu durumda shimming yapmamız gerekir.
Benim kişisel kanaatim; sağ-sol (windage) merkezlemesi için shimleme çok önem arzetmekle beraber yukarı-aşağı (elevation) merkezlemesi ikinci plandadır. (Burada merkezleme den kastım optik merkezlemesi yapılan dürbünün kllikleri oynamadan sıfırlama yapmaktır). Neticede farklı mesafelerde bir çoğumuz kliklerle atış yapıyoruz.
Bu işlem için bir çok materyal kullanmak mümkün, foto filmi, röntgen filmi, kutu kola vs. tenekesi, hatta bu iş için aşağıdaki gibi bir set de alabilirsiniz.

http://www.brownells.com/gunsmith-tools-supplies/sight-scope-installation-tools/scope-shims/scope-shim-kit-prod914.aspx

[Resim: gt9k.jpg]

[Resim: cgum.jpg]

Şimdi şekillerle bu işlemin nasıl yapıldığını ve nasıl sonuçlar vereceğini izah etmeye çalışayım. (Google ve youtube efendilere sorarsanız çok daha detaylı anlatımlara da ulaşabilirsiniz)


Aşağıdaki şekillere bakacak olursanız solda yükseklik ayarı (elevation) sağda ise sağ-sol ayarı (windage) için örnekler görülüyor.

[Resim: g93.gif] [Resim: hyq.gif]

Evet son olarak da bu işlemleri nereye uygularsak nasıl sonuç alırız kısmını anlatayım.

Ön taraftaki ayakta yükseklik ayarı için shim leme yaparsak vuruş noktası aşağıya
Arka taraftaki ayakta yükseklik ayarı için shim leme yaparsak vuruş noktası yukarıya
Arka ayakta sol tarafa shim leme yaparsak vuruş noktası sağa kayar.
Ön ayakta sol tarafa shim leme yaparsak vuruş noktası sola kayar.

Benden bu kadar, umarım faydalı olmuştur. Hatalarım olmuş olabilir, kusuruma bakmayın. Herkese selamlar, saygılar?
Kaynak: Kişisel bilgilerim, Google ve youtube? Beni bir tarafa bırakın, Google ve youtube bu işler için muhteşem kaynaklar.
 
Alıntı

#3
Çalışma için teşekkürler, görüldüğü gibi dürbün montajında "taktım oldu"dan çok daha incelikler var, ama genelde çoğu atlanıyor veya hiç bilinmiyor.

Optik merkezlemeden çok etkilenmeyen optikler de var, mesela refleks red dotlar, aimpointler.
Red dotlarda zum olmadığı için, ikinci fokal yüzeyde yansıma ile elde edilen kırmızı noktalar, iyi bir dizaynda bakış noktası değişse de yer değiştirmiyor.
Ama yine de tüpün gövdesini yamuk takarsanız, kısa-uzun menzil değişimli atışlarda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Saygılarımla.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi